Markaların başarısında online itibar en önemli faktörlerden biri. İnsanların kararlarında online itibar önemli rol oynuyor.

Markalar gibi insanların da online itibarı var. Yazdıklarımız, paylaştıklarımız, yorumlarımız, bağlantılarımız kısaca dijitalde bıraktığımız izlerin toplamı online olarak kişisel itibarımızı oluşturuyor.

Kişisel anlamda online itibarımızın çoğu zaman farkında değiliz. Dijital izlerimizin çoğunu bilinçsiz olarak bırakıyoruz. Fakat o izler peşimizi asla bırakmıyor. Bir başka açıdan baktığımızda kişisel online itibarımız aynı zamanda online cv yerine geçiyor.

Bir insanı sosyal medya hesaplarından, blogundan belirli bir süre takip ederseniz onun hakkında birçok bilgiye sahip oluyorsunuz. Çünkü online öyle bir ortam ki insanlar maskelerini uzun süre takamıyorlar. Belirli süre maske takma denemeleri olsa da belirli süre sonra gerçek yüzleri ortaya çıkıyor.

Online cv hayatımızda zamanla daha fazla etki oluşturacak. Fakat bir noktayı eklemekte fayda var. Online cv sadece çalışanların hayatlarını etkilemiyor. Aynı zamanda işverenlerin de hayatını etkiliyor. İnsanlar iş yapacakları insanlar hakkında google a sorular soruyorlar. Sosyal ağlardaki hesaplarını inceliyorlar. Yani isteyelim ya da istemeyelim online cv her geçen gün daha önemli hale geliyor.

 

Bu noktada bir soru sormakta fayda var. Online cv hayatımızı nasıl etkiliyor?

1.İnsanların kararlarını online cvlerimiz önemli oranda etkiliyor.

İş hayatındaki en önemli konulardan biri, referanslarımızdır. Bir şirket ile iş yaparken ya da bir çalışanı işe alırken referansları çok önem taşıyor. Referans incelemesi yaparken karşı taraftan aldığımız bilgiler hayati önem taşıyor. Kararımızın şekillenmesinde önemli bir rol oynuyor. Online cv için de aynı durum geçerli.

Şirketler işe alım süreçlerinde çalışanları araştırıyorlar. Onların online cvlerini inceliyorlar. Yaptıkları yorumlara, paylaştıklarına, yazdıklarına bakıyorlar. Çoğu zaman buradaki veriler karar vericinin kararının alt yapısını belirliyor.

2. Bağlantı kurmadan online cvler inceleniyor.

İş hayatı her geçen gün değişiyor. İş yapış şekillerimiz ve beklentilerimiz de değişiyor. Teknoloji iyi kullanan iş adamları teknolojinin nimetlerinden yararlanıyorlar. Bağlantı kuracakları insanları önce online olarak inceliyorlar. Daha sonra bağlantı kurup kurmamaya karar veriyorlar. Yani online cvniz olumsuz ise, insanlar sizinle bağlantı kurmak istemeyebilirler. Başka bir açıdan bakarsak, dijitaldeki olumsuz izleriniz birçok fırsatı kaçırmanıza neden olabilir.

3.Online cvlerimiz kalıcıdır.

Online cvlerin en önemli özelliklerinden biri, silmenin çok zor olması. Yani dijitalde oluşturduğumuz izleri silmemiz oldukça zor. Çünkü google hiçbir şeyi unutmuyor. Bizim unuttuğumuz olumsuz bir durum beklenmedik bir zamanda karşımıza çıkıyor, hayatımızı etkileyebiliyor.

Hakkımızda çıkan haberler, yaptığımız paylaşımlar ileride tekrar karşımıza çıkıyor. Üstelik bizim hakkımızda araştırma yapan birinin ekranında, olumsuz dijital izlerimizin ne zaman çıkabileceğini de bilmiyoruz. Yani her an olumsuz bir sürpriz ile karşılaşabiliriz.

4.Online cvler oluşturulmaz, oluşur.

Online cv nasıl oluşturulur sorusunun tek bir cevabı var: Online cv oluşturulmaz, oluşur. Çünkü online cvde yaptıklarımız kadar yapmadıklarımız da etkili. Bizim bilinçli tercihlerle yaptığımız çalışmalar belirli bir oranda etkiye sahip. Asıl etkili olan doğal olarak gelişen online cv.

Dijitalde bıraktığımız her iz adım adım online cvmizi inşa eder. İlmek ilmek online cvmiz işlenir. Bu oluşum  sürecinde etkimiz belirli bir oranda sınırlı kalır. Çünkü her zaman aynı farkındalık seviyesinde olmayız. Yaptığımız tüm hareketler bilinçli değildir. O yüzden mümkün olduğunca bu oluşum sürecinde aktif olmak, kendimizi doğru ifade etmek önemlidir.