Trendyol, 2010 yılında çalışmalarına başlanan ve son yıllarda ülkemizde her insanın modaya ulaşmasını kolaylaştıran başarılı bir platform haline geldi. Geldiği son noktaya kadar etkileyici ve ilham verici bir geçmişi var. Geçirilen süreçlere ve platformun geldiği noktaya bakıldığında tam anlamıyla bir başarı öyküsü olduğunu görebilirsiniz.

Trendyol’un İlham Veren Öyküsü

Şirketin ilk adımları Demet Mutlu Üçok’un kendi evinin salonlarında atıldı. Büyük bir çalışma ve özveri ile üç metre masa etrafında dönen çalışma, yaklaşık iki ay sonrasında küçük bir apartman dairesinde devam etti. Çalışmayla beraber önce işler büyüdü sonrasında ise çalışma alanı olan apartman daire bir ofise döndü. Demet Üçok, 300 bin dolar sermaye ile beraber Trendyol ismiyle özel alışveriş platformu olarak hayatımıza girdi.

Kariyerinde çok iyi noktada olan Üçok, hayallerinin peşinde korkmadan yürüdü ve istediğini elde etti. Hiçbir şey göründüğü kadar basit olmadı, engeller ya da sorunlar çıksa da ortaya bugün milyonlarca aktif kullanıcısı olan dev bir platform çıktı.

Trendyol’un Azim ve Çalışma Dolu Yolculuğu

Üçok hiçbir şekilde hayallerinden vazgeçmedi. Pes etmedi ya da olumsuzluklara karşı yenildiğini düşünmedi. Bilgisayar bilmediğini söylediği bir röportajında uzun yıllar tekstil işinde çalıştığını da ekliyor. Aynı zamanda tedarikçilik ve toptancılık bilgisi ayrıca geçmişi de vardı. Kendi markasını kurmak istemesi ise onu harekete geçiren en önemli etken oldu. Kendine ve arzularına olan güveni sonucunda herkesin korkabileceği bir şekilde keskin bir yola girdi. Yaşadıkları ve hikayesi ile herkes için özellikle kadınlar için büyük ilham kaynağı olmayı başardı.

Trendyol’un Pazarlama Stratejisi

Ülkemizde 10 milyondan fazla üyesi bulunan ve moda sektöründe var olan en büyük e-ticaret sitesi olan Trendyol, pazarlama stratejisi ile pek çok kişiye yol gösterici olabilir. Merkezi İstanbul’da olan e-ticaret sitesi, veriye dayanan bir ilişkilendirme modeli ile hareket etti. Bunun için neredeyse tüm reklam yollarını deneyimledi. Elde ettiği analizler sonucunda zekice adımlar atarak ekip, cihaz ve ürettiği kampanyalar ile istediği sonuca ulaşabildi. Veriye dayalı ilişkilendirme ile daha doğru değerlere ulaşabildiler. Yaklaşımları sonucunda ise Trendyol’un uzman ve donanımlı ekibi kısa bir sürede inanılmaz başarılı sonuçlar elde etmeyi başardı.

Trendyol müşterileri için var olduğunu her adımında gösteriyor. Devamlılığını sağladığı aşamada müşteriler için kullanıcı deneyimini önemseyerek ilerliyor. Kullanıcıları ile ulaşılabilir olması da önemli bir tercih nedenidir. Sonuç odaklı ve hızlı bir çalışma ile kullanıcılarının soru ya da sorunlarına çözüm getirmektedirler. Ulaşılabilir olmaları ile sonuç odaklı bir çalışma yürütmek oldukça basit olabiliyor. Kullanıcılar da herhangi bir sorun söz konusu olduğunda çözüme hızlı ulaşan ve ulaşılabilir olan platformlar ile çalışmayı tercih ediyor. Bu durum ile de e-ticaret sitelerine olan güvensizliği yok ediyor ve kullanıcılarının her zaman güvenini kazanmayı biliyor.

Trendyol gibi başarıyı yakalayan bir yol izlemek imkânsız ya da zor değil. Sadece ön bilgi ve yeniliklere açık olmak ayrıca biraz cesaretli olmak yeterli olabilir. Özellikle mobilin böyle bir e-ticaret sitesi üzerindeki etkisi düşünülerek hareket edilmelidir. Google Ads ile dönüşüm dağılımını en doğru şekilde görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken doğru adımlar öncesi detaylı bir analiz raporudur. Analizler sonucunda daha doğru ve başarılı adımlar atabilirsiniz. Başarılı adımlar atılırken de değişim ve yeniliklere açık olmak özellikle büyük hedefler için önemlidir. Her geçen zaman farklı bir gelişmenin yaşandığı dünyada bu gelişmeleri takip ederek platforma uyarladığınızda geniş bir kitleye hitap etmeniz kolaylaşacaktır.

Covid-19’un Trendyol’a Etkisi Nedir?

Pandeminin tüm dünyayı etki altına alması ile insanlar mağazalara ve alışveriş merkezlerine giderken birkaç kez düşünmek zorunda kaldı. Sokağa çıkma yasaklarında ise bu durum imkansız hal alınca her şey bir anda online platformlar üzerinden ilerlemeye başladı. Yalnızca moda dünyası değil aynı zamanda market alışverişlerinde de internet ilk tercih oldu. Sokağa çıkma yasağı olmayan ülkelerde bile sağlığını düşünen kişiler, mağazalar yerine e-ticaret sitelerini tercih eder hale geldi. İnsanların sokağa çıkmak yerine interneti tercih etmesi üzerine küçük işletmelerde Trendyol gibi platformlarda kendi mağazalarını açarak satış yapmaya başladı. Pek çok e-ticaret sitesi de bu zor dönemde satışlarını artırdı.

İnsanların kısa süre içerisinde istediği ürüne ve markaya ulaşabilir olması da bu durumu cazip hale getirdi. Günlerce mağazalar arasında istediği ürünü aramak yerine saniyeler içinde Trendyol kullanıcıları istedikleri ürüne ulaşır hale geldi. Ayrıca belirli dönemlerde büyük fırsatların yer aldığı kampanyalar da e-ticaret sitesi kullanıcılarını platforma getirdi. E-ticaret sitesinde var olan kampanyalar ve fazla olan indirimler ile pandemi döneminde milyonlarca kişi Trendyol’un fırsatlarından yararlandı. Evden çıkmaya ihtiyaç duymadan alışverişi basit bir hale getirdiler. Trendyol ise bu dönemde etkili bir şekilde var olamaya devam etti. Bunun en önemli örneklerinden biri ise market uygulamasını da devreye sokması oldu.

Moda sektörüyle var olan platform kısa sürede pek çok kategoride ürünü bünyesinde barındırmaya başladı. Covid19 ile insanların online platformlara ilgisinin artması ile Trendyol market uygulamasını devreye soktu. “30 dakikada kapında!” gibi iddialı bir slogan ile İstanbul’un belirli semtlerinde market alışverişine başladı. Zaten pek çok kişinin beğendiği ve sevdiği bir uygulamayken market fiyatına ürünleriyle de vazgeçilmez bir hale geldi.

Küçük İşletmelerin Yeni Tercihi, Trendyol!

Online alışveriş platformlarından en çok etkilenen küçük işletmeler ve sahipleri oldu. Ancak bu noktada işletmelere yeni bir yol açıldı. Trendyol gibi e-ticaret sitelerinde kendi mağazalarını açma şansı elde ettiler. Bu duruma uyum sağlamak için değişime ve yenilenmeye ayak uydurmak önemli. Değişimin getirdiği en önemli detay online alışveriş sitelerinin hayatımızda artık daha çok var olacağıdır. İşletmelerin ve işletme sahiplerinin de bu durumu kabul ederek devam etmeleri gerekiyor. Kendi markalarına ya da işletmelerine uygun bir şekilde e-ticaret sitesi açabilirler. Bu şekilde de yeni çağa ayak uydurabilirler. Ancak kendini kanıtlamış bir marka ile çalışmanın getirisi oldukça fazladır. Kullanıcılar için bu durum daha tercih edilebilir bir seçenektir.

Yeni bir oluşum üzerinden alışveriş yapmak için herkes aynı şekilde cesaret gösteremeyebiliyor. Bunun için pek çok haklı sebepleri var. Bu noktada ise Trendyol’un işletme sahiplerine sunduğu avantajların yanı sıra kullanıcılara da güven vermek gibi bir etkisi var. Kendini kanıtlamış bir platform üzerinden mağaza açmak, yeni bir oluşumdan daha hızlı bir şekilde etkileri görmek demektir. Özellikle Covid19 ile online satışların inanılmaz yükseldiği bu dönemde internet pek çok küçük işletmenin canlanmasına yardımcı olabilir. Bu noktada seçeneklerin değerlendirilmesi ve işletme için en doğru adımın atılması gerekiyor. Tercih aşamasında geniş kitlelere ürünlerin ulaşabileceğinin düşünülmesi gerekiyor. Yalnızca belirli bir lokasyonda belirli bir kitleye hitap ederken platform üzerinden mağaza açan işletmeler, tüm Türkiye’de satış yapma şansı elde ediyor. Bu durumu tercih eden işletmelerin de ilk tercihi Trendyol oluyor ve hızlı bir şekilde işletmelerini canlandırma şansı elde ediyorlar.