Paylaşım Ekonomisi Nedir?

Paylaşım ekonomisi, son dönemde sık sık karşı karşıya kaldığımız bir kavram olsa da bu kavramı tam anlamıyla detaylandırmak çoğu zaman mümkün olmuyor. Bu nedenle de paylaşım ekonomisi dendiğinde soru işaretlerine cevap bulmak büyük önem taşıyor. Siz de sık sık duyduğunuz ama anlamlandırmakta sorun yaşadığınız bu kavramla alakalı bütün sorularınıza bu rehber içeriğimizi okuyarak cevap bulabileceksiniz!

Paylaşım ekonomisi; esnek ekonomi ya da dayanışmacı tüketim adıyla anılan oldukça önemli bir kavramdır. Tanım olarak net bir şekilde ifade edilemese de esneklik bu ekonomik düzeni ifade edecek en önemli konulardan bir tanesidir. Ürün ve hizmet takası yapılmasını sağlayan bu ekonomide çalışma alanı çoğu zaman ortak bir kullanım alanıdır. Sektör ve alan ayrımının neredeyse olmadığı bu ekonomi düzeninde dilediğiniz projeyi hayata geçirebilirsiniz. Yeter ki sizinle takas yapacak birini bulun!

Örneğin bir film projesi var ama kamera konusunda yeterli kaynağınız yok. Sizin de elinizde bir kamera sahibinin ilgilenebileceği bir ürün ya da hizmet var. Kamera ve sizin elinizdeki ürün ya da hizmeti değiş tokuş yaparak projenizi hayata geçirebilirsiniz. Bu sayede projenizde daha başarılı bir serüvene imza atma şansı elde edebilirsiniz.

Paylaşım Ekonomisi Nasıl Çalışır?

Paylaşım ekonomisinin hayata geçmesinde en önemli konunun internet olacağından söz etmek gerekir. İnternet olmaksızın bu ekonominin çalışmasından söz etmek mümkün olmaz. Çünkü farklı coğrafya ve ekonomik gelir düzeylerinden insanların bu ekonomi çerçevesinde bir araya geldikleri ve paylaşımı sağladıkları bilinir.

İnternetin yaygınlaşması ile pek çok insan aldığı hizmetin ne olduğunu bile fark edemeyebilir. Çünkü bu yazının devamını okuduğunuzda belki de çok sık başvurduğunuz hizmetlerden bir tanesinin paylaşım ekonomisi kapsamında olduğunu anlayabileceksiniz. Şimdi gelin aşağıdaki detaylara daha yakından bir göz atalım!

Fotoğraf: pexels

Paylaşım Ekonomisi Örnekleri

Kavramsal olarak insanların henüz özümseyemedikleri paylaşım ekonomisi ile alakalı detaylara göz atmak aslında bu ekonomiyi detayları ile anlamaktır. Bu kapsamda paylaşım ekonomisini örnekleri üzerinden ele almak daha doğru olacaktır. Bu konuda ilk ve en önemli detayın ev kiralama sektöründe ortaya çıktığını ifade edebiliriz.

Kalacak Yer ve Ev Kiralama

İnsanların seyahat ederken en çok arzu ettikleri şey konforlu ve kaliteli bir yerde konaklamaktır. Ancak seyahat planlaması yaparken her noktada otele yüzlerce dolar ödemek çok mantıklı olmaz. Bu nedenle de daha farklı ve uygun maliyetli çözüm arayışları doğar. Paylaşım ekonomisi kapsamında değerlendirilebilecek olan kalacak yer ve ev kiralama sayesinde siz de kaliteli bir deneyimden yararlanabilirsiniz.

Airbnb, Coucsurfing ve VRBO gibi alternatiflerle insanların ev kiralama seçeneklerinden faydalandıklarını vurgulamak gerekir. Bu sayede evde olmadığınız ve evi uzun süre kullanamayacağınız bir dönemde evinizi başkaları ile paylaşıyorsunuz. Tabi bu paylaşımı bir ücret karşılığında ve belirli kıstaslara göre gerçekleştiriyorsunuz. Evde kalacak kişi ve ev sahiplerinin kim olduğuna dair detaylı verileri talep eden platformlar sayesinde güvenlik çoğu zaman kusursuz bir noktaya ulaşıyor.
Paylaşım ekonomisinin en güzel örneklerinden olan Airbnb ve Coucsurfing bu anlamda insanların beklentilerini karşılıyor. Daha konforlu ve kaliteli bir deneyim sunarken aynı zamanda düşük maliyetler sağlaması da esnek ekonominin en büyük avantajları arasında kabul görüyor. Turistik işletmelerde oda kiralama şeklinde gerçekleşen ticari ilişki bu seçeneklerde bir ev kiralama olarak gerçekleşir. Bu da aslında turistik amaçlarla farklı bir çözüme ulaşmayı sağlar.

Araç Paylaşımı – Ridesharing

Paylaşmanın sınırı olmayacağını düşünen kimseler için yeni hizmet sahaları oluşturmak olasıdır. Bu noktada en çok dikkat çeken detay da araç paylaşımı olmaktadır. Şehir içi ya da şehirler arasında ulaşımı sağlamak amacıyla tercih edilen araç paylaşımına dair en önemli detay yolculuğun beraber tamamlanmasıdır. Dünyada farklı şekillerde gündeme gelen araç paylaşımı ile alakalı en çok bilinen örnekler Uber, BlaBlaCar ve ZipCar olarak bilinmektedir.

Dijital araçlar üzerinden etkileşimi sağlamak ve insanların bir arada ulaşımı elde etmesini desteklemek amacıyla tercih edilen kusursuz seçenekler sayesinde daha uygun fiyata ve daha hızlı bir şekilde ulaşım avantajlarından yararlanmak mümkün oluyor. Özellikle de kullandığınız süre ya da ulaşmak istediğini lokasyona uzaklık kadar ödeme yapmanız sizin için çok ciddi avantaj sağlıyor. Kiralama konusunda dikkat çeken bir detay olan GetAround da paylaşım ekonomisi ile alakalı en değerli seçeneklerden oluyor. Bu kapsamda bir yolculuğu paylaşmanın dahi gündeme geldiği esnek ekonomi sayesinde insanların yakalayabilecekleri avantajlar git gide artıyor.

Ortak Ofis – Coworking

Ofisten çalışmak son dönemlerde insanların yaşamında çok yer almayan bir konu olsa da COVID-19 öncesi dönemlerde ofis paylaşımı çok değerli bir konuydu. 2-3 kişilik ekiplerle çalışmak zorunda olan işletmelerin bir ofis kiralayarak ciddi maliyetlere katlanması yerine ofis paylaşmayı tercih etmesi muhtemeldir. Ofisin paylaşılması aslında farklı sektörlerde çalışan işletmelerin bir arada olmasını sağlar.

Temel olarak maliyetlerin düşmesine yardımcı olan bu seçenek aynı zamanda yenilikçi çözümler de sunar. Esnek ekonomi çerçevesinde dikkat çeken bir seçenek olan coworking ile freelance çalışan işletmeler çok avantajlı oluyor. Hem kurumsal bir kimliğe sahip olmanız hem de maliyetlerinizi düşürmeniz noktasında önemli kabul edilebilecek olan coworking anlayışını siz de hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

P2P Lending – Kişilerarası Borç Verme

Peer-to-peer lending olarak da bilinen bir borç ilişkisi olan bu kavram sayesinde insanların çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaları mümkün oluyor. Özellikle finans kuruluşları ile çalışmak istemeyen ancak finansal ihtiyaçlarını da karşılamayı arzu edenler için P2P lending çok değerli bir seçenek oluyor. Finans kuruluşlarının yüksek faiz oranları ile kaynak sağlaması genellikle borç yükünü arttırırken bu konuda alternatifler üzerinde durmak gerekir.

P2P lending düşük faiz oranları ve kredi puanı gibi seçeneklerde daha az sıkı olması sayesinde insanların ihtiyaçlarını karşılayabilmelerinde değerli bir rol oynuyor. Esnek ekonomi çerçevesinde değerlendirilebilecek olan P2P lending sayesinde paraya ihtiyaç duyduğunuzda doğrudan bankaya koşmak durumunda kalmıyorsunuz. Bu da sizin için çok ciddi avantajları beraberinde getiriyor.

Esnek Ekonomi Son Dönemde Nasıl Etkilendi?

Esnek ekonomi ya da paylaşım ekonomisi olarak bilinen ekonomik düzende en büyük sorunlardan bir tanesi COVID-19 ile ekonomik manada yaşanan zorluklar oldu. Özellikle de insanların işlerini kaybetmeleri ya da COVID-19 önlemleri nedeniyle paylaşımı sağlayamamaları ciddi sorunları beraberinde getirdi. Bu nedenle de oldukça ciddi sorunlar ortaya çıktı. Esnek ekonominin son dönemde işleyemez bir hale geldiğini ifade etmek çok da yanlış olmayacaktır. Özellikle insanların beklentileri değiştiğinden amaç sağlıklı bir şekilde hayatta kalmak olmuştur.

Paylaşım ve çeşitli etkinliklerin ertelenmesi paylaşım ekonomisine zarar verse de COVID-19 sonrası dönemde bu durumun tam tersine döneceğini söyleyebiliriz. Özellikle zincirlerini kıracak olan insanların farklı seçeneklere yönelecek olması çok ciddi avantajlar getirecek!