Sosyal medya geleneksel medya da fazlasıyla yer alıp, popüler  hale gelince; haliyle birçok genç arkadaş  sosyal medya uzmanı olmaya karar verdiler. Bu arkadaşların kendilerine uzman demeleri ya da böyle bir sıfat kullanmalarının nedeni  ise çok sayıda takipçiye sahip olmaları…

Şimdi ilk sorumuz: Çok sayıda takipçiniz olması sizi Sosyal Medya Uzmanı yapar mı? Bu sorunun cevabını verebilmek için, takipçilerin neden takip ettiğini bilmemiz gerekiyor.  Dönüp baktığımızda; sosyal medya uzmanıyım diyen birçok arkadaşın takipçileri, onların paylaştığı komik, ilginç, eğlenceli videolar ve resimler sayesinde oluşmuş.

Yani insanların ilgisini çekip eğlendirmişler. Bu sayede de takipçileri oluşmuş. Burada aklıma okuldaki durum aklıma geliyor. Sınıfın en çok merak edilen, takip edilen çocuğu genelde en komik çocuğu olurdu. Bu çocuk çalışkan olup derslerinde de başarılı olur muydu? Çok nadir.

Sosyal Medya Uzmanı’nın  sahip olması gereken özellikler nelerdir?

1)  Pazarlama bilgisi: Sosyal medya da yaptığınız şey  o markayı ve ürünlerini pazarlamak. Pazarlama konusunda gerekli birikiminiz yoksa bu konuda başarısız olma ihtimaliniz yüksek. Çünkü markanın seneler içinde oluşturduğu bir yapıyı pazarlıyorsunuz. Bunun için de bilgi birikimi çok önemli. Burada uzman kendisine sormalı, “ben bu şirketin pazarlama departmanında çalışabilecek kadar pazarlamayı biliyor muyum? “ Diye.

İlk aşamada markanın pazarlama departmanı ,sosyal medya konusuna uzak ise sizin yaptıklarınızı değerlendiremeyeceklerdir. Ama belirli bir aşamadan sonra artık onlarda sosyal medyanın özelliklerini fark edecekler. Eğer pazarlamayı bilmiyorsanız bu konuda zorlanabilirsiniz.

2) Pratik zeka: Sosyal Medyada çok etkili. Çünkü hem önemli bir tüketici kitlesine ulaşıyorsunuz, hem  de onlardan birebir reaksiyon alıyorsunuz. Yalnız burada bir nokta hassas: O reaksiyon olumlu da olabilir olumsuz da. Bu yüzden uzmanımızın pratik zekalı olması şart. Mesela bir ileti girdiniz, altına arka arkaya olumsuz yorumlar gelmeye başladı. Ne yapacaksınız? Eğer pratik zekalıysanız bu konuda bir çözüm bulur, doğru, mantıklı cevaplar verir ve sorunu çözersiniz. Değilseniz,  kitlenin tepkisi markaya doğru yönelmeye başlar. Bu da yeterince rahatsız edici bir durumdur.

Olumsuz durumların yaşandığı,  negatif yorumların çok olduğu  iletilerde, bazı insanlar sırf markaya zarar vermek,” bak cevap veremediler” diyebilmek için olumsuz yorum yazıp, garip bir ego tatmini yaşıyorlar. Bu yüzden uzmanımızın pratik zekası bu tür durumlarda çok önem kazanıyor.

3) Psikoloji ve sosyoloji bilgisi: Sosyal Medya aslında insanların toplandığı sınırları olmayan meydanlar. Siz de onların arasına karışıp markanızı tanıtıyorsunuz. Bunun içinde psikoloji ve sosyoloji bilgisi gerekiyor.

Psikoloji bilgisi gerekiyor. Çünkü karşınızdaki, insan. Duyguları, umutları, hayalleri, sevinçleri, tepkileri  var. Eğer psikoloji konusunda bilginiz yoksa gireceğiniz iletilerde yapacağınız kampanyalarda ona ulaşmanız zor olacak. Ayrıca o tepki verdiğinde neden tepki verdiğini anlamayacak, ne yapmanız konusunda kararsız kalacaksınız. İyi bir uzman insan psikolojisini iyi bilmeli yapacağı kampanyaları buna göre kurgulamalıdır.

Sosyoloji bilgisi de gerekli. Çünkü  60.000 kişilik bir sayfayı yönetiyorsanız orada 60.000 insan var demektir. Neredeyse bir ilin nüfusu. Yani o sayfa bireyden çıkmış, topluma gitmiştir. Sizin toplum ve onun davranışları hakkında da bilginiz olmalı. Çünkü normalde tek başına olsa yapmayacakları yorumu,  orada birkaç kişi  olumsuz konuştu diye yapabiliyorlar. O yüzden  toplum, topluluk nelerden etkilenir, nelere tepki verir bu konuları çok iyi bilmeniz gerekir.

Sosyal Medya henüz  yeni bir kavram bu nedenle insanlar olayların yeterince farkında değiller. Bu yüzden sosyal medya uzmanı kavramı da yeterince oturmuş değil. En önemli gördüğüm 3 özellik üzerinde durmaya çalıştım.

Bu listeyi daha da uzatabiliriz. Fakat önemli olan konu şu: Sosyal Medya ve Sosyal Medya Uzmanlığı basite alınmayacak kadar önemli konular. Bu kavramlar oturdukça, insanlar Sosyal Medya’yı anladıkça bu 3 özelliği eksik arkadaşları zor günler bekliyor.

Ayrıca şunu da belirtmek lazım: Sosyal Medya  ateşten bir gömlek gibi. Her ne kadar girişi kolay  olsa da, çıkması kolay değil. Tüm bunların yanında, bu işi başarıyla yapan birçok arkadaş da var. Fakat şu an deniz dalgalı.

Dalgalar durulup, sular çekilince kimin ne yaptığı daha net ortaya çıkmış olacak.