Under Armour, hepimizin yeni yeni duymaya başladığı hızlı büyüme trendi ile dikkat çekici bir marka olarak ön plana çıkıyor. Under Armour, 1996 yılında bir üniversite öğrencisi tarafından kurulan markanın kuruluş hikayesi oldukça ilginç diyebiliriz.

University of Maryland Futbol Takımı’nın 23 yaşındaki kaptanı Plank tarafından kuruldu. Peki Plank’i bir üniversite öğrencisiyken, ünlü bir spor markasının CEO’su yapan şey neydi? Yarattığımız çoğu şey ihtiyaçtan doğar, ihtiyacımız varsa çalışır çabalar ve yeni şeyler üretiriz. Plank’te aslında böyle biri, maç esnasında giydirilen iç çamaşırlardan rahatsız olan ve onlarla rahat oynayamadığı için yeni ve daha gelişmiş iç çamaşırlarına ihtiyacı olan bir sporcu. İşte bu ihtiyacı onu Under Armour’u kurmaya itti.

Kevin Plank Kimdir?

Ağustos 1972 tarihinde Maryland, Kensington’da doğdu. Beş kardeşten en küçüğüydü ve erkek kardeşi gibi sporu çok severek başladı ve kısa sürede gerçekten başarılı oldu. Plank Washington DC’deki St. John’s College Lisesi’nde okuyorken, futbol hayallerinden vazgeçmeyerek ve ilerletmek için Virginia’daki Fork Union Askeri Akademisi’ne başladı. Ford Union’daki eğitiminden sonra Maryland Üniversitesi’ne gitti ve okulun futbol takımında oynamaya başladı. Futboldaki başarısıyla dikkat çekti ve kısa sürede özel takım kaptanlığına kadar ulaştı.

Under Armour Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

Kevin Plank, Maryland Üniversitesi’ndeki spor kariyerinde devam ederken, bir futbol antrenmanı sırasında birçok tişört değiştirmişti. O ve diğer takım arkadaşları ağır ve sürekli kurumayan kıyafetlerinden nefret ediyordu. Ancak Plank, kendisinin ve arkadaşlarının giydiği şortlardan esinlendi. Çünkü kaslarını gevşetecek şekilde tasarlanmış olan sıkıştırma şortlarının diğer kıyafetlerine nazaran kuru kalmayı başardığını fark etmişti. Son sınıfa geçtiğinde yani 1995 yılında bu duruma çözüm bulmaya karar vererek yakınlardaki bir kumaş mağazasına gitti. Esnek sıkıştırma şortlarının kumaşına benzeten beyaz sentetik bir kumaş buldu ve deneme yapmak için satın aldı.

Plank, aldığı kumaş ile deneme testleri yaptı, takımındaki tüm oyuncular üzerinde bu kumaşı test etti. Bazı futbolcular beyaz ve iç çamaşırına benzeyen bu şeyi giymek hoşlarına gitmese de ipeksi ve pürüzsüz olması onları da zamanla bu ürünle bağdaştırdı. İç çamaşırlar sadece oyuncuları rahat ettirmek ile kalmayarak, terden sırılsıklam olan kumaşlardan da kurtarmış oldu. Plank, bulduğu bu yeniliği zamanla daha da geliştirerek, kollarından uzunluğundan yaka boyutlarına kadar temelleri daha rahat hale getirmeye çalıştı.

Geleceği Şekillendiren Marka

Kevin Plank’in dönem arkadaşları, okulun bitimine doğru kariyer planlamaları ve gelecek kaygıları güderken Plank’in işi hazırdı. Çünkü o bu ürününün geleceğinin olduğundan emindi. Bir süre sonra 500 mikrofiber kumaş ile New York şehrinin ünlü giysi bölgesini ziyaret etti. Topladığı bilgiler ışığında, diğer sporcu arkadaşlarından Fulks ile birlikte bazı ön planlar hazırladı ve bu tişörtlerin nerede ve nasıl pazarlanacağını tasarladı. Hayatı gittikçe gelişmeye ve değişmeye başlayan Plank, Mayıs 1996’da Maryland Üniversitesi’nden mezun oldu. Okul esnasında çalıştığı okul bahçesindeki ot kesme, gül satma gibi farklı işlerden elde ettiği gelir ile 40.000 dolar civarında bir sermayesi vardı ve bu sermaye ile Armour Athletic Apparel kurulmuş oldu.

amerikan futbolu oyuncuları

Under Armaour’un Gelişim Süreci

Kevin Plank, hayal ettiği markasını kurmuştu. Kendisi de bir sporcu olduğu için kurduğu markayı kısa sürede çevresine tanıttı ve bilinirlik kazandı. Hem kolej hem de profesyonel spor liglerinde çok sayıda arkadaşı vardı. Armour markası yayılmaya başlamıştı tüm ülkedeki spor takımları bu markadan alışveriş yapmaya başladı. Georgia Tech, Armour’un ilk müşterisi oldu. Plank’in Fork Union günlerinde tanıştığı Wood adlı arkadaşı Under Armour’un satış başkan yardımcısı olarak göreve başladı. Şirketin ilk yılında, çeşitli stillerde 17.000 dolar tutarında 500 Under Armour HeatGear gömlek satıldı ve Plank ile Fulks çeşitli ofisler ile birlikte Güney Baltimore’da bir üretim tesisi kurdular. 1997- 1999 tarihleri arasında Armour markası adı altında her biri özel ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak tasarlanan birkaç yeni giyim modeli ürettiler. Bunlar sert kış havaları için, GoldGear, çim saha hasarlarından koruma için TurfGear, her mevsim için AllseasonGear, şapkalar ve bileklikler için StreetGear olmuştu. İlk çıkardığı kıyafet ile büyük yankı uyandıran markanın diğer ürünleri de merak ediliyordu. Sporcular kendileri için tasarlanan bu kıyafetlerin nasıl performans göstereceğini merak ediyorlardı.

Under Armour’un gelişim sürecini incelerken, Google aramalarındaki durumuna da bakmamızda fayda var.

 

Under Armour ile ilgili aramaları analiz ettiğimizde ise düzenli bir artış görüyoruz. Son 5 yıl içerisinde ise hızlı bir yükseliş trendi olduğunu görüyoruz.

Adım Adım Gelişen Under Armour

1998 yılına gelindiğinde Under Armour; Avrupa takımları için resmi spor giyim tedarikçisi olarak anlaştı. Yaz ayında ise 5.000 metrekarelik yeni bir tesise taşındı. Kısa süre sonra Plank, Under Armour’un örneklerini Los Angeles yayın yönetmenine gönderdi. Oliver Stone tarafından yönetilen “Any Any Given Sunday” adlı filmdeki elbiserin sponsorluğunu Under Armour aldı ve Sports Robe tarafından ürünler kullanıldı.

Bu film gibi daha birçok film ile anlaşan Under Armour’un logosu ekranlarda sıkça gösterildi ve satışlar hızlı bir şekilde artmaya başladı. Yılın sonlarına doğru üç yaşında olan Under Armour, 250.000’den fazla ürün sattı. Sekiz Major League Beyzbol takımına neredeyse iki düzüne NFL takımına, dört Ulusal Hokey Ligi takımına, onlarca NCAA takımlarını birçok ürün ile donattı.

Kevin Plank, Kendi Şirketinden İlk Kez Maaş Aldı

Avustralya’nın Sidney kentinde düzenlenen 2000 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda ABD okçuluk ekibine sponsorluk ve kıyafet sağladı. Satışları ilk kez 1 milyon doları aşmıştı ve Kevin Plank ilk kez şirketinden kendisine maaş aldı. 2000 yıllarında başarısına başarı katarak devam eden marka, XFL futbol ligi ile anlaşma yaparak ligin ulusal televizyonundaki ilk açılışında büyük ilgi gördü.

Talepler gittikçe artıyordu. Gittikçe artan talepleri karşılamak için şirket, Ekim ayında 14.000 metrekarelik yeni bir sahaya taşındı. Devam eden çalışmalar ile birlikte ünlü sporcular ile anlaşmalar yapıldı; 2014 yılında Under Armour, markasını kadınlar arasında genişletmek için Brady’nin karısı Gisele Bundchen ile anlaşma imzaladı. Aynı yıl balerin Misty Copeland’a imza attı ve bu anlaşmayı duyuran ilanlar verdi.

Ünlü Basketbol Oyuncularının Tercihi Under Armour

90’lı yıllarda Nıke ile Adidas arasında geçen NBA oyuncularının kıyafet ve ayakkabı sponsorluk savaşını Nike kazanmıştı. Ancak günümüze doğru gelirken Under Armour yükselişe geçen bir marka olarak dikkat çekti. Stephen Curry gibi, NBA’nin en popüler oyuncularından biri Under Armour’un ürettiği ayakkabıları giyiyor. 2009 yılında lige ilk adım attığında ünlü oyuncunun Nıke ile bir anlaşması bulunuyordu. Ancak büyük başarısına rağmen ayak bileklerinden aldığı sakatlıklardan dolayı bir türlü bugün elde ettiği başarısına sahip olamıyordu. 2013 yılında Nıke ile sözleşmesi biten oyuncu, Under Armour’a bir fırsat vererek 4 milyon dolara bu marka ile anlaştı. Basketbol ayakkabısı piyasasının durgun olduğu dönemde Under Armour bir anda yükselişe geçti. Ve üst üste kazançlarını arttırdı.

Under Armour 90’lı yıllardan beri ilk kez Nıke’ın egemenliğini sarsan bir marka oldu. Çünkü bu büyümenin sebebi Curry’nin popülerliğinin artmasıydı. Üzerinde Curry yazan ayakkabının satışları yüksek miktarlara kadar ulaşacak gibi görünüyor. İki marka arasında olan savaş devam ediyor. Örneğin, Under Armour Texas Üniversitesi’nin forma sponsorluğunu almaya çalıştığında Nike hemen harekete geçti ve Texas Üniversitesi ile olan sözleşmesini 250 milyon dolara 15 yıllığına yeniledi.

Siyah Arka plan üzerine nba basket topu

Gittikçe kendini geliştiren bir marka olarak karşımızda duran Under Armour, zamanın devlerini bile sollayarak işe başlamış. Başarısını kurucusu ve CEO’su olan Kevin Plank’in aşağıdaki sözü ile dikkat çektiği; ihtiyaçları iyi takip etmeye ve girişimci olmaya bağlıyor.

“Ölümüne korkan, bahaneler uyduran ve ‘şimdi doğru zaman değil’ deyip duran bir girişimci düşünün. Doğru zaman diye bir şey yoktur. Ben teknolojinin patladığı zamanlarda konfeksiyon imalatına başladım. Bir düşünün yani. İninizden çıkın ve bir şans gidip kendi işinizi başlatın.”

 

UNDER ARMOUR Tutkunu 4 Sporcu

Michael Phelps – ABD’li Yüzücü

antreman yapan sporcu

Stephen Curry – ABD’li Basketbolcunba oyuncusu ayakkabı tutuyor

Memphis Depay – Hollandalı Futbolcu

hollandalı futbolcu

Andy Murray – İskoç Tenisçi

Tenis oynayan sporcu

 

Kaynakça:

1 2. 3.