Warren Buffett 1930’da Abd’nin Nebraska’da doğmuştur. Warren Buffett’in babası tüccar ve  yatırımcıydı. Daha sonra siyasetle de ilgilenmiştir. Buffet’in 2 kardeşi vardı. Buffett küçüklükten beri ticarete ilgi duymuştur. Ailesinin marketinde çalışmıştır. Daha 6 yaşındayken Coca Cola şişelerini toplayıp satıyordu. Girişimcilik onun için önemli bir tutkuydu.

İlk yatırımını babasından yardım alarak 11 yaşında almıştır. Aldığı hisse senedi belirli bir süre sonra artınca küçük bir karla satmıştır. Belirli bir süre sonra sattığı hisse senedi 5 katı bir fiyata çıkmıştır. Buffett bu tecrübesiyle uzun vadeli yatırımın ne kadar önemli olduğunu tecrübe ederek öğrenmiştir. Bu durum yatırımcı kimliğinde uzun vadeli yatırımlarla kendisini gösterecektir.

Liseye geldiğinde gazete dağıtma, araba yıkama, pul satma gibi işler yapmıştır. Arkadaşlarıyla birlikte bu işlerden para kazanmıştır ve girişimcilik konusunda isteği artmıştır.

Warren Buffett Eğitim Hayatı

Buffett’in babası onun iyi bir eğitim almasını istiyordu. Girişimcilik ve iş azmini iyi bir eğitimle desteklemesini istemiştir. Babası üniversite eğitimi için onu ikna etmiştir. Lisans eğitimini Nebreska Üniversitesinde işletme bölümünde tamamlamıştır.

Master için Harvard Business School’a başvurmuştur. Fakat yaşının küçük olmasından dolayı başvurusu kabul edilmemiştir.

Daha sonra Columbia Business School’da master yapmıştır. Bu master onun hayatını önemli oranda etkilemiştir. Çünkü yatırımcı kimliğini önemli oranda şekillendiren Benjamin Graham ile burada tanışmıştır. Üniversitedeki hocası  Benjamin Graham’dan yatırımcılık ile ilgili dersler almıştır.

Benjamin Graham’ın hayatını değiştiren olay ise 1929’daki büyük ekonomik buhrandır. Bu kriz döneminde yatırımlarının çoğunu kaybetmiştir. Bunun üzerine hisse senetlerinin  gerçek değerlerinin tespit edilmesine odaklanmış ve bu konuda çalışmalar yapmıştır.

Hisse senetleri ile ilgili kendi geliştirdiği bir formülden  yararlanarak hisselerin gerçek değerini belirlemeye çalışmıştır. Ona göre hisselerin alım değerlerini belirlemek çok önemliydi. Hissenin alım değeri ile gerçek değer arasındaki farkı görebilenler daha başarılı oluyorlardı. Gerçek değerinden düşük hisseleri zamanında almak başarı için en önemli şartlardan biriydi.

Benjamin Graham 1949 yılında Akıllı Yatırımcı adlı kitabı yazmıştır. Buffett bu kitap için ” yatırım alanında yazılmış en iyi kitap” ifadesini kullanmıştır.

Warren Buffett 1951 yılında, Columbia Üniversitesi’nde ekonomi bölümünden yüksek lisans derecesi almıştır.  Daha sonra ise New York Finans Enstitüsü’nde eğitimini sürdürmüştür.

warren buffet

Warren Buffett İş Hayatı

Buffett hocası Benjamin Graham’ın yatırım şirketinde 2 yıl boyunca analist olarak çalışmıştır.

Warren Buffett, 1956’da, memleketi Omaha’da Buffett Partnership Ltd.’yi kurdu. Graham’dan öğrenilen teknikleri kullanarak şirketlerin gerçek değerlerini tespit etmede başarılı olmuştur. İlk yatırımlarında yakın çevresinin yatırımlarını yönetmiş ve başarılı sonuçlar elde etmiştir. 30 yaşından sonra yaptığı yatırımlarla milyoner olmuştur.

Warren Buffett 1962 yılında Berkshire Hathaway şirketine yatırım yapmaya başlamıştır. Bu şirketin işleri tekstil ağırlıklıydı. 1965 yılında ise şirketin hisselerinin büyük kısmını alarak şirketin sahibi haline gelmiştir. Belirli bir süre sonra yatırımlarına odaklanmak için kendi şirketini kapatmış. Yatırımlarını bu şirket üzerinden yönetmeye devam etmiştir.

Buffett’in iş hayatını incelediğinizde gerçekten sabırlı ve istikrarlı bir profil görürsünüz.

Buffett serveti

Görsel Kaynak

Buffett iş hayatında uzun vadeli yatırıma inanan bir yatırımcıdır. Aldığı hisse senetlerini uzun süre elinde tutar. Tabloyu detaylı incelediğimizde servetinin büyük kısmını 40 yaşından sonra elde ettiğini görüyoruz.

Buffett için 2008 yılı iş hayatındaki önemli dönemlerden biridir. Bu dönemde yaşanan küresele krizden dolayı 23 milyar dolar kaybetmiştir. Buna rağmen yatırımlarına devam etmiştir.

Warren Buffet Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Eder?

Warren Buffett yatırımlarını belirli ilkeler çerçevesinde gerçekleştirir. Bunlar:

Yatırım İlkeleri

1.Hissenin makul fiyatlı olması: Hisse senetlerinin değerlerini belirlerken Graham’dan öğrendiği temel bilgilerle ilerler. Hisselerin en gerçek fiyatlarını belirlemeye odaklanır. Piyasayı takip ederek belirlediği hisse senetlerinin en makul değerlenden almak için çaba gösterir.

2. Tutarlı bir geçmiş: Yatırım yaptığı şirketleri hızla parlayan şirketler arasından seçmez. Yatırım yapacağı şirketler için detaylı araştırmalar yapar. Şirketlerin uzun vadede yaptıklarını inceler. Tutarlı bir geçmişe ve istikrarlı bir yapıya sahip şirketlere yatırım yapar.

3. Yönetim ekibinin güçlü olması: Buffett için yatırım yaptığı şirketlerin yöneticileri de oldukça önemlidir. Yatırım yaparken şirket yöneticilerini detaylı inceler. Güçlü yöneticilere sahip şirketlere yatırım yapmayı tercih eder.

Warren Buffett

4. Fark yaratabilmek: Buffet’in yatırım ilkelerinden biri şirketlerin rakiplerinden nasıl ayrıştığıdır. Kolayca taklit edilebilen, değer üretme konusunda yetersiz şirketlere yatırım yapmaz. Onun için önemli konulardan biri, şirketin bulunduğu pazarda neyi farklı yapabildiğidir. Kendi sektöründe başarılı olan ve öne çıkan şirketleri tercih eder.

5. Uzun vadeye odaklanır: Buffett uzun vadeye odaklanan bir yatırımcıdır. Sahip olduğu hisse senetlerini incelediğinizde, hisse senetlerini uzun süredir elinde tuttuğunu görürsünüz. Mesela Coca Cola’ya 1989 yılından itibaren yatırım yapmaya başlamıştır. Şu an şirketin en büyük hissedarlarından biridir.

6. Yatırımları verilere dayanır: Yatırım yapacağı şirketleri uzun süre araştırır. Bu ilkesinde hocası Graham’ın da büyük etkisi vardır. Duygusal kararlar alarak yatırım yapmaz. Belirli verilere dayanarak yatırımlarını gerçekleştirir. Bu verilerin içinde şirketin sahip olduğu özsermaye oldukça önemlidir.

7. Bilmediği işlere yatırım yapmaz: Buffet’in en önemli ilkesi, bildiği anlayabildiği işlere yatırım yapmasıdır. Yapısını ve sistemini anlamadığı şirketlere yatırım yapmaktan uzak durur.

Bu ilke Buffet’in yatırımlarda geç kalmasına da neden olmuştur. Teknoloji ile ilgili işlere uzun süre mesafeli yaklaşmıştır. Bu alanda belirli bir süre yatırım yapmamıştır. Bu konuda hata yaptığını dile getirmiştir. Daha sonra Apple’a ciddi oranda yatırımlar yapmaya başlamıştır. Şu an portföyündeki en değerli hisseler Apple’a aittir.

Bir röportajında teknolojiden yeterince anlamadığı için Google ve Amazon’a yatırım yapmakta geç kaldığını ifade etmiştir. Büyük bir fırsat kaçırdığını açıklamıştır.

Warren Buffett İçin En Önemli 10 Hisse Senedi

Buffet’in yatırımlarını incelediğimizde birçok hisse senedine yatırım yaptığını görüyoruz. İşte Buffett’in şirketin Berkshire Hathaway‘in elinde bulunan en önemli 10 hisse:

1. Apple’ın  %5 ine sahiptir.

2. Bank Of America şirketin %9 una sahiptir.

3. Wells Fargo şirketin % 9 una sahiptir.

4. Coca Cola’nın % 9 una sahiptir. 1988 den itibaren yatırım yapmaya başlamıştır.

5. Amerikan Express şirketinin %18 ine sahiptir.

6. Kraft Heinz’daki payı %26 dır.

7. Abd Bankcorp şirketteki payı %8 dir.

8. JP Morgan şirketin %1.6 sına sahiptir.

9. Moody’s payı % 13.1 dir.

10. New York Mellon Bank bu şirketteki payı %8.5 dir.

Warren Buffett Hakkında Notlar

–  Bloomberg araştırmasına göre 87 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin 6. insanıdır.

-Tutumlu bir kişiliğe sahiptir. Uzun süre 1958 de aldığı evinde oturmuştur. Bunun nedeni sorulduğunda çok fazla evinin olmamasının onun hayat kalitesini yeterince arttırmayacağını ve aksine mutsuz edeceğini belirtmiştir.

-Coca Colayı bağımlılık seviyesinde sevmektedir. Her gün ciddi miktarda Coca Cola içmektedir.

-Mc Donald’s en sevdiği yerlerden biridir. Arkadaşlarını Mc Donalds’a götürmeyi sever. Burada yakın arkadaşı Bill Gates ile de fotoğrafları bulunur.

-Apple’ın %5 ine sahip olmasına ve portföyündeki en büyük yatırımın bu olmasına rağmen akıllı telefon kullanmaz. Röportajlarında teknoloji konusunda yeterince iyi olmadığını söyler.

-Kitap okumaya büyük önem vermektedir. Zamanının %80 inini kitap okumaya ayırmaktadır.

-İki defa evlenmiştir. İlk eşi Susan ile 1952 yılında evlenmiştir. 2004 yılında Susan hayatını kaybetmiştir. Bu eşinden 3 çocuğu bulunmaktadır. 2006 yılında ise 76 yaşındayken Astrid Menks ile evlenmiştir.

-2012 yılında kanser teşhisi konmuştur. Gerekli tedavileri gördükten sonra sağlığına kavuşmuştur.

-Hayır işlerine büyük önem vermiştir. Son 40 senede 40 milyar doların üzerinde bağış yapmıştır.

-Servetinin %85 ini yakın arkadaşları Bill Gates ve Melinda Gates’in kurmuş olduğu vakfa bağışlamıştır.

Bu yazıyı beğendiyseniz Steve Jobs yazımızı da okumanızı öneririz.

Yararlanılan Kaynaklar: 1, 2, 3