Günümüzde neredeyse tüm şirketler online dünyada yerlerini alıyor. Her geçen gün artan internet kullanımı, şirketlerin daha geniş kitlelere ulaşmak için online dünyadan faydalanmasını zorunlu kılıyor. Bu amaçla açılan web siteleri birçok avantajı beraberinde getirebilir. Ancak online dünya, gerçek dünyadan çok daha rekabetçi. Aslında burada “ilk sayfada var ol ya da yok ol” olarak ifade edilebilecek bir durum var. Peki şirketlerin web sitesi trafiğini artırmak ve ilk sayfada var olmak için neler yapabilirler?

Şirketler İçin Web Sitesi Trafiği Artırma Yöntemleri

Online dünyanın acımasız, rekabetçi dinamikleri, şirketlerin daha fazla ziyaretçi çekmesi için çaba göstermesini gerekli kılıyor. Web sitesi trafiği olarak ifade edebileceğimiz ziyaretçi sayısı, bir nevi web sitesinin online başarısını temsil ediyor. Günümüzde şirketler farklı yöntemleri kullanarak web sitesi trafiğini arttırabilirler. Bu da uzun vadede daha fazla ziyaretçi ve daha fazla potansiyel müşteri anlamına gelecektir.

Web sitesi trafiğini arttırmak özellikle ilk aşamalarda zorlu bir süreç olabilir. Burada önemli olan doğru stratejileri geliştirerek tutarlı ve kademeli bir plan uygulamak olacaktır. Web sitenize gelen trafiği arttırmak birkaç günde olabilecek bir iş değildir. Bu nedenle sabırlı olmak, gelen verileri doğru değerlendirme ve buna uygun stratejiler belirlemek önemlidir.

YAZI: İçerik Yerelleştirmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Trafiğin Nereden Geldiğini Anlayın

Her şeyden önce web sitesi trafiğinizin nereden geldiğini anlamanız gerekiyor. Elinizde veri olmadan hangi stratejinin sizin için doğru strateji olduğunu belirleyemezsiniz. Google Anayltics veya diğer ölçüm araçlarıyla trafiğin nereden geldiğini görebilirsiniz. Bu araçlar trafik kanalı, kaynak ve referans gibi birçok veriyi sunuyor. Ayrıca trafiğin doğrudan mı yoksa organik web sonucu olarak mı çıktığına da görebilirsiniz.

Peki trafiğin nereden geldiğini anlamak neden önemli? Web sitesinin trafik kaynağı, en çok trafik çektiğiniz alana odaklanmanıza ya da diğer alanlardaki eksikliklerini gidererek daha fazla ziyaretçiyi çekmenize izin verir. Örneğin mobil cihazlardan daha fazla trafik alıyorsanız sitenizi ve içeriklerinizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz. Ya da YouTube’dan yaptığınız yönlendirmelerden yeterince trafik elde edemiyorsanız buradaki stratejinizi gözden geçirebilirsiniz.

Fotoğraf: unsplash

Blog ile Sitenizi Destekleyin

Şirketlerin internet siteleri için yapabileceği en iyi yatırım bir blog sekmesi yaratmak olacaktır. Blog sayesinde site içi ve site dışı SEO çalışmalarını gerçekleştirmek daha kolay olur. Aynı zamanda en güncel haberleri yayınlayarak ziyaretçilerin gelişmeleri yakından takip etmesini de sağlayabilirsiniz. Örneğin makine parçası satıyorsanız o makinanın özelliklerine dair bir bilgilendirme yazısı hazırlayarak konuyla ilgilenenleri sitenize çekebilirsiniz. Burada önemli olan kendi niş sektörünüzü bularak sektörünüzdeki ana konulara odaklanmak olacaktır.

İnternet Üzerinden Reklam Vermek Çözüm Sunabilir

Bazı durumlarda Google Ads gibi hizmetler işinizi büyütmenize ve daha geniş kitlelere duyurmanıza yardımcı olabilir. Reklamlar, organik sonuçların üstünde farklı bir algoritmaya göre listelenir. Bu nedenle organik arama sonuçları sizi ilk sayfada göstermese bile reklamlar sayesinde sayfanın en üstünde yer alabilirsiniz. Reklamlar özellikle online dünyada yeni yer edinmek isteyen şirketler için faydalı bir yöntem olabilir. Ama bu yöntem her zaman etkin maliyetli olmayabilir. Önemli olan doğru reklam planlaması ile trafiğinizi arttırırken fazla reklam harcaması yapmaktan kaçınmak olmalıdır. Bu nedenle reklam stratejinizi doğru bir şekilde planlamalı ve trafiğinizi arttıracak kampanyalar oluşturmaya dikkat etmelisiniz.

Fotoğraf: pixabay

Sosyal Medya Üzerinden Tanıtım Yapın

Şirketinizin sosyal medya hesapları trafiğinizi arttırmaya yardımcı olabilir. Twitter, LinkedIn veya Instagram hesabınızın üzerinden yapacağınız paylaşımlarla ziyaretçileri kendi sitenize yönlendirebilirsiniz. Ayrıca takipçileriniz gönderilerinizi paylaştıkça daha geniş bir kitleye hitap etme şansınızı da yakalayabilirsiniz. Detaylı bir çalışmayla sosyal medya hesaplarınızdan sitenize gelen trafiği iki katına bile çıkarabilirsiniz. Sosyal medyanın diğer bir avantajı da haberlerin diğer kanallara göre daha hızlı yayılmasıdır. Buna ek olarak birçok durumda etkileşimi yüksek olan hesaplar önerilen hesap olarak diğer kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Eğer sosyal medya üzerinde doğru bir etkileşim sağlarsanız bu etkileşimi web sitenize yönlendirerek trafiğinizi arttırabilirsiniz.

Anahtar Kelime Çeşitliliğinizi Arttırın

Anahtar kelimeler SEO çalışması için gerekli. Ancak günümüzde tek bir anahtar kelimeye bağlı kalmak trafik açısından bir fayda sağlamayabilir. Artık sunduğunuz içeriklerde long-tailed anahtar kelime olarak adlandırılan kelime gruplarını kullanmanız gerekiyor. Örneğin sadece cep telefonu yerine cep telefonu modelleri veya cep telefonu fiyatları gibi kelime gruplarını sitenizde kullanmalısınız. Bu tür anahtar kelimeler, arama yapan kişilerin isteklerine daha uygun sonuçlar verir. Buna ek olarak kelime gruplarında daha iyi bir sıralama elde etme şansınız artar. Bu da ilk sayfanın getirdiği trafiğin tadını çıkarmak anlamına gelir.

Site İçi Link Eklemeyi Unutmayın

Sitenizin trafiğini arttırmak için site dışı çalışmalar kadar site içi çalışmalara da odaklanmanız gerekir. Burada önemli olan, sitenizde bulunan ve birbiriyle ilişkili içerikleri birbirine bağlı olacaktır. Site içi link ekleyerek ziyaretçileri sitenizdeki diğer içeriklere yönlendirebilirsiniz. Aynı zamanda blog yazılarınızın içine ürünlerinize ve hizmetlerinize yönlendiren linkler de ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem diğer sayfalarınızın trafiğini arttırabilir hem de potansiyel müşterilerin satın alma süreçlerini hızlandırabilirsiniz.

Web Sitenizin Hızlı Olduğundan Emin Olun

Kimse yükleme sorunları yaşayan bir sitede zaman geçirmez. Hatta bu kullanıcıların bu gibi siteleri bir daha ziyaret etme ihtimali de oldukça düşüktür. Yapılan bir araştırmaya göre web siteleri için tam olarak yüklenme süresi masaüstünde 10,3 saniye iken mobil cihazlarda 27,3 saniye olmaktadır. Yüklenme süresinin artması, kullanıcıların siteyi terk etmesine neden olacaktır. Burada önemli olan yüklenmesi zaman alan görsel ve video gibi içerikleri uygun formatlarda sunmaktır. Görselleri ve videoları sıkıştırılmış formatta ekleyerek yüklenme süresini azaltabilirsiniz. Gereksiz JavaScript ve CSS dosyalarının kaldırılması da hıza olumlu yönde katkıda bulunur. Buna ek olarak responsive web sitesi tasarımı da sitenize hız katmaya yardımcı olacaktır.

Konuk Yazarlarla Çalışın

Konuk yazarlar genellikle kendi web siteleri ya da blogları olan ama başka sitelere özel yazılar hazırlayan kişilerdir. Bu kişilerle çalışmak, konuk yazarların mevcut kitlesini çekmenize yardımcı olur. Sektörünüzde etkin olarak faaliyet gösteren kişilerle iletişime geçerek sizin için en doğru olan konuk yazarı seçebilirsiniz. Daha sonra ortak olarak karar verdiğiniz bir konu hakkında blog yazısı hazırlayabilirsiniz. Konuk yazar bu yazıyı kendi sosyal medya hesaplarında da paylaşacağı için kısa sürede daha geniş bir kitleye hitap etme ve daha fazla trafik yaratma şansını elde edersiniz.

Ziyaretçileri Yorum Bırakmak İçin Teşvik Edin

Aslında web sitesi trafiği demek aynı zamanda etkileşim demektir. Ziyaretçileriniz sitenizde ne kadar çok zaman geçirir ve içeriklerinizi beğenirse online görünürlüğünüz o kadar artacaktır. Blog yazılarınızda ya da diğer tanıtım metinlerinizde ziyaretçileri yorum bırakamaya teşvik edebilirsiniz. Ziyaretçilerin bıraktığı yorumlara cevap yazmak da bu kişilerin geri dönerek cevapları okumasını sağlar. Ayrıca cevap yazarak ziyaretçilerin diğer içeriklerinizle de ilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

Web sitenizin trafiğini arttırmak kolay bir iş olmayabilir. Ancak gerekli çabayı gösterip kendinize en uygun stratejiyi oluşturduğunuzda işler yoluna girecektir. Her zaman şirketinizi geliştirmenin yeni yollarına odaklanabilirsiniz. Web siteniz de daha fazla ziyaretçi çekerek size bu konuda yardımcı olacaktır.