Trendyol’un Değeri 16.5 Milyar Dolar Oldu!

Türkiye’nin en önemli e-ticaret şirketlerinden biri olan Trendyol geçtiğimiz aylarda oldukça büyük yatırımlar almıştı. Nisan ayında gündeme gelen bu yatırım haberlerinden sonra ise net bir açıklama gelmemişti. Fakat geçen hafta tekrardan öne çıkan bu yatırım turunun resmi olarak doğrulandığı açıklandı. Bu resmi açıklamaya göre ise ülkemizin önemli şirketlerinden biri olan Trendyol artık değerini oldukça yükseltti. Aldığı yatırımlarla birlikte değerini 16.5 milyar dolara kadar çıkardı. Şirketin aldığı 1.5 milyar dolarlık yatırım ile birlikte Türkiye’nin en değerli şirketi olduğu da açıklandı. Dünyanın en önemli şirketlerinden gelen yatırımlarla birlikte Trendyol, adını dünya çapında geniş bölgelere yaymayı başardı.

YAZI: Girişimcilik Sözlüğü: Unicorn Girişim Nedir?

Türkiye’nin İlk Decacorn’u

Aldığı bu büyük yatırım ile birlikte Türkiye’nin en değerli şirketi olan Trendyol, bunun yanında Türkiye’deki ilk decacorn olan şirket olarak tarihe geçti. Bundan önce 2018 yılında Çinli Alibaba’dan aldığı yatırımlarla birlikte değerini 1 milyar doların üzerine çıkartmıştı. Böylelikle de Türkiye’deki ilk unicorn olma şerefini elinde tutmuştu. 2021 yılı itibariyle de değerini 10 milyar doların üzerine çıkartarak Türkiye’deki girişim ekosisteminde decacorn unvanını bulunduran ilk şirket oldu. Her geçen gün değerini arttırmaya ve büyük yatırımlar almaya devam eden Trendyol için sonraki adım ise hectocorn olmak olacak gibi duruyor. Fakat bunun için de değerini 100 milyar doların üzerinde taşıması gerekiyor. Oldukça kısa bir süre içerisinde decacorn olan şirketin ise kısa bir süre içerisinde değerini daha da katlayacağı tahmin ediliyor.

Fotoğraf: trendyol

Dünyanın Önde Gelen Şirketlerinden Yatırımlar

Gerçekleşen bu büyük yatırım turunda ise dünyanın önde gelen pek çok şirketi bulunuyordu. Amerika’nın en önemli yatırım fonlarından olan General Atlantic ve Japonya’dan Softbank yatırım turuna katılmıştı. Bunların yanında Berlin’den Princeville Capital, Katar Yatırım Otoritesi ve ADQ da yatırım turuna katılan şirketlerdendi. Trendyol mevcut yatırımcısı olan Çinli Alibaba da bu yıl içerisinde şirkete 350 milyon dolarlık bir yatırım yapmıştı. Daha öncesinde de yine Trendyol’a büyük bir yatırım yaparak unicorn unvanına erişmesini sağlamıştı.

Dünyanın önemli yatırım fonları ve şirketlerinden gelen yatırımlarla birlikte Trendyol faaliyetlerini çok daha genişleteceğini de belirtiyor. Her geçen yıl daha da değerini arttıran Trendyol’un yatırımcıları da artmaya başlıyor. Özellikle mevcut yatırımcı olan Çinli Alibaba’dan gelen yatırımlar her geçen yıl biraz daha artarak Trendyol’un hızlı bir şekilde gelişmesine yardımcı oluyor.

İstihdam Hedefi 2023’te Tam 2,4 Milyon Kişi

Dünya çapında adını duyuran ve büyük yatırımlar alan Trendyol Kurucusu Demet Mutlu ise bu konu ile ilgili açıklamasını dile getiriyor. Yatırım turuna katılan bütün yatırımcılarına hem ülkemiz hem de Trendyol’un geleceği adına teşekkürlerini sunuyor. Bunun yanında ülkemizde uluslar arası en büyük yatırımı elde ettikleri için de gurur duyduklarını belirtiyor. Türkiye’deki ilk decacorn şirket olma heyecanını belirterek sektörün uluslar arası arenasında daha da güçleneceklerini söylüyor. Gelen bu büyük yatırımlar sonrasında ise 30 milyonu aşan müşteri kitlesine, yüz binlerce iş ortaklarına ve bütün çalışan ekibine teşekkürlerini dile getiriyor.

Trendyol Kurucusu Demet Mutlu gelen bu yatırımlar ile birlikte istihdam oranını da oldukça arttıracaklarını belirtiyor. Genel olarak Türkiye’de milyonlarca kişilik istihdamı elinde bulunduran şirketin kargo dağıtımı, paketleme, müşteri hizmetleri ve daha pek çok şirkete istihdam sağladığı ifade ediliyor. Günümüzde ise yaklaşık 1.1 milyon kişilik istihdamı katkısı bulunan Trendyol’un 2023 yılında 2.4 milyon kişiye ulaşması hedefleniyor. Kurucu Demet Mutlu bu kadar fazla istihdam sayısına sahip oldukları için de gurur duyduklarını belirtiyor.

Günlük 1 Milyondan Fazla Paket

Ülkemizde en büyük yatırımları alan Trendyol ise konuyla ilgili yaptığı bir basın bültenin de neredeyse 30 milyondan fazla müşteriye sahip olduğunu dile getirdi. Bu kadar geniş bir müşteri ağının yanında da müşterilere günlük 1 milyondan fazla paket ulaştırıldığı söylendi. 2010 yılında kurulan şirketin 11 yıl içerisinde kaydettiği bu ilerleme ile birlikte de her geçen yıl daha da fazla müşteriye ulaştığı belirtildi. Türkiye’deki en değerli e-ticaret şirketi olarak ülke dışında da büyük operasyonlar gerçekleştirmeyi amaçladıkları ifade edildi. Trendyol özellikle son aldığı bu büyük yatırımlarla birlikte faaliyetlerini biraz daha genişletecek gibi duruyor.

Yatırımcılardan Trendyol’a Tam Destek!

Gerçekleşen bu büyük yatırım turunda General Atlantic ise konuyla ilgili açıklamalarını dile getiriyor. EMEA Bölgesi Genel Müdürü Melis Kahya Akar tarafından gelen açıklamalara göre Trendyol’un bölgesel ve küresel olarak daha da büyüyeceği düşünülüyor. Büyük bir potansiyelinin olduğu düşünülen Trendyol için işbirliği yapmaktan heyecan duyduklarını da ifade ediyorlar. Özellikle Trendyol’un kısa bir süre içerisinde yenilikçi iş modellerini büyütme, müşterilere kolaylık sağlama ve geniş bir pazaryeri oluşturma gibi nedenlerden dolayı yatırımların süreceği söyleniyor.

Trendyol’a yatırım yapmış bir diğer şirket olan SoftBank da Trendyol için işbirliği konusunda heyecan duyduklarını belirtiyor. EMEA’nın yükselen e-ticaret liderlerinden biri olan Trendyol’un bu yolda destekçisi olacaklarını söylüyorlar. Ödeme sistemleri, teslimat yetkinlikleri, müşteri memnuniyeti ve yenilikçi sistemleri ile birlikte Trendyol için övgü dolu açıklamalarını yapıyorlar.
Gerçekleşen yatırım turunda bültende paylaşılanlar arasında Trendyol’un münhasır danışmanı olarak Citi’nin görev aldığı da bulunuyor. Yatırım alma sürecinde danışman olarak faaliyet gösteren şirketin Trendyol için görev alması ise ülkemiz adına gurur verici bir haber olduğu da bültende yer alıyor.

Fotoğraf: Demet Mutlu 

“Trendyol Yatırımlarla Birlikte Daha da Büyüyecek”

2021 Nisan ayında gündem olan bu yatırım turu şirketin hedefi yaklaşık 1 milyar dolar olarak söylenmişti. Fakat dünya genelinden gelen büyük yatırımlar ile birlikte 1.5 milyar dolara kadar ulaşan Trendyol çok daha hızlı bir gelişme kaydetti. Şimdi ise gelen bu yatırımlar sonucunda Trendyol’un nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

Gelen yatırımlardan sonra ise şirketin uluslar arası ilgiyi arttırarak geniş bir pazaryeri oluşturmayı hedeflediği ifade ediliyor. Şirketin kurucusu Demet Mutlu tarafından gelen açıklamalara göre ise uluslar arası arenada Türkiye’nin adı daha çok geçecek gibi duruyor. Yatırım süreci ile ilgili olarak da Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin de ülkemiz için döviz girişini daha arttırmayı hedeflediklerini söylüyor. Gelen yatırımları da değer yaratacak yeni teknolojiler geliştirmek adına kullanacaklarını dile getiriyor. Müşterilere daha fazla rahatlık ve kolaylık sağlamak için teknoloji ve lojistik yatırımları yaparak faaliyetlerini arttıracakları gelen açıklamalar arasında bulunuyor.