Skechers’tan önce Robert Greenberg

Robert Greenberg yönetici kariyerine 1960’larda başladı. Peruk satışından, kot ithalatına kadar çeşitli sektörlerde bulundu. Greenberg 1970’lerde Los Angeles’a taşınarak paten mağazaları zincirini kurdu.

1982’de Greenberg, film karakteri ET’nin imajını ayakkabı bağcıkları üzerinde göstermesi için lisansladığında, iki aydan kısa bir süre içinde 3 milyon dolar kazandı. Bu başarı ona perakende ticaretinde kalıcı bir nüfuz ve itibar sağladı. Greenberg, LA Gear’ı bu gelirle kurdu. 1983’de kurulan dönemin en çok satan ayakkabı markası olan LA Gear’ın kurucularındandı. LA Gear satışları ve kazancı çok iyiyken birkaç hata sonucunda durumu kötüleşti ve Greenberg ve oğlu Michael 1992’de işten çıkarıldı.

Skechers Kuruluşu

Greenberg, LA Gear’dan ayrıldıktan hemen sonra 1992’de Skechers’i kurdu.  Skechers, hareketsiz oturamayan bir çocuğu ifade eder. Dünyanın en büyük beşinci spor ayakkabı şirketi olan bir şirket için isim seçimi başarılıdır.

Başlangıçta Dr. Martens ayakkabılarının distribütörlüğünü yapmak isteyen Greenberg, bir yıl içinde kendi markasını tasarlamaya ve pazarlamaya odaklandı. Greenberg, LA Gear aracılığıyla edindiği deneyimi kullanarak Skechers’ı öncelikle genç, havalı tüketicilere pazarlamaya başladı.

Şirketin ilk ayakkabısı Cascades logger çizmesi idi ve çok başarılı oldu. Bu ayakkabıdan başlayarak Skechers hem erkekler hem de kadınlar için yaşam tarzı ve performans ayakkabıları alanındaki nişi doldurmaya başladı.

Skechers, Dr. Martens ayakkabılarının en büyük distribütörü olmasının yanı sıra, 1992’de Cross Colors , Karl Kani ve So’nun da etiketlerini satın aldı ve pazarlamasını yaptı. Greenberg, bu işlerde de başarılı olmasına rağmen, kendi markasında daha çok fırsat gördü ve ona odaklandı. Diğer işlerini de sonlandırdı.

Fotoğraf: pixabay

Skechers ve Dr. Martens Ortaklığının Bitişi

Skechers’ın Dr.Martens ayakkabılarının sahibi R. Griggs Ltd. ile bir lisans anlaşması imzalamasından sonraki bir yıl içinde, iki şirket arasında bir anlaşmazlık yaşandı ve Skechers, R. Griggs’i giderek daha popüler hale gelen ürünleri için siparişleri yerine getirememekle suçladı.  Skechers, R. Griggs aleyhine sözleşmenin ihlali nedeniyle şikayette bulundu. 1993 yılına gelindiğinde, iki şirketin bir ortaklık kurmasından yalnızca bir yıl sonra, Skechers artık Dr. Martens markasının distribütörlüğünü yapmıyordu ve hayatta kalmak için kendi etiketine güvenmek zorunda kaldı.

Skechers’in Yükselişi ve Genişlemesi

Skechers USA, 1993 yılında ‘Chrome Dome’ olarak bilinen bir tasarımın piyasaya sürülmesiyle kendi markası altında ilk büyük çıkışını gerçekleştirdi. Her iki cinsiyete de hitap eden bu ayakkabı, genç tüketiciler için oldukça popüler olmuştu. ‘Chrome Dome’ tasarımı, Skechers’ın genç tüketiciler arasında hızla değişen trendlerin farkında olan bir şirket olduğunu kanıtladı ve etiket kısa süre sonra Foleys ve Nordstrom gibi mağazalar tarafından alındı. Böylece, Skechers ‘Chrome Dome’ ile ilk büyük çıkışını yaşadı.

1995’te Mart ayında Skechers, Genova Incorporated ve Signal/ American şirketleri ile erkek giyimi için de lisans anlaşmaları imzalandı. Skechers’in kıyafetleri de ayakkabıları gibi rahatlığa odaklanmıştır. 1997’de Skechers ayakkabılarını, ürünlerinin çoğunun üretildiği Güneydoğu Asya’da ve Doğu Avrupa’da satmaya başladı. 1998’de Skechers, Atlanta ticaret fuarında Nike’ın yerini alarak atletik ayakkabı alanına girdi. 199’da ise halka açılmıştır. 10 sene sonra Skechers, ayakkabı sektöründe ciddi anlamda ünlendi. Erkek, kadın ve çocuklar için yüzlerce stil sundu.

Skechers’in Taklit Sorunları

Skechers’in satışları artarken, diğer yandan sorunlar da yaşanmıştır. Skechers’i taklit eden etiketler ve tasarımlar tespit edilmiştir. 1998’de Skechers, orijinal tasarımlarını kopyaladıkları için Candies ve Payless Shoe Source etiketlerini şikayet etti. Skechers , böylece yenilikçi rolünü sürdürmek için mücadele etmiştir.

Fotoğraf: unsplash

Skechers Pazarlama Stratejisi

Skechers’ın pazarlama stratejisini agresif olarak kullanmıştır. Ayrıca ünlülerle de çalışmıştır. Bu ünlüler; Britney Spears , Christina Aguilera, Carrie Underwood, Robert Downey Jr , Kim Kardashian, Sugar Ray Leonard, Brooke Burke-Charvet, Keely Brook, Meghan Trainer, Demi Lovato ve Ringo Starr  olmuştur. Ayrıca profesyonel golfçüler; Billy Andrade, Colin Montgomerie, Belen Mozo ve Matt Kuchar, koşucu Kara Goucher ve maraton galibi Meb Keflezighi de pazarlama stratejisine destek olmuşlardır.

Skechers’in satış stratejisi; “Görünmez. Anlatılmamış. Satılmamış”tır. Skechers küresel tanıtım için pazarlama ve markalaşmaya ciddi olarak emek vermektedir.

Skechers’ın Bugünü

Skechers şirketinin kendi tanımına göre; “Merkezi Manhattan Beach, California’da bulunan Skechers, erkekler, kadınlar ve çocuklar için çeşitli yaşam tarzı ayakkabılarının yanı sıra erkekler ve kadınlar için performans ayakkabıları tasarlar, geliştirir ve pazarlar. Skechers ayakkabıları, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünya çapında 170’den fazla ülke ve bölgede, departman ve özel mağazalar, 3,550’den fazla Skechers Company’e ait ve üçüncü şahıslara ait perakende mağazaları ve Şirketin e-ticaret web siteleri aracılığıyla satılmaktadır. Şirket, uluslararası işlerini bir küresel distribütör ağı, Asya, İsrail ve Meksika’daki ortak girişim ortakları ve Kanada, Japonya, Hindistan ve Avrupa ve Latin Amerika’da yüzde yüz iştirakleri aracılığıyla yönetmektedir.”

Skechers’ta COVID-19 Etkisi

Skechers COVID-19 salgınının devam eden etkisi ve bunun sonucunda küresel perakende ortamının belirsizliği nedeniyle 2020’nin ilk çeyreği kılavuzunu geri çekmiştir. Kuzey Amerika’da şirkete ait Skechers’ın geçici olarak kapanması, ciddi şekilde etkilenen birkaç uluslararası bölgede şirkete ait ve üçüncü şahıslara ait mağazaların daha önce kapatılmasının ardından gerçekleşti.

İşletme müdürü David Weinberg; “Hızla gelişen koronavirüs krizi ve virüsün yayılmasını engellemede sosyal mesafenin önemi göz önüne alındığında, mağazalarımızın kapatılmasının çalışanlarımızın, değerli alışverişçilerimizin ve genel olarak halkın güvenliği için uygun karar olduğuna inanıyoruz. Tüm ülkelerde işimizi ve virüsün etkisini izliyoruz ve ihtiyaç duyduğumuzda mağazaları kapatmaya devam edeceğiz” demiştir.

Skechers’ın finans müdürü John Vandemore, “6 Şubat 2020’deki dördüncü çeyrek kazanç görüşmemiz sırasında ilk çeyrek rehberliği sağladığımızda, durum kötüleşirse tahminlerimizin önemli ölçüde değişebileceğini belirttik” dedi. Salgının dünya çapında daha geniş bir alana yayılmasıyla, durumun önemli ölçüde kötüleştiği ortadadır. Sonuç olarak, COVID-19 salgınının gelecekteki mali sonuçlarımız üzerindeki etkisini güvenilir bir şekilde ölçemediğimiz için rehberliğimizi geri çekmeye karar verdik. İlk çeyrek kazanç görüşmemiz sırasında daha fazla bilgi vermeyi planlıyoruz ” demiştir.

Bay Vandemore şöyle devam eder: “COVID-19 salgınının tam etkisi ve süresi bilinmemekle birlikte, markamızın gücünün ve sağlam bilançomuzun bu kesintiyi aşmamızı sağlayacağına inanıyoruz. Bu arada, bu belirsiz dönemde çalışanlarımızın, ortaklarımızın ve müşterilerimizin sağlık ve güvenliğine odaklandık. ”