Günümüz dijital dünyasında kullandığımız her bir araç dijitalleşerek değişip dönüşüme uğruyor. Değişime uğrayan bu araçlardan biri de mantar panolar. İlk olarak 2009 yılındaki yola çıkış ilhamını, mantar panolara, raptiye ya da iğnelerle tutturulan not ve resimlerden alan Pinterest, benzer şekilde dünyanın dört bir yanındaki insanlara, görsel paylaşımlarla ve yeni fikirlerle ilham ve keyif vermeyi amaçlayan dijital pano olarak hayatımıza girdi.

Başarılı birçok Start-Up girişim gibi Pinterest de ikinci yılının sonunda dünya çapında bilinen bir sosyal ağ platformu haline gelmişti. Geçmişten günümüze kadar olan süreçte ise büyümesini istikrarlı bir şekilde sürdürmeye devam etti. Ancak her ne kadar Youtube, Facebook ve Instagram’dan sonra en yoğun kullanıcı trafiğine sahip bir sosyal ağ platformu olsa da markaların pazarlama girişimlerinde çoğunlukla göz ardı edildi. Bugün bu yazımızı, Pinterest’i hem daha yakından tanımak hem de Pinterest’in potansiyel pazarlama gücünü anlamak için “Pinterest nasıl kullanılır?” sorusu üzerinden temellendirmeye karar verdik. Bunun için öncelikle hadi gelin istatiksel verilere bir göz atalım.

Pinterest İstatistikleri

2021 yılı Pinterest kullanıcı sayılarına baktığımızda 460 milyon kişiye ulaştığını görüyoruz. Özellikle geçmiş yıllara kıyasla pandemi döneminde gerçekleşen kullanıcı sayısındaki artış oranı gözle görünür derecede fark yaratmış diyebiliriz. Aynı zamanda bu büyük fark her ay üzerine %30 oranında eklenerek düzenli bir şekilde kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor. Ayrıca şu anda ABD’de Youtube, Facebook ve Instagram’dan sonra en çok kullanıcı trafiğine sahip 4. Sosyal ağ durumunda.

Pinterest kullanıcılarının ülkelere göre dağılımına baktığımızda ise yaklaşık %44’ünü ABD, %8’ini Brezilya, %4’ünü Hindistan, %3’ünü Çin ve %2’sini Polonya’nın oluşturduğunu kalanlarının ise diğer ülkelere daha küçük paylarda dağıldığını görüyoruz. Ülkemizdeki Pinterest kullanıcı sayısı ise ortalama 5 milyon kullanıcı sayısına ulaşmış durumda.

Kullanıcıların cinsiyet dağılımına baktığımızda ise %77’lik bir oran il kadın kullanıcılar çoğunluk gösteriyor. Kadınlar üzerindeki bir diğer öne çıkan veri ise 10 anneden 8’inin Pinterest kullanıcısı olması. Kullanıcıların yaş aralığına bakıldığında ise %69’unu 18-49 yaş aralığının kapsadığını söyleyebiliriz. Üstelik bu kullanıcılar orta üst gelir grubunu oluşturmakta.

En popüler konu başlıkları arasında sağlık, seyahat, yemek, güzellik, dekorasyon ve tasarım öne çıkıyor. Son olarak kullanıcıların, %86’sı yeni fikirler için %63’ü ise yeni marka ve ürün satın almak için Pinterest’i tercih ediyor. Peki, yüksek potansiyeli gördük ama tüm bu veriler ışığında markalar için en verimli şekilde Pinterest nasıl kullanılır? Bunun için öncelikle hangi markaların öncelikli olarak Pinterest kullanması gerektiğine bir bakalım.

Fotoğraflar: unsplash

Kimler Pinterest Kullanmalı?

İhracat Ağırlıklı Markalar

Kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun yurt dışındaki kullanıcılardan oluşması, toplamda 460 milyon üye sayısı ve bu sayının geçen her ay %30 daha artıyor olması göz önünde bulundurulduğunda, Pinterest ihracat ağırlıklı satış yapan işletmeler için oldukça cazip bir platform niteliği kazanıyor.

Hedef Kitlesi Uyumlu Markalar

Hedef kitlesi, ağırlıklı olarak 18-49 yaş grubundaki kadınların oluşturduğu markalar, Pinterest kullanımlarını en yoğun ve güncel haliyle kullanmalıdır.

Ürün ve Hizmet Grubu Uyumlu Markalar

Pinterest’i kullanması gereken marka gruplarından biri de kullanıcıların en çok arama yaptığı temalar üzerinden hizmet ya da ürün grubuna sahip markalar olmalıdır. Böylece hem marka bilinirliği hem de ürün ya da hizmet satışlarında artış yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Pinterest kullanımında hangi marka gruplarının öncelikli olması gerektiğine değindik. Ancak kazançlı çıktılar elde etmek için bu sosyal ağın özelliklerini tanımak ve doğru kullanmak da bir o kadar önemli.

Pinterest Özellikleri

Temel Özellikler

Pinterest’in en temel özelliklerini pano ve pinler oluşturuyor. Buna göre, diyelim ki bir giyim mağazasınız. Kadın kategorisi sizin panonuzu, kadın kategorisindeki ürünleriniz de pinlerinizi oluşturuyor. Yani e-ticaret siteniz, online satış mağazaları ya da Instagram mağazanız dışında ürünlerinizi tanıtabileceğiniz ayrı bir sanal mağazanız daha olmuş oluyor. Üstelik üyelik ücreti de bulunmuyor. Peki, ürünlerin satışı nasıl gerçekleşecek?

Kurumsal Özellik

İşte kırılma noktası bu özellikle başlıyor. Pinterest’in işletmeler için oluşturduğu iş dünyası seçeneği ile işletmeler, Pinterest’te pinledikleri her bir ürün için Instagram hesabına, e-ticaret sitesine ya da web sitesi gibi satış kanallarına trafik oluşturabiliyorlar. Peki, markalar, Pinterest iş dünyası özelliğinden en iyi nasıl faydalanabilir?

Teknik Özellikler

Küçük, büyük ölçekli fark etmeksizin markanızın Pinterest kullanıcılarının dikkatini çekmesi ve ürün ya da hizmetlerinizin satın alınması için öncelikle üyeliğinizin Pinterest iş dünyası olarak açılması gerekiyor. Eğer daha önceden bireysel hesabınız varsa bunu hesap ayarlarından da istenen bilgileri doldurarak kolaylıkla değiştirebilirsiniz. İşletme profiline geçtiğinizde sanal mağazanız da açılmış oluyor. İkinci adımda pano ve pinlerinizi oluşturmanız gerekiyor. Yani ürün ya da hizmet grubunuza göre kategorilerinizi ve ürünlerinize ilişkin görsellerinizi eklemelisiniz. Ancak e-ticaret sistemi ile satışlarda her bir ürünün tek tek sanal mağazalara eklemesi oldukça yorucu bir süreçtir. Bu süreci daha kolay kılmak için Pinterest, ürünlerinizi pinlerken size, kaynak link seçeneği sunuyor. Böylece daha önceden kendi e-ticaret sitenizin ya da farklı bir online mağazanızın linkini ve görselini ekleyerek açıklama ve fiyat bilgileri için zaman kaybetmemiş oluyorsunuz. Benzer şekilde Google‘da web mağazasına gelip “uzantılar” seçeneğinden Pinterest “kaydet düğmesi” sorgulaması ile mağazanızdaki pinlemek istediğiniz ürünlere ilişkin bilgileri doldurup “kaydet” diyerek kolay yoldan ürününüzü Pinterest’te pinleyebilirsiniz. Böylece Pinterest iş dünyası hesabınıza otomatik olarak ürün yüklemesi de gerçekleşmiş olacaktır. Bir diğer konu da tıpkı diğer tüm hesaplarda olduğu gibi Pinterest hesabınızın da güncel tutulması oldukça önemli. Bunun için günde en az 5 pinleme yapmalısınız. Bu pinler kalıcı normal olabileceği gibi hikâye pinler de olabilir.

Rich Pin

Pinterest özelliklerinden biri de “rich pin” yani “zengin pin” özelliği ise bu pin içeriğine fiyatlandırma, kadetme, takip etme ve açıklama girme gibi ayrıcalıklı özellikleri bulunuyor. Rich pin özelliğinden yararlanmak için Google’da “Pinterest developers” sorgulaması yaparak bu özellik hakkında detaylı bilgi ve kullanım hakkı elde edilebiliyor.

Re-pin

Tıpkı Twitter’da retweet özelliğinin olması gibi Pinterest’te de repin özelliği bulunuyor. Yani kullanıcılar beğendikleri pinleri kendi panolarına pinleyerek takipçileriyle paylaşabiliyor.

Pinterest Fenomenleri

Her sosyal ağ platformunda olduğu gibi Pinterest’te de yüksek takipçi sayısına ulaşan fenomenler bulunuyor. Dolayısıyla bu durum Pinterest’i özellikle niş ve influencer pazarlama anlayışıyla çalışan markalar için oldukça çekici hale getiriyor. Böylece ürün ya da hizmet grubuyla uyumlu paylaşımları olan influencerlar ile anlaşarak satışlarda hızla yükselen bir grafik de yakalanmış oluyor. Üstelik Pinterest influencerlarının birçoğu rich pin özelliğini kullanıyor. Dolayısıyla markaların rich pin özelliği için ekstra bir çaba harcamasına gerek kalmıyor.

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra rakiplerinin aksine Pinterest pinlerinin görüntülenme ömrü ortalama 3,5 aya kadar uzayabiliyor. Dolayısıyla Facebook ve Instagram’da bir günde çoktan unutulan bir post Pinterest’te kalıcı ve güncel olmaya devam edebiliyor. Bu doğrultuda genel olarak baktığımızda ilk bakışta bireysel kullanıma uygun gibi görünen Pinterest’in mevcut özelliklerinin potansiyelini pandemi süreciyle birlikte katlamış olması bireysel kullanım dışında kurumlar açısından da satış pazarlamada bir ilham kaynağı olabileceğini gösteriyor. Yukarıda hazırladığımız rehber niteliğindeki yazımızda markalar için Pinterest nasıl kullanılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Yazımızın tüm ilgi duyan marka ve bireyler adına faydalı olmasını umuyoruz.