Dünyanın birçok yerinde kahvaltıların baş köşesinde bulunan Nutella nasıl oldu da bu kadar sevildi?

Pietro Ferrero, fırında çırak olarak çalıştıktan sonra 1923’te henüz 25 yaşındayken Kuzey İtalya’da Langhe bölgesindeki Doiglani’de bir pastane açmıştır.

Pastacı çiftin oğulları Michele Ferrero 1925’te Doiglani’de doğar. Pietro çok çalışkan bir insandır fakat Doiglani ona küçük gelir ve ailesini bölgenin başkenti olan Alba’ya taşır ve orada iyi bir dükkanda çalışmaya başlar. Sonrasında Pietro, Torino’da Porta Nuova tren istasyonunun yakınında pastane açar. Beş sene sonra Somali’de 2 sene boyunca İtalya sömürge birliklerine panettoni (geleneksel İtalyan tatlı ekmek pastası) satar ancak başarısız olunca Torino’ya döner.

II. Dünya Savaşı başlayınca aile Alba’ya geri dönmüştür. 1942’de Pietro ve Piera, savaşa rağmen Alba’daki küçük tesislerde yeni uzmanlıklar icat etmişlerdir. 1945’te Pietra çok az kakao, fındık, şeker içeren, folyoya sarılı ve daha sonra Giandujot adını alacak olan lezzetli külçeleri buldu.
1946’da fabrikanın kaydı Cuneo’da ticaret odasına yapılır. Yıl sonunda ise Alba’da depoya taşındı. Ferrero fabrikası da hala ordadır. Pietro ve kardeşi Giovanni Ferrero ortak oldular ve Giovanni işin ticari kısmını denetledi. Pietra Ferrero döneminde çikolata çok pahalıydı ve İtalya’da alınması zordu. Bundan dolayı Pietra bol olan fındıkla çikolatayı karıştırdı. Ve geceyarısı eşini uyandırarak karışımın tadını sordu. Karışımın içinde bol fındık, süt ve çikolata vardı.

Büyükbaba 1946’da Giandujot diğer adıyla Pasta Gianduja’yı satışa sundu. Bu ürün katı Nutella’ydı. Birkaç sene sonra Nutella’nın yayılabilir şekli piyasaya sunuldu. İsmi ise ‘Supercrema’ idi. İnsanlar makul bir fiyata alabilmekteydi.

Pietro Ferrero 1949’da 51 yaşında kalp krizinden öldü ve Supercrema başladı. Kardeşi Giovanni ve eşi Piera tarafından güçlü bir şekilde yönetilen şirket, yeni bir uzmanlık sayesinde de zenginleşmeye devam ediyor.
1955’te İşgücü Liyakati Ödülü’nü aldıktan sonra, Giovanni Ferrero İtalya’nın şekerleme sektöründe önemli bir referans figürü haline geldi. Ayrıca o dönemde Motta, Alemagna, Venchi Unica ve Pavesi gibi en önemli şirketleri bir araya getirmek için bir ticaret birliği kurmaya çalışmıştır. Bir girişimci olarak hayatının zirvesinde, Giovanni Ferrero 25 Ekim 1957’de aniden öldü.

Michele Ferrero’nun İşleri Devralması

Giovanni 1957’de vefat ettikten sonra ve Michele işleri devraldı ve şirket küresel genişleme yoluna girdi. Michele, Almanya’daki akrabalarını eski Nazi füze fabrikalarını şeker fabrikalarına dönüştürmeye ikna etmişti. Almanya’da ‘Supercrema’larıyla değil, kiraz likörü dolgulu çikolata olan Mon Cheri ile başladılar.

Michele Ferrero; kendi yenilikçi vizyonuyla deneme – yanılma yöntemiyle babasının tarifini geliştirdi ve dünyanın bir kavanoza konulabilen ilk fındık ve kakaolu kremasını geliştirdi. Fakat daha sonra 1962’de İtalya bir yasa çıkardı ve ürünler için süper, ultra, gibi isimler yasaklandı. Michelle yeni bir isim buldu bu da ‘Nutella’ oldu. İsim, İtalya fındığı ve pozitif  ‘ella’ ekiyle ‘fındık’ kelimesinin birleşiminden oluşmuştur. İlk defa kavanozda ‘Nutella’ satışı 1964’te başladı. Nutella’nın reklam kampanyası çok iyiydi. Bu sebeple büyümesi ve yayılması çok iyi oldu.

Fotoğraf: unsplash

1966’da Nutella Fransa’ya açıldı ve çok sevildi. Avrupa pazarında çok sevilen Nutella, 1978’de Avustralya pazarına da açıldı. Avrupa dışında ilk Nutella üretim tesisini Sydney civarındaki Lithgow’da açtı.

Dünya Nutella günü bile var. İtalyan – Amerikalı blogcu ve Nutella’yı çok seven Sara Rosso, yılın bir gününü Nutella günü yaptı. 5 Şubat 2007’de Nutella sevenler her yerde birleşmeye çağrıldı. Dünya Nutella günü o zamandan beri kutlanıyor.

2017 Mayıs’tan itibaren 31. Ferrero, Chicago’da ilk Nutella Cafe’yi açtı. Nutella severlere Nutellalı zengin bir menü sunmaktadır. Dünyada başka yerlerde de olan Nutella Cafe Türkiye’de de 2019’da açılmıştır.

2012’de, Fransız Nutella’nın temel içeriklerinden olan hurma yağındaki vergi artışını artırma önerileri  uluslarasında bir tartışma konusu oldu. Buna  ‘Nutella vergisi’ denildi.
Michele Ferrero 2015’te vefat etmiştir. Michele Ferrora’nın iki oğlu vardır; Giovanni ve Pietro Ferrero. Pietro Ferrero 2011’de bir iş gezisinde bisikletten düşerek hayatını kaybetmiştir. Pietro ölene kadar Giovanni ile 1997’den 2011’e kadar ortak CEO olarak şirketi beraber yönetmişlerdir. Giovanni Ferrero Nutella’nın şimdiki sahibi. Forbes’a göre Nutella’nın sahibi Giovanni Ferrero’nun 22 milyar dolarlık serveti vardır ve dünyanın 39. milyarderdir.

Marka Stratejisi

⦁ 1988’de Nutella İtalya Milli Futbol Takımı’nın sponsoru oldu ve marka bilinirliği arttı.

⦁ Nutella sosyal medya hesaplarını da çok etkin kullanmaktadır.

⦁ 2007’den itibaren 5 Şubat Dünya Nutella Günü olarak kutlanmaktadır. Bu günde Nutella ile yapılan çeşitli tarifler paylaşılmaktadır.

⦁ Ferrero Grubu, 53 ülkede bulunan tesislerinde çalışan 34.000’den fazla çalışana sahiptir. Şirketin dünyanın çeşitli bölgelerinde yaklaşık 20 üretim tesisi ve 160’tan fazla ülkede dağıtım kanalları bulunmaktadır.

⦁ Kaliteye çok önem vermektedir.

⦁ Nutellalı tarifler sosyal medyada çok yaygındır.

⦁ Kendini tüm aileye yayılmış doğru kahvaltı olarak konumlandırmıştır.

⦁ Sloganı mutluluğu yaymaktır. Çok güzel ve yerinde bir slogandır. Müşterileri sadık ve çok heveslidir.

COVID-19’un Nutella’ya Etkileri

Nutella, Ferrero Rocher ve Kinder ürünlerinin üreticisi, çalışanların COVID-19 testlerinin pozitif çıkmasından sonra Kanada’daki Brantford tesislerini kapatmak zorunda olduğun açıkladı.
Ferrero Canada, Nisan ayında yedi işçide virüsün tespit edilmesinin ardından Salı öğlreden sonra kapatıldığını açıkladı.

Ferrero sözcüsü Stephanie Cass, bir e-postayla çalışanların aynı alanlarda çalıştığını ve test sonuçlarını almadan önce neredeyse iki hafta boyunca tesiste bulunmadığını söyledi.
Cass, Ferrero’nun konuyu dikkatli bir şekilde incelediğini ve sadece uygun olduğunda çalışma faaliyetlerine devam edeceğini de sözlerine ekedi.
Cass, tesisin bir değerlendirme ve derin temizlikten geçeceğini ve işçilerin zamanlarını telafi edeceğini söyledi ancak kapanmanın Ferrero ürünlerinde ve satışında sıkıntıya neden olup olmayacağına dair bir açıklamada bulunmadı.

İtalya merkezli Ferrero 1974’te Kanada’ya gelmiş ve 2006 yılında Kinder fabrikasında Nutella, Ferrero Rocher ve TicTac ürünlerini üretmek için Brantford tesisini açmıştı.