Pandemi dönemi ile birlikte insanların yaşamlarında ortaya çıkan değişim iş hayatının da ciddi anlamda değişmesine neden olmuştur. Bu kapsamda ciddi değişikliklerin yaşandığı iş yaşantısında artık sadece uzaktan çalışma sistemi ile önlemler alınmıyor. Pandeminin bir yaşam tarzı yaratmaya başlaması çerçevesinde artık yeni nesil bir çalışma sistemi olan work station anlayışı da fazlası ile gündeme geliyor. Peki, nedir bu sistem? Bu sistemler çerçevesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Aşağıda bütün bu sorularınıza cevap olacak nitelikte detaylara yer veriyoruz!

Pandemi ve Değişen İş Yaşamı

2019 Aralık sonrasında dünyada hiçbir şey eskisi gibi olmadı. İnsanların birbirileri ile temas etmeyi bırakın dışarı çıkmaktan dahi ciddi manada çekindikleri bir dönemde işe gitmek de artık bilgisayar başına geçmek olarak algılanmaya başladı. Bu çerçevede insanlar için evden çalışma sistemi iş yaşamının ta kendisi oldu. Ancak pandeminin uzun sürmesi ve şirketlerin bir yerde normalleşmeye adım atması gerekliliği bu durumu değiştirmeye başladı.
Şirketler için pandemiye göre yaşamak söz konusu olurken tam da bu noktada gündeme gelen çalışma sistemi de work station oldu. Peki, nedir bu work station? Work station kullanımı nerelerde mümkündür? Tüm bu sorulara cevap vermenizi sağlayacak içeriklerle sizlere çözüm sunuyoruz!

Fotoğraf: unsplash

Work Station Nedir?

Work Station İngilizce çevirisi ile İş İstasyonu olarak ifade edilebilecek bir kavramdır. Gerçekten de işin bir istasyonda gerçekleştirilmesi anlayışına dayanan bu hususun iş hayatında masa anlayışını baştan aşağıya değiştirdiğini ifade edebiliriz. Klasik ofislerde masaların yan yana ya da karşı karşıya dizilmesi söz konusuydu. Bu da pandemi döneminde insanlar için ciddi bir risk anlamına geliyordu. Riski ortadan kaldırmak adına 2021 yılı ile birlikte gündeme gelen work station farklı bir çözüm sunuyor.
Çalışanların bir arada olmasını sağlarken aynı zamanda riskten uzak durmalarını destekleyen work station ile harika bir çalışma ortamı yaratmak mümkün oluyor. Peki, bu kusursuzluğu yakalarken sizi bekleyen detaylar nelerdir?

Çalışma alanının daha derli toplu olması adına tercih edebileceğiniz work station seçeneği ile birlikte aslında pek çok avantaj elde edebiliyorsunuz. Bu avantajlara yakından bir göz atarak neden work station ile yola devam etmeniz gerektiğine bir göz atalım!

Çalışma Alanı Artar

Çalışma alanının daha konforlu ve geniş olması adına tercih edilen en önemli konulardan bir tanesi de hiç şüphesiz çalışma alanındaki artıştır. Work Station daha az yer kaplayan ama çalışma alanının daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan seçeneklerden bir tanesidir. Çalışanlar için geniş alan sunsa da genel alan kullanımı ile alakalı herhangi bir olumsuzluğun ortaya çıkmamış olması da çalışma alanları ile alakalı daha kaliteli seçenekleri gündeme getirir.

Pandemi Riski Ortadan Kalkar

Çalışma alanlarında work station tercihinin en önemli avantajlarından bir tanesi de hiç şüphesiz pandemi riskinin ortadan kalkmasıdır. Zira pandemi öncesinde kullanılan pek çok çalışma çözümünün temasa engel olamadığı görülmektedir. Bu bağlamda da pandemi riskinin ortadan kaldırılması noktasında çözümlere başvurulmalıdır. Özellikle de insanların 1,5 – 2 metre mesafeden ve maskeyle birbirilerine temas etmeden çalışma durumunda oldukları bir dönemde work station adeta kurtarıcı bir çözüm olmayı başarır.

Siz de iş yaşamınızda ideal çözümlerden yarar elde etmek adına mutlaka workstation çözümlerine başvurmalısınız. Pandemi gibi zorlayıcı bir etkinin yanı sıra diğer hastalık ve risklerin de bu çalışma seçeneği sayesinde ortadan kaldırılmasını sağlamak mümkün olacaktır.

Bütün Çalışanlar Tek Bir Yerde

Çalışanların birbirinden uzakta ve bağımsız bir şekilde çalışmalarının genellikle iş süreçlerini yavaşlatması söz konusu olur. Bu da ortaya çıkan işin uzun vadede yetersiz kalmasına yol açabilir. Ancak workstation tercih edildiğinde bu tür bir olumsuzlukla karşı karşıya kalmak söz konusu olmayacaktır. Aksine bir arada olan çalışanların daha kaliteli bir iletişim kurmaları ve çalışmanın daha anlamlı olmasını sağlamaları mümkün olacaktır.

Siz de iş yaşamının en özel konularından bir tanesi olan work station ile alakalı en ideal çözümler için mutlaka seçeneklere bir göz atmalısınız. Hem trendleri yakalamak hem de daha kaliteli bir çözüme ulaşmak adına bu seçeneğin sizin için ideal olacağını kesinlikle unutmamalısınız.

Fotoğraf: workinton

Work Station Nerelerde Kullanılır?

Work station, kullanım alanları bakımından oldukça ideal seçeneklerden bir tanesi olurken nerelerde kullanıldığı da merak konusu olan bir çözümdür. Bu bağlamda bir workstation satın almadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli detayların aslında çalışma yaşamına uygun bir şekilde tasarlanmış alternatifler olduğu açıktır.

Farklı çalışan kapasitesine sahip work stationlar ile arzu ettiğiniz her sonuca kısa sürede ulaşma şansı elde edebilirsiniz. Bu bağlamda önemli olan sadece çalışma standartlarınıza uyumdur. Söz konusu bakış açısından hareketle workstation seçerken herhangi bir kıstasa dikkat etmenize gerek yoktur. Sadece size uygun bir çözüm belirlemeli ve sonrasında harekete geçmelisiniz.

Work Station Eski Çalışma Sisteminin Önüne Geçer mi?

Work Station uygulamaları ile alakalı en ideal seçeneklerden yararlanmak isteyen yeni nesil ofisler için dikkate alınması gereken temel husus çalışma standartlarınıza uygun seçenekler ortaya çıkarmaktır. Zira pek çok çalışma alanında eskiye dönüş sinyalleri başlasa da eski çalışma sistemlerinin tercih edilmediği görülmektedir. Burada yeni bir felsefeye alışan çalışanların eskiye dönüşte yaşadıkları zorlanma değerli oluyor.

Çalışanların eskiye dönüşte karşılaştıkları zorlukların yanı sıra işverenlerin de yeni çalışma modeline uymalarının çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Nedeni ne olursa olsun workstation anlayışının gün geçtikçe yaygınlaştığını ifade edebiliriz. Üstelik sadece tüketiciler kanalında değil workstation çözümleri sunan markalar bazında da ciddi bir değişimin söz konusu olacağı açıktır. Bu nedenle de yeni çözümlerle birlikte artık çalışma hayatının baştan aşağı dönüşmesi beklenmektedir. Siz de çalışma hayatınızı yeni trendlere göre belirleyerek workstation seçeneklerini değerlendirmelisiniz!