Mavi Okyanus stratejisi nedir? Mavi Okyanus stratejisi Chan Kim ve Renee Mauborgne tarafından ortaya atılmış bir teoridir. Mavi Okyanus Stratejisi hakkında bir kitap yazmışlardır. Bu kitap ile Mavi Okyanus Stratejisi ile ilgili detaylı bilgiler ve örnekler vermişlerdir. 

Şirketlerin rekabet ettiği pazarların, belirli bir süreden sonra zorlayıcı ve yıpratıcı hale geldiğini belirtmişlerdir. Bu durumda pazarlar, zorlu bir hale gelir, rekabet artar ve kızıl okyanusa dönüşür. Şirketlerin bu pazara yeni bir soluk getirmesine ve mavi okyanus stratejisine odaklanmasını önerir.

Mavi Okyanus Stratejisi Nedir?

Mavi Okyanus Stratejisi ile mevcut rekabette kazanmaya odaklanılmaz. Amaç rekabeti anlamsız kılmak, kendi pazarını yaratmaktır. Aynı pazarda rekabeti kazanmaya odaklanmak, kızıl okyanus stratejisidir. 

(Strateji konusunda detaylı bilgi almak için Strateji Nedir? yazısını okuyabilirsiniz.)

Mavi Okyanus Stratejisi Nedir? Bu strateji yeni talep yaratmaya odaklanır. Mevcut talepten pay almak yerine, yeni talep alanları oluşturmak önerilir. Yeni talep alanları yaratma konusunda İnovasyon da oldukça önemlidir. ( Bu konuda İnovasyon Nedir? yazısını da okuyabilirsiniz.)

Mavi Okyanus Stratejisi Nedir?  Bu strateji kutunun dışında düşünmeyi teşvik eder. Mevcut şartlara odaklanmak yerine, yeniyi bulmayı, farklı olanı keşfetmeyi önerir. 

Mavi Okyanus Stratejisi Eylem Prensipleri

Azalt  ( Hangi faktörleri standartların altına indirebilirsiniz? )

Yarat ( Sunulmayan faydalar nelerdir? )

Yok et ( Standart kabul edilen özelliklerin hangilerinden vazgeçebiliriz )

Yükselt ( Standardın üstüne neler çıkarılabilir? )

Mavi Okyanus Stratejisi Örneği : Bim

Azalt 

Müşteri hizmetleri

Ürün sergileme kalitesi

Mağazaların temizliği ve kalitesi

Yarat

Toptan fiyatına perakende alışveriş kavramı

Mahalle marketi konsepti

Yok Et

Sadakat kartları

Müşteri servisi

Yükselt

Mağaza sayısı

Market markası adedi

Bim, Mavi Okyanus Stratejisi için örnek verilebilir. Mevcut pazarda rekabet etmek yerine, kendi dinamiklerinden oluşan yeni bir pazar yaratmış, rakiplerini bu pazara çekmiştir. Ve bu pazarın kurallarını kendi belirlemiştir.

Kızıl Okyanus Özellikleri

Pazarın sınırları bellidir.

Pazardaki oyuncu sayısı çoktur.

Rekabet yoğundur.

Rekabette öne çıkmaya odaklanılır.

Karlılık düşüktür.

Mavi Okyanus Özellikleri

Pazar sınırları yeni oluşur.

Pazarda oyuncu sayısı çok azdır.

Rekabet bulunmaz.

Yenilikçilik ön plandadır.

Karlılık yüksektir.

Mavi Okyanus Stratejisi  İle Pazarı Yapılandırırken 6 Yol:

Mavi Okyanus Stratejisi konusunda en başarılı markalardan biri: Apple’dır. Bu 6 yolu Apple markası üzerinden inceleyebiliriz.

1.Alternatif Endüstriler”:

Apple, müzik endüstrisini yakından incelemiştir. Aynı zamanda bu alanda devrim yaratmıştır. İ Tunes platformunu yaratmış. İnsanların albümlere dijital olarak ulaşmasını sağlamıştır. Müzik endüstrisi ile ürünü arasında güçlü bir bağ kurup, fark yaratmıştır. Endüstrinin temellerini sarsıp, yeniden yapılandırıcı bir etkide bulunmuştur.

2. “Endüstriler İçinde Stratejik Gruplar”:

Mavi Okyanus Stratejisinde ilgili stratejik gruplar incelenirken fiyat ve performans önemli unsurlardır. Fakat Apple, örneğin İphone ile fiyat konusunda pazara yeni dinamikler getirmiştir. Daha uygun ve hesaplı olmaya odaklanmamıştır. Yarattığı katma değerle kendi fiyat aralığını kendi belirler hale gelmiş. Ve sektör içindeki fiyat rekabetinden sıyrılmıştır.

3. “Alıcılar Zincirine Bak”:

Apple, mavi okyanus stratejisiyle pazarı yeniden yapılandırırken, alıcılar zincirinde önemli bir detaya odaklanmıştır: Son kullanıcıya etki etmek. Son kullanıcı etkilemiş ve talep yaratmıştır. Apple kendi mağazalarını açmış ve bu mağazalarda kendi ürünlerini satmaya odaklanmıştır. Bu mağazalarda müşteri deneyimini arttırmaya odaklanmıştır. Metre kare başına en karlı mağazalardan olan biri Apple Store konsepti, kendi sektörüne de yeni bir dinamik getirmiştir.

4. “Tamamlayıcı Ürün ve Hizmet Teklifleri:”

Apple, tamamlayıcı ürün ve hizmet teklifleri konusunda önemli bir çalışma yapmıştır. İtunes ve Appstore gibi 2 temel hizmet ile ürün satmanın ötesine geçmiştir. Müşterileri için sadece ürün satan değil, aynı zamanda servis sağlayan, ürün tatminini arttıran bir yapı oluşturmuştur. Örneğin Appstore sayesinde yazılımcılar İphone için yeni uygulamalar üretmişlerdir. Bu sayede müşteri deneyimi daha iyi hale gelmiştir.

5. “Müşteriler Yönünden Fonksiyonel ve Duygusal Çekim”:

Apple, İphone ile öncelikle cep telefonu pazarına yeni bir soluk getirmiş ve  akıllı telefon pazarını oluşturmuştur. Bunu yaparken fonksiyonel olarak başarılı bir cihaz sunmuştur. Özellikleri ile müşterisinin hayatını kolaylaştırmıştır. Diğer yandan uygulamalar ve servisleri ile aslında her kullanıcının cihazını kişiselleştirmiştir. Bu kişiselleştirme, kullanıcılar açısından duygusal bir çekim yaratmıştır. İnsanların ürünle kurduğu bağı, kuvvetlendirmiştir.

6. Zamanlama

Apple zamanlama konusunda da stratejik davranmıştır. İphone’nun piyasaya sunulduğu 2007 aynı zamanda 3G gibi çığır açan teknolojilerin de öne çıktığı bir dönemdir. Bu şekilde internete bağlanma ve kullanma deneyimi gelişmiştir. İphone, internet bağlantı hızının çok daha yavaş olduğu bir dönemde ortaya çıksa, muhtemelen bu oranda başarılı olamazdı.

Yararlanılan Kaynak: Mavi Okyanus Stratejisi