Network Marketing son günlerde oldukça popüler olan bir gelir sistemi olmaktadır. Ağ pazarlaması olarak geçen bu gelir sistemi ise normal pazarlama ve satıştan oldukça farklıdır. Özellikle hiçbir kişiye bağlı olmadan esnek çalışma stilleriyle bu gelir modeli tercih edilebilmektedir. 21. yüzyılın ticaret sistemi olarak adlandırılan Network Marketing gün geçtikçe kendine yeni kişileri çekmeye devam etmektedir.
Network Marketing’in nasıl yapıldığına dair bilgi verilecek olunursa da genel olarak bir tavsiye ağına bağlı ilerlemektedir. Yani firmanın direkt satış temsilcisi olmadan ürünü kullanarak başka insanlara tavsiye etme üzerine kurulu olmaktadır.

Bunun yanında bu işi yapan kişiler hiçbir şekilde bir patrona bağlı değillerdir. Tamamen istenilen çalışma saatleri ve tekniğiyle çalışılabilmektedir. Ayrı olarak Network Marketing yapan kişiler belirli bir ağ oluşturmaktadır. Ekip oluşturularak en alt kademeden en üste doğru komisyon akışı gerçekleşmektedir. Kişiler kendi ekibine kattıkları üyelerin her satışından komisyon elde etmektedir. Böylece satış yapmadan da gelir sağlanabilmektedir. Son yılların en çok tercih edilen bu gelir modeli özellikle kariyer yapmak ve maddi özgürlüğünü eline almak isteyenler için tavsiye edilmektedir.

YAZI: Reklam Nedir? Reklamlar ve Ajanslar Nasıl Ortaya Çıktı?

Network Marketing Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Network Marketing’in ortaya çıkışı 1800’lü yılların sonlarına doğru dayanıyor. Bu gelir modelini hayata geçiren ilk şirket ise California Parfum Company oluyor. 1886 yılında bu sistemin ilk uygulamalarına geçen şirkette ilk satıcı Mrs. Albee olarak geçiyor. Fakat ilk defa kullanılan bu sistem içerisinde 1910 yılında çeşitli sorunlar ortaya çıkıyor. Şirketten ödeme alamayan temsilcilerin üzerinde sorunları çözmek adına Acente Kredi Birliği kuruluyor. Böylece Network Marketing yavaş yavaş sorunlarını gidererek yayılmaya devam ediyor.

1934 yılında ise bu ağ pazarlama sisteminin yeniden düzenlemesi gerçekleşiyor. Carl Rehnborg tarafından gerçekleşen bu düzenlemeden sonra ise California Vitamin Company şirketi kuruluyor. Kurulan bu şirket ile birlikte Carl Rehnborg sistemi en doğru şekilde kullanan ve kuran kişi olarak tarihe geçiyor.

Network Marketing bu kadar gelişmişken 1886 yılında kurulan California Parfum Company şirketi 1939 yılında Avon olarak değiştiriliyor. Ticari hayatına Avon olarak devam eden şirket geliştirilmiş olan ağ pazarlama sistemini günümüzdeki haline çeviriyor. Carl Rehnborg ise Network Marketing üzerinde yaptığı değişiklikler sonrasında insanların bu sistemden iyi kazançlar elde ettiğini fark ediyor. Çok daha kazançlı bir hale dönüşen bu sistem için şirketini 1945 yılında Nutrilite Products olarak güncelliyor. Ağ pazarlama sistemi bu kadar ilerlemişken 1993 yılında Avon ve 1994 yılında da Amway Türkiye’de faaliyet göstermeye başlıyor. Böylece Türkiye’de de Network Marketing sistemi yapılabilir hale geliyor.

Network Marketing Nasıl Çalışır?

Dünyada ve ülkemizde oldukça kullanılan ve tercih edilen Network Marketing oldukça farklı bir sistem dahilinde çalışıyor. Öncelikle bu sistemi kullanan bir firmaya dahil olmak gerekiyor. Bunun için de halihazırda bu sistemi kullanan bir kişiden faydalanılabiliyor. Genel olarak bu sistemin nasıl çalıştığına değinecek olursak belirli bir saadet zinciri halinde ilerlediğini söyleyebiliriz. Network Marketing yapmak isteyenlerin bu saadet zincirine dahil olup halkayı genişletmesi gerekiyor. Böylece hem kendileri hem de sisteme dahil ettikleri kişiler kazanç elde etmeye başlıyor. Network Marketing yapmak için de herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Şirket ile gerçekleşen bu bayilik sistemi dahilinde satışlara başlanabiliyor.

Sistem, standart bir iş gibi patron çalışan ilişkisi üzerine kurulu olmuyor. Bu gelir modelini tercih eden kişiler tamamen istediği gibi çalışarak kazanç sağlayabiliyor. Şirketin ürünlerini tavsiye yoluyla insanlara tanıtarak satışını gerçekleştiriyorlar. Tamamen tavsiye üzerinde ilerleyen bu gelir modelinde zamanla bir saadet zinciri oluşuyor. Böylece her üyenin altında başka üyeler bulunarak bir ekip ortaya çıkıyor. Network Marketing sistemi ise bu ekip içerisinde en aşağıdan en yukarıya doğru komisyona bağlı ilerliyor. Her üye altındaki üyelerden belirli miktarda komisyon elde ediyor. Bu şekilde kendi satışlarının yanında da kazanç elde edebiliyor. Ay içerisinde yapılan satışlar ise şirketten şirkete göre değişen tarihlerde hesaba yatırılıyor.

Network Marketing sistemi özellikle maddi özgürlüğünü eline almak isteyenler için mantıklı bir sistem oluyor. Sürekli artan gelirlerle birlikte rahat bir yaşantı sağlanıyor. Bunun yanında her geçen gün kariyer anlamında da ilerleme kaydediliyor. Her üye sistem içerisine ne kadar üye çekerse o kadar fazla komisyon elde ediyor. Bu da ay sonunda hesabına yüksek tutarda kazançlar olarak yansıyor. Network Marketing sistemi bir diğer avantaj olarak tamamen esnek çalışma düzeni sağlıyor. Yani bu gelir modelini kullanan kişiler tamamen istedikleri vakitte istedikleri şekilde çalışabiliyorlar. Üstlerinde herhangi bir görevli ya da patron olmadan rahat bir şekilde satış yapıyorlar. Network Marketing yapmak bütün bu avantajlarından dolayı pek çok kişi tarafından tercih ediliyor.

Network Marketing Konusunda Başarılı Şirketler Hangileri?

Günümüzde Network Marketing alanında başarılı olan pek çok şirket bulunuyor. Özellikle sistemin ilk ortaya çıktığından beri faaliyet gösteren bu şirketler üyelerine güzel kazançlar sunuyor. Üstelik maddi kazancın yanında farklı avantajlar da şirketler tarafından sunuluyor.

Avon

Ülkemize Network Marketing sistemini getiren Avon, bu sistemi kullanan en iyi 3. şirket olarak biliniyor. 2019 yılında 4,8 milyar dolar gelir elde eden şirket her geçen yıl bu kazancını arttırmaya devam ediyor. Sisteme dahil olan üyeler ise kozmetik, cilt bakım, aksesuar ve parfüm ürün gruplarının satışını gerçekleştiriyor. Şu an 100’den fazlada ülkede faaliyet gösteren Avon 6 milyondan fazla bağımsız satış temsilcisine sahiptir.

Fotoğraf: avon.com

Oriflame

Oriflame 3 milyonun üzerinde satış ekibi ile birlikte 60’dan fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Cilt bakım, makyaj, parfüm, kişisel bakım, saç bakım, aksesuar ve gıda takviyeleri gibi ürün grupları bulunuyor. Network Marketing konusunda oldukça gelişmiş olan şirket üyelerinin indirimli şekilde ürün alıp satmasına olanak veriyor. Bunun yanında kıdem derecesi arttıkça da satışlardan elde edilen kâr oranı artıyor.

Herbalife

Herbalife 2019 yılında 4,9 milyar dolar gelir ederek Network Marketing sistemini kullanan en iyi 2. şirket haline geliyor. Şirketin 90’dan fazla ülkede 9500’den fazla çalışanı bulunuyor. Ürün grupları ise cilt bakım ürünleri, gıda takviyeleri ve shake’ler olarak yer alıyor. Üyeler Herbalife üzerinden kendi ürün alımlarında %25 indirim elde ediyor. Bunun yanında kıdemleri arttıkça kâr oranları da giderek artıyor.

Forever

Forever, Network Marketing’i başarılı bir şekilde kullanan bir şirket olarak 150’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Bunun yanında 10 milyondan fazla da bağımsız satış temsilcisi bulunuyor. Üyeler ise Alaoa içecekleri, cilt bakım ürünleri, kişisel bakım ürünleri ve kilo kontrolü gibi çeşitli ürün gruplarından satış yapıyor. Şirket üyelerini yine bir saadet zinciri içerisinde topluyor. Üyeler ay içerisinde aktif oldukça ekstra gelirler de elde edebiliyor.

Farmasi

Network Marketing sistemini son derece başarılı şekilde kullanan Farmasi 80 ülkede1 milyon katılımcıyla birlikte çalışıyor. Üyeler makyaj, parfüm, kişisel bakım, temizlik ve aktif yaşam Nutripulus ürün gruplarıyla ilgileniyor. Kazanç planı ise kademeli bir şekilde ilerliyor. Girişimci, lider, üst lider, yönetici gibi devam eden kıdemler kazançların artmasını sağlıyor. Sistem içerisinde belirli bir puan seviyesi aşıldıktan sonra kıdem yükseliyor. Bunun yanında farklı avantajlar da elde ediliyor.