190 ülkede 140 milyonu aşkın kullanıcıya sahip olan online dizi ve film izleme platformu Netflix sektörün en çok tercih edilen video içerik şirketi.  İzleyicilerine istedikleri içeriği saat ve gün sınırlaması olmadan internete bağlı tüm platformlardan izleyebilme imkanı sunuyor. Netflix yüksek görüntü kalitesi ve reklamsız yayın akışıyla rakipleri arasında fark yaratmıştır.

Netflix Başarı Hikayesi

29 Ağustos 1997 yılında Scotts Valley, California,’ da Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kuruldu. Netflix bir  DVD kiralama şirketi olarak sektöre adımını atmıştı.  Abonelik sistemiyle çalışan ve müşterilerine posta yoluyla hizmet veren platform etkili bir kiralama yöntemi kurma peşindeydi. Bu amaçla DVD içerik çeşitliliğini genişleten Netflix daha fazla insana ulaşarak  müşteri profilini de genişletmeyi başardı.

1999 yılında kiralama başına ödeme sisteminden Aylık Abone modeline geçen Netflix  piyasa da önemli bir yer edinmişti. Ertesi yıl önemli bir gelişme daha gerçekleştirildi. Abone kapsam ve içeriğini genişleten şirket müşterilerine ücretsiz kargo ve sabit ücret karşılığında sınırsız içerik alabilme imkanı sundu. Bu sisteme göre istedikleri DVD’ yi sınırsız kullanabilme imkanına sahip olan müşteriler yeni bir film almak istediklerinde ellerindekini yenisiyle değiştiriyordu.

Bu tarihten itibaren etkili bir gelişim göstererek büyüyen şirket 2007 yılında kurduğu online dizi ve film izleme platformu ile sektörün en güçlü video içerik sağlayıcısı oldu. Peki bu başarı hikayesinin altında yatan etkenler neydi?

1.Teknolojik Dönüşüm

Netflix’in başarısının ardında yatan en büyük etkenlerden biri teknolojik dönüşüme kayıtsız kalmamasıdır. Dijital dönüşümü yakından takip ederek değişen müşteri profilini iyi analiz eden şirket , kurulduğu günden beri sektörün ilklerine imza atmayı başarmıştır.

Çalışma hayatına DVD kiralama şirketi olarak başlayan Netflix önce kurduğu web sitesi ile müşterilerine online kiralama hizmeti vermiş daha sonra ise ücretsiz posta ve sınırsız içeriklerle başarılı bir kiralama sistemi yaratarak sektörel gelişmelere karşı kayıtsız kalmamıştır. Şirketin teknolojik dönüşüm anlamında yaptığı en büyük atılım ise 2007 yılında kurduğu online platform olmuştur. Bu tarihten itibaren internet üzerinden yayın hayatına başlayan şirket günümüz Netflix modelinin de ilk adımını atmıştır.

Sahip olduğu izleyici kitlesini koruyarak sektördeki başarısını devam ettirmek isteyen platform sürekli olarak teknolojik bir yapılanma içerisindedir. Teknolojik yeniliklere uyumlu olarak şekillendirilen vizyon Netflix başarısının ardında yatan sırlardan biridir.

DVD pazarında büyük bir düşüşün yaşandığı günümüzde şirketin online tv platformu olabilmek adına atmış olduğu adım hayati derece de önemli bir karar olmuştur. Teknolojik dönüşümü gerçekleştiremeyen şirketler ise sektördeki varlıklarını devam ettirememiştir. Netflix DVD kiralama işine başladığında sektördeki en güçlü isim Blockbuster’dı.

ABD merkezli olarak dünyaya yayılan şirket binlerce mağazası ve çalışanı ile pazarın da rakipsiz ismiydi. Fakat daha sonra ne mi oldu?  Netflix’in sadece birkaç müşteriye hizmet verdiği dönemde yüzbinlerce müşterisi olan Blockbuster, Netfllix büyürken, başarısız oldu. Rakibinin hızlı büyümesini göz ardı eden ve teknolojik değişimlere entegre olmayı başaramayan şirket büyük bir başarısızlık örneği göstererek piyasadan silindi.

 

2.Orjinal İçerik

Netflix başlangıçta yayın içeriğini çok izlenmiş popüler dizi ve filmlerin lisansını alarak oluşturmuştur. Netflix kısa süre içerisinde ise kendi içeriğini yayınlayabilecek düzeye erişmiştir. Tarih, komedi, dram ve belgesel gibi çeşitli içeriklerle izleyicilerine farklı heyacanlar sunan platform kendi orjinal yapımlarıyla da izlenme oranlarını arttırmıştır.

Bu anlamda Netflix sadece online video içerik yayıncılığının çok ötesine geçerek yapımcı rolünü de üstlenmiştir. Çok ses getiren büyük prodüksiyonlu işlere imza atan şirket sunduğu bu özel içeriklerle abone sayısını her geçen gün daha da arttırmaktadır.

2013 yılında yayınlanmaya başlanan ilk Netflix orjinal içeriği olan House of Card TV sektörünün en önemli dizi ödüllerinden biri olan EMMY ‘i 3 dalda kazanarak bu anlamda bir ilke imza atmıştır. Bu başarıyla Netflix, Emmy’ i kazanan ilk internet televizyon ağı olmuş ve büyük bir başarı elde etmiştir.

Netflix Orijinal İçerik Bütçeleri:

2016 6.9 Milyar Dolar

2017 8.9 Milyar Dolar

2018 12 Milyar Dolar

2019 15 Milyar Dolar ( Tahmini )

Sadece 2018 yılında orjinal yayın içeriğine 12 milyar dolar harcayan platform, her zevkten insan profiline ulaşmayı hedeflediklerini belirterek bu yatırımlara devam edeceklerini  söylemiştir.

Netflix’in içerik üretmedeki en etkili başarılarından biri de yayınlandıkları ülke kültürlerine uygun  olarak yarattıkları yerel içerikli yayınlardır. Netflix Türkiye pazarına 2016 yılında giriş yapmıştır. Şirket bu tarihten iki yıl sonra ilk Türk yapımı dizisi Hakan: Muhafız’ı izleyicilerine sunarak tanınırlığını arttırmak adına sağlam bir adım atmıştır.

Netflix

3.Müşteri Önceliği

İzleyicilerine reklamsız olarak HD izleme keyfi sunan Netflix bu konuda taviz vermeyeceğe benziyor. Şirketin İçerik Başkanı olan Ted Sarandos konu ile olarak neden ücretsiz ve reklam içerikli bir yayın sunmadıklarına sorusuna verdiği cevapla müşteri memnuniyetine duydukları önemi bir kez daha kanıtlamıştır.

İnsanların reklamlardan nefret ettiğini söyleyen Sarandos geleneksel tv sektöründeki reklam anlayışından sıkılan insanların Netflix abone sistemine yöneldiğini belirtmiş ve bu yönelişin Netflix’ e reklamsız olabilme fırsatını verdiğini söylemiştir.

Platformun kullanıcılarına sunduğu diğer bir olanak ise aile ve Premium paketleriyle sağladığı çoklu izleme seçeneği. Öyleki bu paketlerde sunulan hizmetlerle Netflix aynı andan 4 farklı kişi tarafından kullanılabilmekte.

Kurduğu etkili eğlence platformuyla izleyicileri arasında büyük bir popülerite ve marka bağımlılığına ulaşan Netflix sunduğu bu özel ayrıcalıklarla geleneksel tv sektörünü daha da zayıflatacağa benziyor.

Netflix’in Geleceği

2007 yılında kurduğu online video içerik sitesiyle ABD dışındaki diğer ülkelerde de hızlı bir yayılım göstermeye başlayan Netflix, 2010 yılında Kanada bir yıl sonra ise tüm Latin Amerika ülkelerinde hizmet vermeye başladı.

Uluslararası alanda yayılım gösteren şirket, 2012’ de 25 milyon kullanıcıya ulaşmıştı. 2016 yılında tüm dünyada yayına başlayan platform 80 milyon abone sayısı ile pazarın da en güçlü ismi haline gelmişti. Bu tarihten itibaren hızlı yükseliş göstererek abone sayısını arttıran Netlix başarılı bir grafik çizmiştir.

netflix abonelik
Görsel Kaynak:

2019’ un ilk 3 ayında rekor seviyedeki 9,6 milyon yeni abone ile 149 milyon kullanıcıya ulaşan marka %25’lik bir büyüme oranına ulaşmıştır.Günümüzde  şirket sektörün değişmez lideri konumunda. Şu an 190 ‘ a yakın ülkede yayın yapan Netflix pazarda gösterdiği başarıyla online video izleme platformlarının da öncüsü. HULU, HBS ve AMAZON Prime gibi rakiplerinin arasında küresel pazar payının %30’unu elinde tutan marka sektörün de en büyük dilimine sahiptir. Bu anlamda  her geçen gün abone sayısını arttıran ve sektördeki yerini sağlamlaştıran Netflix’in geleceği büyük merak konusu haline gelmiştir.

Netflix Yıllık Gelirleri

Netflix her geçen gün yıllık gelirini arttırıyor. Özellikle son dönemde popülerliğinin artması ve yaklaşık 150 milyon civarındaki abone sayısı ile büyümeye devam ediyor. Son dönemdeki yıllık gelirlerine bakarsak;

2014 5.5 Milyar Dolar

2015 6.8 Milyar Dolar

2016 8.9 Milyar Dolar

2017 11.7 Milyar Dolar

2018 15.8 Milyar Dolar

Netflix’in Başarısı Gelecekte Devam Edecek Mi?

Dijital yayın pazarındaki gelişmeler sonucu artık sadece yayın kuruluşları değil büyük teknoloji firmalarının yüzü de bu sektöre çevrildi. 2019 Basın lansmanında yeni platformu Apple TV + ‘ı tanıtan Apple kuracakları abonelik sistemiyle sonbaharda yeni online video izleme servislerini hayata geçireceklerini duyurdu. Şimdiden Oprah Winfrey ve Steven Spielberg gibi isimlerle anlaşan marka, gelecek dönemde Netflix’in en büyük rakiplerinden biri olacağının da sinyalini verdi.

Orjinal içerik, çoklu izleyici seçeneği, HD yayın kalitesi ve offline izlenme imkanı ile kullanıcılarına vazgeçemeyecekleri teklifler sunuyor.  Netflix, özellikle yerel bazda etkisini arttırabilmek için yayın içeriğini daha da özelleştirmek zorunda.

Pazardaki gelişmeleri yakından takip eden ve rakiplerine pazar payını kaptırmak istemeyen marka gelecekte uygulayacağı stratejik atılımlarla rekabeti elden bırakmayacağa benziyor. Netflix kişileştirilmiş opsiyonlarla kullanıcılarına daha kaliteli ve gerçekçi izleme deneyimi yaşatıyor. Yayınladığı içeriklerin %50’sini kendi orijinal içeriğine dönüştürmek için de çalışmalarına hız vermiş durumda. Önümüzdeki yıllarda sektörün nasıl şekilleneceği tartışma konusu olsa da. Kesin olan şu ki; pazara yeni katılan güçlü rakipler Netflix’in işini zorlaştıracak ve potansiyel şirketler arasında sıkı bir abonelik sistemi yarışı başlayacak.

Netflix Üyelik Ücretleri

Netflix üyesi olduğunuzda ilk ay ücretsiz olarak izleyebiliyorsunuz. Netflix aylık paketlerini incelediğimizde 3 paket görüyoruz. Temel paket 17.99 TL, standart paket 29.99 TL, özel paket 41.99 TL olarak ücretlendiriliyor.

 

netflix üyelik ücretleri