Sosyal medya konusu oldukça popüler. Şirket yöneticileri de ajandalarında bu konuyu üst sıralara taşımaya ve önemsemeye başladılar. Daha yakından bakmaya, sosyal medyayı  tanımaya çalışıyorlar.

Sosyal medya ile markalarına nasıl güç katabileceklerini düşünüyorlar. Sosyal medyanın parıltılı rakamları ilgilerini çekiyor. Bir an önce yüksek takipçi sayılarına ulaşmak için uğraşıyorlar. İşin özünde sosyal medyanın peşinden koşuyorlar.

Sosyal medya önemli ama daha önemli olan konu, değişimi anlamak. Sosyal medya neden var? Etkileri neler? Bunu fark edebilmek. Sosyal medyanın büyük resmin sadece bir parçası olduğunu fark edebilmek.

Sosyal medya, dijitalin parçalarından biri. Ama dijitalin kendisi değil. Dijital içinde çok daha büyük bir dünyayı barındıyor. Eğer odak noktanız sosyal medya olursa, bu büyük dünyayı kaçırabilirsiniz.

Dijitali keşfetmek ve nimetlerinden yararlanmak için bu alana yatırım yapmak ve emek vermek şart. İşte tam da bu noktada yöneticilerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar var:

  • Dijital dünya oldukça büyük. Sosyal medya bu alanın sadece bir parçası. O yüzden sosyal medya ile bu kadar uğraşmak yerine markayı dijitalleştirebilmek daha önemli.
  • Önemli olan dijital dünyaya girmek değil. Önemli olan markanızı dijital dünyada doğru şekilde konumlandırmak. Dijital dünyaya uyum sağlamak.Yani dijitalleşmek özünde şirket yöneticilerinin görevi.
  • Dijitalleşmeyi sadece dijital ajanslara veya sosyal medya ajanslarına bırakmak ciddi bir hata.
  • Bir şirketin dijitalleşme sürecinde yöneticilere büyük görevler düşer. Dijitali iyi bilen insanlarla çalışmak başarılı olacağınızı garanti etmez. Çünkü dijital sadece teknik detayları kapsamaz. Dijitalde başarılı olmak için pazarlamayı, satışı, iletişimi ve psikolojiyi de iyi bilmeniz gerekir.
  • Dijitalin öneminin artmasının nedeni, müşterilerin dijitali etkin kullanmasıdır.Bir marka, müşterileri dijitalleşirken kendisi bu alandan uzak kalırsa müşterilerini kaybeder.
  • Dijitalden daha önemli olan konu ise, markanızı yeniden inşa etmektir. Dünya değişirken markanız buna uyum sağlamaz ise başarısız olmanız kaçınılmazdır.Markanın dijitalleşmesi konusunda ise hem yöneticilere hem de markanın ajanslarına büyük görevler düşer. Ortak bir akıl ile hareket edip markayı dijitalleştirmeleri gerekir.
  • Dijitalde markanıza ait bir kimlik inşa etmeniz gerekir. Dijitalleşmek çok sayıda paylaşım alan içerikler paylaşmak, facebookta milyonlarca takipçiye ulaşmak  değildir.
  • Markanızı yeniden inşa ederken, yeni müşteriyi çok iyi analiz etmek gerekir. Bir markanın en büyük gücü müşterileridir. Dünya değişirken müşteriler de değişiyor. Bu değişimi anlayamazsak, yeni nesil müşterileri kaybederiz. Bir anlamda geleceğimizi kaybederiz.

Dijitalleşme dediğimizde ilk akla gelen sosyal medya olsa da, işin aslı çok farklı. Büyük bir değişim ve dönüşüm geçiriyoruz. Bu değişim sadece mecraları etkilemiyor. Ekonomiyi, pazarlamayı, insan kaynaklarını ve birçok alanı etkiliyor.

Bu değişimi anlamaz ve markamızı bu değişime uyum sağlayabilecek bir yapıya dönüştürmezsek, kayıplarımız büyük olacak. O yüzden sosyal medya önemli görünse de çok daha önemli konular var. Bu yüzden sosyal medyanın peşinden koşarken treni kaçırabiliriz.