Teknoloji baş döndürücü bir gelişme gösteriyor. Akıllı telefon kullanıcıları, internete bağlı kişi sayısı hızla artıyor. Farkında olalım ya da olmayalım bir dijital devrim yaşıyoruz. Bu devrim ve dönüşüm markaları ciddi anlamda etkiliyor. Artık markaların önünde önemli bir sınav var: Dijitalleşme. Marka yöneticilerinin kafalarında birçok soru var: Bu değişime nasıl uyum sağlayacaklar? Markalarının bu süreçte yapması gerekenler neler? Bu soruların doğru cevaplarını bulamayan markalar ise  bu süreçte hatalar yapıyor.

Bu hatalar neler mi?

Dijital Pazarlama Eğitimi

Markaların dijitalleşme sürecinde yaptıkları hatalar:

1.Durum tespiti yapmamak: İlginç bir durum var,bazı markalar  dijitalleşme konusunda geç kaldıklarını, bazıları ise henüz erken olduğunu düşünüyorlar. Ama iki tarafında ihmal ettiği bir durum var: Durum tespiti yapmamak. Marka tarafında en sık yapılan hatalardan biri bu. Markanın mevcut yapısı, eksik olduğu noktalar, artıları yeterince tespit edilmiyor. Markanın hakkında söylenen, yazılanlar  araştırılmıyor. Rakipler, rakiplerin durumunu analiz etmiyor. Böyle olunca da yapılan çalışmalardan yeterli verim alınamıyor.

2.Stratejiyi iyi kurgulamamak: Stratejiyi doğru kurgulamak, dijitalleşme süreçlerinde çok ihmal ediliyor. Markanın stratejisi dijitalin araçlarına uygun kurgulanmıyor. Yapılacak hamleler kısa vadeli belirleniyor. Sosyal ağlardaki iletişim stratejileri belirlenmiyor. Bu durumda marka sürekli zikzak çizmeye başlıyor. Hem marka imajı zarar görüyor, hem de itibar kaybediyor.

3.Ucuza kaçmak: Dijital konusunda temel bir yaklaşım da ucuza kaçmak. Bazı marka yöneticileri dijitalin önemini yeterince anlamadıkları için, bu alana yeterli yatırımı yapmak istemiyorlar. Bir anlamda üvey evlat muamelesi yapıyorlar. Bunun sonunda marka yeterli verimi alamıyor. Bunun üzerine yeterli yatırımı yapmayan yöneticiler keyifle şu cümleyi kuruyorlar: Biz size söylemiştik. Daha dijitale hazır değiliz.

4.Uzman insanlarla çalışmamak: Bazı insanların yaptıkları temel hata da bu. Dijitali ve işleyişini tam olarak bilmedikleri için uzmanlarla çalışmayı gereksiz görüyorlar. Bazı şirketler bu süreci bilgi işlem birimlerinin yürütebileceğini, bazıları ise içerideki çalışanların yapabileceğini söylüyorlar. Ve genelde bu kişilerin bu alandaki birikimleri yetersiz kalıyor. Para, emek ve zaman kaybı yaşanıyor.

5.İstikrarlı olmamak: Dijitalleşme süreci bir ürün yetiştirmek gibi. Eğer verim almak istiyorsanız, düzenli olarak ilgilenmeniz gerekiyor. Bazı markalar bu konuda hata yapıyorlar. Heyecanla dijitalleşmeye karar veriyorlar. Sosyal ağlara giriş yapıyorlar. Ve hızlıca geri dönüş almak istiyorlar. Ama bu hızlı dönüş gerçekleşmeyince de umutsuzluğa kapılıp vazgeçiyorlar. Yaptıkları çalışmaları sürdürmüyorlar. Dijitalleşme süreçleri yarım kalmış, hayal kırıklığına uğramış oluyorlar.

Dijitalleşme markalar için önemli bir değişim noktası. Birçok markanın test edildiği ciddi bir imtihan yeri. Bu konuya önem verip gerekli çalışmaları yapanlar, zaman içinde ektiklerinin kat kat fazlasını biçiyorlar. Ama bu süreci yeterince anlamayıp, hata üstüne hata yapan firmalar ise bu alanın nimetlerinden yararlanamamış oluyorlar.