Markalar, için dijital iletişim her geçen gün önem kazanıyor.Bu yüzden markalar dijitale adapte olmaya çalışıyorlar. Dijitalde kendi dünyalarını kurmak ve başarılı olmak için çaba sarf ediyorlar. Bu süreçte bazı hatalar yapıyorlar. Gelin bunlara birlikte bakalım: 

 

1.Çok Olanın Peşinden Koşmak

Dijital daha uygun bütçelerle yüksek erişim imkanı sağlıyor. Az maliyetle, birçok insana ulaşabiliyorsunuz. Onların dikkatini çekebiliyorsunuz. Bu avantajı gören marka yöneticileri, hata yapabiliyorlar.

Web sitesine çok fazla ziyaretçi çekmek, sosyal ağlarda çok fazla takipçiye ulaşmak temel hedeflere dönüşebiliyor. Fakat önemli bir detay var: Sizin hedef kitlenizde olmayan her kişi, markanız için yüktür. Size faydadan çok zarar verir. Yaptığınız çalışmalarda etki gücünüz azalır. Önemli olan sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiği, sosyal medyada kaç kişiye ulaştığınız değildir. Asıl önemli olan, dijitalde hedef kitlenizle kurduğunuz bağ ve onlara yaşattığınız deneyimdir.

 

2.Marka Stratejisinden Uzaklaşmak

Dijitalde sık yapılan bir hata, markanın ana stratejisinden uzaklaşmaktır. Markanızın dijital stratejisi, ana stratejisinden bağımsız olamaz. Dijitaldeki strateji, markanın ana stratejisinin dijitale uyarlanmış halidir.

Marka yönetiminde en önemli kurallardan biri, tutarlılıktır. Marka tüm mecra ve platformlarda ana stratejisine uygun davranmalıdır. Dijital için ayrı bir strateji yapmak, dijital stratejiyi başkalarına emanet etmek doğru değildir. Daha fazla beğeni almak, yorum sayısını arttırmak için markanın özünden uzaklaşmak, markaya ciddi zararlar verir.

 

3.Kısa Vadede Sonuç Almaya Çalışmak

Dijitalde başarılı olmanın yolu, uzmanlaşmaktan geçiyor. Başarılı olmak için dijitali içselleştirmeli, detaylarına hakim olmalısınız.

Büyük resme hakimiyetiniz, dijitaldeki etki gücünüzü arttırır.

Bazı markalar, uzmanlaşma kısmını ihmal ediyorlar. Uzun ve garanti yol yerine, kısa yoldan gitmeye çalışıyorlar. Bu durum daha fazla hata yapmalarına neden oluyor.

Dijitalde başarı olmak için istikrarlı olmanız gerekiyor. Hedef kitleniz sizi düzenli aralıklarla görürse, güveni artıyor. Sizinle iletişime geçmeye başlıyor. Bu süreci yaşamadan kısa vadede sonuç almaya çalışmak ise, yaptığınız çalışmaları daha maliyetli hale getiriyor. Meyveyi olgunlaşmadan kopardığınız için ne tadı ne de faydası oluyor.

 

4.Herkese Hitap Etmeye Çalışmak

Dijitalde, “ ne olursan ol, gel”  diyemezsiniz. Herkese hitap etmeye çalıştığınızda, insanlara sadece dokunmuş oluyorsunuz.

İletişim kısır bir döngüye giriyor.

İnsanlar sizi görüyor, duyuyor, okuyor ama bağ kuramıyor.

Markanızda kendilerinden bir şey bulamadıklarında hızla uzaklaşıyorlar. Çünkü “herkes için her şey olma çabası”, güç kaybetmenin en kestirme yoludur.

Marka yönetiminde hedef kitlenizi belirleyip, odaklanmak başarılı olmanız için önemlidir. Dijitalde de aynı durum geçerli.

Dijital, hedef kitlenizle bağ kurmanız, deneyimlerini zenginleştirme imkanı sunarken, herkese hitap etmeye çalışmak, kaynaklarınızı boşa harcamanıza neden olur. Markanıza faydadan çok zarar getirir.

 

5.Rakipleri Taklit Etmek

Bir markanın başarılı olması için, rakiplerini taklit etmesi en pahalı ve anlamsız yoldur. Markanın asıl amacı benzersiz hale gelmek, farklılaşabilmek ve öne çıkabilmektir. Rakibinizi taklit ederek bunu başaramazsınız.

Dijitalde, rakibi taklit etmek daha kolaydır. Yaptığı çalışmaları, iletişim modelini, paylaşımlarını siz de görürsünüz. Yeni fikir bulmak yerine onun çalışmalarını taklit etmek markanızı sıradanlaştırır. Takip ettiği başka bir marka ile aynı şeyi yaptığınızı gören, tüketici için önemsiz hale gelirsiniz. Yenisini bulmak, farklı olmak zordur, zahmetlidir, maliyetlidir. Fakat her kuruşuna değer.

 

6.Görmezden Gelmek

Bazı marka yöneticileri, dijitale soğuk bakıyorlar. Markalarına zarar vereceğini, imajlarını zedeleyeceğini düşünüyorlar. Bu yüzden yapılan çalışmaları sınırlı tutuyor, fazla zaman harcamak istemiyorlar.

Müşteri şikayetlerini, olumsuz yorumları görmezden gelmeye çalışıyorlar. Fakat bu çaba beyhudedir. Siz görmek istemesenizde o şikayet, olumsuz yorum sizinle, markanızla ilgilidir.

O insanlarla iletişim kurmaya çalışsanız, sorunları çözseniz  kalıcı müşteriler kazanabilirsiniz. Tersini yaparsanız ise, müşterinizi kaybedebilirsiniz. Onun bu olumsuz deneyimini başkalarına anlatmasına neden olursunuz.

Amazon’un  kurucusu Jeff Bezos, “1 mutsuz müşterinin, 6.000 kişiyi etkileyebildiğini” söylüyor. Dikkate almakta fayda var.

 

7.Müşteri Deneyimini İhmal etmek

Dijital müşterinize deneyim yaşatmak, onlarla birlikte çalışmalar yapmanız için harika fırsatlar sunuyor. Bazı markalar ise, bunu ihmal edip, aşırı optimizasyon tuzağına düşüyorlar.

Sitelerine giren müşteri adaylarına sürekli reklam gösterme çabasına giriyorlar.Sosyal medyada peşlerini bırakmıyorlar. Mailler göndererek bir anlamda taciz ediyorlar. Müşterilerin duygularını, düşüncelerini anlamak için yeterince çaba sarf etmek yerine, onları rakamlara indirgiyorlar. Bu da çalışmaların başarısız olmasına neden oluyor.

Müşterinize dokunduğunuz her noktada, ona iyi bir deneyim yaşatmalısınız. 404 hata sayfalarında bile, yüzünü güldürebilmeli, yaratıcı içeriklerinizle gönlünü kazanmalısınız. Yaşattığınız deneyim, müşterinizin markanızla bağını kuvvetlendirir, sizi rakiplerinizden ayırır. Bu konuda biraz özen, sanılandan çok daha fazlasını getirir.