Pazarlama yöntemlerinden outbound marketing ve inbound marketing, sıklıkla tercih edilen teknikler arasında yer alıyor. Peki, bu pazarlama teknikleri neyi ifade ediyor? Outbound marketing nedir, inbound marketing nedir gibi soruların cevaplarını detaylıca açıklayalım.

Outbound Marketing vs. Inbound Marketing

Inbound marketing, potansiyel müşterilerin şirketinizi bulmasına yardımcı olma sürecidir. Bu genellikle müşteri bir satın alma işlemi yapmaya hazır olmadan önce gerçekleşir, ancak erken iletişime geçmek marka tercihine ve nihayetinde potansiyel müşterilere ve gelire dönüşebilir. Outbound marketing, inbound marketing kavramının tersi gibidir. Inbound felsefesinin dışında kalan geleneksel pazarlama stratejilerine atıfta bulunmak için kullanılır. Outbound pazarlama, tüketicilere genel medya reklamcılığı ve yüz yüze iletişim yoluyla ulaşmaya çalışır. Her outbound yöntem aracılığıyla, satış fırsatları yaratılmış olur. Outbound marketing nedir, inbound marketing nedir inceleyelim.

YAZI: Pazarlamanın son gözdesi: Podcast Yayıncılığı ve Podcast Pazarlaması

Outbound Marketing Nedir?

Outbound pazarlama, potansiyel müşterilere “ulaşma” kavramıdır. Outbound marketing nedir sorusuna şu şekilde de cevap verebiliriz; bu yöntem, geleneksel bir pazarlama çeşididir. Önceden outbound pazarlama ve inbound pazarlama arasında net bir ayrım yoktu ve bu nedenle outbound marketing yalnızca ‘’pazarlama’’ şeklinde biliniyordu. Tüm işlevi kapsıyordu ve tüketicilerin yeni ürünleri, hizmetleri ve markaları nasıl keşfedecekleri, firmaların geniş bir hedef kitle ile iletişim kurmalarının en etkili yoluydu. Yıllar geçtikçe, birçok müşterinin aşina olduğu bir format oldu ve bu kadar çok insana aynı anda ulaşma kapsamı, onu işletmeler için ideal bir strateji haline getirdi.

Outbound Marketing Örnekleri Nelerdir?

Outbound pazarlamayı yürütmek genellikle daha zordur ve inbound pazarlamadan daha az kârlıdır, ancak ironik bir şekilde, kuruluşlar pazarlama bütçelerinin %90’ını outbound pazarlamaya harcamaktadır. Outbound marketing örnekleri şu şekilde sıralanabilir:

 • TV / radyo reklamları
 • Telefonla pazarlama
 • Eposta pazarlama
 • Fuarlar
 • Gazete reklamcılığı
 • Basın yayınları
 • Doğrudan posta (broşürler, kartpostallar, kataloglar)

Outbound pazarlamanın amacı, işletmeler için potansiyel müşteri oluşturmaktır. Outbound marketing genellikle mümkün olan en geniş kitleye en kısa sürede ulaşmanın geleneksel yollarından biridir.

Outbound Marketing Ne Tür Müşteriler İçin Etkili?

Genel olarak konuşursak; hedef kitlenin yaş ortalaması ne kadar büyükse outbound marketing yöntemlerinin onları etkileme şansı o kadar güçlüdür. Birincisi, çoğu eski müşterinin alıştığı pazarlama tarzıdır. Bu müşteri skalası, televizyon ve radyo reklamlarını takip etmeyi sever ve hatta satın almaya hazır olduklarında gazete reklamlarını ve broşürleri taramaya bile dikkat edebilir.

Outbound pazarlama aynı zamanda işletmeler arası pazarlamada ve / veya üst düzey ürünleri içeren işlemlerde de özellikle etkilidir. İşletmeler diğer şirketleri araştırabilseler de nihayetinde yüz yüze toplantılar ya da endüstri etkinlikleri ve ticaret fuarlarında ağ oluşturma yoluyla kurulan kişisel temasları ararlar.

Fotoğraf: pixabay

Outbound Pazarlamayı Etkileyen Faktörler

Outbound marketing nedir, örnekleri nelerdir ve kimler için uygundur gibi sorulara yanıt verdikten sonra bu pazarlama türünü etkileyen faktörlerden bahsedelim. Bunlar:

Pazar varyasyonu: Farklı pazarlar farklı kampanyalar gerektirir.
Pazar erişilebilirliği: Ulaşılması zor pazarlar için kanalların ve promosyonların genişletilmesi gerekebilir.
Yenilik: Daha yeni ürünler daha fazla açıklama ve ikna gerektirir.
Rekabet: Rekabetin daha şiddetli olduğu yerlerde daha dinamik tanıtım gereklidir.
Bütçe: Sınırlarınız dahilinde outbound marketing gerçekleşir.

YAZI: Clubhouse: Dijital Sesiniz

Inbound Marketing Nedir?

Outbound marketing stratejileri daha rasyoneldir. Buna karşın inbound marketing, hedef kitlenin daha kolay fark edebileceği bir etkiye sahiptir. Öyleyse inbound marketing nedir? Tüketicinin ihtiyaçlarına, isteklerine ve satın alma yolculuğuna odaklanan dinamik, alıcı merkezli bir çözümdür. Satıcıya hizmet eden pahalı bir çözüm değildir.

Inbound marketing nedir sorusunu şu tanımla da açıklayabiliriz; inbound marketing, dijital çağda ideal alıcılarınıza nasıl ulaşacağınızdır. Bir işletmenin, müşterileri aramak ve geleneksel outbound pazarlamayla dikkat çekmek için rekabet etmek yerine, satın alma yolculuklarının farklı aşamalarında organik olarak alıcılarının dikkatini çektiği bir dijital pazarlama stratejisidir. Örneğin web site reklam kampanyaları bir inbound marketing örneğidir.

Inbound marketing; belirli stratejiler dahilinde içerik, sosyal medya, grafikler ve e-postalar vb. kullanarak insanları işletmenize çeken bir pazarlama yaklaşımıdır. İnsanlara, ürününüzü satın almaları ya da hizmetinizi tercih etmeleri için sebepler vererek, onların dikkatini çekmek adına oluşturulan organize bir eylem planıdır.

İşletmenizin Neden Inbound Pazarlamaya ihtiyacı Var?

Inbound pazarlama günümüzde oldukça yaygındır. Çünkü müşterilerin başarılı olmasına yardımcı olmak, işletmelerin başarısının anahtarıdır. Müşteri başarısı, büyümenize katkı sağlar. Inbound marketing, müşterilerinize organik ve gerçek anlamda yardımcı olmak için devreye girer.

Inboung Marketing Örnekleri

Inboung marketing temelde ilgi çekici ve doğru içerikler üretmeye odaklanır. Inbound marketing örnekleri:

 • İçerik pazarlaması
 • Sosyal medya
 • Video içerikler
 • Blog içerikleri
 • Görsel içerikler
 • Dijital pazarlama yöntemleri
 • SEO uygulamaları

Inbound Marketing Avantajları

Inbound marketing çeşitli avantajları beraberinde getirir. Bunlardan bazıları:

Nitelikli olası satışlar: Tüketicilerin aradıkları bilgiler üzerinde kontrole sahip olmasıyla, inbound pazarlama stratejileri tüketicilerin bu ilgili bilgilere ulaşmasını sağlar. Hedef kitlenizi filtreleyen belirli inbound araçlar vardır ve bu insanlar hizmetlerinize zaten ilgi göstermektedir ve harekete geçmeye hazırdır.

Marka bilinirliğini artırır: Markanız, işletmenizin tanınmasıdır. Ağızdan ağza pazarlama, markanızın pazarda adını duyurabilecek en güçlü kaynaklardan biridir. Ve inbound pazarlama ile hizmetlerinizi bloglar, videolar, reklamlar vb. yoluyla yayınlayabilirsiniz. Markanız, topluluğun dışına yayılmaya başladığında, daha fazla insan ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında konuşacak ve sonunda size ulaşacaktır.

Markanızın tercih edilebilirliği artar: Marka tercihi, etkisi, fiyatı ve bulunabilirliği açısından diğerlerine kıyasla belirli bir markayı seçmektir. Ve inbound pazarlama, hedef kitle arasında marka bilinirliği oluşturmak için en güçlü silahtır. Aslında, pazar araştırması marka tercihini şekillendirmenin bir yoludur. Inbound pazarlama, müşterilerin sorunlarını ele almayı, onlara uygun çözümleri sunmayı, müşterilere en çekici olanı bulmayı ve onları motive eden ürün ve hizmetleri içerir. Marka tercihi, marka bilinirliğinin, başarılı pazarlama stratejilerinin ve müşteri sadakatinin bir yansımasıdır.

Web site sıralamasını iyileştirir: Yalnızca insanlar değil, arama motoru botları da inbound pazarlama stratejinizi onaylamalıdır. Bu botlar web sitenizde gezinecek ve müşteriler için yararlı olup olmadığını analiz edecektir. Aynı zamanda, indeksleme, alaka düzeyini ve otoriteyi kontrol etme vb. gibi bazı eylemleri de gerçekleştirir. Bu nedenle, inbound pazarlama stratejisi, web sitesini uygun hale getiren (hem insanlar hem de botlar için) SEO uygulamalarını da (arama motoru optimizasyonu) içerir. Bu durum web site sıralamanıza katkı sağlar.

Satışları artırır: Potansiyel müşterilerin ihtiyaç duyduklarında doğru çözümü bulmalarına yardımcı olan verimli bir inbound pazarlama stratejisi, satışların artmasını sağlar.