Xiaomi, son dönemde birçok kişinin evine girmeyi başaran bir marka oldu. Lei Jun 2010’da Xiamo’yi , Pekin’de bir yazılım şirketi olarak kurdu. Lei Jun, Xiaomi’nin kurucusu, CEO’su ve Başkanıdır. Diğer kurucular arasında Lin Bin, Dr. Zhou Guangping, Liu De, Li Wanqiang, Wong Kong-Kat, Hong Feng ve Chuan Wang bulunmaktadır. Kurucuların bir kısmı daha önce Google, Microsoft gibi firmalarda çalışmışlardır.

Xioami kelimesinin anlamı pirinç aynı zamanda ‘millet’tir. Lei Jun “Xiao” kelimesini, şirketin dayanıklı olmasını gösteren “tek bir pirinç tanesi dağ kadar büyüktür” diyen Budist söylemle bağdaştırıyor. Şirketin logosu olan “MI” ise “Mobil İnternet” kısaltılmasıdır, aynı zamanda “Mission Impossible” olarak da okunabileceğini söyleyenler de olmuştur.

YAZI: Artı ve Eksileriyle: WhatsApp, Telegram, Signal ve BiP

Şirketin İnavosyanları ve Büyümesi

Lei Jun, Android’e dayalı, MIUI ROM’U buldu. Amaç, Android’dan daha çok işlev ve daha iyi bir kullanıcı arayüzü sunmak idi. MIUI çok başarılı oldu. 2020 Mart ayı raporuna göre, aylık aktif kullanıcı sayısı dünyada 330,7 milyon oldu.

Xiaomi’den çıkan ilk cihazlardan birisi de Mi2 olmuştur. Bu cihaz, Qualcomm Snapdragon çipini içeren ilk cihaz idi. Cihaz, üretiminden sonraki 11 ayda 10 milyona yakın satıldı. Bunun sonucunda Xiaomi; Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Yeni Zelanda gibi pazarlarda da yerini aldı. 2014 senesinde ise Hong Kong merkezli yatırım gurubu olan All-Stars Yatırım Şirketi’nin desteğiyle, 1 Milyar $’a yakın sermaye finansmanı sağladılar. Böylece şirketin değeri 45 milyar dolara yaklaşarak, dünyanın en değerli şirketlerinden biri oldu.

Mi2 cihazndan sonra Singapur’daki ofislerini kurmaya devam ettiler ve Mi3 ve Redmi cihazlarını ürettiler. Bu ürünler de çok sattılar ve dünyada popüler oldular. Sonrasında; Hindistan, Malezya ve Filipinlere açıldılar. Xiaomi, Çin, Singapur, Hindistan ve diğer 27 ülkede daha çok Güneydoğu Asya’nın gelişmekte olan pazarlarında faaliyet gösteriyor. Bu ülkelerin çoğunda büyük bir varlığa sahiptir, ancak büyük ciro Çin anakarasından gelmektedir.

Fotoğraf: unsplash

Xiaomi’nin Teknolojiye Verdiği Önem

Xiaomi ileri teknoloji için ciddi emek vermektedir. Grup, kullanıcı deneyimini daha da geliştirmek için bir dizi araştırma ve geliştirme çalışmaları yapmaktadır.

Dönem boyunca Xiaomi, devrim niteliğindeki ultra geniş bant (UWB) teknolojisini tanıttı. Bu teknoloji ile, bir kullanıcının akıllı telefonu, çevresindeki akıllı cihazlardan gelen sinyalleri algılayabilecek ve onları sadece onlara işaret ederek kontrol edebilecektir. Ek olarak Xiaomi, 3. Nesil Ekran Altı Kamera Teknolojisini ortaya çıkardı ve 80W Mi Kablosuz Şarj Teknolojisini piyasaya sürdü.Kasım 2020’de düzenlenen yıllık Mi Geliştirici Konferansı’nda (MIDC 2020) Grup, Nuttx açık kaynaklı gömülü işletim sistemi üzerine kurulu bir IoT yazılım platformu olan Xiaomi Vela’yı piyasaya sürdü. Bu platform, gelişen bir IoT ekosistemi oluşturmak için tüm günlük senaryolarda ara bağlantıyı geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu etkinlikte Xiaomi, tam senaryo akıllı işbirliği, konuşma aktif zeka ve özelleştirilmiş ses gibi işlevler sunan yeni nesil AI Assistant “XiaoAi AI Assistant 5.0” ı da tanıttı.

Xiaomi bugüne kadar 10.000’in üzerinde yetenekli mühendisten oluşan büyük bir mühendislik ekibi kurdu. 2021’de Grup, yatırımlarını ilerletmeye ve Ar-Ge yeteneklerini güçlendirmek için daha fazla mühendis işe almaya devam edecek. Grup, kamera görüntüleme, ekran görüntüsü, hızlı şarj / kablosuz şarj, ses, IoT platformu ve bağlantı, yapay zeka ve ses etkileşimi, 5G / 6G, Büyük Veri ve bulut tabanlı hizmetler, dijitalleştirme gibi temel alanlarda Xiaomi’nin teknolojik sınır yeteneklerini daha da genişletmeyi hedefliyor.

Fotoğraf: unsplash

Xiaomi Ürünleri

Xiaomi bugün dünyanın en iyi beş akıllı telefon satıcısından biridir. Xiaomi’nin akıllı telefon ürünleri, Mi Serisi, Mi Note Serisi, Mi Max Serisi, Mi Mix Serisi, Mi NoteBook Serisi, Redmi Serisi, Blackshark ve Pocophone gibi serilerdir.

Telefon serilerinin yanında şirket; dizüstü bilgisayarlar, mobil uygulamalar, mobil aksesuarlar, giyilebilir cihazlar, ev aletleri ve akıllı ev cihazları da sunmaktadır. Ayrıca 2019’dan itibaren kepler, çantalar, gözlükler, yastıklar, bardaklar, filtreler, şemsiyeler ve tornavidalar gibi aksesuarlar satmaya başladı.

YAZI: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri

Xiaomi Pazarlama Stratejisi

Xiaomi, yüksek teknolojiye sahip ürünlerini uygun fiyata satmaktadır. Burda amaç çok sayıda insana ulaşarak marka bilinirliğini arttırmaktır. Ve bu konuda da başarılı olmuşlardır. Ayrıca şirket, sosyal medyayı çok etkin bir şekilde kullanmaktadır. Satışları daha çok online yaptığı için , maliyetleri düşük tutmuştur. Xiaomi reklamsız ağızdan ağıza pazarlama stratejisi uygulamasıdır. Böylece reklamlar açısından da tasarruf etmiştir. Ağızdan ağıza pazarlamada ürün kalitesinin yüksek fiyatının da uygun olmasının etkisi büyüktür.

Xiaomi’de Koronovirüs Etkisi

Koronavirüs salgını nedeniyle, akıllı telefon satışları 2020’nin ilk çeyreğinde düşüş kaydetmiş olsa da sonra toparlanmıştır. Xiaomi, 2020’nin üçüncü çeyreğinde dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisidir.

Xiaomi şirketi yaptığı açıklamada; “2020’nin ilk yarısında, COVID-19’un etkisine ve büyük küresel belirsizliklere rağmen, Xiaomi’nin çeşitlendirilmiş iş ekosistemi, hem gelir hem de düzeltilmiş kâr pazar fikir birliğini aşarken operasyonlarımız genişlemeye devam ederken dayanıklılığını gösterdi. Fortune’de geçen seneye göre 46 basamak yükselerek, 422. sıraya yerleştik.

2020, Xiaomi’nin 10. yıl dönümü olmakla birlikte, temel stratejimizi, akıllı yaşamın gelecekteki yoluna liderlik etmemizi sağlayan, temel akıllı telefon işimizin etrafında dönen AIoT ile ‘Smartphone X AIoT’ye yükselttik. Önümüzdeki on yılı iple çekerek, ‘üç yol gösterici ilkemize’ sıkı sıkıya bağlı kalacağız – keşfetmekten ve yenilik yapmaktan asla vazgeçmeyeceğiz, güçlü fiyat-performans oranına sahip ürünler sunmaya devam edeceğiz ve en havalı ürünleri üretmeye çalışacağız. Dünyadaki herkesin daha iyi bir yaşam sürmesine izin verin. ”

ABD Xiaomi’yi Kara Listeye Ekledi

Cnbc’nin 14 Ocak 2021 tarihli haberine göre; Çin – Trump yönetimi, akıllı telefon üreticisi Xiaomi’yi sözde Çinli askeri şirketlerin kara listesine ekledi . Çin firmasının Hong Kong borsasına kayıtlı hisseleri Cuma günü açılışta o haberde % 10.6 düştü. Hareket, Xiaomi’nin şu anda ABD’li yatırımcıların Savunma Bakanlığı tarafından Çinli bir askeri şirket olarak belirlenen herhangi bir şirketin hisselerini veya ilgili menkul kıymetlerini satın almasını kısıtlayan bir Kasım yürütme emrine tabi olduğu anlamına geliyor . Trump’ın ilk icra emri daha sonra bu yıl 11 Kasım’a kadar yatırımcıları etkilenen holdingleri elden çıkarmaya veya satmaya zorlamak için genişletildi.