Çevresi geniş bir insan olmak, hayatta çoğu zaman fayda sağlayan bir unsur. Başarılı bir insanı tarif ederken, kullandığımız cümlelerden biri çevresi geniş biridir ifadesi olur.

İş hayatında başarılı olmuş iş adamlarının ve şirketlerin çevrelerinin geniş olduğunu görürüz. Özünde çevre hayatımızın ve işimizin kalitesini önemli oranda etkileyen önemli bir unsur. Son dönemde çevre konusunda dikkat çeken unsurlardan biri sosyal ağlar.

Sosyal ağlar vasıtası ile insanların bağlantılarını iş ağlarını görebiliyoruz. Çoğu zaman tanımadığımız kişileri değerlendirirken,  o kişin tanıdığı kişileri önemsiyoruz.

Konu sosyal medya ve çevre olunca  2 soru geliyor aklıma:

Sosyal medyayı etkin kullanarak çevremizi  nasıl genişletebiliriz? Bunun için neler yapmak gerekiyor? Birlikte inceleyelim.

Profil oluşturmak

Sosyal medyadaki profiliniz kendinizi anlatmanızın en kestirme yolu. İnsanlar sizin hakkınızdaki ilk intibaya profilinize bakarak ulaşıyorlar. Kendinizi nasıl anlattığınız, geçmişte yaptıklarınız, mevcut durumunuz sizin hakkınızda fikirlerinin oluşmasını sağlıyor.

Sosyal medya profilimizin bizi anlatması, ifade etmesi çok önemli. O yüzden profil oluşturmak ve bunu doğru şekilde yapmak çevremizi geliştirmenin ilk adımı.

Sosyal ağları yapılandırmak

Çevremizi geliştirmenin ikinci yolu, sosyal ağlardaki hesaplarımızı yapılandırmak. Bizi doğru şekilde anlatabilecek metinler ve fotoğrafları kullanmak. Sosyal ağların her birinin kendine göre bir işlevi var. Bu yüzden sosyal ağları yapılandırırken bu duruma dikkat etmek gerekiyor.

Sosyal ağların birbirlerinden farklı özellikte olması, bizim bu ağlardaki paylaşımlarımızı da etkiliyor. Sosyal ağların yapılarını iyi analiz eder ve buna uygun hareket edersek çok daha iyi sonuçlar alabiliriz.

Düzenli içerik üretmek

Sizi daha fazla insana ulaştıracak, daha çok kişinin size tanımasını sağlayacak en önemli unsur içeriktir. Bu içeriğin özgün ve paylaşılabilir özellikte olması gerekiyor. Daha fazla insana ulaşmak, tanıdığınız insanların çevrelerine, arkadaşlarına ulaşmak sayesinde olacaktır. Bunu sağlayan ise ürettiğiniz içeriğin arkadaşlarıyla paylaşmaya değer olması. Paylaşılmaya değer içerik oluşturursanız, tahmin edemeyeceğiniz kadar çok insana ulaşabilirsiniz. Sosyal medya bunun için büyük bir nimet.

İçerik üretirken sosyal ağların yapılarına dikkat etmekte fayda var. Ürettiğiniz içerikler yayınladığınız sosyal ağın yapısına uygun olursa daha fazla kişiye ulaşıyor. Çünkü sosyal ağlar konusunda insanların alışkanlıkları var. Sizde bu alışkanlıkları takip eder, sosyal ağın yapısını iyi analiz ederseniz, etki gücünüz artar.

Hiç görmediğimiz halde adını duyduğumuz, tanıdığımız, bildiğiniz yazar, sanatçı, düşünür, bilim adamları var. Onların çağları aşmasını sağlayan, gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan ürettikleri içerik. Bedenleri göç etse de geçmişte ürettikleri sayesinde yaşıyorlar. Ve ürettikleri sayesinde hiç tanımadıkları insanlara ulaştılar. Bu hepimiz için geçerli. Değerli eserler üretirsek daha fazla insana ulaşabilir ve kalıcı olabiliriz.

Doğru insanları takip etmek

Doğru insanlar bize doğru insanları, yanlış insanlar yanlış insanları getirir. Hayatın en önemli kurallarından biri budur. O yüzden sosyal ağlardan takip ettiğiniz, etkileşim içerisinde olduğunuz insanların doğru insanlar olması çok önemli.

Doğru insanları takip eder, onlarla paylaşımlarda bulunursanız, sizi daha fazla insana ulaştırabilirler. Doğru insanların çevreleri de nitelikli olduğu için hem çevreniz genişlemiş olur hem de nitelikli insanlarla tanışmış olursunuz.

Bağlantıları dışarı aktarmak

Sosyal medya genellikle sanal olarak nitelendiriliyor. Buradaki ilişkilerin sanal olduğu söyleniyor. Buna tam olarak katılmıyorum. Çünkü sosyal ağlarda sanal ilişkiler kadar, gerçek ilişkiler de mevcut. Bizim üzerimize düşen sosyal ağlarda tanıştığımız insanları, gerçek hayata da aktarabilmek.

Sosyal ağlardaki insanlarla gerçek hayatta da görüşmek sanıldığı kadar zor değil. Sosyal ağlarda tanıştığı birçok kişiyle gerçek hayatta iyi dostluklar kurmuş biri olarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim. İnsanlar sosyal ağların dışında da  tanışmak, görüşmek istiyorlar.Sizin tanışma taleplerinize genelde sıcak bakıyorlar. Kendilerini onore edilmiş hissediyorlar.

Sosyal medya birçok fırsat barındırıyor. En önemlilerinden biri daha fazla insana ulaştırabilmesi. Bir anda birçok kişiye ulaşabiliyorsunuz. Sosyal ağları etkin bir şekilde kullanabilirseniz, çok kişiye ulaşabilir, çevrenizi genişletebilirsiniz. Bir noktayı da atlamamamız gerekiyor. Çevremizi geliştirirken önemli olan çok kişiye ulaşmak değil, nitelikli insanlara ulaşmaktır. Çevremizdeki nitelikli insanlar bizim hayat kalitemize katkı sağlar, daha başarılı olmamıza yardımcı olurlar.