Son yıllarda Instagram bireysel kullanıcılar kadar şirketler için de önemli bir alana dönüştü. Artık en güncel haberler, en yeni gelişmeler ve en son trendler Instagram üzerinden takip ediliyor. Hatta günlük yaşam bu sosyal medya platformunda gerçekleşiyor.

Alışverişten bilgi paylaşımına kadar her şey Instagram gönderilerinde oluyor. Bu nedenle şirketler her geçen gün bu sosyal medya platformuna daha da fazla ilgi gösteriyor. Ancak Instagram’dan doğru bir şekilde faydalanmak için şirketlerin doğru bir Instagram yönetimi stratejisine ihtiyaçları var.

Bu kapsamda şirketlerin Instagram Reels, Instagram Katalog ve Instagram Rehber gibi özellikleri kullanmayı öğrenmesi gerekiyor. Bu yazıda tüm bu yeni özelliklere bu özelliklerin nasıl kullanıldığına bakacağız.

Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?

Reels, 15 saniyelik kısa ve eğlenceli videoların oluşturulabileceği yeni bir özellik. Reels oluşturmak için Instagram tarafından sunulan birden fazla seçeneği kullanmak mümkün. Bu seçenekler şu şekilde sıralanabilir:

 • Reel videosu oluşturmak için Instagram müzik kütüphanesinden ses videosu seçme
 • Galeride bulunan AR Efektlerini kullanma
 • Eller serbest video kaydetmek için sayacı kullanma
 • Kıyafet değişimi gibi farklı videolardan gelen anları doğru bir şekilde sıralamak için hizalama özelliğini kullanma
 • Video veya sesin bir bölümünü hızlandırma veya yavaşlatma

Şirketler, ürün veya hizmet tanıtımlarını yaparken bunları müzik eşliğinde rahatlıkla sunabilirler. Böylece Reels videolarını izleyen takipçiler hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de şirketin sunduğu ürünler veya hizmetler konusunda fikir sahibi olabilirler.

Benzer şekilde hazırlanan videolarda ürünün özelliklerini gösteren en can alıcı anlar yavaşlatma özelliği sayesinde kolaylıkla gösterilebilir. Reels, takipçilerin dikkatini çekecek kısa ve etkileyici videoları hazırlamak için ideal bir ortam olarak karşımıza çıkar.

Fotoğraf: unsplash

Instagram Katalog Nedir? Nasıl Kullanılır?

Eğer Instagram mağazası üzerinden satış yapıyorsanız, sattığınız ürünleri liste ya da katalog şeklinde sunmak isteyebilirsiniz. Katalog, bu sosyal medya platformunun Alışveriş özelliği altında yer alan ve ürün listelerini yüklemeye izin veren bir alandır.

Elinizdeki ürün kataloğunu kolaylıkla Instagram İşletme hesabınıza bağlayabilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli bilgileri girerek kendi ürün kataloğunuzu da oluşturabilirsiniz. Instagram’da katalog oluşturmak için girmeniz gereken bilgiler şu şekildedir:

 • Ürünü tanımlayan bir isim
 • Ürünün mevcut olup olmadığı
 • Ürünün durumu
 • Ürün tanımı
 • Görsel linki
 • Fiyat
 • Marka

Tüm bu bilgileri ekledikten sonra ürününüzü kolaylıkla Instagram’ın alışveriş özelliğiyle listeleyebilirsiniz.

Bu özellik, sosyal medya kullanıcılarının size en kısa sürede ulaşmasına izin verir. Potansiyel müşterilerin ihtiyaç duyabileceği tüm bilgileri tek bir gönderide listelemek, bu müşterilerin satın alma kararları vermesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda tüm bilgilerin tek bir gönderide sunulması sayesinde başka bir platforma ihtiyaç duymadan doğrudan Instagram üzerinden satış yapabilirsiniz.

Instagram Kılavuz Nedir? Nasıl Kullanılır?

Guides olarak da bilinen Kılavuz, platformun sunduğu yeni bir içerik paylaşma formatı olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellik ilk aşamada sağlı ve wellness konularında paylaşım yapan hesaplar için açık olsa da artık tüm kullanıcılar rehber özelliğini kullanabiliyor. Kılavuz bölümünde üç farklı kısım yer alıyor:

 • Yerler – şehrinizi veya diğer yerleri önerin
 • Ürünler – favori ürünlerinizi önerin
 • Gönderiler – oluşturduğunuz veya kaydettiğiniz gönderileri önerin

Bu öneri türlerinden birisini seçerek farklı görsellerden ve metinlerden oluşan küratör içeriği oluşturabilirsiniz. Kılavuz hazırlarken kendi hazırladığınız gönderileri kullanabileceğiniz gibi kaydettiğiniz gönderileri de kullanabilirsiniz.

Şirketler için Instagram yönetimi söz konusu olduğunda Kılavuz özelliği birçok önemli faydayı beraberinde getirebilir. Şirketler ürünlerini ve hizmetlerini daha geniş kitlelere tanıtmak için rehber içeriği hazırlayabilirler. Aynı zamanda fenomenlerle iş birlikleri kurarak bu kişilerin onlar için rehber içeriği hazırlamasını da sağlayabilirler.

Fotoğraf: Instagram Business

Instagram Kısıtlama Nedir?

Instagram üzerinden yapılan her paylaşım otomatik olarak olumsuz yorum çekme potansiyeline sahiptir. Söz konusu şirketler olduğunda kötü amaç taşıyan ve karalamayı hedefleyen olumsuz yorumlar marka imajına zarar verebilir.

Aynı zamanda son yıllarda ortaya çıkan siber zorbalık nedeniyle de geçerli herhangi bir neden olmaksızın gönderilerin altına olumsuz yorumlar gelebiliyordu. Bu kapsamda Instagram “Create Don’t Hate” kampanyasını başlattı. Kampanyanın amacı, siber zorbalığın önüne geçerek herkesin birbirinden nefret etmeden paylaşım yaptığı bir topluluk oluşturmaktı. Kısıtlama özelliği de aslında bu kampanyayı destekleyen yeniliklerden birisi olarak sayılabilir.

Restrict adıyla da bilinen Kısıtlama özelliği, bir gönderinin altına yapılan hakaret ve kötü söz içerikli yorumların engellenmesini sağlıyor. Böylece hem kötü yorum yapan kişiyi engelleyebiliyorsunuz hem de yapılan saygısız yorumun görünmesini engelleyebiliyorsunuz. Şirketler sadece karalama amacıyla yapılan yorumları veya kendi şirketleriyle alakalı olmayan yorumları bu özellik sayesinde engelleyebilirler.

Instagram’ın Yeni Özellikleriyle Şirketler İçin Instagram Yönetimi

Tüm bu özellikler, şirketin Instagram’ın sunduğu tüm olanaklardan faydalanmasına imkan tanıyor. Özellikle Reels ve Kılavuz özellikleri, pazarlama çalışmalarının daha etkin hale gelmesine ve değişen kullanıcı beklentilerinin daha iyi karşılanmasına izin veriyor.

Daha hızlı içerik tüketimin yaygın olduğu günümüzde, sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımların da hem bu hızlı tüketime yönelik olması hem de istenilen mesajı vermesi gerekiyor. Kısa video hazırlama imkanı sunan Instagram Reels, şirketlerin daha fazla içeriği daha kısa aralıklar sunmasına izin verebilir.

Diğer yandan Kılavuz ise mevcut içerikler ve ürünlerle yeninden içerik üretimine imkan tanıyabilir.

Böylece daha önce kullanılan içerikleri, görselleri ve videoları yeninden dönüştürme imkanı da doğar.

Diğer yandan Katalog özelliği ise özellikle Instagram’da satış yapan şirketlerin kısa sürede ürün listeleri hazırlamasına izin verebilir. Kataloglar sayesinde potansiyel müşterilerin ürünle ilgili merak ettiği her şey tek bir gönderide açıklanabilir. Kısıtlama özelliği ise bir şirketin itibarını kötülemek için yapılan yorumların gözükmesini engellemeye yardımcı olabilir.

Tüm bu yeni özellikler, şirketlerin bütünleşik ve kapsamlı bir Instagram yönetim stratejisi uygulamasına yardımcı olacaktır.