Tchibo, Almanya Hamburg merkezli bir firma. Max Herz tarafından kurulan Tchibo markası, uzun yıllardan bu yana kahve pazarında tazelik ve kalite ile eş anlamlıdır. Başlangıçta postayla kahve gönderen şirket, uluslararası bir markaya dönüştü ve şimdilerde geleneksel kahve satışından çok daha fazlası ile iş sektöründe faaliyet gösteriyor. Tchibo, yıllar içinde ürün yelpazesini ve dağıtım yollarını sistematik olarak genişletmiş, kaliteli ürünleriyle kahve sektörüne çeşitlilik ve kalite sağlamıştır.

Tchibo Ne Zaman Kuruldu?

Çoğu insan, Tchibo’nun iyi kahve markası olduğunu bilir. Ancak Tchibo, en iyi kahve tadından çok fazlasını sunar. Marka, 1949 yılında Max Herz tarafından kuruldu. Markanın ortaya çıkış hikayesi, müşterilere posta yoluyla kahve gönderme fikrine dayanır. Bu hikaye, Tchibo’nun bugün hala genel merkezinin bulunduğu Hamburg’da başladı. İlk zamanlar siparişle kahve satışı yapan firma, geleneksel kahve dağıtımından çok daha fazla iş alanında faaliyet gösteren ve uluslararası alanda aktif olan bir şirket haline geldi.

Tchibo, seneler içinde ürün yelpazesini ve dağıtım kanallarını sürekli genişletti. Şu an, Almanya’nın en büyük tüketim malları ve perakende şirketlerinden biridir. Mağazaları hem şehir merkezlerinde Tchibo’nun kendi mağazaları olarak hem de alışveriş merkezlerinde bulunabilir. Günümüzde birçok ülkedeki süpermarketlerde Tchibo’nun özel rafları da bulunmaktadır. Markanın, Almanya’da ve diğer ülkelerde yüzlerce şubesi vardır. Bununla beraber marka, ürünlerini web sitesinde de satışa sunuyor. Böylece müşterilerine, evlerinin rahatlığında online alışveriş imkanı da tanıyor.

Tchibo Neyi Farklı Yaptı?

Bir kahve markası olarak ön plana çıkan Tchibo, aslında yaratıcı ve sıra dışı ürünlerini de müşterileri ile buluşturuyor. Özellikle geniş ürün yelpazesi Tchibo’yu böylesine büyük bir şirket yapıyor. Çünkü Tchibo iyi bir kahveden daha fazlası demek. Kahve spesiyalitelerinden moda ve teknolojiye kadar çeşitli kategorilerde ürün seçeneği var. Her hafta tema yenileyen marka, hedef kitlesinin dikkatini çekmeyi başarıyor. Kadın, erkek, çocuk, mobilya, ev/yaşam, spor, pijama ve iç giyim ürün gruplarıyla da farkını ortaya koyuyor. Bununla birlikte Tchibo, sürdürülebilirlik kavramına da odaklanıyor.

Fotoğraf: Tchibo

Tchibo Hangi Kahve Makinelerini Satıyor?

Tchibo’da farklı firmalar, müşteri grupları, lokasyonlar ve sektörler için tasarlanmış çeşitli kahve makinesi markaları var. Marka, filtre kahve makineleri, espresso makineleri, tam otomatik kahve makineleri, kahve hazırlama aletleri ve Cafissimo kapsüllü makineler sunuyor. Sonuç olarak, her ihtiyaca ve bütçeye yönelik ürünleri ile fark yaratıyor.

Tchibo’nun Şu Anki Çalışan ve Ciro Sayısı Nedir?

Tchibo, çok kanallı dağıtım sistemi aracılığıyla kahve ve tek servislik Cafissimo ve Qbo sistemlerinin yanı sıra, konsepti haftalık değişen gıda dışı ürünler, seyahat ve mobil iletişim gibi hizmetler de sunmaktadır. Şirket sekiz ülkede yaklaşık 900 mağaza, 24.300’den fazla perakende mağazası ve online mağaza işletmektedir. Markanın 2019 cirosunun yaklaşık 3,12 milyar Euro olduğu biliniyor.

Tchibo’nun Başarılı Olmasını Sağlayan Faktörler Nelerdir?

Markanın ilk başlardaki misyonu, kahveyi postayla satmaktı. 70 yılı aşkın bir süredir Tchibo, ürün yelpazesini ve dağıtım kanallarını sürekli olarak genişletmiştir ve güçlü markaları ile dünya çapında çeşitlilik ve kaliteyi temsil etmektedir. Sürdürülebilir iş politikası nedeniyle firma, Kurumsal Etik Ödülü ve Alman Federal Hükümetinin KSS Ödülleri’ne layık görüldü ve Almanya’nın en sürdürülebilir şirketi seçildi.

Marka, uzun senelerden beri kahve pazarında tazelik ve kalitenin simgesi olmuştur. Geleneksel kahve perakendeciliğinden çok daha fazla sektörde faaliyet gösteren çok uluslu bir işletmeye dönüşmüştür. Yıllar içinde Tchibo, satış kanalı yelpazesini ve sayısını sürekli olarak genişletti. Güçlü markaları ile dünya çapında çeşitliliği ve kaliteyi garanti etti.

Tchibo ilk kahve dükkanını 1955’te açtı. 1958’de şirketin Gold Mocca markası Almanya’nın en çok satan kahvesiydi. Uzun süredir devam eden bir dizi televizyon reklamı, markanın 1960’larda ivmesini sürdürmesine yardımcı oldu. 1963 senesinde şirket, “mağaza içinde mağaza” konseptinin başlangıcı olan mevcut fırınlarda satış noktaları kurmaya başladı. Tchibo, 1964 yılında Hamburg’da yeni bir kahve kavurma tesisi açtı. Max Herz ertesi yıl öldü. Bunun üzerine şirketin yönetimi, oğlu Guenter Herz tarafından devralındı.

Tchibo, sürdürülebilir uygulamaların bir savunucusudur. Küresel merkezi Hamburg’da bulunan aile şirketi, Kurumsal Etik ve Çevresel Lojistik Ödülü ve Avrupa Birliği’nin KSS Ödülü de dahil olmak üzere sürdürülebilir ve adil ticaret uygulamaları için birçok ödüle layık görülmüştür. 2016 yılında Tchibo, Almanya’nın en sürdürülebilir büyük girişimi ödülünü aldı. Şirket, kahvenin geleceğini, çevreyi, biyoçeşitliliği, su kaynaklarını ve işçi güvenliği ve haklarını korumaya kararlı olduğunu söyledi. Markanın bu tutumu da elbette başarılı olmasında büyük bir etken olarak görülüyor.

Fotoğraf: pixabay

Farklı Tüketim Mallarının Satışı

Şirketin iş modelinin belirleyici bir özelliği, 1970’lerin başından itibaren çeşitli tüketim mallarını satışa sunmasıydı. Bu tüketim malları haftalık olarak her Çarşamba güncelleniyor, yeni konsept ile müşterilerin ilgisi her daim taze tutulmaya çalışılıyordu. Ürünler arasında tenis raketlerinden iç çamaşırı modellerine kadar birçok seçenek oluyordu. Çoğu ülkede Tchibo, cep telefonu ve uçak bileti de satar. Kahve ve uygun fiyatlı, kaliteli gıda dışı ürünlerin birleşimi, müşterilerin markayı tercih etmelerini sağlar. Ürün gruplarındaki çeşitlilik, şirketin kahve ve tüketim malları pazarlarındaki iniş çıkışları atlatmasına yardımcı olur.

Gıda dışı ürünleri iş modeline dahil etmek, Tchibo’nun başarılı olmasının ana nedenlerinden biriydi. Tchibo Café Service, 1972 yılında ofis ve yemek servisi pazarına tedarik sağlamak için kuruldu. Şirket, müşterilerle bağlantı kurmanın yeni yollarını buluyordu. Bir gün, ürünleri arasına popüler bir yemek kitabını dahil etti ve kitap bir hafta içinde 250.000 adet sattı. Tchibo kısa süre sonra saat ve gömlek gibi ürünlere geçti.

Alman kahve pazarı 1980’lerin başında dörtte bir oranında daraldı. O zamanlar, Tchibo’nun 500 kendi mağazası ve 8.000 bağımsız pastanede ürünlerinin satışı vardı. O dönemde satışların beşte biri spor ekipmanlarından, hatta sörf tahtalarından ve indirimli elektroniklerden geliyordu. Kısacası genel tüketim malları, Tchibo’nun cirosuna iyi oranda katkı sağlıyordu.

Kahve Ürünlerinde Çeşitlilik

Tchibo’nun kahve ürünleri yelpazesi özellikle 1992’den itibaren genişledi. Daha önce tam çekirdeklere odaklanan şirket, ürünlerine vakumlu öğütülmüş kahveyi ekledi ve bu hareket anında başarılı oldu. İlerleyen dönemlerde ürün yelpazesi kahve ürünleri başta olmak üzere sürekli olarak genişledi. Böylece marka, her talebe yanıt vermeye devam ediyordu.

Tchibo’nun Başarılı Olmasını Sağlayan Diğer Faktörler

Markanın gıda dışı ürünlerini pazarlama stratejisi 1990’ların ortalarında değişti. Bundan böyle, “Plaj” veya “Ofis” gibi temalar etrafında düzenlenen yaklaşık iki düzine ürün serisi her hafta değiştirilecekti. Yenilik, müşterilerin satın alma kararlarını hızlandırırken, düzenli olarak geri gelmelerini de sağladı.
Tchibo, 1996 civarında agresif bir satın alma stratejisi başlattı. 1997’de rakip Eduscho kahve grubunun kontrolünü ele geçirdi. Eduscho, Doğu Avrupa’da bir dizi tesisi beraberinde getirdi.

Tchibo, aynı zamanda, kahvenin yanı sıra tüketim malları için bir satış kanalı olarak internetin ilk uygulayıcılarından biri haline geliyordu. Birkaç yıl içinde sitesi, www.amazon.de’den sonra Almanya’nın ikinci lider e-ticaret adresi olarak kuruldu. Tam zamanında online satışa başlaması, Tchibo’nun başarısına başarı kattı.

Tchibo, 2005 yılında yeni bir ev kahve makinesi çıkardı. Cafissimo adı verilen bu makine, farklı demleme yöntemlerine sahip tek bir makine idi. Ardından Dueccino adlı bir hazır kahve de tanıtıldı. Bu yeni ve kaliteli ürünler, tüketiciler tarafından çok sevildi ve ilgi gördü.