Müşteri özellikleri hızla değişiyor. Dijital ile gelen değişim, müşterileri de etkiledi.  Müşterilerin davranışlarında, satın alma tercihlerinde değişiklikler meydana geldi. Hedef kitle özelliklerinde sapmalar yaşanıyor. Müşteri özellikleri farklılaşıyor, anlamak zorlaşıyor. Tüm bunlar markaların işini zorlaştırıyor. Bir yandan yeni dönemi anlamaya çalışırken, diğer yandan yeni dönemin müşteri ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyorlar.Fakat müşteri özellikleri hakkında bilgi sahibi olmadan bunu başarmak pek mümkün görünmüyor.

Peki yeni dönemin müşteri özellikleri neler? Şimdi onları inceleyelim.

Araştırma yapmayı seviyorlar

Son dönemde yapılan birçok araştırma, müşterilerin bir ürün alırken eskisine oranla daha fazla araştırma yaptıklarını gösteriyor. Araştırma yapmak eskisine oranla daha kolay ve keyifli. Tüketiciler yorulmuyor. İstedikleri bilgilere kolaylıkla ulaşıyorlar.

Tüketiciler bir ürün almadan önce onun hakkında araştırma yapıyorlar. Ürün hakkında yapılan yorumları inceliyorlar. Bazıları ürünü, ürün karşılaştırma sitelerinde inceliyor ve en uygun fiyata almaya çalışıyor. Ürün ve marka hakkında Sosyal Medyada yazılanları önemsiyorlar. Ürün alma kararlarında markanın online itibarı önemli bir nokta oluyor.

Daha bilgili ve güçlüler

Markaların tüketicileri etkileme gücü giderek azalıyor. Çünkü tüketici birçok alanda araştırma yaptığı için marka yöneticilerinden daha bilgili oluyor. Tüketiciyi ikna etmek daha zor. İnanmadıkları birşey söylediğinizde size kanıtlarıyla, ekran görüntüleriyle öyle olmadığını gösteriyorlar.

Tüketiciler artık daha güçlü. Farkındalık düzeylerinin artması onları daha güçlü hale getirdi. Ve bu güçlerinin farkındalar. Tüketici hakları konusunda daha bilinçliler. Eğer bir şekilde marka onları mağdur ederse, bunun karşısında sessiz kalmıyorlar. Sosyal Medyada mağduriyetlerini paylaşıyorlar. Arkadaşlarına o markadan ürün almamalarını söylüyorlar. Bu da müşteri hizmetlerine yeterli önem vermeyen markaları olumsuz etkiliyor. Hataları pahalıya patlıyor.

Müşteri özellikleri konusunda en hassas detaylardan biri, onların eskisine göre çok daha bilgili olmalarıdır. Müşterilerin bilgi eksiklerinden yararlanmak yerine, ona en iyisini, en doğrusunu sunmaya çalışmak, çok daha sağlıklı bir yol olacaktır.

Alternatifleri çok

Dijitalin en önemli etkilerinden biri: Mekan kavramını değiştirmesi. Lojistik imkanlarının da artmasıyla mekan kavramı ortadan kalkıyor. Artık dünyanın bir ucundaki ürüne hızlıca ulaşabiliyorsunuz. Bir ürün almaya karar verdiğinizde mağazaya gitmenize gerek kalmıyor. Tek bir tıkla kapınıza kadar geliyor. Bu durum tüketicilerin elini çok güçlendirdi. Alternatiflerini çoğalttı. Seçim yaparken daha özgür hareket ediyorlar. Kendileri için en uygun ürünü seçmeye çalışıyorlar. Markalar ise, en uygun ürün olma için çaba sarf etmek zorunda kaldılar. Çünkü sizin ürününüz onlar için uygun değilse, seçilme ihtimaliniz ortadan kalkıyor.

Sadık değiller

Tüketiciler kendilerini sadık hissetmiyorlar. Çünkü eskisine oranla çok fazla marka ile muhataplar. Herhangi birine bağlanmayı tercih etmiyorlar. Kendilerine en yakın markayı tercih ediyorlar. Eğer başka bir marka onlara güzel bir fırsat sunarsa o markayı tercih ediyorlar. Onlar için önemli olan o ürünü alırken iyi hissetmeleri. Zaten markalara kolay ulaşabilmeleri, bolluk çağında olmamız, markaların eski cazipliğini ortadan kaldırdı. Gerçekten bağlanacak marka sayısı çok azaldı. Müşteri sadakati hiç olmadığı kadar zor bir kavram. Sadık müşterileriniz olsun istiyorsanız, her zamankinden çok çalışmanız gerekiyor.

Yeni dönem tüketiciler hep daha fazlasını istiyorlar. Sadık oldukları kavram, daha iyisi . Kim daha iyiyse ona sadıklar. Ve bu sadakatleri daha iyisini bulana kadar geçerli. Çünkü eskisi gibi bir marka ile bağ kuracakları bir süreye sahip değiller. ( Bu konu ile ilgili müşteriniz ne kadar sadık? Konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Sadık olmamak, müşteri özellikleri açısından öne çıkan bir yeni dönem gerçeğidir. Yapılan araştırmalar müşterilerin markalara sadık olmadıklarını net bir şekilde gösteriyor.

Etkileyenleri çok

Tüketiciler ciddi bir mesaj bombardımanı altındalar. Markalar ısrarla kendilerini tercih etmelerini istiyorlar. Sürekli reklam ve pazarlama faaliyetlerine maruz kalıyorlar. Karar vermek için çok alternatifleri oluyor. Tüm bu faktörler karar vermelerini zorlaştırıyorlar.

Markaların ayakta kalmaları  özlerini kaybetmeden çağa uyum sağlamalarına bağlı. Bunu sağlamak için ise müşterilerini tanımak, onların ihtiyaçlarını anlamak ve bu ihtiyaçların bir adım ötesine geçmek gerekiyor. Bunu yapabilen markalar güç kazanıyor, ayakta kalıyorlar. Yapamayanlar ise yoğun rekabet şartları içinde kaybolup gidiyorlar.

Müşteri özellikleri hakkında birçok çalışma ve araştırma var. Fakat özünde önemli olan, insanı anlamaktır. İnsanı anlar, psikolojisi hakkında fikir sahibi olursanız onu tanımanız kolaylaşacaktır.

Müşteriyi özelliklerinin yanında, müşteriyi ikna etmek de çağımızda en önemli konulardan biridir. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiler için müşteriyi nasıl ikna ederiz? Yazımızı okuyabilirsiniz.