Girişimcilik üzerine çalışmalar gittikçe artıyor. Dünyaca ünlü dev markalar girişimcileri desteklemek adına çeşitli projeler ortaya koyuyorlar. Bu ünlü markalardan biri de Türkiye’nin bilgi ve iletişim teknolojileri şirketleriden biri de Türk Telekom… Türk Telekom, Türkiye’de girişimciliği desteklemek ve yenilikçi fikirleri ön plana çıkararak değerli işlere dönüştürmek amacıyla 2013 yılında Türk Telekom PİLOT girişim hızlandırma programını hayata geçirdi.

Türk Telekom PİLOT Uygulamasının Amacı Nedir?

Türk Telekom’un girişimcileri desteklemek için oluşturduğu Türk Telekom PİLOT’un asıl amacı; ülkemizin değerli fikirlerini hayata geçirebilmesi adına destek sağlamak. Ayrıca Türk Telekom PİLOT, Türkiye’de özel sektör tarafından yürütülen ilk girişim hızlandırma programı. Programın içeriği ise; farklı alanlarda uygulama geliştiren teknoloji odaklı 9 kişilik bir ekibe, toplamda 1,1 milyon TL nakit desteği ile birlikte, Türk Telekom ile iş birliği yapma fırsatı sunulacak. Türk Telekom PİLOT’un yeni döneminde çalışmaya hak kazanan ekipler, fikirlerini başarıyla uygulayabilmek için 12 hafta boyunca sektörün önde gelen profesyonelleri ile başarılı girişimci yatırımcılarından oluşan Türk Telekom’un mentor ağından geri bildirim alacaklar. Seçilen 9 ekipten her birine 125’er bin TL nakit destek ile birlikte Türk Telekom ile iş birliği yapma hakkı kazanacaklar. Türk Telekom yetkilileri ilerleyen süreçler de bu yatırımların daha da artarak 4 milyon TL’yi bulacağını belirtiler.

Türk Telekom

Aynı zamanda Türk Telekom’uni teknolojiye yaptığı yatırımlarla inovasyon ve girişimcilik konularına öncülük ettiğini Türk Telekom strateji, planlama ve iş geliştirme genel müdür yardımcısı Fırat Yaman Er’de yaptığı açıklamada şu şekilde belirtmiş:

Türk Telekom olarak, ülkemizde bir girişim kültürü oluşturmayı ve yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Ekonomik yönden daha da güçlü bir Türkiye için özellikle teknoloji girişimlerine destek vermek çok büyük önem taşıyor. Girişimlerle yaptığımız iş birlikleri sayesinde girişimcilik ekosistemini geliştirmeyi; yenilikçi iş fikirlerini, müşterilerimizin her geçen gün daha da farklılaşan ihtiyaçlarına cevap verebilecek katma değerli servislere dönüştürmeyi hedefliyoruz ve “Desteklediğimiz girişimlerin yurt dışında adını duyurması ve küresel çapta başarılara imza atmasını istiyoruz. PİLOT’tan bugüne kadar 56 girişimi başarıyla mezun ettik. Bu girişimler, 2018 yılında 280 kişiye istihdam sağladı ve 24 milyon TL’lik ciro elde etti. Mezun olan girişimlerden 17’si yatırım aldı. Türk Telekom olarak destek verdiğimiz girişimlerin böylesi başarılı sonuçlarını görmek bizi çok mutlu ediyor ve Türkiye’nin geleceği için umutlandırıyor. Türk Telekom olarak PİLOT sayesinde teknolojimizle, bilgi birikimimizle, bağlantılarımızla girişimcilere ve ekosisteme destek olmaya devam edeceğiz

Türk Telekom Neden Girişimcilik Faaliyetlerini Destekliyor?

Genel olarak incelendiğinde, genç fikirlerin girişimcilik faaliyetlerini hayata geçirmek öne çıkıyor. Gençlerin hayallerine adım adım yaklaşmalarını sağlayacak projelerine desteği Türk Telekom sağlıyor. Böylelikle girişimci ve inovasyon konularının başını çeken Türk Telekom’un amacı, projelerin sadece ulusal çapta değil, yurt dışında da adını duyurması ve bir dünya markası haline gelmesi. Bu yüzden desteklerine hızla devam eden ve 56 girişimi başarı ile ödüllendiren, yıldan yıla artarak büyüyen bir ağ kurulmuş durumda.

Yeni Dönem Türk Telekom PİLOT Girişimleri

Yapılan değerlendirmeler sonucu, B2Metric AI, Blok-Z, Efilli, GameSight, Monday Hero, Pabbler, Piple, Robomotion ve Shopi programa katılmaya hak kazanan girişimler olarak belirlenmiş. Program boyunca ekipler Türk Telekom’un sunduğu özel imkanlardan yararlanırken, girişimcilik dünyasından başarılı girişimcilerin ve yatırımcılardan aldıkları geri bildirimler doğrultusunda iş fikirlerini doğrulamak için çalışacaklar. Programı başarı ile tamamlayanlar ise, geliştirdikleri Ana Fonksiyonlara Sahip Ürün (MVP) ve iş modelini, seçkin yatırımcıların katılacağı ‘Demo Günü’ etkinliğinde sunma fırsatı yakalayacaklar.

Girişimlerin ana konuları ise şu şekilde: Reklam, Sağlık, Sanal/Artırılmış Gerçeklik, Akıllı Ev/Ofis/Bina, Geliştirici Uygulamaları, İçerik Hizmetleri, Mobil Uygulamalar, Talep Hizmetleri, Nesnelerin İnterneti, Bulut Tabanlı Yazılım, Yapay Zeka, Pazarlama, Lojistik, E-Ticaret, Pazaryeri, İş Çözümleri, Eğitim, Büyük Veri, Görüntü/ Ses İşleme, Enerji, Giyilebilir Teknoloji, Konum Tabanlı Çözümler.

Türk Telekom PİLOT’un 7.Dönem Girişimleri

  1. B2Metric Al- Şirketlere yönelik yapay zeka tabanlı aktif öğrenen platform

B2Metric AI, şirketlerin karmaşık problemleri yapay zeka ve makine öğrenmesi tabanlı çözebilmelerini sağlayan bulut ve on premise tabanlı yazılım çözümüdür. B2Metric AI özellikle Finans, Sigortacılık ve Perakende sektörlerindeki firmaların, yapay zeka teknolojileri ile veri toplama, veri temizleme, veri işleme gibi analitik süreçlerini büyük ham satış, müşteri ve resim verilerini anlamlandırır; optimize eder ve gelecek tahminlemelerini yaparak şirket karlılıklarını arttırmalarını sağlar. (www.b2metric.com)

   2. Blok-Z – Blockchain tabanlı enerji ticareti platformu

Blok-Z, enerji piyasalarındaki tüm paydaşları bir araya getirerek uçtan uca enerji ticareti gerçekleştirebilmelerini sağlayan blockchain tabanlı web platformudur. Blok-Z ile aynı şebekede bulunan üreticiler, tedarikçiler ve tüketiciler serbest bir piyasada, çok daha düşük miktarlarda kayıp / kaçak ve iletim / dağıtım bedelleri ödeyerek birbirleri ile hiç bir aracı olmadan enerji ticareti yapabilirler. (www.blok-z.com)

  3. Efilli – Yapay zeka tabanlı sadakat yönetimi çözümü

Efilli, web sitesi ziyaretçilerinin davranışlarını profilleyerek firmaların yapay zeka tabanlı sadakat yönetimi yapmasını sağlayan çözümdür. Efilli ile firmalar, web sitelerinin ve e-ticaret sitelerinin ziyaretçilerinin davranışlarını takip ederek, ölçerek ve değerlendirerek profilleyebilir; elde ettiği kullanıcı verilerinden kişiye özel anlık ve süreli teklifler sunabilir. (www.efilli.com)

  4. GameSight – Mobil oyun geliştiriciler için analitik çözüm

GameSight, mobil oyun kullanıcılarının davranışlarını veri odaklı modellerle analiz ederek geliştiricilerin efor sarf etmeden doğru aksiyonlara yönlendirilmesini sağlayan analitik bir araçtır. GameSight ile oyuncuların segmentine göre oyunda kalma süreleri ve gelecekteki davranışları makine öğrenme algoritmaları ile hesaplanır. Bu sayede kullanıcı özelinde reklam gösterimi ve oyun içi satış teklifleri / kampanyalar ilgili kullanıcılara sunulur.

  5. Monday Hero – Tasarım üzerinden mobil yazılım oluşturma platform

Monday Hero, sketch tasarımların otomatik olarak iOS ve Android native koda çevrilmesi sağlayan platformdur. Yazılımcılar, Monday Hero platformuna yüklenen tasarımlar üzerinde bir kaç tanım yaparak otomatik oluşturulan arayüz (UI) kodlarını projelerine aktarabilir, yazılım süreçlerini tamamlayabilirler. (www.mondayhero.io)

  6. Pabbler – Kitlesel gönderi platformu

Pabbler, e-ticaret sitelerinin yurt dışına göndermek ya da iade almak istedikleri ürünlerin teslimatını gezginlerin valizlerindeki boşlukları kiralayarak gerçekleştiren bir lojistik platformudur. Pabbler ile e-ticaret siteleri kısa teslimat sürelerinde ürünlerini teslim edebilir, gezginler de beraberlerinde götürdükleri ürünler üzerinden para kazanabilirler. (www.pabbler.com)

  7. Piple – Yapay zeka destekli personel yönetim aracı

Piple, perakende, hizmet, konaklama, restoran ve sağlık sektörü personellerinin verimliliğinin arttırılmasını ve personel yönetiminin yapay zeka ile optimize edilmesini sağlayan bulut tabanlı personel yönetim aracıdır. Piple ile firmalar vardiya yönetimi, izin yönetimi, görev yönetimi, performans yönetimi, prim ve hedef takibi, işe giriş ve çıkış takibi yapabilir. ( www.piple.co)

  8.  Robomotion – Bulut tabanlı yazılım robotları çözümü

Robomotion, tekrarlanan süreçlerin yarı yada tam zamanlı olarak otomasyonunun yapılmasını sağlayan bulut tabanlı yazılım robotları çözümüdür. Yazılım robotları, bireysel ve kurumsal bilgisayar kullanıcılarının tekrar tekrar yaptığı, hataya açık işleri onların yerine yaparak kullanıcıların daha verimli çalışmalarını ve katma değeri yüksek işlere odaklanmalarını sağlar. (www.robomotion.io)

   9. Shopi – Yeni nesil mağazacılığın mobil platformu

Shopi, perakende sektöründe faaliyet gösteren firmaların mağaza içi verimliliğini arttırmak için geliştirilmiş bulut tabanlı çözümdür. Satış Operasyonları, Çalışan Verimliliği, Mağaza Operasyonları olmak üzere üç ana kategoride verimliliği arttırıcı çözümler sunan Shopi ile perakendeciler müşterilerinin mağaza içi tüm süreçlerini dijitalleştirerek müşterilerine kişiselleştirilmiş hizmetler sunabilir; satış danışmanlarının performansını takip edebilir ve tüm perakende kanallarını kesintisiz bir şekilde merkezileştirerek siparişin verildiği mağaza ya da cihazdan bağımsız kanallar arası siparişlerini yönetebilir. (www.shopihq.com)