1866’da ABD’li Charles ve George Page kardeşler Anglo-İsviçre Yoğunlaştırılmış Süt Şirketi’ni kurmuşlardır. İsviçre’de bol miktarda taze süt tedarik etmişlerdir. Ayrıca, anavatanlarında edinilen bilgileri, Avrupa’nın Cham’daki yoğunlaştırılmış süt için ilk üretim tesisini kurmak için kullanmışlardır.

Avrupa’nın sanayi kentlerine Milkmaid markası altındaki ürün tedarik etmeye başladılar ve taze sütün güvenli ve uzun ömürlü bir alternatifi olarak pazarladılar.

Nestlé’nin kurucusu Henri Nestlé, kariyerinin başlarında yerel bir eczacıya asistan olarak çalıştı. Bilim ve kimya eğitimi aldı. Henri yenilikçi bir insandı ve gıdadan çimentoya kadar her şeyi denedi. Page kardeşlere rakip olarak, 1867’de Henri Nestlé süt, buğday ve şekerin besleyici bir kombinasyonunu üretti. Henri; anne sütü ile beslenemeyen bebeklerin yüksek ölüm oranlarıyla başa çıkabilmek için inek sütü, buğday ünü ve şekeri birleştirip karışımı geliştirdi. Böylece bebek maması alanında önemli bir inovasyona imza atılmıştır.

İLK LOGO

Bu tahıl o kadar besleyiciydi ki bir çocuğun hayatını kurtardı. Karışıma; farine laktasyon denildi. Ürün çıkarıldı ve büyük ölçekte bebek maması üretmeye başladı.  İlk Nestlé logosu 1868’de oluşturuldu ve Henri Nestlé bunu ailesinin armalarına dayandırdı. Henri Almanya’dan İsviçre’ye göç etmişti.  Logo yıllar içinde yeniden tasarlandı ve basitleştirildi, ancak Henri Nestlé’nin 1868’de geliştirdiği temel yapıyı korudu.

Her sabah Farine laktasyonunu taze yapmak için ihtiyaç duyduğu sütü almaya başladı. 1869’da bu yöntem artık pratik değildi ve süt tedarikini fabrikasına teslim etmesi için bir toplama merkezinden satın almaya başladı.

Her iki şirket de diğerinin orijinal ürünlerinin rakiplerini satmaya başladığında Nestlé ve Anglo-İsviçre arasında şiddetli rekabet yaşandı. Her iki firma da yurtdışında satış ve üretimi genişletti. 1882’de Anglo-Swiss ABD’ye genişledi, ancak George Page’ın ölümü planlarını hayal kırıklığına uğrattı. 1902’de Nestlé ile birleşmenin yolunu açan ABD merkezli operasyonlarını sattı. Nestlé, Peter & Kohler için ihracat satışlarını devraldığında ilk kez çikolata satmaya başladı.

fotoğraf: flickr.com/nestle

Nestlé ve Anglo-İsviçre Yoğun Süt Şirketi’nin Birleşmesi

19. yüzyılın son on yıllarında, iki İsviçre şirketi olan Nestlé ve Anglo-İsviçre Yoğun Süt Şirketi inanılmaz derecede rekabetçi hale geldi. 1905 yılında Nestlé, Anglo-İsviçre Yoğunlaştırılmış Süt Şirketi ile birleşti.

1.Dünya Savaşı ve Büyük Buhran Dönemi Nestlé

Birinci Dünya Savaşı tüm Avrupa’daki ekonomilere ve işletmelere ciddi aksamalar getirdi. İsviçre, Birinci Dünya Savaşı sırasında silahlı olmasına rağmen tarafsız kaldı. Savaşta yer almasalar da, ekonomileri hala Almanya’nın kaybı ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun dağılmasından önemli ölçüde etkilenmişti. İsviçre, Birinci Dünya Savaşı sırasında enerji tüketimindeki düşüşten kaynaklanan ciddi bir ekonomik kriz yaşadı.

Avrupa’daki pek çok endüstri 1914 ve 1918 yılları arasında ciddi şekilde kesintiye uğradı. İsviçre düşmanlıklara karışmasa da, Nestlé’nin daha önce olduğu gibi üretime devam etmek için gereken malları bulması zor oldu. Dağıtım da zordu çünkü tüm kıta savaştaydı. Nestlé, ilk ürünlerinin birçoğu için taze sütlere bağımlıydı ve bu süre zarfında süt kıtlığı ve hemen hemen her taze ürün vardı. Birçok üretici gibi Nestlé de çevre kasaba ve köylerin ihtiyaçlarını desteklemeye yardımcı olmak için malzemelerinin çoğunu sattı. Nestle dahil olmak üzere bazı şirketler, büyük çaplı çatışmalar nedeniyle bu ekonomik sıkıntı dönemini atlatmayı başardılar. Nestlé, hızla genişlemelerini gerektiren çeşitli hükümet sözleşmeleri aldı.

Savaş 1918’de sona erdiğinde, Nestlé’nin dünya çapında 40 fabrikası vardı.

Calliet, Peter ve Kohler Swiss Chocolate

Küresel buhran 1930’larda başlamış olmasına rağmen, dünyadan hemen sonraki dönem Orta Avrupa’da ciddi bir ekonomik sıkıntı yaşandı. Nestlé, 1920’lerde ekonomik çöküşün gücünü hisseden yüzlerce şirketten sadece biriydi. Zorluklarına rağmen, bu mali sıkıntı ve yetersiz arz döneminde bunu başardılar. 1920’lerin ortalarında Calliet, Peter ve Kohler Swiss Chocolate şirketini satın aldılar. Bu noktada çikolata, işin ana odak noktalarından biri haline geldi. Çikolatanın yatırımı yüzyılın sonlarında inovasyon ve çeşitliliği tetikleyecekti.

1920’lerin ve 1930’ların çoğu zor siyasi ve ekonomik zamanlarda ayakta kalmaya çalışmakla geçti. Nestlé’nin ilk kahve ürünü Nescafé’yi piyasaya sürdüğü 1938 yılına kadar çok az büyüme veya gelişme oldu. Nescafé’nin doğumu aslında Brezilya hükümetinin Nestlé’ye fazla kahvelerini koruyabileceği umuduyla sunmasıyla sekiz yıl öncesine dayanıyordu. Nestlé, tonlarca kahvesini Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin emrindeki cephe hatlarına gönderdikçe hızla dünya pazarına ulaştı.

II.Dünya Savaşı Döneminde Nestlé

İsviçre’nin 20. yüzyıl savaşları sırasındaki efsanevi tarafsızlığı nedeniyle, Nestlé’nin İsviçre tesisleri İsviçre hükümeti tarafından talep edilmedi veya yeniden tasarlanmadı. Bu, şu anda Avrupa’nın çoğundaki üretim ve üretim durumunun tam tersidir.

1939’da Nestlé yönetimi Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. Avrupa cephesinden çok uzak olan Nestlé, hem Avrupa’da hem de dünyada inşa ettikleri işi sürdürmek için yorulmadan çalıştı. İnovasyon ikinci dünya savaşı sırasında durmadı. Nestea, 1940 yılında Nestle tarafından bulundu. Çayın tarihi binlerce yıl öncesine dayanıyor ve buzlu çayın başarısı 19. yüzyılın başlarından beri iyi belgelendi. II. Dünya Savaşı’nın sona ermesi, dünya çapında bir büyüme ve iyileşme dönemiydi. Siyasi ve finansal istikrar Avrupa’ya döndükçe, savaş boyunca geçebilecek kadar güçlü olan birçok örgüt önemli ölçüde büyüdü.

Savaşın sona ermesi, yeni şirketler ve düzinelerce yeni ürün edinmeye başladıkça Nestlé için önemli bir büyüme dönemine işaret etti. Hazır çorba, baharat sosları, bulyon gibi ürünler satan Maggi firması alındı. 1948’de Nestlé, Amerika’yı Amerikan kültüründe ve sonrasında dünyada birçok ülkede önemli bir ürün olan Nesquik üretildi.

Nestlé’nin Ortaklıkları

Nestle 1974 senesinde gıda üretim sektöründen çıkarak; L’Oreal’in hisselerinin bir kısmını aldı. Eugene Schueller’in kızı Liliane Bettencourt L’Oreal’daki hisselerinin yarısını Nestlé’nin % 3 hissesi karşılığında kabul etti. Nestlé ve Bettencourt ailesi birlikte L’Oreal’ın hisselerinin% 60’ına sahipti ve L’Oreal 1980’lerde dünyanın en büyük kozmetik şirketi haline geldi. 2014 yılında Nestlé ve aile anlaşmalarını yeniden düzenledi ve Nestlé L’Oreal’deki bazı hisselerini aileye geri sattı. 1977’de Nestlé, bir Amerikan ilaç şirketi olan Alcon Laboratories’i devraldıkları zaman çeşitlendirme işlemlerine devam etti.  2002 yılında Nestlé hisselerini Alcon’da sundu. 2008 yılında stoklarının dörtte biri Novartis tarafından satın alındı. Novartis artık Alcon Laboratories’in% 77’sine sahip. Nestlé artık Alcon’un hisselerinin sahibi değil.

1984’de Carnation Şirketi’ne 3 milyar dolar ödemeyi teklif ederek iş tarihine geçti. Şirket tarihinin en büyük satın alımlarından biri oldu. Carnation aynı zamanda evcil hayvanların gıda firması olan Friskies’in sahibi idi. Anlaşmanın büyüklüğü sebebi ile hükümet onayıyla bu birleşmeye bir sene sonra 1985’de izin verildi.

Nespresso 1986’da üretildi. Nespresso, lüks bir lüks kahve olarak tasarlanmıştır. Bugün Nespresso, porsiyonlu kahvede premium olarak bilinir ve lüks otellerle ve butiklerle anlaşması vardır.
1989’da Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra, büyük miktarda Avrupa bir kez daha erişilebilir bir pazar haline geldi.  Çin de bu dönemde daha ulaşılabilir oldu. Nestlé gibi uluslararası hedefleri olan bir şirket için ideal bir durumdu. 1990’lar ve 2000’ler de birçok alanda şirket çeşitli alanlarda satın almalarını devam ettirmiştir.

2011’de kronik tıbbi sorunların önlenmesi ve tedavisine yönelik gıda ürünlerini bulmak için, Nestlé Health Science ve Nestlé Institute of Health Sciences kuruldu. Nestlé, kakao tedarik zincirinde çocuk emeği sorunu ile mücadele edilmesine katkıda bulunmak üzere Adil Emek Derneği (FLA) ile birlikte çalışan ilk gıda şirketi olmuştur.

fotoğraf: unsplash

Nestlé Marka Stratejisi

Bugün Nestlé, dünya çapında 197’den fazla ülkede satılan 2.000’den fazla markanın sahibidir. Sağlık ve zindelikte lider olma hedefleri açıktır. Şirket kendini beslenme ile sınırlı tutmamış, aynı zamanda gerçekten farklı bir şirket oluşturmak için güzellik ve sağlık kategorilerine taşınmıştır. Organizasyon, dünyanın dört bir yanındaki 70 farklı ülkeden milyonlarca kişiyi istihdam ediyor. Nestlé dünyanın hemen her yerinde faaliyet göstermektedir. Hem kendi çabaları hem de Coca-Cola gibi şirketlerle ortak girişimler yoluyla etkileyici bir küresel kitleye ulaştılar. Nestlé’nin başarısı, ürün yeniliği ve iş kazanımı kombinasyonundan kaynaklanmıştır. Nestlé’nin bugünkü beslenmede anahtar oyuncu olmasını sağlayan büyüme ve çeşitlilik motivasyonlarıdır. Ayrıca şirketin başarısında önemli inovasyonlara imza atmasının da büyük etkisi vardır.

Nestlé yayılmacı marka stratejisinin en başarılı örneklerinden biridir. Çeşitlendirilmiş ve geniş ürün portföyü ile Nestlé, geniş dağıtım ağı sayesinde son tüketicinin ürünlerini kullanabilmesini sağlamıştır. Gelişmekte olan ülkeler , pazara girmede zorluklar ve fırsatlar olduğundan Nestlé gibi bir şirket için en büyük fırsat olmuştur . Nestlé ürünlerini dağıtmak için çok kanallı strateji kullanır.
Nestlé, Fortune 500 şirketidir. Ayrıca, markalarının bireysel markalaşması yüksek görünürlük ve farkındalık yaratmasına yardımcı olur. Küresel bir şirket olarak, belirli bir ulusun nüfusunun değişen ihtiyaçlarına uygun ve rekabetçi bir şekilde cevap vermektedir. Forbes’e göre; markanın geliri 7,9 milyar dolardır.

Nestle’ye Covid-19 Etkisi

Nestlé Hindistan Başkanı Suresh Narayanan, ‘COVID-19 salgınının tüketiciler arasında tüketim modellerinde büyük bir değişim yarattığını, çünkü gerekli satın alımların lüks harcamalardan önce geldiğini’ söyledi.

CEO’NUN COVID-19 MESAJI

CEO Mark Schneider salgın sürecine yönelik Nestlé çalışanlarına bir mesaj gönderdi. O mesajda şu ifadeler yer aldı:

“Sevgili meslektaşlarım,
COVID-19 durumu daha da gelişti ve önemli bir küresel sorunla karşı karşıyayız. Dünya Sağlık Örgütü bu salgını bir salgın ilan etti. Dünyanın dört bir yanındaki birçok hükümet, vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için daha katı ve daha etkili önlemler aldı. Acil ve ciddi sağlık sorunlarına ek olarak, tüm yaşamlarımız ve küresel ekonomi üzerinde çok daha geniş bir etki görüyoruz. Anlaşılır bir şekilde, her yerde büyük bir huzursuzluk var. Bu kapsamda Başkanımız, tüm Yönetim Kurulumuz, İcra Kurulumuz ve şahsım adına sizlere hitap etmek isterim. Her şeyden önce, bu krizi atlatmak ve şirketimizi bu durumla başa çıkmaya hazır hale getirmek için şimdiye kadar yaptıklarınızdan dolayı teşekkür ederiz.

Bağlılığınız her şeyi değiştirir. Ayrıca, bir şirket olarak dirençli olduğumuza dair sizi teminat altına almak isteriz. 154 yıl boyunca birçok zorlu anı gördük ve ustalaştık. Bunu da aşacağımıza eminiz.
Ve şu anda bizimki gibi bir şirketin sahip olduğu özel sorumluluğu size hatırlatmak isteriz. Yiyecek ve içecek ürünleri insanların yaşamları için çok önemlidir. Bu gibi anlarda amacımız ve değerlerimiz hizmet ettiğimiz insanlar ve topluluklar için çok önemlidir.

Kriz zamanlarında kahramanlar doğar. Tüm alçakgönüllülükle Nestlé’nin değerlerinin bu zor saatte parlamasını istiyoruz. İçtenlikle ve alçakgönüllülükle hepinizden buna katkıda bulunmanızı rica ediyoruz. Bu, fazladan çaba sarf etme, fazladan mesafe kat etme anıdır. Çok şey istediğimizin tamamen farkındayım çünkü şu anda hepimiz zorlu kişisel ve ailevi durumları yönetmekle meşgulüz.

Çabanız şirketimiz ve toplumumuz için büyük bir fark yaratacaktır. Özellikle ön saflardaki çalışanlarımızı ve fabrika çalışanlarını takdir etmek isteriz – bağlılığınız ve disiplininiz şu anda iş sürekliliğini korumak için çok önemlidir. Bu önemli çabada sizleri desteklemek önceliğimizdir. Bu benzersiz zorluğun üstesinden gelmek için, hepinizin daha önceki iletişimde ana hatlarıyla belirttiğimiz üç önceliğe odaklanmanızı rica ediyoruz.

Birincisi, hepimizin güvenliği çok önemlidir. Ancak sağlıklı kalırsak ve virüsü yaymaktan kaçınırsak olumlu katkılarda bulunabilir, amacımızı ve değerlerimizi yaşayabiliriz. İkincisi, iş sürekliliği anahtardır. Çabalarımızı her adımda tedarik, üretim ve lojistiği güvence altına almaya odaklanmalıyız. Henüz etkilenmemiş alanlar için, kritik malzeme ve ürünlerin envanterlerini oluşturarak hazırlanın. Lütfen fırtınanın vurmasına hazır olun çünkü vuracak. Üçüncüsü yapabildiğiniz ölçüde lütfen çevremizdeki topluluklara ve dünyadaki birçok iş ortağımıza yardım eli uzatın. Baskı altında zarafeti gösterme zamanı budur. Birçok kişi ve şirket Nestlé’den çok daha fazla etkilenecek ve bu krizin bir sonucu olarak daha ciddi zorluklarla başa çıkmak zorunda kalacak. Lütfen bunun üstesinden gelmelerine yardım edin, bu değerlerimizin bir parçasıdır ve insanlar hatırlayacaktır. Bu, iyilik için gerçek bir güç olabileceğimiz bir zaman olacak. Bu zihniyet aynı zamanda meslektaş olarak hepimiz için de geçerlidir.

Eşsiz kültürümüz nedeniyle Nestlé ‘den genellikle bir aile şirketi olarak bahsediyoruz. Bunun gibi zorlu bir an, aile değerlerini yaşama zamanıdır. Eşi görülmemiş seyahat kısıtlamaları, birçok meslektaşımız için kişisel ve ailevi zor durumlara yol açtı. Kişisel ilginiz ve yardımınız meslektaşlarımız ve aileleri için çok fazla fark yaratabilir, aynı zamanda bizi daha güçlü ve daha da birleşik bir ekip haline getirecektir. Lütfen Nestlé takım ruhunu yaşayın ve soluyun. Virüs tehdidi doğası gereği küresel olsa da durum her ülkede farklı ve hızla değişiyor.

Lütfen Pazar Müdürünüzün ve COVID-19 Komitelerinin talimatlarını izleyin. Yerel makamlarla yakın bir şekilde çalışıyorlar. Şirketimizin esneklik, dayanıklılık, cesaret ve şefkatli bir yürekle bu zorluğun üstesinden gelme biçiminden gurur ve ilham alıyorum. Muazzam katkılarınız için teşekkür ederim. Devam etmek için işin tüm bölümlerinde birlikte çalışalım. Bunu en iyi saatlerimizden biri yapalım. Kişisel bir not ekleyeyim. Nestlé’ deki diğer herkesle birlikte bu krizle başa çıkmak için çok çalışıyorum. Biz ve ben her adımda sizinle olacağız. Çoğunuz gibi benim de endişelenmem gereken bir ailem var.

Ben bir Nestlé meslektaşıyım ama aynı zamanda bir baba, koca ve bir evladım. Böyle zamanlarda endişe listesi hepimiz için uzun olabilir, istisna yoktur. Ama özgüvenimizi ve enerjimizi kaybetmezsek bunu atlatacağımıza da inanıyorum. Kelimenin tam anlamıyla bizim elimizde.
Lütfen kendinize ve ailelerinize iyi bakın.
Ve güvende kalın. Teşekkür ederim.
Mark Schneider, CEO”