Bana 24 saat yetmiyor diyen birini görünce genelde şaşırıyor, ne kadar çok işi var diye düşünüyordum . Zamanla böyle insanları yakından tanıyınca gerçeği fark ettim. 24 saat bir insana yetmiyorsa problem günün 24 saat olması değil. Kişinin ne yaptığını bilmemesi. Çünkü dünyadaki herkes için zaman aynı. Başarılı olan da 24 saatte oluyor, başarısız olan da. Böyle olunca karşımıza bir kavram çıkıyor. Zaman yönetimi. Ya da zamanı verimli değerlendirmek.

Bugün zamanı nasıl etkin kullanırız konusu üzerinde duracağız. Bunu yaparken de basit bir yöntemden faydalanacağız. Bu yöntem Stephen Covey’in kitaplarında bahsettiği 4 bölge ya da kare yöntemi. Bu yöntemde yapılan işlerinizi önemlilik ve acilliklerine göre parçalara ayırıyorsunuz. Daha sonra da zamanınızı bu bölümlere uygun olarak paylaştırıyorsunuz.

Gelelim bölgelere:

1. Bölge: Acil ve önemli işler:

Önemli işlerinizden acil olanları yaptığınız bölge. Bu bölgeyi çok kullanıyorsanız, bir işin yapılması için önemli olması ve acil olması gerekiyor.

2. Bölge: Acil olmayan ve önemli işler:

Önemli işleriniz için son anları beklemiyor, işlerinizi bitiş tarihinden daha önceki bir sürede tamamlıyorsanız, 2. Bölümü daha fazla kullanıyorsunuz.

3. Bölge:Acil ve önemsiz işler:

İşler önemsiz de olsa acil olarak yapıyorsanız, bu bölümü kullanıyorsunuz. Bu da sizin işin öneminden çok yapılma aciliyetine dikkat ettiğinizi gösteriyor.

4. Bölge: Acil olmayan ve önemsiz işler:

Bir işin yapılma aciliyeti yok ve yapılsa da bir şeyi değiştirmiyorsa ve siz bu işleri yapıyorsanız 4. Bölgedesiniz.

Bu 4 bölgeyi tanımış olduk. Acaba en önemli bölge hangisi? Hangi bölgeyi kullananlar daha başarılı oluyorlar? Bu sorulara genelde 1. Bölge deniliyor.

Genel düşünceye göre bir işin yapılması için acil ve önemli olması gerekiyor. Fakat araştırmalara göre hem şirketler açısından hem şahıslar açısından 2. Bölgeyi çok kullananlar daha başarılı. Çünkü işleri önemli ise son anları beklemiyorlar, acil olmasa bile yapıyorlar. Böyle olunca işlerini daha sağlıklı yapmış oluyorlar.

Ülkemizde ise en çok kullanılan bölge tabii ki 1. Bölge. Bir iş önemli de olsa acil hale gelmeyene kadar yapmıyoruz. Bence bunun nedeni, içimizdeki kahraman olma tutkusu. Milli maçlara bakın, genelde son dakikalarda ya kazanıyoruz, ya da kaybediyoruz. Çok kolay maçları zora sokup kazanmayı seviyoruz. Çünkü iş zorken onu başarmak bize daha keyifli geliyor. İş kolaysa onu da zora sokup sonra yapmanın bir yolunu buluyoruz.

Zaman yönetimi konusunu, zamanınızın ne kadarını hangi bölgede geçirdiğinizi inceleyerek daha iyi kavrayabilirsiniz.2.bölgeyi ne kadar çok kullanırsanız başarınız o kadar artacaktır.Bu şekilde işlerinizi daha verimli yapabilirsiniz.

Eğer bu bölge yönetimine dikkat etmeden işlerinizi yaparsanız, zaman mı sizi yönetiyor siz mi zamanı anlayamayabilirsiniz.

Ve en çok kullandığınız cümle keşke gün daha uzun olsa olur.