İnternetin hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmasıyla, her geçen gün pazarlama ve reklamcılık alanında da buna bağlı gelişmeler devam ediyor. 2004 yılından itibaren Web 2.0 temellerinin atılmasıyla hayatımıza giren sosyal iletişim ağları, bloglar vb. içerikli siteler, internet arama motorlarının kullanım oranın bir hayli artırdı. Bununla birlikte arama motoru krallığında tek başına hüküm süren Google şirketine rakip olarak Yandex doğdu. Yandex, geliştirdiği navigasyon uygulamasıyla reklam sektörüne yeni bir alan açtı. Yandex Navigasyon ile hayatımıza giren yeni reklam modeli tam olarak nasıl çalışıyor, sizin için inceledik.

Yandex Nedir?

1997 yılında Rusya’nın önde gelen şirketlerinden olan CompTek’in alan adını almasıyla temelleri atılan Yandex’in fiili olarak kuruluşu 2000 yılına dayanmaktadır. Kullanıcılarına doğrudan veya dolaylı olarak aradıklarını sunmayı amaçlayan Yandex sonradan girdiği arama motoru pazarında etkili olmaya çalışıyor. Arama motoru alanında Amerika kökenli Google ile rakip haline gelen Yandex’in pazar payı genellikle Rusya ve Asya ülkeleri olarak sıralanır desek, yanlış ifade etmiş olmayız.

Pazar payını genişletmek için çalışmalarına devam eden Yandex, Türkiye’ye girişini 2011 yılında gerçekleştirmiştir.

Yandex Navigasyon Nedir?

Yandex, navigasyon uygulaması ile navigasyon alanına hızlı bir giriş yaptı. Geliştirdiği navigasyon ile aylık 4 milyon tekil ziyaretçiye ulaşıyor. Trafikteki yol durumunu, trafiğin neden meydana geldiğini, gidilecek adresin varış noktası ve süresine kadar kullanıcıların birçok sorusuna doğrudan cevap vermektedir.

Piyasadaki diğer haritalarla benzerliği söz konusu olsa bile, farklılıkları da bulunuyor. Yandex Navigasyon’un çevrimdışı kullanılabilme özelliği, adres ekleme özelliği, rota oluşturma, kullanıcılar arasında iletişim kurabilme, anlık olarak trafikteki duruma yorum yapabilme özelliği vardır. Bu özellikler diğer navigasyon uygulamalarından ön plana çıkmasına yardımcı oluyor.


Ayrıca anlık olarak doğru yüksek geri bildirim oranına sahiptir. Bunu örnekle açıklayacak olursak; X Lojistik firmasıyla anlaşan Yandex, lojistik firmasının araçlarındaki navigasyon girişleriyle anlık doğruluk oranını artırmaktadır. Veya şehrinizde bulunan taksiler ile anlaşan Yandex, taksicilerin Yandex Navigasyon kullanımı ve geri dönüşleriyle size doğruluk oranı en yüksek trafik verisini sunabiliyor.

Yandex Navigasyonun Hayata Geçirdiği Reklam Modeli Nedir?

Yandex Navigasyon,“Yol boyunca akla gelen ilk marka siz olun.” sloganıyla hareket ediyor. Geliştirdiği reklam modeliyle, reklamcılık ve pazarlama alanına yeni bir alan açtı. Aylık 80 milyonun üzerinde giriş yapılan Yandex Navigasyon ile yüksek kullanım oranını gelire dönüştürmek için reklam modellerini hayat geçirmiş.

Markalara sunduğu bu yeni reklam modeli, Yandex Navigasyon içerisindeki çeşitli alanlarda karşımıza çıkmaktadır. Yolculuklarında Yandex Navigasyon’u kullanan kişiler navigasyon üzerinden reklam veren firmalarla doğrudan buluşturulmaktadır. Kısacası kullanım oranını reklam gelirine dönüştüren Yandex Navigasyon, size yol üstünde bulunan ve reklam veren markaları ön plana çıkarmaktadır.

Yandex Navigasyon Reklam Modelleri Nasıl Çalışıyor?

Lokal hedefleme ile reklam veren markaların satışlarını artırmayı amaçlayan uygulama, kullanıcılara uygulama içerisinde reklamlar sunmaktadır.  Reklam modelini 6 başlık altında toplayan Yandex, markaların reklam ihtiyaçlarına birden fazla modelle cevap veriyor.

Branded Pop-Up: Markanın yakınında bulunan kullanıcılar için uygulama içerisinde markayı ön plana çıkarıyor. Örneğin; reklam veren bir kahve dükkanın yanından geçeceğiniz sırada ekranda kahve dükkanın konumu logosuyla birlikte gösteriyor.

Yandex navi

Cursor Model: Bu reklam modeliyle, rota belirleme esnasında, rota imlecini markanın logosu olarak oluşturuyor. Örneğin; fast food markasının logosunu, imleç olarak gösteriyor ve bu imlece dönüştürülmüş logo yol boyunca kullanıcının ekranında gözüküyor.

Custom Category: Adından da anlaşılacağı üzere, kategori bölümüne reklam verenin logosunu yerleştirerek, rota üzerinde reklam verenin yeri varsa orayı gösteriyor veya direkt reklam verenin sitesine yönlendirme yapıyor. Ayrıca bu kategori bölümü günde 1 milyonun üzerinde tıklanma alıyor.

Yandex

Digital Billboard: Yandex navigasyon kullanarak rota oluşturan kullanıcılara yol boyunca, dijital bilboardlar çıkartabiliyor. Örneğin, siz aracınızı kullanırken ekranda, sanki yolun sağ tarafında markanın gerçek billboardu varmışçasına, dijital billboard oluşturuyor.

Zero Speed Bander: Bu reklam modeliyle uygulama içerisinde 1 saat arayla kullanıcılara reklam verenin bannerı gösterilerek, markanın kampanyaları hakkında bilgiler veriyor.

Brandeed Voice: Sesli deneyim özelliği ile Yandex Navigasyon, markanın reklamını ses yoluyla  yapabilir. Örneğin; Yandex Navigasyon’unda oluşturulan rotadan sonra “A firması iyi yolculuklar diler.” sözü uygulamayı kullananlara sunulabilir.

Yandex Navigasyon’a Shell, Ford, Opet, Dominos ve Nike gibi global ve büyük firmalar reklam veriyor.

Yandex Navigasyon sayesinde markaları, yolculuklarında kullanıcılarla buluşturan Yandex Navigasyon reklam modeli ilk ve tek olma özelliği taşıyor.

Uygulamanın gelişmesi hala sürüyor olsa da, her geçen gün etkisi aratacak gibi duruyor. Ayrıca sektördeki diğer rakiplerinden ne gibi bir karşılık geleceği de halen merak konusu.