Kabul edelim, hepimiz “Influencer” kavramına artık aşina olduk. Hangi platformu açsak karşımıza bir influencer çıkıyor. Küçükler büyüdüğünde influencer olmak istiyor. Yetişkinler, mesleklerini bırakıp influencer olmak için sosyal medya hesapları oluşturup paylaşımlar yapıyor. Aralarında ünlüler de var ama çoğunluk grup normal diye tabir edilen kişilerden oluşuyor. Zaten içinde olduğumuz dijital dünyada artık tanınmış bir kişinin ünlü ya da sosyeteden olması gibi bir gereklilik bulunmuyor. Tanınmış bir kişi kriterinin en belirgin özelliği artık ünlü değil influencer olması. Başlangıçta hepimiz artık aşinayız Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok desek de yine de hayatımızın vazgeçilmez bir parçası sosyal medya hesaplarımızda sık sık karşılaştığımız bu kişileri biraz daha yakından tanımakta fayda var.

Influencer Tanımı

“Influencer” kavramı için dijital ansiklopedi Wikipedi, elde ettiği şöhretini sosyal medya araçlığıyla kazanmış ya da geliştirmiş kişi olarak bir tanımlamada bulunuyor. Bu kişiler kendi yaşam tarzlarını, ilgi alanlarını, deneyim ve gözlemlerini sosyal medya aracılığı ile takipçileriyle paylaşarak bu kitleleri etkileyip yönlendirebiliyorlar. Influencer, bunu ne kadar başarılı gerçekleştirebiliyorsa onu takip eden takipçilerin sayısı da bir o kadar çok olabiliyor. Bugün daha önceden ünlü olmayıp yaptığı paylaşımlarla takipçisi milyonları bulan influencer sayısı, her geçen gün daha da artmakta.

Elbette ki kitlelerin dikkatini çekmiş, güvenini kazanmış, düşünce ve önerileriyle kitlelere yön vermiş bu kişiler yeni ekonominin pazarlama anlayışının da dikkatini çekmekten geri kalamazdı. Bugün artık etkileyici pazarlama, ilişki pazarlaması adı altında literatüre geçmiş pazarlama anlayışları, influencer kişiler aracılığıyla gerçekleştirilen pazarlama programlarını kapsıyor. Buna göre markalar, ürün ve hizmetleri ile uyumluluk gösterdiğini düşünen influencer hesaplarıyla iletişime geçerek reklam anlaşmaları gerçekleştiriyorlar. Influencer kişi, kendi yaşam tarzıyla paralel bir şekilde ilgili markaların ürün ve hizmetlerini, paylaşımlarında ürün yerleştirme ile reklam ve tanıtımlarını yapıyor. İletişime geçme süreci sadece markadan değil bazen de influencer’ın markayla iletişime geçmesi yoluyla da olabiliyor. Markalar, bazen influencerlardan bunun için sunum yapmalarını da isteyebiliyor. Günümüz dijital dünyasında bu ilişki pazarlaması anlayışı hem marka hem influencer hem de tüketiciler için o kadar avantaj yarattı ki markalar bunun için programlar geliştirmeye başladı. Böylece markalar hedef kitlelerine kolaylıkla ulaşırken influencer, bu paylaşımlarından gelir elde ediyor. Tüketici ise alış verişini güven ve huzurla gerçekleştirmenin rahatlığını yaşıyor. Ülkemizde bu tarz influencer programlarının yürütüldüğü örneklerden en iyilerinden biri olarak Trendyol influencer programı gösterilebilir. Peki, bu programlara herkes katılabilir mi ve katılmak için ne yapmak gerekiyor? Hadi gelin birlikte influencer programlarını Trendyol örneğinde daha detaylı bir şekilde inceleyim.

Fotoğraf: trendyol

Trendyol Influencer Programları

Trendyol – Influencer işbirlikleri genellikle Instagram, YouTube ve TikTok gibi platformlarındaki hesaplar üzerinden yapılıyor. Ancak program katılımcıları yoğunlukla Instagram üzerinden başvuruda bulunuyor ve seçiliyor. Bu sebeple biz de bu yazımızda Instagram influencer programı katılım koşullarına yer verdik. Peki, bu programlara katılım koşulları neler?

Katılım koşulları

Trendyol influencer programlarına başvurmak için illa ki milyonlarca ya da yüzbinlerce takipçiniz olmasına gerek yok ancak elbette ki kalabalık bir kitleniz olmalı. Trendyol, bu kalabalık kitle limitini, 10.000 takipçi olarak belirlemiş. Bunun en önemli sebeplerinden biri Instagram uygulamasının link verme özelliğinin bu takipçi sayısına ulaşıldığında açılması. Takipçi sayınız on binin üzerine çıktığında başvuruda bulunmak için en zorunlu ve ilk koşulu karşılamış oluyorsunuz. Ardından Trendyol Affiliate sistemi olarak isimlendirilen programına https://www.trendyol.com/influencerbasvuru paylaştığımız link üzerinden ulaşıp istenilen bilgileri dolduruyorsunuz. Formun doldurulmasının ardından değerlendirilmeye alınıyorsunuz. Değerlendirilme süreci ortalama bir hafta ile 10 gün arasında bir zaman dilimini kapsıyor. Ancak yoğun indirim kampanyalarının olduğu dönemlerde bu süreç daha da uzayabiliyor. Bu aşamada hesabınız, takipçileriniz, aldığınız etkileşimler incelenerek işbirliğine uygun olup olmadığınız inceleniyor. Yukarıda belirttiğimiz zaman diliminde geri dönüş gerçekleşirse başvurunuz onaylanmış oluyor.

Geri dönüş sonrası neler oluyor?

Geri dönüş olmaması durumunda, bu durumda olumsuz yanıt olarak kabul etmelisiniz. Peki, geri dönüş olmazsa her şey bitiyor mu? Hayır. Hesabınızı yeniden gözden geçirip 7 gün sonra yeniden başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuzu telefonunuzdan yaparsanız link sizi Trendyol uygulamasına yönlendiriyor bu yüzden bilgisayardan başvuru yapılması daha sağlıklı olacaktır. Peki, diyelim ki olumlu geri dönüş aldınız. O zaman ne olacak? Trendyol, size bir sözleşme gönderiyor ve elde ettiğiniz geliri faturalandırabilmeniz için hesap bilgilerinizin altında belge yükleme alanı açıyor. Burada sözleşmeyi imzalamadan önce belge doldurma alanını iki seçenekten birini seçerek doldurmalısınız. Bu seçeneklerden biri “ajansla çalışıyorum” diğeri ise “kendi şahıs şirketim var” şeklinde oluyor. Aslında kendi şahıs şirketiniz olmasa da bir yakınınızın vergi levhasının olması da yeterli kabul ediliyor. Her iki seçenekte de vergi kimlik bilgileri kime aitse o kişinin vergi ve hesap bilgilerini içeren belgeler sisteme yüklenmeli. Bu aşamada süreçte deneyimli olmaları açısından ajans seçeneğini tercih ediyor. Trendyol’un birlikte çalıştığı ajans listesine yine belge yükleme ekranından ulaşıp iletişime geçerek tercih ettiğiniz bir ajansla anlaşmanız mümkün. Sonrasında sözleşmenin de imzalanıp gönderilmesiyle birlikte Trendyol influencer programına resmen katılmış oluyorsunuz. Peki, bundan sonraki süreç nasıl ilerliyor?

Süreç nasıl işliyor?

Programa katıldıktan sonra Trendyol, size her gün mail yolu ile rapor göndererek o günkü performans verilerinizi sizinle paylaşıyor. Günlük rapor dışında ayrıca Trendyol ekibi günün indirimli ve öne çıkan ürünlerini sizinle paylaşarak koleksiyon oluşturmanıza ve hangi ürün linkini vermeniz gerektiği konusunda destek veriyor. Instagram hesabınızdan paylaştığınız öneri linklerinden yapılan alış verişler, hesaplanarak link, dolayısıyla koleksiyon içi alışverişlerden %15, link dışı yani koleksiyon dışı ürün alış verişlerinden %5 komisyon, hesabınıza yönlendiriliyor. Hesapta biriken tutar, 500TL’ye ulaştığında fatura kesip paranızı çekebiliyorsunuz. Gelirleri açıkladık peki, ya giderler? Anlaşmanız ajansla da olsa şahıs şirketi de olsa gelirden %15 stopaj kesintisi gerçekleşiyor. Bunun dışında anlaşma ajansla yapılmışsa komisyon ücreti elde ettiğiniz gelirden düşüyor. Bu komisyon oranları %4’ten %40’lara kadar çıkabiliyor. Burada sizin hangi ajansla çalıştığınızın önemi ortaya çıkıyor. Süreç içerisinde hiç alış veriş yapılmaması durumunda bir kayıp söz konusu olmuyor. Aynı zamanda programda artık yer almak istemediğinizde sözleşmenizi tek taraflı feshedebiliyorsunuz. Peki, marka ve iş ortakları tarafında neler oluyor?

Fotoğraf: trendyol

Marka ve Trendyol Tarafı

Bu bölümde Trendyol, iş ortağı markalar için ürün ve hizmet grubu ile uyumlu influencer’lardan bir paket oluşturuyor. Influencer’lar ile iletişime geçmeden önce paket içeriği markalarla paylaşılıyor. Burada markaların influencer değişiklik hakkı bulunuyor. Trendyol, bu çalışma için markalardan minimum 20.000 TL +KDV talep ediyor. Bu paket kapsamında, her bir influencer markaya yönelik hazırladığı linki hikâyesinde paylaşıyor. Bütçe arttıkça marka, influencer sayısını arttırabiliyor ya da etkileşimi daha yüksek influencer seçimi yaparak satış verimliliğini arttırabiliyor. Markaların influencer grubuna hediye ürün gönderim zorunluluğu bulunmasa da Trendyol, içerik paylaşımlarının daha organik görünmesi için bu şekilde tavsiyede bulunuyor.

Bugün Affiliate sistemi aracılığıyla Trendyol, 30 binin üzerinde iş ortağına, 7 binin üzerinde influencer ağına ve 17.6 binin üzerinde çözümler sonucu erişim sağlayan ziyaretçi sayısına ulaşmış durumda. Paylaşılan bu veriler, influencer programının ne kadar da başarılı bir şekilde yürütüldüğünün göstergesi aslında. Bu başarının aynı zamanda Trendyol, geçtiğimiz günlerde Alibaba Group’tan 330 milyon dolarlık güçlü bir yatırım alarak marka değerini üçe katlayıp 11 milyar dolara taşımış olmasında da etkili olduğunu söyleyebiliriz. Böylece Trendyol, Türkiye’nin en değerli şirketi durumuna gelmiş oldu. Biz de Trendyol’u elde ettiği bu başarıdan dolayı tebrik ediyor ve daha nice başarılar diliyoruz.