“Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücü ise her yere”.

Bu söz, bilimsel çalışmalarıyla olduğu kadar söylemleri ile de bir döneme damgasını vurmuş ve zamansızlaşmış ünlü bilim insanı, Albert Einstein tarafından dile getirilmiş. Her ne kadar ülkemizde müzik sektöründe bu söylem, değiştirilerek deformasyona uğratılmış olsa da biz bu durumu hafif bir tebessümle karşılayıp sözün aslına odaklanalım. Evet! Albert Einstein’ın da dediği gibi mantık bizi A noktasından B noktasına, hayal gücü ise her yere götürür. Bilim ve teknoloji de böyle değil midir zaten. Hayal gücü ve mantığın el ele vermesiyle bireysel ve toplumsal yaşamlarımızı daha konforlu ve verimli hale getirmeye çalışır. İşte tam da en başından beri bahsettiğimiz konunun hayat bulmuş hali olan, bizi A noktasından B noktasına en hızlı ve pratik şekilde ulaşmamızı sağlayan uydu teknolojisinden bahsediyoruz.

Günümüz dünyasında, sağlık alanındaki teknolojik gelişmeler sayesinde ortalama yaşam ömrümüz, gözle görülür bir oranda uzadı. Yaşam ömrümüz uzadıkça giderek daha da kalabalıklaştık. Biz kalabalıklaştıkça yaşam alanlarımızın giderek daha da karmaşık bir şekilde yapılaşmasına neden olduk. Buna bir de gün içindeki çalışma ve sosyal hayatımıza dair koşturmacalarımız da eklenince, içinde yaşadığımız şehirlere bile yabancılaşmaya başladık. Kendi şehrine yabancılaşan o şehrin yerlisi, yerli ve yabancı turistlere yardımcı olamamaya başladı. Bu sefer devreye tahmini yol tarifleri girdi. Yol tarifi kişilerin inisiyatifinde olunca işler iyice karışmaya başladı. Kimisi iyi niyetliydi ama yön duygusu zayıftı yanlış tarif etti. Kimisinin yabancı dili yoktu derdini anlatamadı. Kimisi kötü niyetliydi bilerek bambaşka bir yerin tarifini verdi.

Teknoloji ile gelen değişim

İşte uydu teknolojisi sayesinde daha buna benzer ve hatta daha karmaşık sorunlara çözümler getirildi. Böylece artık diyebiliriz ki bir şehri ya da bölgeyi en iyi kim bilir diye sorulduğunda, cevabımız ne o şehrin yerlisi, ne o şehri karış karış gezen turist ne de her gün onlarca insanı bir yerden bir yere taşıyan taksi şoförleri olmalı. Cevabımız haritalar olmalı. Peki, ama hangi harita uygulaması daha başarılı? Hangisi bizi; şehirde, köyde, dağda, ormanda A noktasından B noktasına en hızlı ve verimli şekilde ulaştırır? Bugün burada iki dev uygulama, Google Haritalar (Maps) ve Yandex Navi’yi tüm özellikleri ile birlikte karşılaştırıp rotamızı yeniden oluşturmak için size bu yazıyı hazırladık. Hadi gelin başlayalım.

Google Maps mi Yandex Navi mi?

Biri Amerikan diğeri Rus birbiriyle her daim rekabet halinde olan bu iki ülke, harita uygulamalarında da karşı karşıya gelmiş durumda.

Rehberlik

Bu özellik, uygulama kullanıcılarının kullandıkları rotalardaki, yeni açılmış bir mekân, artık hizmet vermeyen bir mekân ya da gerçekleşen herhangi bir değişikliği yorum ekleyerek katkıda bulunmalarına yardımcı oluyor. Bu özelliği Google Maps, Local Guide (yerel rehberler) olarak isimlendirirken Yandex navigasyon, Yandex map editör (harita editörü) olarak isimlendirmiş durumda.

Çevrim Dışı Rota Oluşturma

Başlangıçta bu özellik sadece Google haritalarda olsa da zamanla Yandex’in oluşturduğu data ve altyapı çalışmalarını geliştirmesi ile şu anda her iki uygulamada da bu özelliğin mevcut durumda olduğunu söyleyebiliriz.

Depolama

Uygulamaların akıllı telefonlarımızda kapladığı depolama kapasitelerine baktığımızda Google Maps uygulamasının 238mb, Yandex Navi uygulamasının ise 325mb genişlikte bir depolama kapasitesine sahip olduğunu görüyoruz.

Sesli hedef Belirleme

Özellikle trafikte seyir halindeyken hem araç kullanıp hem de yazarak rota belirlemenin zorluğu tartışılmaz. Üstelik geçmişte dikkatsizlikten kaynaklanan pek çok kaza örnekleri de bulunmakta. İşte bunun için sesli komut özelliği, bu tarz olası kazalarından ve trafik cezalarından kaçınmak için oldukça etkili bir çözüm. Bu özellik de yine her iki uygulamada bulunuyor. Google maps, sesli komut sekmesini arama alanında, sağ tarafta siyah mikrofon işareti ile konumlandırırken Yandex Navigasyon, harita üzerinde mor renkte mikrofon sekmesini biraz daha büyük bir boyutta konumlandırıyor.

fotoğraf: pexels

Rota Seçenekleri

Her iki uygulamada da alternatif rota seçenekleri bulunuyor. Bu seçenekler, genellikle trafik durumundaki yoğunluğa göre belirleniyor. Yine her iki uygulamada da kullanılan yeşil, sarı ve kırmızı renkleri ile trafiğin yoğun olduğu bölgeler gösterilebiliyor. Buna göre kırmızı renk, trafiğin en yoğun ve sıkışık olduğu, sarı renk, trafiğin yoğun ancak akıcı olduğu, yeşil renk ise trafiğin açık olduğu anlamına geliyor.

Yandex navigasyon ayrıca belirlenen rota üzerindeki trafik ışıklarını ve bölgenin hız limit bilgisini ve mevcut hız bilgisini, bozuk yolları, alt ve üst geçitleri de paylaşıyor. Google Maps ise rota seçeneklerine araç, yürüme ve toplu taşıma gibi rota seçeneklerini km ve süreleri ile birlikte sunarken toplu taşıma ile rota önerisinde araç kalkış saati bilgileri de paylaşılıyor. Bunun aksine Yandex navigasyonda bu şekilde bir rota seçeneği yer almıyor. Bunun yerine Yandex navigasyon, belirlenen hedefe yakın noktalardaki ücretli ve ücretsiz park yerleri bilgisini gösteriyor. Bu tarz bir bilgilendirme özellikle kalabalık ve büyük şehirlerde oldukça etkili bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor.

Güncel Durum Bilgisi

Google Maps, daha önce kurulmuş olması sebebiyle her ne kadar daha çeşitli ve fazla data alt yapısına sahip olsa da trafik durumunda en güncel bilginin Yandex Navigasyon’da olduğunu söyleyebiliriz. Sebebi ise trafik halindeyken kullanıcıların, yol durumu hakkında ya da sohbet etme amacıyla yorum bırakma özelliğinden kaynaklanıyor. Böylece o anda gerçekleşmiş bir trafik kazası ya da yol yapım çalışması diğer kullanıcılarla paylaşılarak o güzergâhtaki diğer kullanıcıların alternatif rotalara yönelmesi sağlanmış oluyor. Yorum bırakma özelliği bazen yapılan paylaşımlarla eğlenceli de olabiliyor. Buna ek olarak Yandex navigasyon, semt pazarlarının kurulması nedeniyle o gün kapanan yolların bilgisini de paylaşıyor böylece girip çıkılamayan semt pazarı yollarına hiç girmeden huzurla hedefinize doğru yol alınabiliyor.

Mekân Önerileri

Her iki uygulama da hedef yakınında ya da bulunan bölge yakınındaki restoran, benzin istasyonu, market, eczane ve otel gibi mekan önerileri sunmakta. Google maps uygulamasına baktığımızda bu mekân önerilerin arama çubuğunun altında yer aldığını ve bu mekanların seçilmesi ve çeşitli filtrelemeler ile önerilen mekan hakkındaki yorum, puan, mesafe gibi detaylı bilgilere ulaşılması sağlanmış oluyor. Yandex navigasyon uygulamasına baktığımızda ise mekân önerilerinin daha görsel bir şekilde kategorileştirilmiş olduğunu görüyoruz. Belirlenen kategoriler arasında Google Maps uygulamasında olanlar dışında araç muayene, toplanma alanları, bakkalla, ATM’ler ve nöbetçi eczaneler gibi alternatif seçenekler sunuluyor. Özellikle nöbetçi eczane bilgisinin ayrıca paylaşılıyor ve en yakın lokasyondaki eczane bilgisinin paylaşılması ihtiyaç halinde hayat kurtarıcı bir özellik niteliğinde.

Mod seçenekleri

Yine her iki uygulamada da 3D mod görünüm seçeneği bulunuyor. Google maps, 3D özelliğine ek olarak uydu, arazi ve sokak görünümünü de sunarken Yandex Navigasyon, gece mod seçeneği ile özellikle karanlıkta trafikte seyir halindeki sürücüler için yolculuğun daha konforlu hale gelmesini sağlamış oluyor.

Genel olarak baktığımızda, Yandex navigasyonun özellikle çok sık araç kullanan sürücüler için kullanışlı olduğunu, toplu taşımayı kullanan kullanıcılar için ise Google Maps uygulamasının daha kullanışlı olduğunu söylemek mümkün gibi görünüyor. Bizler de hayallerinizi gerçekleştirmede tercih ettiğiniz uygulamanızın sizi hedefinize en hızlı şekilde ulaştırmasını diliyoruz. Rota oluşturuldu!