Girişimcilik her geçen gün önemi artan bir konu. Çalışanların neredeyse %90 ının hayali kendi işini kurmak, girişimci olmak. Şirketlerde profesyonel anlamda yöneticilk yapanların çoğu, en kısa sürede kendi işini kurmayı hayal ediyor. Girişimcilik devlet tarafından da destekleniyor. Ama olmuyor. Her isteyen girişimci olamıyor.

Girişimci olma hayali başka bahara kalıyor. Girişimci sayısı yeterli oranda artmıyor. Sizce neden?

Girişimci olmanın kendine has bir yapısı var. Girişimcilik aslında bir yaşam tarzı. Özellikle iş hayatına profesyonel yönetici olarak başlayıp, daha sonra girişimciliğe başlayanlar, bu durumu sık yaşıyorlar. Girişimcilik bir sınav gibi. Sizi belirli testlerden geçiriyor. Bu testlerde başarılı olabilirseniz girişimci olarak hayatınıza devam edebiliyorsunuz. Bu yüzden zor olan girişimci olmak değil, girişimci olarak kalmak.

Girişimcilik insanları belirli unsurlarda test ediyor. İsterseniz bunları inceleyelim.

1)Stres düzeyi

Girişimciliğin belki de en zor kısmı, belirsizlikle baş edebilmek. Girişimci için birçok şey belirsizdir. Aynı zamanda bu belirsizlik fırsatları da barındırır.Girişimci bu belirsizliğin üzerine gidebildiği, çözüm bulduğu için kazanır. Başkası belirsizlik konusunda cesaretli davranamadığı için kaybeder.

Girişimci belirsizlik dışında da bir sürü konuda stres yaşar. Müşteri bulmak, nakit akışını yönetmek, sabit giderleri ödemek stres düzeyini arttırır. Özellikle çalışan maaşını ödeme kısmı stresin tavan yaptığı kısımdır. Her ay sonu ödemeniz gereken maaşlar vardır.Ve o ay sonları çok hızlı gelir.

2)Özgüven miktarı

Girişimcilik, çoğu zaman özgüveninizi test eder. Zorluklara, sıkıntılara karşı ayakta kalmanız gerekir. Sorun da yaşasanız, başınızın yukarıda olması gerekir. Çünkü girişimcinin özgüveni şirketinin özgüvenine eşittir.

Çalışanları girişimciyi her zaman güçlü görmek isterler. Bu yüzden girişimci, her zaman kendi olamaz. Bazen içi kan ağlasa da dışarıya olumlu bir hava yansıtmak zorundadır. Aksi takdirde olumsuz hava diğer insanları da etkileyecektir.O yüzden özgüven miktarı her gün ölçülen bir unsurdur. Özgüveni yerinde olan girişimciler bu sınavın belirli bir aşamasını tamamlamış olurlar

3)Kararlılık seviyesi

Karar vermek ve kararlı olmak iş hayatı için önemli kavramlar. Karar vermek zor bir iştir. Çünkü sorumluluk gerektirir. Bu sorumluluğu az insan alabiliyor. Bu sorumluluğu alabilen insanlar daha öne çıkmış oluyorlar. Girişimcilerin başarılı olmaları için kararlı olmaları, verdikleri sözleri tutmaları şart.

Bir girişimci kararlı değilse, ona inanan insan sayısı azalır. İnsanlar onu takip etmekten vazgeçerler. Bu yüzden girişimciler doğru bildiği yolda hastalıkta, sağlıkta, iyi günde kötü günde yürüyebilen insanlardır.Kararlılık seviyeleri, başarıları için önemli bir kriterdir.

4) Dayanıklılık süresi

Girişimciliğin en zor kısımları, genelde başlangıçta olur. Belirli bir sermayeniz ve kaynağınız olur. Bu kaynakları etkin kullanarak işletmenizin çarkını çevirmeniz gerekir. İşte burada dayanıklılığınız test edilir. Bu yüzden girişimci olmak, iş kurmak zor değildir. Zor olan ayakta kalabilmektir. Araştırmalara göre yeni açılan işletmelerin %80 i 5 yıl içinde kapanıyor. Bazı girişimciler yeterli dayanıklılığa sahip olamayıp ayakta kalamıyorlar.

Dayanıklılık girişimcinin zor günlerdeki nefes alabilme sayısıdır. Özellikle krizlerde bu durum kendini belli eder. Herkes bir şekilde zor günlerin geride kalıp, güzel günlerin geleceğinin farkındadır. Fakat bu güzel günleri az kişi görebilir. Çünkü kaynakları yeterli olmaz. Nakit akışlarını yönetemezler. Zor günleri atlatamazlar. O yüzden dayanıklılık girişimcinin en önemli sınav kriteridir. Belirli bir süre başarılı olan değil, istikrarlı ve dayanıklı olan hayatta kalabilir.

Girişimcilik önemli ve değerli bir konu. Girişimciler istihdama katkıları, verdikleri vergiler, ülke ekonomisine katkıları nedeniyle ülkemiz için önemli insanlar. Fakat maalesef her isteyen girişimci olamıyor. Girişimci sayımız yeterli oranda değil. Çünkü girişimci olmanın gerektirdiği bazı kriterler var. Bunları sağlayamayınca, girişimci olamıyorsunuz.