Podcast, kavramsal olarak iPod ve Broadcast ifadelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş oldukça değerli bir olgudur. Son dönemde çok sık duymaya başladığınız bu kavramın temelinde aslında yeni pazarlama anlayışları vardır. Dijital medya araçlarının etkin bir şekilde kullanılması amacıyla tercih edilen podcast pazarlaması radyo programları ve video yayınları sayesinde kaliteyi ön plana çıkaran seçeneklerden biridir.

YAZI: Clubhouse: Dijital Sesiniz

Radyo ve video yayınlarının bilgisayar, akıllı telefon ve tablet üzerinden izlenebilir/dinlenebilir olmasını sağlayan bu pazarlama çeşidi ses ve video dosyalarının indirilebilmesini de sağlar. Abonelik sistemi ve çok farklı çözümleri ile hayatın vazgeçilmezlerinden bir tanesi olan podcast pazarlamayı gün geçtikçe daha çok marka kullanmaya başladı!

Siz de büyüyen ve anlayışı değişen bir marka olarak yeni pazarlama anlayışlarından faydalanmak istiyorsanız kesinlikle podcast pazarlama konusunda harekete geçmelisiniz! Bu konuda en doğru yöntemlerden faydalanmadan önce bu konuda mevcut istatistiklere bakmak oldukça faydalı olacaktır.

Fotoğraf: unsplash

Podcast Yayıncılığı İstatistikleri

Podcast konusunda sadece 2020 yılında 750 bini aşkın onaylanmış podcast seçenekleri mevcuttur. Dünyada bilen ve kullanan insan sayısı %70’leri aşmıştır. Bu nedenle de markaların bu alanda yayıncılık yaparak pazarlama avantajlarından faydalanmaları oldukça doğaldır. Siz de markanızı büyütmek, trendlere ayak uydurmak ve kalite odaklı çözümlerden yararlanmak için yayıncılık yapabilirsiniz. Peki, podcast yayınları konusunda nasıl bir yol haritası izlemeniz gerekir?

Doğru ve Kaliteli Ekipman

Podcast yayıncılığı yapmak isteyen bir marka olarak ilk adıma doğru ve kaliteli ekipman seçimidir. Ses konusunda net çözümler ortaya koymamanız gerçekleştireceğiniz pazarlamanın başarı sağlamasına engel olur. Kulaklık, mikrofon ve popfiltresi kullanarak yayınlarınızı kusursuzlaştırmak mümkündür. Bu nedenle de bütçenize uygun seçeneklerden faydalanmak adına harekete geçin. Zira bahse konu ekipmanlar için binlerce lira ödeyebileceğiniz gibi daha uygun bütçelerden de faydalanabilirsiniz. Bu nedenle ekipman seçerken önemli olan hem bütçe hem de doğru çözümden faydalanmak!

YAZI: Dijital Pazarlamada Dönüşüm ve Pazarlama Türleri

Doğru Konuyu Seçmelisiniz

Podcast pazarlaması konusunda tercih edebileceğiniz ve mutlaka dikkate almanız gereken detay konusudur! Konuyu doğru bir şekilde belirleyememek pazarlama anlayışında sorunlarla karşılaşılmasına neden olabilir. Ürün, hizmet ya da diğer detaylar ile alakalı kaliteli seçeneklerden faydalanmanız için kesinlikle doğru çözümlerden yararlanmalısınız. Konu seçiminde her yanlış adım sizi başarısızlığa bir adım daha yaklaştıracaktır.

Kaliteli Podcast Çözümleri

Yayınlarınızın gerçekleştirilmesi açısından Podcast yayınları yapılırken genellikle tecrübesizlik kaynaklı seçeneklerden faydalanmak markaların podcast yayınlarının baltalanmasına neden oluyor. Bu durum da genel manada başarısız bir podcast yayınına neden olur. Eğer kaliteli çözümlerden faydalanmak istiyorsanız öncelikle bu işte başarılı olmuş bir yayıncıdan destek almalısınız. Profesyonel bir podcast yayıncısından destek almanız sizin için çok daha kaliteli çözümlere kapı aralamak anlamına gelecektir.

Dinleyicilerden Gelen Geribildirimleri Önemseyin

Podcast yayınları ile alakalı en önemli detaylardan biri dinleyicilerden gelen bildirimleri dikkate almaktır. Çünkü podcast pazarlaması tamamen dinleyici odaklı bir alana işaret eder. Bu nedenle de dinleyicilerin ifade ettiği sorunlar, çözümler ve yenilikler ile alakalı kesinlikle değerlendirmeler yapmalısınız. Değerlendirmeler sonucunda nasıl bir pazarlama anlayışı benimseyeceğiniz ve dinleyicileriniz ile nasıl bir bağ kuracağınıza kaliteli bir şekilde karar verebilirsiniz. Dinleyicilerinizi göz ardı etmeniz kesinlikle sizi başarısızlığa itecektir.

SEO Uyumlu Podcast’ler

Dijital bir pazarlamadan bahsediyorsak bu pazarlama ile alakalı SEO uyumunu tartışmak yersiz olacaktır. Zira dijital pazarlamanın en önemli ve değerli unsurlarından bir tanesi SEO olur. Siz de markanızı büyütmek istiyorsanız SEO çalışmalarını ihmal etmemelisiniz. Arama motorlarının çok değer verdiği bu seçenek sayesinde büyümek ve daha kaliteli sonuçlar elde etmek mümkün olacaktır.

Doğru Konuşmacılar Seçmek

Podcast yayınlarının en önemli yanlarından bir tanesi de konuşmacıların başarılı olmasıdır. Başarılı olmayan yayıncılar seçmek uzun vadede sizin için çok sorunlu sonuçlara neden olur. Peki, dikkat çekici bir konuşmacının etkileri neler olur? Dikkat çekici bir konuşmacının sizin için en büyük avantajı hiç şüphesiz daha geniş kitlelere ulaşmaktır. Geniş kitlelere ulaşmak adına en önemli seçenekler arasında yer alan doğru konuşmacı sizin için çok ciddi bir kitle anlamına gelecektir. Özellikle ünlü ve alanında otorite konuşmacılarla programlar düzenlemek yayınlarınızın daha geniş kitlelere ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Fotoğraf: spotify

COVID-19 Sonrasında Artış

COVID-19 ile birlikte pazarlama anlayışında yaşanan dönüşüm insanlar ve markalar için ciddi değişimleri de beraberinde getirmiştir. Bu değişimin en önemli aşamalarından biri kabul edilebilecek olan podcast pazarlama anlayışı ciddi manada patlama yapmıştır.

2020 yılı hem Türkiye hem de dünyada podcast’te patlama yaşanan bir yıl olmayı başardı. Bu anlamda markaların pazarlama anlayışlarının da ciddi anlamda dönüştüğü görüldü. Peki, COVID-19 salgını ile yaşanan dönüşüm neticesinde ne tür çözümler ortaya çıktı?

Chartable adlı bir analiz şirketinin verilerine göre 2020 yılında toplam 885 binden fazla podcast yayını yapıldı. 2019 ile kıyaslandığında rakamın 3 kattan fazla arttığını ifade etmek gerekir. Türkiye’de son 5 yıllık sürede podcast yayınları 17 kat artış gösterirken indirme sayılarında da %180 artış gözlemlendi.

Podcast’in pazarlaması konusunda en çok artışın yaşandığı ülke ise Hindistan oldu. Bu artışın ortaya çıkmasında hem nüfus hem de ülkenin durumu etkili oldu. Dünya’da en kalabalık nüfusa sahip Çin olsa da Çin’de bazı dijital uygulamalar konusundaki sıkı uygulamalar Hindistan’ı ön plana çıkardı. Ayrıca Hindistan’ın gelişmekte olan bir ülke kategorisinde kabul edilmesi de Çin’i geride bırakmasına neden oldu.

General Electric Podcast Konusunda 1 Numara

General Electric başta olmak üzere dünyada Podcast yayıncılığına değer veren pek çok marka var! Asos, Netflix ve Umpqua Bank gibi uluslararası başarılarıyla tanınan markalar tüketicilerin beklentilerini karşılayacak çalışmalara imza atıyor. Peki, General Electric bu konuda ne tür çözümler sunuyor?

iTunes listelerinde 1 numara olmayı başaran General Electric, Native Advertising projesi sayesinde farklı pazarlama anlayışlarından yararlanıyor. Slate adlı bir Podcast şirketi ile gerçekleştirilen ortak çalışma sonucunda the Message adlı bir seriye imza atmıştır.

Proje kapsamında hikayeleştirme anlayışı ön plana çıkarken markanın kitlesini yakından tanıdığını kanıtladığı çalışmalar ortaya konuyor. Ses teknolojisi üzerine gerçekleşen çalışmalar neticesinde kusursuzluğun yakalandığı bu yayınları pazarlama konusunda oldukça başarılı alternatifleri gündeme getiriyor. Bu nedenle de General Electric alanının en iyisi olmayı başarıyor.

Adidas da Podcast Pazarlaması Yapanlardan

Bu anlayışı benimseyen markalardan bir tanesi de Adidas. Adidas’ın en dikkat çeken isimleri arasında yer alan Mar King, sporcular ve spor olayları ile alakalı perde arkası olaylar anlatıyor. Ciddi bir kitle oluşturan ve podcast pazarlamada kaliteyi yakalayan Adidas’ın diğer pek çok marka ile bu konuda kapıştığını ifade etmek gerekir.

Dönüşen bir pazarlama anlayışı olarak Podcast yayınları gitgide değerlense de bu konuda ne tür çözümlerden faydalanmanız gerektiğini doğru adımlar atarak öğrenmelisiniz!