Sosyal medyanın markalar için önemi artmaya devam ediyor.

Markalar sosyal medyayı deneyimleyerek daha iyi sonuçlar almaya çalışıyorlar. Bu alanı kendileri için fırsata çevirmek istiyorlar.

Sosyal medyayı kullanarak daha fazla insana ulaşıp, müşteri kitlelerini genişletmek istiyorlar. Fakat sosyal medya aslında çok daha fazlasını sunuyor.

Sosyal medya markalar için çok önemli bir deneyim laboratuvarı.

Birçok fırsatın temel kaynağı. İsterseniz bu fırsatları inceleyelim.

1.Anlık Geri Bildirim

Sosyal medya ile anında geri bildirim sağlayabilirsiniz. Yaptığınız çalışmaların sonuçlarını, ürünlerinizin etkisi eş anlı olarak görebilirsiniz.

Sosyal medya markalara “doğal fokus grup” ortamı oluşturuyor.

Eğer hedeflemelerinizi doğru yapar ve kitlenize ulaşabilirseniz, binlerce insandan oluşan fokus gruplar oluşturabilirsiniz.

Sosyal medyaki kitlenizin fikirlerini ve düşünceleri dinleme olgunluğuna sahip olursanız, elde edeceğiniz bilgiler markanız çok değerli hale gelecektir.

2.Geniş Kitlelere Ulaşım

Sosyal medya kartopu etkisinin çok hızlı yaşanabildiği bir yer. Doğru işler yapar ve istikrarlı hareket ederseniz, beklentinizin çok daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Geniş kitlelere ulaşım konusunda hassas bir detay var. Hedef kitlenizden sapmadan geniş kitlelere ulaşmak değerlidir. Herkes görsün, herkes bilsin istiyorsanız yanlış bir yola girmiş olabilirsiniz.

3.Ölçümlenebilme

Sosyal medyanın marka dünyası için en önemli değerlerinden biri ölçümlenebilmedir.

Sağladığı birçok araç sayesinde çalışmalarınızın sonuçları ölçebiliyorsunuz. Eksiklerinizi daha iyi görmüş oluyorsunuz. Kaç kişi görmüş, kaç kişi tıklamış, kim ne yorum yazmış hepsini görebiliyorsunuz.

Bir gazete ilan verdiğinizde, o ilanı kaç kişinin gördüğünü, hakkında ne düşünüldüğünü, duyguları biliyor musunuz? Tabii ki hayır. Sosyal medya tüm bunları sunuyor.

Yapacağınız çalışmaları daha etkin hale getirme imkanına sahip oluyorsunuz.

4.Düşük Maliyet

Geleneksel mecralarla kıyasladığınızda sosyal medyanın hala daha düşük maliyetli olduğunu görebiliyorsunuz.

Sosyal medyanın reklam maliyetleri,  kullanan marka sayısı arttıkça doğal olarak artacaktır. Fakat sosyal medyayı etkin kullanan marka sayısının azlığı maliyet uygunluğunu da sağlıyor.

5.Nitelikli Veri İmkanı

Anlık geri bildirim ve ölçümlenebilme çok önemli bir değeri oluşturuyor: Nitelikli veri.

Sosyal medya çalışmalarını mecranın özüne ve hedef kitlenize uygun yaparsanız veriler daha anlamlı hale geliyor.

Sosyal medya kullanıcıları sürekli veri üretiyorlar. Bu verileri uzmanları ile birlikte işleyebilirseniz markanızı daha güçlü hale getirecek nitelik veriye ulaşabilirsiniz.(Nitelikli veri konusunu başka bir yazıda tekrar ele alacağız)

6.Yaratıcılık

Sosyal medya markaların yaratıcı olmaları için en ideal alanlardan biri.

Geleneksel medyada yaratıcılık çok daha maliyetli.Üstelik yaratıcılık için imkanlarınız oldukça sınırlı.

Sosyal medya ise yaratıcılık için size birçok imkan sunuyor. Zeka kokan işler yaptığınızda kartopu etkisiyle, geniş kitlelerle buluşabiliyorsunuz.

Yaratıcı işler yaptığınızda insanlar gönüllü olarak size yardıma koşuyorlar. Daha fazla insana ulaşması için çaba sarf ediyorlar. Paylaşımlarda bulunuyor, insanlara tavsiye ediyorlar.

Sosyal medyada yaratıcılık reklamdan çok daha değerli. Biz sadece reklam yapmak istiyoruz diyorsanız, geleneksel mecralarda bol sıfırlı faturalar ödemeye devam edebilirsiniz.

İşte size güzel bir yaratıcılık örneği:

7.Müşteri İlişkileri Yönetimi

Sosyal medya sayesinde müşterilerinizle iletişim kurma imkanına sahip oluyorsunuz. Eskiden markalar bu imkana bu oranda sahip değillerdi.

Müşteri ile kurulan iletişim çok daha sınırlıydı. Eskiden iletişim tek yönlü iken şu an çok yönlü. Bu sayede müşterilerinizle iletişim kurabiliyor, onların ihtiyaçlarını, sorunlarını yakından gözlemliyebiliyorsunuz.

Müşteri ilişkilerine gereken önemi veriyorsanız, gerçekten emek ve zaman harcarsanız karşılığını fazlasıyla alırsınız. Çünkü sosyal medya aracılığıyla aradaki duvarlar kalkıyor. İletişim çok daha gerçekçi hale geliyor.