Günümüzde en sık kullanılan uygulamalardan bir tanesi olan Yemeksepeti.com 2001 yılından beri aktif olarak hizmet veriyor. Hizmet verdiği yıllardan itibaren popüler olmaya başladıkça kullanıcı kitlesinin yeme içme alışkanlıkları da değişiklik göstermeye başladı ve bu sayede en sık kullanılan uygulamalar arasında yerini aldı. Kullanıcı arayüzü ve uygulama içerisindeki çeşitli aktiviteler sayesinde yemek deneyimleri sunmaya devam eden şirket genç bir girişimcinin iş hayatına attığı adım ile start verdi. 

Yemeksepeti’nin 20 yıllık serüvenine bakıldığı zaman internetin çok kullanılmadığı bir dönemde sadece restoranlardan yemek siparişi verme ile başlayarak ve zaman içerisinde büyük ölçüde evrilerek marketten kapıya teslim etme ile bambaşka noktalara geldiği görülüyor. Bu belirttiğimiz zaman zarfında mavi okyanus stratejisi uygulayarak yeni bir talep yaratmış ve bu yeni pazarda yenilikçi aksiyonlardan fazlasıyla destek alarak zirveye oturmuş olduğunu görüyoruz.

Peki Yemeksepeti’nin başarıya ulaşmasını sağlayan dönüm noktaları nelerdi? Yemeksepeti bu uzun yolculuğa nasıl başladı, bu yolculuk devamında neler getirdi?

Nevzat Aydın Kimdir?

Türkiye’nin en başarılı iş insanlarından 1976 İstanbul doğumlu Nevzat Aydın, Boğaziçi Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği’ni bitirdi ve eğitim hayatına Amerika Birleşik Devletleri’nde San Francisco Üniversitesi’nde MBA programıyla devam etti. Girişimci ruhu o zamanlarda da yaşayan Aydın, 21 yaşında ilk projesini gerçekleştirdi. Proje kapsamında Selanik’teki U2 konserine gidecek şekilde arkadaşlarıyla birlikte toplam 700 kişilik bir grubu organize etti ve en sevdiği grubu canlı izlemenin keyfine vardı. Öğrenciyken farklı kurumsal şirketlerde deneyim kazandı ve stajyerlik süresince kurumsal hayatın ona göre olmadığını anladı.

Yüksek lisans sırasında Silikon Vadisi’ndeki girişimci şirketleri ve start-up ruhunu gözlemledi ve özel bir model geliştirerek yemek siparişi modelini hayata geçirmeye karar verdi. MBA programının bitmesine 6 ay kalmıştı ki okulunu yarıda bırakarak 2000 yılında İstanbul’a döndü ve Yemeksepeti hayalini gerçekleştirme adımlarını atmaya başladı. 

Dilerseniz Yemeksepeti’nin başarı öyküsünü bir de Nevzat Aydın’dan dinleyelim ve yazımıza sonrasında devam edelim.

Yemeksepeti Nasıl Başarılı Oldu?

2001 Ocak ayında açılan Yemeksepeti.com sitesi ile Nevzat Aydın daha 24 yaşında iken ilk aksiyonu almış bulundu. 2 ortağı ile birlikte toplam 150 bin dolar harcayarak siteyi kuran Aydın, Türkiye’de internetin yaygınlaşması sürecini değerlendirmeye devam etti. Yemeksepeti ilk olarak İstanbul’da aktif olmaya başladı, bu süre zarfında kullanıcılar da restoranı aramaktansa internet üzerinden bir tık ile yemek siparişi vermenin daha kolay olduğunu fark etmeye başlamışlardı. 

İstanbul’dan sonra Ankara ve İzmir’de de faaliyet gösteren site çok kısa bir zamanda 70 bin üye kullanıcı, 650 restoran ve 5 milyon ciroya ulaşmış oldu. Bilinirlik daha büyük başarıları getirdi ve en başta tepki gösteren küçük işletmeler, bir süre sonra Yemeksepeti.com bünyesine dahil olmaya başladı birer birer. Bu sayede yeni müşterilere ulaştılar ve kullanıcı sayısı da ciddi oranda arttı.

2004 ve 2005 yıllarında Altın Örümcek Web Yarışması’nda üst üste 2 kere “Türkiye’nin En İyi Web Sitesi” ödülünü alan Yemeksepeti aynı zamanda “Servisler” ve “E-Ticaret” kategorilerinde de birinciliği kaptı. Ödüllere doyamayan şirket, yine Altın Örümcek Web Yarışması’ndaki başarılarına 2006’da yenilerini ekledi. Endeavor Derneği tarafından 2007 yılında “Endeavor Girişimcisi” seçildi. Bu ünvanı yenilikçilik, ekonomiye katkı, rol model potansiyeli, ektik değerler, Endeavor ile uyum ve girişimci atılımcılık gibi kriterleri karşılayarak hak etti.

Endeavor’daki başarıları Yemeksepeti için ciddi bir dönüm noktasıydı. Endeavor’ın dünya çapındaki stratejik danışmanlık, sermayeye ulaşımda aracılık, mentorluk, destek ağı ve tanıtım desteklerinden faydalanan Aydın, CNBC-e Business Dergisi tarafından 2010 yılında “Türkiye’nin En Başarılı Genç Girişimcisi” seçildi.

Yemeksepeti Dünya Çapında Hatrı Sayılır Bir Marka Oldu

26 – 27 Nisan 2010 tarihlerinde ABD Başkanı Barack Obama’nın gerçekleştirdiği Girişimcilik Zirvesi’ne dünyanın dört bir yanından davet edilen 150 girişimcisi arasında bulunan Nevzat Aydın, bu süreçten sonra da yine çeşitli dergilerde “Yılın İş İnsanı” ödülüne adını altın harflerle yazdırdı. Hollanda Girişimcilik Programı olan Holland Program on Entrepreneurship (HOPE) tarafından 2011 yılında gerçekleştirilen Meet The Dragons etkinliğine yatırımcı olarak katıldı.

Şüphesiz Yemeksepeti’nin seyrini değiştiren en kayda değer dönem 2015 yılında dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu olan Delivery Hero şirketine satılmasıydı. Yemeksepeti, Berlin merkezli şirket tarafından 589 milyon dolar değerleme ile satın alınarak Türkiye’de o güne kadarki en büyük internet satışına imza attı.

Çalışan Motivasyonunu Yükselten Yemeksepeti Ofisi

Çalışma ortamı ile büyük ilham sağlayan ince detaylara sahip Yemeksepeti Park ofis girişinde yerde bulunan kullanıcıların isimlerinin yazılı olduğu yıldızlı çıkartmalardan oyun alanlarına, uyku odalarından tribün alanına, bilardo masasından minderli trombolin alanına, hamakvari koltuklardan minderli çalışma alanlarına, geçmişe götüren nostalji kokulu retro oyunlardan Türk ressamların sanat eserlerine, PlayStation odalarından spor salonu ve duş alınabilen soyunma odalarına, jukebox müzik kutusundan masa tenisi masasına ve dinner formundaki yemekhanesine kadar envai çeşit yenilik barındırıyor. 

Konseptine göre farklı dekorasyonlara ve eşyalara sahip odaların bulunduğu katlar, köprüler ile sadece 8 ayda rengarenk bir dünya yaratılan Yemeksepeti ofisinde ekibin motive edilmesi amacıyla akşamları yoga ve pilates dersleri dahi veriliyor. Yemek.com video çekimleri ise alt kattaki mutfakta, video prodüksiyon ekibi ile gerçekleştiriliyor. Webrazzi ekibi çok konuşulan bu ofis ortamını birebir kameraya alarak Yemeksepeti.com kurucusu ve CEO’su Nevzat Aydın ile dolu dolu bir röportaj gerçekleştirdi ve ortaya bu görüntüler çıktı.

Kullanıcı Sadakatini Sağlayan Yemeksepeti Uygulamaları

Yemeksepeti üzerinden sipariş verilecek restorana önceki deneyimlere dayanan değerlendirmeler doğrultusunda karar verilebiliyor. Yazılan yorumlar haricinde hız – servis – lezzet kriterlerine uygun olarak verilen puanlamalar kullanıcıları yönlendiren değerlendirmeler olarak biliniyor.

Joker uygulaması ile yeni restoranlar keşfedilebilirken hesaba o sipariş için tanımlanan indirimler doğrultusunda restorandan verilen sipariş daha uygun hale geliyor. 

Cüzdan uygulaması hesaba bağlandığı takdirde Yemeksepeti Cüzdan hesabına bakiye eklenerek sipariş verilirken ödeme aşamasının hızlandırılması sağlanabiliyor.

Fırsatlar sekmesinde yer alan ve sürekli güncellenen semte özel indirim ve promosyonlardan faydalanılabiliyor. Yemeksepeti anlaşmalı firmalar ile beraber hazırlanan menüler ile damak tadına göre seçimlerde bulunulabiliyor.

Üniversite öğrencileri için kampüse teslimat sağlayan tüm restoranlar ve menüler incelenebiliyor ve bu restoranların sağladığı kampüse özel fırsatlardan yararlanılabiliyor.

En sevilen restoranlar “Favoriler”e eklenip, sonraki siparişlerde kısayol olarak yaratılan listeden kolayca erişim sağlanarak sipariş için karar verme süreci kısaltılabiliyor. 

Banabi uygulamasıyla çok kısa sürede ihtiyaç duyulan market alışverişleri tamamlanabiliyor. Bir, iki ürün veya çok daha fazlası için 7/24 Banabi’den faydalanmak mümkün. 

Yukarıda bahsedilen uygulamalar ve dönemsel fırsatlar ile hesaba puan eklerken Yemeksepeti kupon ve Yemeksepeti hediye çeki kazanma fırsatı yakalanabiliyor.

Tüm bu serüven boyunca Yemeksepeti; güncelliğini koruyan, yaratıcı bakış açısıyla ve toplumun ihtiyaçlarına olan duyarlılığıyla en çok kullanılan uygulamalardan biri olarak varlığını devam ettiriyor.