Sofrada Bir Tabak Daha: Trendyol Yemek

Son bir yılda hayatlarımızda ne büyük değişimler oldu öyle değil mi? 2020 Mart ayı ile gelen ilk kısıtlamalar, başlangıçta birçok kişinin hobilerine zaman ayırabilmesini sağlayan ve hatta birçok kişinin yaratıcılığını kullanıp eğlenceli içerikler oluşturarak evde kalmayı cazip hale getirdiği bir fırsata dönüşmüştü.

Başlangıçta herkes izlediği Netflix dizi ve filmlerini, evde yaptığı ekmeği ve evde spor etkinliklerini paylaşıyordu. Ancak süreç içerisinde tüm bunlar yerini uzaktan eğitim paylaşımlarına, uzun süren iş toplantılarına ve bitmeyen rapor ve sunumlara dönüşmeye başladı. Dolayısıyla, özellikle evden çalışanlar için market alışverişi ya da yemek gibi temel ihtiyaçlar için harcanan zaman bile çok kıymetli ve değerli bir hale geldi. İşte tam bu noktada, online market ve yemek hizmeti sunan firmalar yoğun ilgi görmeye başladı.

Fotoğraf: trendyol

Pandemi Sonrası Değişen İlgiler

Aslında pandemi öncesi, hali hazırda özellikle büyük şehirlerdeki hızlı yaşam tarzının yarattığı bu ihtiyacı öngören Yemek Sepeti ve Getir gibi öncü markalar vardı. Ancak pandemi nedeniyle talep artışı o kadar yoğun oldu ki birçok girişim, bu alandaki ihtiyacı karşılamaya yöneldi.

Sektördeki pazar o kadar büyüdü ki esas hizmet alanı giyim ya da bankacılık olan birçok markanın da bu hizmeti verdiğine tanık olduk. Diğer bir taraftan bu talep artışı, online market ve yemek uygulamalarının ara yüzlerinin ve hizmet şekillerinin dönüşmesine de neden oldu.

İlk hareket Getir’den geldi. Online market hizmetini büyütüp online yemeği de yanına ekleyen Getir’i, Yemek Sepeti, BanaBi takip etti. Pandemi döneminde pek çok rakip firma bu alanda hizmet vermeye başlasa da sahip oldukları büyük deneyim ve zengin veri sayesinde bu iki şirket, pazar payının büyük bir çoğunluğunu elinde tutuyordu. “Tutuyordu” diyoruz; çünkü sektöre Getir ve Yemek Sepeti gibi deneyim ve data açısından oldukça zengin üçüncü bir marka daha yakın zaman önce dahil oldu.

Elbette ki Trendyol’dan bahsediyoruz. Hizmete başlamasının ardından sunduğu yenilikler ve kullanışlı ara yüzü sayesinde rakiplerini geride bırakan Trendyol, bu sefer de gözünü online market ve yemek alanına çevirdi. Pazarda yer alan markalarla kıyaslandığında, gerek 2009 yılından bu yana kazanılmış deneyim gerekse de aldığı yatırımlarla Türkiye’nin en değerli markası olması açısından Trendyol’un sektöre girişiyle birlikte dengelerin değişeceği aşikâr.

Peki, Getir, BanaBi ve Trendyol’dan oluşan bu üç marka, hangi değerlerle fark yaratıp rekabette öne geçmeyi ve daha kaliteli hizmet sunmayı hedefliyor? Hadi gelin bu üç büyük markayı ve değerlerini birlikte değerlendirelim.

Yemek Sofrasında Üç Büyükler

Değerlendirmemizi fark yaratan değerler üzerine kurguladık ancak elbette ki ortak özellikler yok değil. Üç büyük markanın üçü de kullanıcı davranışı açısından zengin veri deposuna sahip. Aynı zamanda her birinin sektördeki deneyimi uzun yıllara dayanıyor. Üçü de hem online market hem de online yemekte hizmet veriyor ve bu hizmeti tek bir uygulama üzerinden sunuyor. Ancak farklılıklara baktığımızda, farklılıkların çoğunlukla online yemek hizmetinde kendini ortaya koyduğunu görüyoruz.

Yemek Sepeti

Alanda hem öncü hem de ilk olması bakımında belki de en zengin kullanıcı verisine sahip Yemek Sepeti, bugün 20. Yılını kutlarken 19 milyonun üzerinde üye sayısına sahip durumda. Yemek Sepeti, pandemi döneminde artan taleplerle birlikte cazip kampanyalarla Getir’e online market sektöründe ciddi bir rakip olarak pazardaki genişlemeyi destekledi. Öncü olmanın verdiği avantaj ile bugün Yemek Sepeti, online yemek hizmetinde Türkiye’de en geniş alanda hizmet ağına sahip durumda. Yemek Sepeti, rekabetin artmasıyla birlikte online market için oluşturduğu kuryelerden oluşan filosunu da online yemek siparişlerinde kullanıyor.

Getir Yemek

Getir Yemek ise Yemek Sepeti’nin aksine, hızlı büyümesini önce Getir Büyük sonrasında Getir Yemek ile sürdürerek Yemek Sepeti’ne rakip oldu. 10 dakikada online teslimat vaadini yerine getiren Getir, yarattığı değeri koruyarak Getir Yemek için de kullanıcılarına en kısa sürede sıcak yemek siparişlerini teslim etmeyi vadediyor. Buna göre mevcut 10 dakikada teslim vaadine ortalama 10 dakikalık yemek yapım süresini de ekleyerek 20 dakikada sıcak bir şekilde, teslim etmeyi vadediyor. Bu noktada artan taleplere en hızlı şekilde yanıt verebilmek için hem mevcut iş ortağı kuryelerden hem de kendi bünyesindeki kurye ekibinden ortak bir şekilde hizmet sunumu gerçekleştiriliyor. Bugün 2015 yılında kurulan Getir’in 2 milyondan fazla üyesi bulunuyor.

Trendyol Yemek

2009’dan bu yana e-ticaretteki deneyimi ile 12 milyonu aşan üye topluluğunu başarılı bir şekilde yöneten Trendyol’un ise bu başarısını, kullanıcı davranışlarını doğru bir şekilde yönetmesine borçlu olduğunu söyleyebiliriz. Bu güven ile geçtiğimiz Aralık ayında, yükselen Pazar online market ve online yemek sektörü için de “Ben de varım” diyerek İstanbul’da Beşiktaş ile açılışını yaptı. Açılışı üç büyük şehir İstanbul, Ankara ve İzmir merkezleri izledi. Elbette ki sektöre her yeni giren marka gibi Trendyol da online yemek siparişleri için cazip kampanyalar düzenledi. Düzenlemeye de devam ediyor.

Trendyol Cüzdan

Genelde her markanın düzenlediği indirimli menü kampanyaları dışında Trendyol, ayrıca mevcut cüzdan uygulamasını da yemek siparişlerinde cazip hale getirmiş durumda. Alış verişlerde yorum, favori ve öneri gibi kullanıcı deneyim paylaşımlarına Trendyol cüzdanda verilen para puanlar yemek siparişleri için de geçerli hale getirilmiş. Getir Yemek’te olduğu gibi teslimat süre bilgisine uygulamada yer verilirken kullanıcılara, 30 dakikada sipariş teslimi vadediliyor. Ayrıca ilk siparişe özel 30 TL üzeri yemek siparişi için ilk 3 siparişe özel %30 gibi cazip bir indirim kampanyası da oluşturulmuş durumda.

Genel olarak değerlendirmek gerekirse, Yemek Sepeti, marka değerini, deneyim ve geniş hizmet ağı üzerine, Getir Yemek, hızlı teslimat üzerine Trendyol yemek ise cazip kampanyalarla ekonomik ve kullanışlı ara yüz üzerine kurguluyor. Bu girişimler, tasarladıkları bu iş modeliyle hem pazarı hem de tüketici tarafındaki talep artışını besleyecekmiş gibi görünüyor. Bunun yanı sıra, Trendyol’un da online yemek sektörüne girişi ile rekabetin daha da artması kaçınılmaz olacaktır.

Artan rekabetle hizmet süreci sürekli bir iyileşme halinde olacak ve hepimiz biliyoruz ki tüketici memnuniyeti, markaların her zaman daha memnun olmasını sağlayacaktır. Biz de markaların birlikte kazandığı rekabet ortamını destekleyerek online yemek sektörünün yeni ve güçlü üyesi Trendyol’a bu yolculuğunda başarılar diliyoruz.