Ray Kroc bu başarısı hakkında “Tamamen bir gecede başarılı oldum ama 30 yıl uzun, uzun bir gece” demiştir.

Kroc’un hayatı ilginç deneyimlerle doludur. 1917’de 15 yaşında iken Kızıl Haç’a yaşıyla ilgili yalan söyleyerek ambulans şoförü oldu. Savaş; şoförlük eğitimini tamamlamadan bitti. Sonrasında piyano çaldı, kâğıt bardak sattı ve Multimixer oldu.

McDonald’s restoranına ilk defa 1948’de kardeşler tarafından başlandı. Maurice ve Richard McDonald kardeşler… McDonald kardeşler burger, patates kızartması ve içeceklere odaklı bir menü ile kaliteli ve hızlı hizmet verdiler. Yeni franchising aramaktaydılar. Kroc bu fırsatı değerlendirdi ve McDonald kardeşler için bir franchise programına başlamayı önerdi. 15 Nisan 1955’te Illinois, Des Plaines’deki ilk McDonald’s franchise’ını açtı ve aynı yıl McDonald’s şirketini kurdu, sonunda 1961’de McDonald kardeşleri satın aldı. Kroc, McDonalds’ın gelecek vizyonunu erken tedarikçiler ile paylaştı ve tedarikçiler ona inandılar. Böylece restoran işletmesi başarılı oldu.

İstikrarlı büyümenin artmasıyla birlikte, şirketin hissesi halka açık olarak 1965’te işlem görmeye başladı. McDonalds’ın halka açık yüzü, 1963’te Ronald McDonald adında bir palyaçonun tanıtımıyla yaratılırken, çift kemer ‘M’ sembolü Mc Donalds’ın 1962’de en uzun süre dayanan logosu oldu ve bir zamanlar önceleri hakim olan uzun sarı kemerlerden çok daha uzun sürdü. McDonalds markasının tanıtımı çok iyi yapıldı.

fotoğraf: unsplash

McDonalds’da Hamburger Üniversitesi

1961’de Kroc, daha sonra Hamburger Üniversitesi adı verilen McDonald’s restoranını işletmek için hamburger eğitim programını başlattı. Üniversite; yakınındaki araştırma ve geliştirme yöntemleri kullanarak; yeni pişirme, dondurma, saklama ve sunma yöntemlerini geliştirdi. Bugün 275.000’den dazla franchise; yönetici ve işveren programlarından mezun oldu. Ray Kroc 14 Ocak 1984’de ölene kadar McDonald’s için çalışmayı bırakmadı, onun mirası devam ediyor. McDonald’s müşterilerine müthiş tatlar ve uygun fiyatlı yiyecekler sunuyor. İnovasyon ve verimlilik konusundaki tutkusundan, kalitenin peşinden koşmasına, birçok hayırsever katkısına kadar, Ray Kroc’un mirası bugünün ve geleceğin McDonalds’ının ilham verici ve ayrılmaz bir parçası olmaya devam ediyor.

McDonalds’ın Küresel Hale Gelmesi

Zincir, 1967’de Kanada’ya uzanan, 1988’de toplam 10.000 restorana ulaşan ve 21.yüzyılın başlarında 100’den fazla ülkede 35.000’den fazla mağaza işleten yurt içi ve dışında genişlemeye devam etti. Büyüme çok hızlıydı, dünyanın her yerinde her beş saatte bir yeni McDonalds’ın açıldığı söylenmiştir. Çocuklara ve yetişkinlere uygun fiyatlı yemek, eğlence hizmetleri vurgulayan aile restoranı oldu. Fakat McDonald’s ürünleri obeziteye katkı yaptığı için eleştirildi. Sonrasında menüye sağlıklı ürünler eklendi. Ve başka önlemler de alındı.

McDonald’s 1988’de Chipotle Mexican Grill , Donatos Pizza 1999’da , Boston Market 2000’de alındı böylece iş, hamburgeri aştı. Ancak daha sonra 2008’lerin sonuna doğru McDonald’s artık bu şirketlere sahip değildi ve kendi markasına odaklandı. Yardım amacıyla McDonald’s evi kuruldu. 21. yüzyılın başlarında , dünyada 360’dan fazla ev vardı. Rezidans; ailelerin çocuklarının tedavi gördüğü hastanenin yakınlarında yaşamalarına izin verdi.

Forbes’e göre McDonald’s dünyanın en değerli markalarında 10. sıradadır ve 219,7 milyar dolar değeri vardır.

McDonalds’ın Pazarlama ve Marka Stratejisi

McDonald’s Company tarafından açılan ilk restoran, 1948 yılında California’nın San Bernardino kentindeydi. Şu anda McDonald’s, dünyanın her yerinden 30.000 satış noktasında, 40 milyar dolardan fazla satış yapan dünyanın en iyi ve lider gıda hizmet şirketidir.

McDonald’s ‘Happy Meal‘ (mutlu yemek) ve çocuklara oyuncak sistemi ile ailelerin aklında bir eğlenme yeri olarak algılandı. Böylece özellikle çocukların gelmek istediği yer oldu.

McDonald’s hijyen kurallarına çok dikkat etmiştir ve ekibi ona göre yönlendirmiştir. Çalışanların müşteriler ile ilişkilerinin iyi olması için özel eğitim verdiler. Ürünlerin kalitesinden ödün vermemek için çaba sarf ettiler. Başlangıçta menüde daha çok alternatif vardı ancak sonra gelirin %80 inin hamburger ve patates kızartmasından geldiğini görünce iki ürüne odaklandılar.

Şu anda da ucuz kahve ile kahve zincirlerine gönderme yapmakta ve ‘pahalı kahvedense bizde uygun fiyatta kahve için’ demektedir.

fotoğraf: unsplash

McDonalds’ta Covid 19 Etkisi

8 Nisan 2020’de McDonald’s Başkanı ve CEO’su Chris Kempczinski, koronavirüs pandemisine ilişkin şirket politikası ile ilgili açıklama yapmıştır ve şunları demiştir:

“Hepinizin bildiği gibi, devam eden koronavirüs durumunu yönetmedeki beş ilkemizden biri “tüm paydaşlarımızla şeffaf” olmaktır. Bu ruhla bugün, koronavirüs pandemisine verdiğimiz yanıtın yanı sıra işimizin yıl başından bu yana nasıl performans gösterdiğiyle ilgili bir güncelleme yayınladık. Planlandığı gibi ilk çeyrek için performansımızı 30 Nisan’da raporlamaya devam edeceğiz, ancak işletmemizde yakın zamanda yaşanan kesinti göz önüne alındığında, etkisine daha önce genel bir bakış sunmanın önemli olduğunu düşündük.

⦁  Mevcut durumun işimiz üzerinde önemli bir etkisi oldu. 2020’ye güçlü bir konumda girdik ama tabii o zamandan beri dünya değişti. Ocak ve Şubat ayı küresel karşılaştırılabilir satışlarımız güçlüyken, tüketici davranışındaki değişiklikler ve dünya çapında hükümetlerin uyguladığı çeşitli kısıtlamalar satışlarda önemli bir düşüşe neden oldu.

Bu eşi benzeri görülmemiş krizde aldığımız kararlar, önümüzdeki yıllarda sistemimizi tanımlayacaktır. Tüm yatırımları gözden geçirmek ve mümkün olan yerlerde harcamalarımızı azaltmak da dahil olmak üzere tüm karar alma süreçlerinde disiplinli bir yaklaşım sergiliyoruz. Sonuç olarak, ABD genelinde EOTF projelerinin sayısını ve dünya çapında yeni restoran açılışlarının sayısını azaltıyoruz. Burada ve şimdi zor gelen kararlar almak anlamına gelse bile, uzun vadeli bir zihniyetle çalışmaya devam edeceğiz.

İleriye baktığımızda, COVID-19 sonrası dünyanın gerçekliğine duyarlı olmamız gerekecek. Hız Büyüme planı, işletmenin büyümesi için güçlü bir temel sağlamıştır. Bir COVID-19 sonrası dünyasının neye benzediğinden henüz emin olmasak da, kesin olarak bildiğim bir şey, müşterilerimizin ve ekibimizin deneyimlerini yükseltmek için yenilik yapmaya devam edeceğimizdir. Ve bu arka plana karşı amacımız; toplulukları beslemek ve geliştirmek olmuştur.

‘Doğru Amaca, Değerlere ve insanlara sahibiz’

Ayrıca, beş yol gösterici ilkemizden bir diğerinin ‘örnek olarak liderlik etmek’ olduğunu ve hepinizin her gün bu kavramı yaşamanın pek çok yolu olduğunu hatırlayacaksınız. Günlük yaşamlarımızdaki değişiklikleri yönlendirirken, halkımızı, müşterilerimizi ve topluluklarımızı desteklemek için nasıl muhteşem bir şekilde yürüdüğünüz konusunda son derece gurur duyuyorum. COVID-19’un şirketin küresel operasyonları üzerindeki önemli etkisinin ışığında, maaşımı en az 30 Eylül’e kadar yarı yarıya düşürmeye gönüllü oldum. Bunlar eşi benzeri görülmemiş zamanlar. Ian Borden, Joe Erlinger, Jerry Krulewitch ve Kevin Ozan, adlandırılmış icra görevlilerimiz olarak maaşlarını en az 30 Eylül’e kadar dörtte bir oranında düşürmek için gönüllü oldular. Bu, son haftalarda kurul ile yapılan görüşmelerin ardından ve bu kararı onayladılar.

Dünya, McDonald’s, restoran endüstrisi ve genel olarak insanlık için derin sonuçları olan tarihi bir olaydan geçiyor. Bu durum hakkında gün geçtikçe daha çok şey öğreniyoruz ve önümüzdeki haftalarda ve aylarda ortaya çıkardığı kalıcı sonuçları daha iyi anlayacağız. Ama geleceğimize güveniyorum çünkü bu zorlu zamandan güçle çıkmamıza yardımcı olacak doğru amaca, değerlere ve en önemlisi insanlara sahibiz.”