Sephora. Anlamı güzellik, stili eğlence, zerafet demektir. Dominique Mandonnaud 1969’da Fransa’da küçük bir parfümeri dükkanı açtı. Dükkanın adı da Shop 8‘di. O zamanlar parfümler alınırken deneme yoktu. Parfümleri önce alıp sonra koklayabilirdiniz. Mandonnaud bir devrim yaparak müşterilere ürünleri almadan önce deneme imkanı verdi. İnsanlara bir deneyim armağan etmek bazen harika sonuçlara sebep olabiliyor. 1979’da 12 mağaza daha açıldı. 1979’da Mandonnaud, Limoges’ta Shop 8 adında yeni bir parfüm mağazası açtı. Mağaza tipik küçük parfüm dükkanından farklı olarak, geniş ve açık bir satış alanı sağladı ve ürünleri müşterilerin ulaşabileceği bir yere koydu.

Sephora’nın Büyümesi

Sephora daha sonra mağaza sayısını artırdı. 2 ortak ile işler daha da büyüdü. 1990’ların ortalarına doğru bir mağaza zinciri olarak daha da büyüdü. 1997’de Fransa’da 54 mağazaya ulaştı.

Sephora 1997’de büyük bir atılım yaptı. Louis Vuitton ve Moet Hennessey  (LVMH) 344 milyon Euro ödeyerek Sephora’yı satın aldı. Mandonnaud 50 yaşına girdiğinde emekli oldu. Sephora LVMH’den sonra iki kat büyümüştür. Marka 1998’de ilk yurt dışı mağazasını ABD’de New York’ta açmıştır. Daha sonra İtalya, Portekiz, İspanya ve Polonya’ya da açılmıştır. Sephora 1999’da Japonya, 2000’de Portekiz ve Yunanistan’da mağazalar açtı. 1999’da Sephora online satış da başlattı. 2000’in sonunda 460’tan fazla mağazaya sahip olan Sephora, uluslararası büyük bir marka oldu.

Şirket büyümesine ve uluslararası marka haline gelmesine rağmen daha da büyümesini frenlemek zorunda kaldı. 2000’lerin başında şirket büyüme ile beraber kayıp da yaşadı. Marka içinde yenilikler yapıldı. Sephora yenilikçi ürünler üretti. 2004’de marka Polonya’ya da açıldı. Daha sonra Çin’e girdi.

Sephora Marka Stratejisi

Şirket kendi özel markası ile müşterilerine yaklaşık üç yüz marka sunuyor ve on beş bin ürün içeriyor. Sephora mağazaları; kişiselleştirilmiş hizmet için yenilikçi satış ekibi ile çalışmaktadır. Başlangıçta hedef kitlesi kadınlar olsa da sonrasında erkekler de eklendi. Sephora kendisini uygun fiyatlarla en iyi ürünleri sunan eşsiz ve kaliteli bir marka olarak lanse etmiş, müşterilerine teşvikler ve indirimler sunmaktadır.

Sephora, mağaza içi alışveriş yapanların alışkanlıklarını fark ederek ve onların mobil uygulamasıyla ihtiyaçlarını karşılayarak, hem mağazada hem de çevrimiçi olan müşteriler için mobil alışveriş deneyimini geliştirmiştir. Bu yetenek, Sephora’nın dijital ve fiziksel perakende ekiplerinin birleştirilmesinden bu yana daha da geliştirilmiştir. Sephora, e-ticaret çözümleri ve sosyal medya kullanımında da lider marka olarak bilinmektedir.

Marka, çevrimiçi işlemlere ve mağaza içi satın alma işlemlerine verileri entegre etmek için Google ile birlikte de çalışmıştır. Sephora SEA Adrien Eudes eski Veri Yöneticisi “Bu satın alımları mevcut seyahatlere bağlamak için çevrimdışı satın alımlarımızı Analytics 360 hesabımıza göndermeye karar verdik” demiştir.

Mağazalarda ürünler markalarına göre değil, ürün grubuna göre yerleştirilmiştir.  Sephora’nın bu düzeni gerçekten de bir ürün aradığınızda kolaylık sağlamaktadır. Sephora’da alışveriş yaparken çok sayıda kozmetik markasını kıyaslama imkanı da elde ediyorsunuz. Çalışanlar diğer mağazaların aksine daha fazla ürün markası hakkında bilgi sahibi olmaktadırlar. Bir soru sorduğunuzda da çalışanlar birden fazla çözüm üretmektedirler.

Sephora, müşteri kitlesini canlı tutmak için etkinlikler de düzenliyor. Etkinliklerle müşterilerin markaya olan bağımlılıkları artarken ve eğlenceli zaman da geçirirler. Etkinliklerde güzellik uzmanları da müşterilere fikirler veriyor.

Sephora’nın Instagram‘da 20,1 milyon takipçisi vardır. Instagram’da birçok ürünü kişiselleştirerek tanıtımını yapmaktadır. Instagram içerikleri; özenle hazırlanarak eğlenceli hale getirilmiştir.

Sephora uygulaması ise; güncel güzellik trendleri ile ilgili alışveriş yapanlara bilgi verir daha sonra ürünü satar. Uygulama ile müşteriler istedikleri zaman alışveriş yaparlar, promosyonlara özel erişim elde ederler ve sanal makyaj sanatçısı deneyimleyebilirler veya mağazadan randevu alabilirler.


Pandemi Sürecinde Sephora

Sephora Başkanı ve CEO’su Jean-André Rougeot, 31 Mart’ta yaptığı açıklamada ABD’deki yarı zamanlı ve sezonluk mağaza çalışanlarından yarısından daha azını çok zor bir kararla bıraktıklarını açıklamıştır.

Toplamda ise Sephora’nın ABD mağaza çalışanlarının % 70’ini (tam ve yarı zamanlı) ve Sephora’nın ABD’deki toplam iş gücünün % 80’inden fazlasını tuttuklarını ifade etmiştir. Etkilenen tüm çalışanlara, işten ayrılmalarını tercih ederlerse, işsizlik yardımındaki boşluğu kapatmak için bir kıdem tazminatı paketi sunduklarını belirtmiştir.

Rougeot, Kanadalı mağaza ekipleri için ise tüm tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışanları koruyacaklarını söylemiştir. Bununla birlikte “ABD mağaza personelimizde yaptığımız değişikliklere göre, mağaza kapanması sırasında tüm Kanadalı mağaza çalışanları geçici olarak temel ücretlerinin % 80’ini alacaklar, ancak Mayıs ayı sonuna kadar veya mağazalara kadar mevcut sağlık yararlarının % 100’ünü almaya devam edecekler” demiştir. Rougeot, e-ticaret işlerinin faaliyetini sürdürdüğünü de belirtmiştir.