Mevcut durum analizi

Mevcut durum analizi yapmak, kendi durumunuzu ve rakiplerin durumunu görmeyi  sağlar.Bu şekilde genel yapı hakkında bilgi sahibi olunur.

Marka hakkında yazılmış olumsuz yazıları takip etmek, marka hakkında insanların ne dediklerini bilmek, markanın itibarını korumak açısından önemlidir.O yüzden ilk önce durum analizi yapmak gerekiyor.

Markanın yapısını, rakiplerin durumunu, sosyal medyanın temel dinamiklerini bilmeden yola çıkmak, çoğu zaman faydadan çok zarar getirir.

Strateji ve yol haritası belirlemek

Mevcut durum analizi  yapıldıktan sonra strateji kısmına geçmek gerekiyor. Strateji ve bunun doğrultusunda çıkarılacak yol haritası  markaların daha az hata yapmasını, daha sağlıklı ilerlemesini sağlar. Yapılacak çalışmalar belirli bir plan dahilinde olacağı için zikzaklar çizilmesinin önüne geçilmiş olur.Markanın yaptığı çalışmalar daha fazla güven verir.

Strateji belirlendikten sonra günlük, haftalık ve aylık planlar yapmak gerekiyor. Eğer bu şekilde planlar yapılmazsa belirli bir noktadan sonra sayfada aynı şeyler paylaşılmaya başlanıyor. Ve sayfa giderek sıradan bir hale dönüşüyor. Bu sorunu yaşamamak için içerik planlaması yapmak şart.

Sosyal Medya Eğitimi

İletişimi planlamak

Sosyal Medya’da en kritik faktörlerden biri, iletişim. Müşterilerinizle kuracağınız iletişimin şeklini, tonunu belirlemek gerekiyor. Uslüp nasıl olacak? İletiler girilirken hangi noktalara dikkat edilecek? Bu soruların cevapları, markanın yapacağı iletişimin kalitesini belirliyor.

Marka adına sosyal medya iletişimi yapacak kişilerin bu konuda eğitim almış olmaları gerekiyor. Gelecek sorulara ne tür cevaplar verebilecekleri, olumsuz yorumlarla nasıl baş edecekleri hakkında fikir sahibi olmaları gerekiyor.

İletişimi planlarken, kriz iletişimi ihmal edilmemeli. Sosyal Medyada kriz sık yaşanan bir durum. Markaların kriz dönemlerinde neler  yapmaları gerektiğini bilmeleri gerekiyor. Bu yüzden kriz senaryoları hazırlanmalı.

Kriz nasıl yönetilecek? Hangi noktalara dikkat edilecek?  Krizin hasarları nasıl onarılacak? Bu soruların cevapları markaların sosyal medyayı sağlıklı kullanabilmeleri ve olumsuz etkilerden zarar görmemeleri için çok önemli. Önemli olan sorun çıkmadan çözebilmek. Bunu sağlayan ise çıkabilecek sorunlara karşı hazırlıklı olabilmektir. Bir markanın kriz döneminde yaptıkları onun gücü, sorun çözme biçimi, olaylara yaklaşım tarzı konusunda ciddi ipuçları verir.

Birçok markanın karakteri kriz dönemlerinde ortaya çıkar.

Markayı konumlandırmak

En önemli detaylardan biri de konumlandırma. Markanızı nasıl konumlandıracaksınız? Bu konumlandırmayı yaparken nelere dikkat edilecek? Çünkü konumlandırma doğru yapılmazsa, hem müşteri algısı, hem de marka itibarı olumsuz etkilenebilir.

Markayı konumlandırırken sosyal medya ile ilgilenen kişiler ve markanın yönetim kısmı birlikte hareket etmeli. Markanın yapısı, temel noktaları iyi analiz edilmelidir. Tüm bu detaylar ve doğru konumlandırma markayı daha etkin bir duruma taşıyacak.

Hedef kitleye odaklanmak

Markanızın hedef kitlesine ulaşmak ve sadeleşmek, sosyal medyaki en zor konulardan biri. Çünkü çok kişiye ulaşmak mümkün ve çoğu zaman bu durum markalara cazip geliyor. Fakat markayı ayakta tutan, para kazandıran, uzun ömürlü kılan, hedef kitlesidir. O yüzden yapılacak çalışmalarda hedef kitleye odaklanmak çok önemli. Bu şekilde çalışmalar daha sağlıklı bir zemine oturmuş oluyor. Yapılan yatırımın, verilen emeğin karşılığı görülmüş oluyor.

Hedef kitleye odaklanmayan markalar, çok takipçi sayısına ulaşabiliyorlar. Fakat bu takipçiler marka için bir anlam ifade etmiyor. Markaya geri dönüşü yetersiz oluyor. Harcanan emek, para ve zaman boşa gidiyor. Böyle olunca da markalar sosyal medyaya yaptıkları yatırımın karşılığını alamıyor.

Şimdilik burada bırakalım. Bu konuyla ilgili 2. bir yazı daha olacak.