Sosyal Medya’nın önemi her geçen gün artıyor. Bazı markalar sosyal medyayı etkin kullanabilirken bazıları çeşitli hatalar yapıyor. Bu hatalar markanın imajını zedeliyor. Müşterisinin gözünde değerini azaltıyor. Markanın online itibarına zarar veriyor.

Peki markaların sosyal medyadaki hataları neler? Şimdi ona bakalım:

Strateji olmadan ilerlemek

Stratejisi olmadan sosyal medyaya girmek, silahsız  savaşa gitmek gibi. Sosyal Medya’da  özellikle zor durumlarda, rüzgar sert eser. Eğer elinizde bir strateji ve plan olmazsa hata yapma ihtimaliniz çok yüksektir. Ve işin kötü yanı, sosyal medyadaki hatalar hızlı yayılır. Markanızın yapacağı hataların ekran fotoğrafları alınır. İnsanlar bu hataları paylaşırlar. Size göre basit bir hata, bir anda birçok kişiye ulaşabilir. O yüzden sosyal medya için strateji belirlemek ve bu stratejiyi doğru kurgulamak çok önemli.

Tek yönlü iletişim

Birçok markanın yapmış olduğu hata, tek yönlü iletişim kurmak. Geleneksel medyadan kalma alışkanlıklarıyla sosyal medyayı ürünlerini anlatıp, tüketicilerin dinleyeceği bir yer sanıyorlar. Halbuki sosyal medyada insanlar konuşmak, yorum yapmak, paylaşmak istiyorlar. Bu alanda başarılı olmak için iletişim kurmanız, fikirlerini almanız gerekiyor. Sadece kendinizi anlatarak, ürünlerinizden bahsederek başarılı olamazsınız.

Herkese ulaşmaya çalışmak

Sayılar, büyük miktarlar, her zaman caziptir. Sosyal medyada da aynı şey geçerli. Marka yöneticileri yüksek takipçi sayılarına ulaşmayı, çok kişiye ulaşmayı önemsiyorlar. Fakat önemli bir detayı atlıyorlar. Çok sayıda kişiye ulaşmak sizi daha iyi bir duruma getirmiyor.

Önemli olan müşteriniz veya müşteriniz olma ihtimali olan insanlara ulaşmak. Bu kitlenin dışındaki insanlar sadece sayının yüksek olmasını sağlar.Hedef kitlenin dışındaki çok sayıda takipçi, aynı zamanda risktir. Çünkü onları kontrol etmekte zorlanırsınız. Yayınlayacağınız iletiler onların ilgisini çekmeyeceği için, bu iletilere genelde olumsuz yorumlar yazıyorlar. Bu şekilde ilgi çekmeye çalışıyorlar. Bu da hem markayı zor duruma düşürüyor. Hem de markanın gerçekten müşterisi olan insanları olumsuz etkiliyor.

Markayı farklı konumlandırmaya çalışmak

Sosyal medyayı yeterince anlamayan yöneticilerin yaptıkları bir hata. Sosyal Medyanın farklı bir yer olduğunu ve burada daha farklı davranmak gerektiğini düşünüyorlar.  Markalarının temel strateji ve söylemlerinden uzaklaşıyorlar. Paylaştıkları iletiler markanın genel yapısından uzaklaşmaya başlıyor. Bu durum da müşteri algısını olumsuz etkiliyor. Markaya yabancılaşmış oluyorlar.

Sosyal medyaya yeterli yatırımımı yapmamak 

Sosyal Medyada en önemli faktörlerden biri süreklilik. Biraz sosyal medyada yer alalım, beğenmezsek devam etmeyiz diye bir durum söz konusu değil. Bu yüzden eğer bu konuya yeterince önem vermez, şirketiniz için önemli bir gündem malzemesi haline getirmezseniz sorunlar yaşayabilirsiniz.

Sosyal Medyayı yeterince önemsemeyen markalar, bu alana yeterli yatırımı yapmıyorlar. Uzman insanlarla çalışamıyorlar.  Böyle olunca birçok hata yapılıyor. Markaların imajları ve itibarları zedeleniyor.

Sosyal medyayı etkin kullanmak, hata yapmamak için markaların bilinçli olması gerekiyor. Sosyal medyanın öneminin farkında olmalı ve markaları için öncelikli hale getirmeliler. Sosyal medyadaki pazarlama ve iletişim faaliyetlerinde uzman kişilerle çalışmalı, çalışanlarının farkındalık seviyelerini arttırmak için eğitim çalışmaları yapmalılar. Bu sayede daha iyi ve etkin sonuçlar alabilirler.