Son bir yılı aşkın bir süredir hayatımızın her anında pandemi ve ona bağlı yaşanan değişim ve dönüşümler var. Her ne kadar bu değişim ve dönüşümlerin birçoğu sağlıkta, ekonomide ya da sosyal ilişkilerde krizler yaratmış olsa da krizi fırsata döndüren alanlar da olmadı değil. Bu alanların başında ise dijital pazarlamada en çok ve en hızlı yükselen sektör olan online perakende, online market sektörü geliyor. Hali hazırda günlük rutinlerimizde en küçük noktalara bile nüfuz eden dijitalleşen teknolojilere adapte olmaya çalışırken geçtiğimiz yıl Mart ayı ile birlikte pandemi nedeniyle başlayan kısıtlamalar, bu adaptasyonu hem zorunlu getirdi hem de daha hızlı bir sürece dönüştürdü. Bizi takip edenler, online market sektöründe öncü ve en yüksek pazar payına sahip olan Getir ve BanaBi’nin hikayelerini aktardığımız yazılarımızdan hatırlayacaktır. Pandemi süreci ile birlikte Getir ve Banabi’den sonra hem artan talepler hem de pazarın sürekli genişlemesi, benzer iş modelinde pek çok rakip firmanın da pazara girmesinde etkili olmuştu. Yine de pazar payının büyük bir çoğunluğuna, Getir ve Banabi sahipti. Ancak geçtiğimiz yıl Haziran ayı ile atılımlarına başlayan Trendyol, bu pastadaki 3. Büyük dilime sahip olmayı başardı.

Trendyol, e-ticaret alanındaki gücüne ve deneyimine sürekli aldığı yatırımların da katkısıyla online market, online yemek, ikinci el moda pazarı ve oyunları da ekleyerek hizmet alanlarını hızla genişletti. Trendyol’un daha önce online yemek ve ikinci el moda ile ilgili hizmetlerini detaylı bir şekilde aktardığımız yazılarımıza yine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Bugün ise Trendyol’un online market hizmeti, hızlı marketi konuşuyor olacağız. Trendyol hızlı market hizmeti nedir, ne zaman başladı, hizmet içeriği nasıl, rakiplerinden farkı nedir gibi daha pek çok soruya burada sizlerle birlikte yanıt vereceğiz. Hadi gelin Trendyol hızlı marketi biraz daha yakından tanıyalım.

Fotoğraf: trendyol

Trendyol’un Hızlı Marketi

2020 yılı hepimiz için oldukça dinamik bir yıldı. Kısıtlamalarla gelen kriz durumları adapte olabilenler için fırsata dönüştü. Sürece en iyi şekilde adapte olabilen firmalardan biri de Trendyol’du. Adaptasyon başarısının en büyük göstergesi ise güçlü teknolojik alt yapısını koruyarak hizmet verdiği alanları çeşitlendirip zenginleştirmesi oldu. Hizmet portföyüne eklediği alanlardan biri de hızlı market adını verdiği online market hizmeti oldu. 2020 yılı yaz aylarında hızlı market hizmetini başlatan Trendyol, 2009 yılından bu yana e-ticaret alanındaki deneyimi, veri deposu ve aldığı yatırımların da desteğiyle kısa bir sürede online perakende pazarına hakim olan Getir ve Banabi’ye de güçlü bir rakip olduğunu göstermiş oldu. Kısacası, “hızlı market nedir?” sorusunu, online market hizmeti olarak tanımlayabiliriz. Gelelim iş modeline.

İş modeli

Her ne kadar kısa sürede pazarın öncülerine rakip oldu desek de Trendyol’un bunu rakipleriyle aynı yolu izleyerek yaptığını söyleyemeyiz. Daha önceki yazılarımızdan da hatırlayacağınız gibi Getir ve Banabi dark iş modeli olarak bilinen gölge iş modeli ile kendi oluşturdukları depolarda tedarik edilen ürünleri depolayıp sipariş teslimatlarını bu depolardan gerçekleştiriyorlar. Oysa ki Trendyol, kullanıcı konum bilgilerinden yararlanarak o bölgede hizmet veren marketlerde bulunan içeriklerinden alış veriş yapılmasını sağlıyor. Bu açıdan bakıldığında Trendyol’un iş modeli açısından Hepsiburada’nın online market hizmeti olan hepsiexpress ile benzer iş modeline sahip olduğunu görüyoruz. Hepsiexpress, CarrefourSA ile işbirliği yaparken Trendyol’un birden çok market zinciri ile işbirliği yaptığını görüyoruz. Bu da elbette ki fiyat ve ürün çeşitliliği anlamında tüketiciler için daha çok seçenek anlamına geliyor.

Kullanışlı Uygulama

Dijital pazarlama alanında büyüyebilmenin belki de en önemli kriterleri için Web sitesinin ve mobil uygulamanın ama özellikle de mobil uygulamanın kullanıcılar için kullanışlı olması olduğunu söyleyebiliriz. Bu bilinçle Trendyol’un diğer hizmet alanlarında olduğu gibi hızlı market için de buna özen gösterdiğini görüyoruz. Tek bir uygulama içerisinde tüm hizmet alanlarına, en detaylı filtrelerle ulaşmak mümkün. Böylece kullanıcıların daha uzun süre boyunca uygulamayı kullanmaları ve dolayısıyla yapılan alış verişin de çeşitlendirilerek arttırılması da sağlanmış oluyor. Ayrıca bu özelliğin diğer tüm rakiplerde ortak bir özellik olduğunu da söylemek mümkün. Hadi şimdi biraz daha detaylandıralım.

Teslimat Süresi

Trendyol hızlı market olarak kullanıcılarına ortalama 30 dakika gibi bir sürede ürün teslimatını gerçekleştirmeyi vadediyor. Ayrıca teslimatın ileri tarihlerde yapılması seçeneği de uygulamada yer alıyor.

Hizmet Bölgeleri ve Market Seçenekleri

Şimdilik büyük şehir merkezlerinde hizmet vermeye başlayan Trendyol hızlı market, hizmet ağını hızla genişletiyor. Hızlı market uygulamasından yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenmek için uygulamayı indirip bulunduğunuz konum, adres bilgisini sorgulamanız yeterli oluyor. Hizmet alınabilecek market seçenekleri de yine mevcut konumunuza yakın noktalardaki yerel ve ulusal market zincirleri üzerinden gerçekleştiriliyor. Şu an için 600’den fazla yerel ya da ulusal olmak üzere market zinciri ile işbirliği yapan Trendyol hızlı market, zamanla market zinciri sayısını arttıracağa benziyor.

Ödeme Seçenekleri

Trendyol hızlı market alış verişlerinde yapılabilecek ödeme seçenekleri, diğer hizmet seçeneklerinde de olduğu gibi kredi kartı ya da kendi ödeme şekli olan Trendyol cüzdan üzerinden yapılabiliyor. Kapıda ödeme seçeneğinin olmaması içinden geçtiğimiz pandemi sürecinde hijyenik koşulların sağlanması ve teslimat sürecinde olası aksiliklerin önlenmesi adına da yerinde bir tercih olarak görebiliriz.

Fotoğraf: trendyol

Alışveriş limiti

Diğer pek çok online market uygulamasında alış verişin tamamlanıp siparişin verilebilmesi için sepette tutulan ürünlerin belirli bir limite ulaşması gerekiyor. Benzer şekilde Trendyol hızlı market uygulamasında da alış verişin gerçekleşmesi için belirli bir alt limit oranına ulaşılması gerekiyor. Ancak bu tutar, tercih edilen marketler tarafından belirlenmiş olduğundan değişkenlik gösterebiliyor.

Teslimat bedeli

Trendyol hızlı market uygulamasından yapılan alış verişlerde 3,99 TL tutarında teslimat ücreti alınıyor. Ancak ilk siparişe özel olarak yapılan kampanyalar gibi ilk sipariş için de bu ücret alış verişinize yansıtılmıyor.

Hizmet alınan zamanlar

Pandemi dolayısıyla belirlenen hizmet verme zaman aralığı kapsamında, Trendyol hızlı market uygulamalarının iş ortağı marketler için açılma saati, sabah 10:00’da başlıyor. Yine kullanıcının bulunduğu konumda hizmet veren marketlerin çalışma saatlerine ve mevcut pandemi kurallarına bağlı olarak hizmet kapanış saatleri de değişkenlik gösterebiliyor. Uygulama üzerinden tercih edilen marketlerin hizmet saat aralık bilgisi kullanıcılar ile paylaşılıyor.

Kampanya seçenekleri

Kampanya seçenekleri kapsamında hem Trendyol hızlı market uygulamasının hem de iş ortağı marketlerin kendi belirlediği kampanyalar yer alıyor. Trendyol, hızlı market uygulamasından yapılacak ilk siparişler için 50 TL alt limit tutarına ulaşan siparişlere sepette 25 TL indirim uyguluyor. Bu uygulama ilk siparişlere özel olsa da bölgenizde yer alan market zincirlerinin düzenlediği kampanyalardan sürekli olarak yararlanmak mümkün.

Provizyon alınması

Hızlı market uygulamasından provizyon alınma sebebi olarak Trendyol’un yapmış olduğu açıklamaya göre ürün siparişlerinin verilmesi sırasında tercih edilen market ürün stok durumu, ürün miktarı ya da ağırlığı, kullanılacak poşet miktarı gibi faturalandırmayı etkileyebilecek değişkenler olabiliyor. Bu sebeple ödeme sırasında toplam alış veriş tutarının %15’i provizyon olarak kredi kartından ya da Trendyol cüzdanımdan alınıyor. Fatura sonrasında kullanılmayan tutar ödeme şekline göre kredi kartına da Trendyol cüzdanım uygulamasına iade ediliyor.

Yukarıda Trendyol hızlı market uygulamasına dair sizin için faydalı olabileceğini düşündüğümüz tüm detaylı içerikleri bir araya getirmeye çalıştık. Elbette ki hızla değişen koşullar dolayısıyla uygulamalar, kampanyalar ve dolayısıyla süreçler yakın zaman içinde dahi değişime uğrayacaktır. Ancak yine de biz kullanıcılar ve tüketiciler için en doğru tercihin yolunun mevcut olan tüm süreçlerden haberdar olmaktan geçtiğini düşünüyoruz. Umuyoruz ki sizin için faydalı bir içerik olmuştur. Bir sonraki yazımızda yeni marka hikâyeleriyle yeniden görüşmek dileğiyle…