COVID-19 pandemisi insanlığı her yönü ile etkilemeye başladıktan sonra gerek sosyal gerekse de ekonomik yaşantıda ciddi dönüşümler meydana geldi. İnsanların evlerine tıkılıp kalmaları neticesinde alışverişin durduğu ve temel ihtiyaçlar dışında para akışının durma noktasına geldiği düşünüldü. Ancak bu tehdidi bir fırsata çevirerek insanların evde kalmasından faydalanan firmalar da yok değil.

COVID-19 sürecini başarılı bir şekilde yöneterek servetine servet katan 5 firmayı nasıl başarılı oldukları konusunda ele alarak sizlere sunuyoruz. İşte insanlığın yaşadığı en büyük tehdidi fırsata çevirerek satış grafiklerinde mucizeler yaratan o 5 firma!

Amazon – E-ticaret

Amazon, uzun yıllardır dünyanın en büyük e-ticaret firmalarından biri olarak sektöre yön vermeyi başarıyor. Bu yönü ile insanlığın ihtiyaçlarına çözüm üreten Amazon’un pandemi süreci ile birlikte çok daha kritik hamleler yaptığını görüyoruz.

2020 yılı başından itibaren görülen virüs salgını insanların eve hapsolmasına neden oldu. Bu durumda günlük alışverişlerini yapmakta zorlanan insanları alışverişi dijital dünyadan gerçekleştirmeyi uygun buldu. Bu dönüşümü bir fırsat kabul eden Amazon gerek kargo seçenekleri gerekse de indirimli ürünleri sayesinde insanların e-ticaret alışverişlerine daha da yönelmesini sağladı. Ünlü finans kuruluşu JPMorgan pandemi döneminde Amerika merkezli Amazon’un çok ciddi atılımlarla büyüme rakamlarını katladığını vurguladı.

Jeff Bezos’un CEO’su olduğu Amazon’un eve servislerde daha hızlı çözümler sunması ve ürün çeşitliliği ile kaliteyi yakalaması satışları arttırdı. Öyle ki Jeff Bezos’un sadece pandemi döneminde kasasına giren değerin 24 Milyar USD olduğu ifade ediliyor. Bu ciddi servetin Amazon’un başarısı olduğu açık. Çok ciddi bir krizden bu denli fayda sağlayarak çıkmayı başaran Amazon listemizin başında yer almayı hak ediyor.

fotoğraf: unsplash

Clorox – Temizlik

Çin’in Wuhan kentinden dünyanın her noktasına yayılan virüs salgını ilk dönemlerde çok ciddiye alınmamış olsa da ilerleyen dönemlerde hastalığın öldürücü etkisi nedeni ile daha ciddi adımlar atıldı. Hastalığın insandan insana geçiyor olmasının keşfedilmesi temizlik ve dezenfektan ürünlerindeki satışların da patlama yapmasına neden oldu.

Doktorların ve viroloji uzmanlarının insan sağlığını korumak adına ellerin sık sık yıkanması ve uygun dezenfektanlar ile 20 saniye boyunca arındırılması gerektiğini söylemesi ABD merkezli şirket olan Clorox için adeta bir mucize ortaya çıkardı. Salgın öncesinde satışları gayet iyi olsa da temizlik ürünlerine ilginin artması nedeni ile Clorox için büyüme kaçınılmaz oldu. Dezenfektan ürünlerini çeşitlendiren ve indirim – kampanyalarla insanların daha da fazla oranda ürün almasına destek olan Clorox da pandemi sürecini en başarılı yöneten firmalar arasında yer aldı.

Clorox firması gerçekleştirdiği atılımlar ve üretimi hızlandırma çabaları ile satış rakamlarını 2’ye katlarken piyasada işlem gören hisselerinde de neredeyse %75 oranında artış elde etti. Daha açık bir ifade ile vurgulamak gerekirse pandemi sürecinin kazananlarından bir tanesi de Clorox oldu.

Zoom – Yazılım

İnsanların birbirileri ile temas etmesi gerçek anlamda bir risk oluşturduğundan eve hapsolmak uzunca bir süre insanların kaderi oldu. COVID-19 nedeni ile işine, okuluna ve ailesini görmeye dahi gidemeyen insanlar için bir şekilde yaşamı sürdürmek gerekiyordu. Bu noktada yazılım firmalarının çok ciddi atılımları gündeme geldi. Video konferans ile eğitim, toplantı ve aile görüşmeleri yapmak adına Zoom ile tanıştı.
Zoom, 2011 yılında ABD merkezli olarak kurulmuş oldukça başarılı bir firma olsa da 2020 yılına kadar çalışmalarını normal düzeyde gerçekleştirmiştir. Ancak 2019 yılının sonlarında patlayan COVID-19 ABD merkezli Zoom için küresel bir marka olmanın kapılarını aralamıştır. İnsanların evde kalmak durumunda olması nedeni ile özellikle toplantı ve eğitimlerin gerçekleştirilmesi maksadı ile tercih edilen Zoom’un bu süreçte ihtiyaç duyulan belli başlı özellikleri kullanıcılarla buluşturması tehdidin fırsata dönüştürülmesinde önemli bir etken olmuştur.

2020 yılının Ocak ayında henüz dünyanın konuştuğu bir marka değilken Şubat, Mart ve Nisan 2020’de markanın yaklaşık %169 oranında büyüdüğü vurgulandı. Bu noktada kazancını yaklaşık 400 milyon dolar seviyesine çıkaran Zoom, sadece Nisan ayında 300 milyon kez indirilerek bir rekora imza attı. İnsanların toplantılarını, yoga seanslarını veya derslerini gerçekleştirmek maksadı ile tercih ettiği Zoom, pandemi sürecinin en çok kazananları arasında yer almayı başardı!

fotoğraf: unsplash

Netflix – Eğlence

İnsanların TV izleme alışkanlıkları COVID-19 sayesinde boyut değiştirdi diyebiliriz. Çünkü belirli saatlerde evde olan ve çoğunlukla ailesi ile vakit geçirmek isteyen insanlar dahi evde uzun süreler kalmaktan ötürü sıkılmış ve alternatif eğlence seçeneklerine yönelmiştir. Bunlardan bir tanesi de hiç şüphesiz Netflix olmuştur.

Dünyanın en önemli eğlence platformlarından bir tanesi olan Netflix, pandemi sürecinde yeni pazarlama anlayışları ve dolu dolu içeriklerle insanları ekran başına çekmeyi başarmıştır. Bu sayede marka değerini arttıran ve abone sayısında rekorlara imza atan Netflix’in bu başarıyı güçlü pazarlama stratejilerine borçlu olduğunu söyleyebiliriz.

2020 yılının ilk bölümünde abone sayısı yaklaşık 16 milyon artan Netflix, tüm zamanların rekoru olan 182,9 milyon abone sayısına ulaştı. 2020 yılının toplamında 34 milyon aboneyi zorlayacağını ifade eden Netflix yetkilileri şu durumda bile pandemi sürecinden en kazançlı çıkan markalardan biri olmanın gururunu yaşıyor.

fotoğraf: unsplash

Rollic – Oyun Şirketi

İnsanların eve hapsolması nedeni ile rağbet gösterdikleri alanlardan bir tanesi de hiç şüphesiz oyun ve eğlence sektörü oluyor. Çalışma saatlerinden arta kalan zamanlarda sadece ailesi ile vakit geçirmekten dolayı bunalan insanların evde buldukları boş zamanları kendilerini mutlu ederek değerlendirmeleri Rollic Games için çok büyük bir fırsat yarattı. 2020 yılında piyasaya sürülen yeni oyunlar ve önceden oynanmaya devam eden seçenekler ile Rollic Games’in ciddi bir artış trendi yakaladığı söylenebilir.
Pandemi sürecinde telefonları elinden düşmeyen insanların farklı oyunlar arasında ciddi saatler harcamaları Rollic Games’in 2020 yılında en çok değerlenen markalardan bir tanesi olmasına zemin hazırladı. Pandemi döneminde dünyada en çok indirilen oyunlar sıralamasına 3 farklı oyunu ile girmeyi başaran markanın büyüme rakamlarında da önemli çıkışlar gözlemlendi. Sadece pandemi döneminde aktif oyuncu sayısında %15’e yakın artış elde eden Rollic, kazançlarda da en az bu değerleri yakalamayı başardı.

Pandemi sürecinden karlı çıkan 5. ve son markamız olan Rollic hala oynanan oyunları ile kazancını arttırmaya devam ediyor.