Marka yönetimi her geçen gün daha zorlaşıyor. Marka ve pazarlama yöneticilerinin işleri de zorlaşıyor. Bu yazı ile bir nebze destek olmak için tavsiyelerimi iletmek istedim.

1. İlham Verin

Yöneticilik kelimesinin içinde yönet olsa da, asıl maharet yönetmemekte. Yani yönetmeye ihtiyaç duymamakta.

Bir yöneticinin başarısının göstergelerinden biri, ne kadar az yönettiğidir. Daha az yönetmek için ise, daha fazla ilham vermek zorundasınız. Siz yaptıklarınızla, değerlerinizle, geleceğe dair fikirlerinizle, çalışanlarınıza ilham verirseniz, yönetmeye ihtiyaç duymazsınız.

İlham vermenin yolu ise, yaptığınız işe kendinizi adamaktan geçiyor. Kendini adamak, çok çalışmak demek değildir. Yaptığınız işi anlamlı ve güçlü hale getirmektir.

Son dönemde ilham veren insanlardan biri, Elon Musk. Elon Musk ile ilgili yapılan bir röportajda ise, çalışanı şu yorumu yapmış: “Elon Musk, kendini işine adamış bir insan. Onun çalışma azmi ve isteğini görünce, siz de çalışmak istiyorsunuz.”

2. Vazgeçebilme Cesaretini Gösterin

“Asla pes etme”, cümlesi vazgeçmek ile karıştırılıyor. Vazgeçmek, pes etmek değildir. Yeni yollar keşfetmektir, yeni yollar aramaktır. Yeniyi bulabilmek için eskiden vazgeçebilmektir.

Vazgeçmediğinizde hayatınızda, işinizde, ruhunuzda yükler birikir. Dünya çapında bazı markaların, iflaslarının arkasınında vazgeçememek vardır. Egolarından, hırslarından, geçmiş başarı ve ihtişamlarından vazgeçemedikleri için kaybettiler. Vazgeçememek, onların imtihanı, kaybetme nedeni, kayıpları oldu.

Vazgeçmenin gücünü keşfettiğinizde, korkularınız ile yüzleşirsiniz. Tek seçim şansınız vardır. Ya korkularınıza teslim olursunuz, ya da yeni bir yolculuğa çıkarsınız.

3. Büyük Resme Odaklanın

Hedefler, raporlar, satış baskıları, neden çalıştığımızı, işin anlamını kaybettiriyor.

Sürekli koşarken, başkalarının hedeflerini gerçekleştirmeye çalışırken buluyoruz kendimizi. Bu sarmal etrafımızı sarıyor. Sarmaldan kurtulmanın yolu ise, büyük resmi görebilmektir.

Büyük resim işinizin anlamı, iş yapma nedeniniz ve motivasyon kaynağınızdır. Sıkıldığınızda, yorulduğunuzda büyük resmi hatırlar ve onun için çaba sarf ederseniz, daha güçlü hale geleceksiniz.

4. Sadeleşin

Yaşadığımız dönemde büyük bir kaos ve belirsizlik hakim. İletişim yoğun, bilgi çok, karmaşa hakim. Bu şartlarda güçlü olmanın yolu ise, sadeleşmekten geçiyor.Gereksizlerden, kurtulabilirseniz, büyük resmi görebilir ve vazgeçebilirseniz sadeleşeceksiniz.

Sadeleştiğinizde hayatınız, işiniz, çalışmalarınız daha anlamlı hale gelecek. Etki gücünüz ve başarınız artacak. Gerçekten başarılı insanların asıl özelliği, sadeliğin gücüne ulaşabilmeleridir.

5. İyi Bir Ekip Kurun

Zeki insanlar değil, iyi ekipler kazanır. İyi ekip iş hayatında başarının en büyük faktörlerinden biridir. O yüzden başarılı olmak için iyi bir ekibe sahip olmanız gerekir.

İyi ekip, nitelikli, motivasyonu güçlü insanların birleşiminden oluşur. İyi ekip kurmak için, işinize anlam katmanız, doğru insanları yanınıza çekmeniz gerekir.

Unutmadan, doğru insanları çeken, para değildir. Onlar zaten her yerde iyi para kazanırlar. Asıl faktör anlamlı işler yapabilme ihtimali ve iyi bir ekibin parçası olma düşüncesidir. Yöneticinin görevi de bu ortamı sağlamaktır. Bunu yapabilirseniz, başarılı olacaksınız.

6. Çok Kitap Okuyun

Çağımızda başarılı insanların, önemli özelliklerinden biri, çok okumalarıdır. Eskiden çok okuyanlara, eleştirel bakılıyordu. “Okumak yerine, yapmak lazım” eleştiren insanların en önemli gerekçeleriydi. Devir değişti. Bilgi hakimiyeti ele aldı. Bir gerçek var: Okudukça daha çok öğreneceğiz. Öğrendikçe, daha iyilerini yapma şansımız olacak.

Mark Zuckerberg, bu konuda örnek insanlardan biri. Her fırsatta okuduğu kitaplardan bahsediyor, tavsiyelerde bulunuyor. Bu yılla ilgili her hafta 1 kitap okuma hedefi koymuş. Aynı hedefi siz de belirleyebilirsiniz. 52 kitap, hayatınızı daha anlamlı, bakışlarınızı daha güçlü, algılarınızı daha kuvvetli hale getirecek. Deneyin, pişman olmayacaksınız.

7. Psikolojiye Daha Fazla Önem Verin

Psikolojinin önemi, maalesef iş hayatında ihmal ediliyor. Yaptığımız tüm işlerin odağında insan var. Onu daha yakından tanımak, psikolojisi hakkında fikir sahibi olmak, başarıyı kolaylaştıracaktır.

Psikoloji bildiğinizde, müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaksınız. Çalışanlarınızı daha iyi anlayacak, daha güçlü iletişim kurabileceksiniz. İnsanlarla ilişkileriniz daha iyi hale gelecek. Psikoloji bilmek, bu konuda araştırmalarda bulunmak, iş hayatında birçok kilidi açabilecek çok değerli bir anahtar.

8. Sürekli Öğrenci Olun

10 yıl önceyi hatırlıyor musunuz? 10 yılda ne çok şey değişti değil mi? 10 yıl sonra da çok şey değişecek. 10 yıl sonra bildiklerinizin birçoğu işe yaramayacak. Değişim, gücünü gösterecek, direnenler ise, kaybedecekler.

Değişime uyum sağlamanın en iyi yolu ise, sürekli öğrenci olmaktan geçiyor. “Ben biliyorum”, yanılgısına düşmemek, kaybedenlerden olmamak için öğrenci olmayı ihmal etmeyin. Her gün yeni şeyler öğrenmek için çaba sarf ederseniz, hayat daha keyifli ve anlamlı hale gelecek.

9. Düzenli Olarak Ekibiniz Ve Siz Eğitim Alın

Eğitimler, yenilenmemiz için önemli fırsatlar sunuyor.Akıllı telefonlarımıza sürekli güncellemeler geliyor. Arabamızın bakımını yaptırıyoruz. Kendimizi de ihmal etmemeliyiz.

Eğitimler, sizin ve ekibinizin tazelenmesini, yenilenmesini sağlayacak. Eğitimleri kültürünüzün bir parçası haline getirdiğinizde, etki gücünüz artacak.

10. Müşterinizi Daha Fazla Önemseyin

Yaptığımız işi, müşterilerimiz için yapıyoruz. Fakat en çok onları ihmal ediyoruz. Çoğu yöneticinin müşterisi hakkında çok az bilgisi olduğunu görüyorum. Müşterileri harflerle ifade etmenin modası geçmedi mi sizce? Onu daha yakından tanımamız gerekmiyor mu?

Başarılı markaların en temel farkı, müşterileri için ürettikleri için değerdir. Onların hayatına katkı sağladıkça, faydalı oldukça, onların hayatında oldukça anlamlı olacaksınız. Müşterinin sadık olmasını bekliyoruz. Fakat biz ona ne oranda sadığız? Ne oranda önemsiyoruz? Onun için neler yapıyoruz?

Müşterinizi tanımak için araştırmalar yaptırın, onların bıraktıkları izleri takip edin. Ve en önemlisi onlar için çalışın, müşterilerinizi ihmal etmeyin. Çünkü müşteriyi markadan çıkarın, geriye hiçbir şey kalmaz.

11. İkna Edin

Eleştirmek, kızmak, söylenmek kolay olanı. Asıl maharet, ikna etmekte. Başarılı olmak için insanları ikna etmeniz gerekiyor. İkna etmeden, güçlü olamayacaksınız.

İknanın yolu ise, bazen rakamlar bazen duygulardan geçiyor. İkna etmek için önce ikna olmak gerekiyor. Bir şeyi satabilmek için önce almaya niyetli olmak gerekiyor. Yaptığınız işlerle önce kendinizi ikna edebilirseniz, ikna etmeniz de kolaylaşacak.

12. Tutkunuz Çevrenize Yansısın

Para için çalışmak, kendinizi tüketmenin en kestirme yoludur. İşinize tutku katamıyorsanız, tutku duyacağınız işi yapmalısınız. Bunun da yolu vazgeçebilmekten geçiyor.

Tutku duymadığınız bir iş yaparak, ömrünüzü tüketmek yerine, tutkunuza odaklanın. Siz tutkuya sahipseniz, bu işinize de yansıyacak, çevrenize de. Tutku başarılı insanların enerji kaynağı, güçleridir. Tutkuyu ihmal etmek, başarısızlığa davetiye çıkarmaktır.

13. İz Bırakmak İçin Çaba Sarf Edin

Dünyada 7 milyardan fazla insan var. Milyarlarca insan da daha önce yaşadı, dünyaya veda etti. Kimleri hatırlıyoruz? İz bırakanları. İz bırakmak, unutulmamanın anahtarı.

İz bırakmak için çaba sarf ettiğinizde hayatınız daha anlamlı hale geliyor. Yaptıklarınız için motivasyonunuz artıyor. Dünya çapında iz bırakmanız şart değil. Yönettiğiniz departmanda iz bırakın. Şirketinizde iz bırakın, sektörünüzde iz bırakın. Unutulmak istemiyorsanız iz bırakın.

14. Şirketiniz İçin Değil Kendiniz İçin Çalışın

Eğitimlerimde, bu cümleyi kurduğumda insanlar şaşırıyor. Yöneticiler, endişeyle bana bakıyorlar. İnsanlar tedirgin oluyorlar. Fakat işin gerçeği bu. Şirket için, çalışıyorsanız etki sahibi olamazsınız.

Yaptığınız her işte önce kendi gelişiminizi arttırmaya odaklanmalısınız. Şirket için çalışanlar, kendilerini ihmal ediyorlar. Gelişimleri sınırlı kalıyor. İlk fırsatta ise kapının dışında kalıyorlar.

Kendileri için çalışanlar, gelişiyorlar, güçleniyorlar, vazgeçilmez oluyorlar. Kendiniz için çalışmak bencil olmak değildir. Yaptığınız işi daha iyi yapmak için çaba sarf etmektir.

Kendiniz için çalıştığınızda şirketinize daha fazla fayda sağlarsınız.

Bir soru akla geliyor. Çalışanlar kendilerini geliştirmek için çalışırlar ve giderlerse ne olacak? Cevabı basit, kendini geliştirmeyen çalışanların şirkette kalması daha tehlikeli.

15. Daha Az Çalışın

Başta garip gelebilir, fakat daha az çalıştığınızda daha başarılı oluyorsunuz. Daha az çalışmak ise, doğru insanları bulmak sayesinde oluyor. İşlerinizi devredebildiğinizde, sistem kurabildiğinizde daha az çalışıp, daha başarılı olacaksınız. Çünkü işinizi geliştirmek, düşünmek, yenilenmek için fırsatınız olacak.

Çok çalışmak zorunda olmak sizi iyi hissettiriyorsa, bu sizin için büyük bir kayıptır. Daha az çalışır, daha çok düşünür ve sürekli gelişim sağlarsanız başarılı olursunuz. İşin sırrı çok çalışmakta değil, az çalışmakta. Çünkü az çoktur, anlayabilen ve farkında olabilenler için.

16. İş – Yaşam Dengesi Kurmaya Çalışın

Daha iyi yaşayabilmek, kimseye muhtaç olmamak için çalışıyoruz. Çalışmak için yaşadığınızda ise, hayat anlamsızlaşıyor. Sürekli koştuğunuzda, manzarayı kaçırıyorsunuz.

Kendinizi sürekli işiniz ile ifade ediyorsanız, hayatınızda birçok eksik var demektir. İşiniz ile hayatınız arasında denge kurdukça, keyifli yaşamak için çaba sarf ettikçe, daha mutlu olacaksınız.

İşler, ünvanlar, masalar her zaman olacak. Fakat tek bir hayatımız olacak, bir daha bu yaşımızda olmayacağız. Bu hayat bize bir armağan, onu sadece iş için harcamak, kendimiz, ailemiz ve çevremiz için büyük talihsizlik olur.

Bonus: Mutlu ve Huzurlu Olmak İçin Çaba Sarf Edin.

Başarı, çok para kazanmak değildir. Mutlu ve huzurlu olmaktır. Asıl maharet mutlu ve huzurlu bir hayat yaşayabilmektir.

İnsanlar pahalı arabalar, evler için mutluluklarını ve huzurlarını kaybediyorlar. Fakat, pahalı araba ve evin de amacı: Mutlu olmak. Neden mi?

Herkesin alamadığı şeyleri almak istiyoruz.Kendimizi özel hissetmek istiyoruz. İnsanlar bize baksın, takdir etsinler istiyoruz. Neden, özel hissetmek istiyoruz, takdir edilmek istiyoruz?

Mutlu olmak için.

Konuyu erken fark ettiğinizde hayat daha anlamlı hale geliyor. Mutlu olmayı, huzurlu olmayı ihmal etmek, her şeyi ihmal etmektir.