Viral reklam nedir?

Hepimiz özellikle sosyal medyada birçok içerikle karşılaşmaktayız. Söz konusu içerikler türü her ne olursa olsun bizi etkisi altına almakta ve sosyal yaşam içerisindeki diyaloglarımızda bile konuştuğumuz konular haline gelmektedir. Ancak bu farklı içerikler arasında öyle bir tür var ki; biz farkında olmadan, avına yaklaşan bir timsah gibi sinsice bize yanaşarak vermek istediği mesajı bilinçaltımıza işlemektedir.

Tanıştıralım: viral reklam. Sinsi dedik diye hemen kötü anlamayın, sinsi de olsa izlemesi keyifli bir reklam türüdür kendileri. Nasıl mı oluyor? Gelin hem viral reklam nedir sorusunu cevaplayalım hem de reklam dünyasının bu mucizesini keşfedelim.

YAZI: WhatsApp Sözleşmesi Ne Anlama Geliyor? WhatsApp’tan Açıklama

Bir Markanın En Büyük Silahı Viral Reklam Nedir?

Viral nedir sorusunu cevaplamaya kısa bir tanımla başlayalım. Bu reklam türü, özellikle video paylaşım sitelerinde bir ürünü veya markayı tanıtmak için yapılan, odak noktasının bir olay örgüsü olduğu ilgi çeken içeriklerdir. Biraz daha detaylandırmak gerekirse, hedef kitlenin ortada bir ürün veya marka tanıtımı olduğundan habersiz olduğu, kimi zaman güldürücü, kimi zaman duygu seli yaşatan, kimi zaman da “Vay iyiymiş” dedirten videolardır.

İşte tam da bu noktada, siz bu içerikleri sosyal hayatınızda ve dijital mecralarda sevdiklerinizle paylaşırken, bu sinsi viral reklam gitgide hayat içerisinde, hakkında bol bol konuşulan bir içerik haline gelmektedir. Hal böyle olunca da ürün veya marka kendini kısa sürede büyük bir topluluğun diline düşmüş bir şekilde bulmakta, yani tam anlamıyla istediğini almaktadır. Viral reklam nedir sorusuna verdiğimiz bu cevapları daha da netleştirmek adına biraz da viral reklam özelliklerine değinelim.

Hem Kurgusal Hem Doğal Kitle Erişim Mucizesi

Başlığı okur okumaz kafanızda bir reklamın aynı anda kurgusallık ve doğallık unsurlarının nasıl bir arada olacağına dair soru işaretleri belirmiş olabilir. Ancak baştan söyleyelim, başlıkta yanlışlık yok. Viral reklam genel özelliklerine değindiğimiz bu bölümde ne demek istediğimizi daha iyi anlamanız için konuyu detaylandırıyoruz.

Öncelikle viral reklam gerçekleştirirken başarıya ulaşabilmenin en önemli anahtarı doğallıktır diyerek sözlerimize başlayabiliriz. Bunun sebebi, kitlelerin bir içeriği yapay bulması ve reklam olduğunu anlaması halinde viralin amacından şaşıyor olmasıdır. Unutmayın; burada amaç reklamı açıkça sunmak değil, toplum içerisine enjekte etmektir. Hal böyle olunca da doğallık ön plana çıkmaktadır. Ancak, asıl karışıklık burada devreye girmektedir. Viral reklam için gerekli olan bir diğer unsur kurgu ve olayın bir arada bulunması zorunluluğudur. Peki bu iki tezat nasıl bir araya geliyor? Hemen açıklayalım.

Bir ürününüz veya markanız olduğunu düşünün. Herkes tarafından kabul görmüş reklam içeriği ürettiğinizde belirli bir hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Ancak kimse reklamınızı, son derece yaratıcı olmadığı veya özel bir güne hitap etmediği taktirde paylaşıp çevresindekilere yayma girişiminde bulunmayacaktır. İşte viral reklam tam da bu noktada devreye giriyor. Bir reklamı kurgusal olarak oluşturmanız ve bunu doğal oyuncular ile içerik haline getirmeniz halinde, reklam videosu internet ortamında yayılıyor ve hedef kitlenin bilinçaltına çoktan yerleşmiş oluyor. Yani buna, özetle, kurgusal bir reklamın doğaçlama bir biçimde tüm doğallığıyla topluma sunulması da diyebiliriz.

Fotoğraf: unsplash

YAZI: Subliminal Mesaj Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Birçok Avantajıyla Reklam Dünyasında Devrim

Viral nedir dendiğinde akla gelen belirli tanımlar bulunmaktadır. Ancak aslında bu tanımların hemen hemen hiçbiri viral reklamın avantajları hakkında tam olarak bilgi vermemektedir. Bu kadar detaylı açıklamanın ardından, bu sıra dışı reklam türünü avantajlarıyla değerlendirmenin daha verimli olacağını ve aslında reklam dünyasında bir devrim olduğunu anlatabilmeye katkı sağlayacağını düşünmekteyiz. Peki nedir bu avantajlar?

Viral reklam öncelikle içeriğin düşük bütçeyle oldukça geniş kitlelere yayılmasını sağlar. Yani televizyon reklamlarında olduğu gibi 1 saniye için binlerce lira harcamanıza gerek kalmaz. Bu sayede bütçesine göre üst düzey verim sağlayan viral, bir markanın veya ürünün gizli kahramanı haline de gelebilir. Her şey para mı? Elbette değil.

Marka bilinirliğini de üst seviyelere çıkartan viral reklam, verilmek istenen mesajın bilinçaltı tarafından onaylanmasını beklemeden insan zihninin adeta locasına yerleşir ve tüketiciyi komuta ederek bir gece kulübünün en zengin müşterisi edasıyla tüm mekanı yönlendirir. Tabi bu yönlendirme markanıza yönelik olacağı için etkili bir reklam kampanyası yürütmüş de sayılabilirsiniz.

Kurgu tamam, doğallığı sağlayacak oyuncuları da buldunuz ve reklamı yayına aldınız. Peki ya sonra? Eğer gerçekten başarılı bir içeriği internet dünyasına bıraktıysanız, ok yaydan çıktı demektir. İşte şimdi herkes sizin markanızı farkında olmadan konuşmaya başlayacaktır. Bu noktada akıllarda “Bu viral reklam denilen içeriği bir insanoğlu dahi anlamıyor mu?” sorusu da gelebilir. Elbette anlayabiliyor. Ancak o ilk anlayan yüce insan bunu fark edene kadar reklam veya markaya ait slogan çoktan dilden dile yayılmış oluyor. Hatta tüm bu anlattıklarımızı Türkiye’de ve dünyada birçok başarılı örneği de bulunuyor diyebiliriz.

GittiGidiyor’un Gözden Kaçmayan Viral Başarısı

Viral reklam nedir sorusuna cevaplar aradıktan ve avantajlarına değindikten sonra, tüm anlattıklarımızı somut örneklerle pekiştirmek ve bu yazıdan ayrılırken sizi adeta bir viral uzmanı olarak uğurlamak isteriz. Uzun uzun anlatırken reklamın viralini yapıyor imajı verdiysek de baştan belirtelim, bu bir reklam değil yalnızca aydınlatma ve açıklığa kavuşturma içeriğidir. Her şey netlik kazandıysa gelin bir de Türkiye’den ve dünyadan birkaç güzel viral reklam örneğine değinelim.

Türkiye’de viral reklam dendiğinde akla ilk gelen şüphesiz GittiGidiyor’un çıkışının sembolü olan o kusursuz videodur diyebiliriz. Kendisini aldattığı için erkek arkadaşının eşyalarını online alışveriş sitesinde sattığına dair video çekerek paylaşan sözde sinirli eski sevgili, söz konusu online alışveriş sitesinin adeta bugünkü hallere gelmesindeki temel yapı taşlarını oluşturmuştur. Tabi bu yalnızca bir başlangıç görevi görmüş, sonrasında başka firmaların viral reklamları da bunu takip etmiştir.

 

Sevgilisine dünyanın dört bir yanından birçok insana söylettiği kelimeleri birleştirerek evlenme teklifi yapan ve aynı zamanda Türk Hava Yolları’nın adını duyuran ya da sevgilisinin canı boyoz çektiği için Pegasus uçağıyla sevgilisine İzmir’e götüren alfa erkekleri ortaya çıkmaya başlamıştır.

Dünya üzerinde de etkili olan viral reklam, Coca Cola, Nike ve Nivea, gibi büyük firmaların da kıskacına takılarak büyük çaplı projelerin reklam dünyasına katılmasını sağlamıştır.

Yazımızın bütününde viral reklam nedir, viral reklamın genel özellikleri nelerdir ve viral reklamın avantajları nelerdir gibi sorulara cevap vererek, sizi bu ayrıcalıklı reklam türüyle tanıştırmaya çalıştık.

Tabi bu aydınlatma ileride gerçekleşecek viral tuzaklarına düşmeyeceksiniz ve bu türde yayınlanmış her reklamı anında yakalayacaksınız anlamına gelmiyor. Unutmayın ki; güçlü yaratımın ve yoğun çalışmaların ürünü olan bu reklamlar, herhangi bir günde, siz farkında olmadan size yaklaşarak bir markayı bilinçaltınıza kolayca yerleştirebilir.