Louis Vuitton kimdir?

Louis Vuitton 1821’de Fransa’da küçük bir mezrada dünyaya gelmiştir. Ailesi marangoz ve çiftçiydi. Henüz 10 yaşında annesini kaybetmiştir. Louis üvey annesi kötü biri olduğu için 13 yaşında evlerinden kaçmıştır. Louis özgür ruhlu bir insandı. Paris’e yürüyerek iki senede gitmiştir. Yol süresince çeşitli işlerde çalıştı.

Paris günleri

Paris’te kutu yapımcısı ve paketleme atölyesinde çırak olarak işe başladı. Bu iş 19.yüzyılda çok saygındı. Louis birkaç senede ün yaptı. Paris’e gelmesi Louis’in talihini değiştirdi. Napolyan III’ün eşi Louis Vuitton’u “en güzel kıyafetleri zarif bir şekilde ambalajlamak” ile görevlendirdi. Bu görev Louis için harika bir fırsat oldu. Hayatı boyunca seçkin ve kraliyet ailesine hizmet etme imkanı bulmasına yol açtı.

Louis Vuitton Kuruluşu

1854’te evlendi ve o sene kendi dükkanı da Paris’te açtı. Vuitton, kullanışlı kare şeklinde sandıklar yaptı. Bunlar nakliye için daha uygun tasarımlardı. Sadece Paris’te değil yurt dışından bile talepler geldi. Daha sonra yuvarlak valizler çok yer kapladığı için daha kullanışlı yassı valizler tasarladı. Ve bu valizler çok beğenildi.

1870’de Fransız-Prusya Savaşı başlamasından sonra, Vuitton’un dükkanı yıkıldı ve içindekiler çalındı. Vazgeçmemek yeniden başlamak tüm olumsuzluklara rağmen yeniden başlamak çok önemli. Vuitton’un da vazgeçmeyen bir yapısı vardı. Pes etmedi. Aylarca yeni dükkânının yapılması için uğraştı. Daha güzel bir mevkide ve güzel bir tanıtımla yeni mağazasını açtı.

Vuitton, İspanya Kralı XII. Alfonso’dan, gelecekteki Çar II. Nicholas’a kadar dönemin en ünlü insanlarının çoğunun bagaj tedarikçisi oldu. Süveyş Kanalı’nın açılışı için Mısır genel valisi İsmail Paşa için özel sandıklar ve 1876’da Kongo’nun kaynağını keşfeden Savorgnan de Brazza için bir sandık yaptı. Malzemelerin kalitesi, düzenleme İç mekanlar ve kaplamalar, Vuitton’un lüks gövdelerini daha önce üretilmiş olan her şeyden çok daha üstün yaptı.

fotoğraf: pixabay

I.ve II. Dünya Savaşları ve Louis Vuitton

1892’de Louis Vuitton öldüğünde oğlu Georges Vuitton, yönetimi devraldı ve markayı dünya markası yapmak istedi. Georges Vuitton markanın taklit edilmesini engellemek amacıyla ikonik LV Monogram Canvas’ı tasarladı. Şirket daha sonra dünyada çok fazla talep gören yeni modellere imza attı.
I.Dünya Savaşı’nda; lüks çanta modellerinden ziyade sağlam askeri sandıklar kullanıldığından, üretim tarzı farklılaştı. Üretimin bir kısmı ambulanslara yüklenen katlanır sedyelere ayrıldı. Savaş zamanı, 1918 Alman saldırısı sebebiyle malzeme tedariğinde ve işçilerin güvenliğini sağlamada sıkıntılar yaşandı.
Savaştan sonra, Louis Vuitton müşteri yeniden özel siparişler vermeye başladı. Dünyada ekonomi kötüleştikçe, firma karlılık arttırmak için çalıştılar. Georges’in oğlu, Gaston babasına destek oldu , reklam ajansı kuruldu ve tasarım ofisi oluşturuldu. Georges Vuitton 1936’da vefat etti. O dönemde, özel siparişler azdı ve satışlar çeşitli sandıklara yoğunlaşmıştı. Yine bir savaş dönemi yaşandı, II. Dünya Savaşı sürecinde, teslimat kısıtlandı, denizaşırı sözleşmeler iptal oldu, fabrika ve mağazalar kapandı. Savaş sonrası marka küllerinden doğdu. Yine vazgeçmediler. Gaston’un oğulları ve damadı şirket yönetiminde etkili oldular.

Louis Vuitton’un 100. yılı

1954’te yani şirketin 100. yıldönümünde Louis Vuitton, Champs-Elysées’den Avenue Marceau’ya taşındı. Tüm dünyada seyahat sürelerinin kısalmasıyla beraber, şirket yumuşak kenarlı bavulu tasarladı. Gaston Vuitton, tanınmış sanatçıları aksesuar tasarımına çağırdı. 1959-1965 yılları arasında her sene ortalama 25 yeni valiz modeli tasarlandı. Louis Vuitton, başarılı olup ünlenince, büyük bir sahte Louis Vuitton ürünleri ile karşı karşıya kaldı. Gaston Vuitton, 1970’de vefat etti. Vefatından bir sene evvel, Tokyo’da mağaza açarak sahtecilere karşı önlem almak istedi. Firma ayrıca, sahtecilikle mücadele için, başarılı reklam kampanyalarına imza attı.

Gaston Vuitton’un damadı olan Herry Racamier, 1977’de şirket yönetimini devraldı. Racamier başarılı bir iş adamıydı. Daha öncesinde, çelik üretimi şirketini büyük karla satmıştı. Bu başarısı, Louis Vuitton’da da devam etti. Şirket satışlarını, 1977’de 20 milyon dolardan 1987’de 1 milyar dolara çıkardı. Racamier döneminde, tüm dünyada Louis Vuitton mağazaları açıldı ve Asya ana ihracat pazarı haline geldi. Şirket için, 1980’ler çok başarılı yıllardı. Çünkü, tanıtım da başarıyla yapıldı. Sponsorluklar yapıldı ve opera ve müzik için, vakıf kuruldu. Ayrıca üretimde modern teknolojiler kullanıldı ve sahtecilikle savaşta, satış gelirinin yüzde ikisi kullanıldı.

Louis Vuitton ve Möet –Hennessy Birleşmesi

1987’de Louis Vuitton, içki firması olan Möet-Hennesy ile 4 milyar dolarlık bir birleşme yaşandı. Bu birleşme ile, her şirketin kendi yönetimi ve iştirakleri üzerindeki özerkliği korundu. Louis Vuitton yatırımlarını genişletti. Möet-Hennesy, Louis Vuitton’dan 3 kat büyüktü, bu sebeple başkanı, Alain Chevalier LVMH’nin başkanı , Racamier ise başkan yardımcısı oldu. Racamier ve Vuitton ailesi, Louis Vuitton’da yüzde 60 hissesi , LVMH’de yüzde 17’lik hisseye düşmüştür.

Başta karlı ve güzel giden ortaklı, sonrasında Racamier ve Chevalier arasında şirket yönetimi ve başka konulardaki yasal mücadelelere evrildi. Racamier, finans mühendisi olan Bernard Arnault’u şirkette hisse satın almasını istedi. Racamier, Arnault ile LVMH’deki konumunu geliştirmeyi istiyordu. Ancak, sonrasında Arnault’un kendine ait başka hedefleri olduğunu anladı. Fransız yatırım bankası Lazard Frères ve İngiliz likör devi Guinness Plc’nin yardımıyla Arnault, LVMH hissesinin yüzde 45 hissesini kendisi için güvence altına aldı.

fotoğraf: unsplash

Chevalier istifa etti, sonrasında Racamier ve Arnault arasında 18 aylık yasal savaş sürecine girildi. LVMH satışlarının yüzde 32’sini oluşturan Louis Vuitton’un gücüne rağmen, Racamier, Möet ve Hennest ailelerininin desteklerini kazanan, Arnault’a karşı LVMH hisselerini ellerinde tutamadılar. Mahkemede Arnault kazandı. Racamier ise, Paribas ve L’Oréal gibi Fransız yatırımcıların desteği işe başka bir lüks mal gurubu olan Orcofi’yi kurmak için istifa etti. Böylece Louıis Vuitton ailesinin izleri LVMH’den silindi.Arnault, Vuitton’un üst düzey yöneticilerini kendine göre yeniden belirledi ve lüks imparatorluğunu oluşturdu.

Louis Vuitton sembolünün, 1980’lerin ortalarında heryere yayılması, statü sembölü olmasına zarar verdi ve kar ve satışlar 1990’ların başında düştü. Arnault, Louis Vuitton, Dior, Givenchy, Lacroix ve Loewe gibi lüks perakendecileri arasında veri işleme ve reklam paylaşımı oluşturmayı istedi. Yine 1990’ların başında, eski bir tekstil yöneticisi olan Yves Carcelle, Louis Vuitton’un başkanı oldu ve satışları artırmak amacıyla şirketin 150 mağazasına dağıtılan ürün yelpazesini büyüttü.

1990’larda Asya Krizi ve Toparlanma Süreci

LVMH, 1990’ların ortasında büyüme ve gelişmeye adapte oldu. 1996’da uluslararası gezginlere yönelik özel bir perakendeci olan, DFS Group Ltd’ye yüzde 61’lik hisse için yatırım yapıldı. LVMH sonrasında, Chateau D’Yquem şaraphanesine yatırım yaptı ve moda şirketleri Céline ve Loewe’yi aldı. Ertesi yıl LVMH, Fransız parfüm ve güzellik ürünleri perakendecisi Sephora’yı 267 milyon dolara satın aldı ve bir Alman kozmetik ve güzellik ürünleri perakendecisi olan Douglas International’a yatırım yapmıştır.

Tüm bu satın alımlara rağmen, 1997-98’de şirketin satışları düştü. LVMH Asya krizinden çok etkilendi, çünkü şirketin satışlarının yarısını Asya pazarı oluşturuyordu. LVMH ayrıca, içki rakipleri Guinness plc ve Grand Metropolitan plc’nin birleşmesini engellemek için çok zaman ve para harcadı ve bu, Asya’daki finansal durumla birleştiğinde, LVMH’nin hisse fiyatında Temmuz ve Kasım ayları arasında yüzde 38’lik bir düşüşe neden oldu. Bu durum geçiciydi. Merrill Lynch Global Securities analisti Edouard de Boisgelin, Business Week’te 1997 sonlarında ‘Asya geri gelecek. Önümüzdeki yıllar için olağanüstü bir büyüme kaynağı olacak. ‘ diye öngördü. Yeniden büyümeye hazırlık için LVMH, yeni markalar satın alma sürecine girdi.

Milenyum ve yeniden yükseliş

1999 senesi LVMH için iyi bir sene oldu. Asya ekonomileri düzeldi ve böylece LVMH’in önemli bir pazarı olan Asya’da satışlar yeniden arttı. Şirketin hisseleri Ocak ve Ağustos arasında yüzde 77 arttı.

Satışlar arttıkça yeni yatırımlar ve satın almalar da artmıştır. Şirket, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki koku ve kozmetik alanındaki varlığını büyütmek için, dört Amerikan güzellik ürünleri şirketine yatırım yaptı: Hard Candy, Bliss Spa, BeneFit Cosmetics ve Make Up For Ever. Diğer önemli yatırımı da, beş kız kardeş tarafından işletilen bir İtalyan moda tasarım evi olan Fendi’nin çoğunluk hissesini satın almak sebebiyle, İtalyan moda şirketi Prada ile ortaklığa imza atması olmuştur.

1999 yılında LVMH satışları, bir önceki yıla göre yüzde 23 artışla rekor seviyede olmuştur. Şirket, lüks eşya pazarının lideri olma konumunu iyice pekiştirmişti. LVMH, ABD merkezini Aralık 1999’da New York’ta açtı… Marka, 21. yüzyıla da damga vurmaya hazır görünüyordu.

LVMH 2000’lerde de ciddi satın alımlar ve yatırımlar yaptı. 2000’de Emılo Pucci’yi satın aldı. Ayrıca, 2001’de Fendi’de olan hisselerini arttırdı. 2011’de Bulgari hisselerini devretti. 2016’da Rimova’yı devraldı. 2019’da; LVMH, Rihanna tarafından geliştirilen yeni bir lüks Maison yaratmak için Fenty’yi piyasaya sürdü. Müzisyen yüzde 49.99 hisseye sahipken, LVMH yüzde 50.01 çoğunluğa sahiptir. 2019’da; Tiffany&Co için hisse başına 135 ABD doları yani toplamda 16,2 milyar dolar ödeyeceğini onayladı.

2018’de Louis Vuitton marka değeri  54,952 milyar dolar olmuştur. Dünyada lüks ürünlerde en değerli marka olarak seçilmiştir. Çok köklülüğü uzun yıllar avantajı olmuştur. LVMH’nin 2018 4.592 mağazası olduğu tespit edilmiştir. Louis Vuitton, Moët ve Hennessy’nin bir birleşimi olan LVMH, dünyanın en çok lüks ürün satan şirketlerindendir. LVMH, Louis Vuitton markasıyla lüks deri ürünleri, el çantaları ve hazır giyim modası, Moët ve Hennessy markaları ile şarap ve alkollü içkiler satmaktadır.

fotoğraf: pixabay

Louis Vuiton Marka Stratejisi

  • LVMH grup ciddi oranda yatırım yaparak ve büyüyerek, yayılmacı marka stratejisinin en önemli örneklerindendir.
  • Lüks ürünlerde lider markadır ve zengin bir hedef kitlesi vardır. Bu hedef kitlede markanın kuruluş yıllarında kraliyet ailesi ve seçkin kişilere hizmet etmesinin etkisi vardır. Bu yüzden de indirim yapılmayan bir politika izlemiştir.
  • Şirket ayrıca kurum içi eğitime de önem vermekte. Bu nedenle grup liderleri için eğitim merkezi olan, Londra merkezli LVMH House’i açtı.
  • LVMH sosyal sorumluluk projelerine de önem vermiştir. 2019’da LVMH, altı Fransız şehrinde savunmasız durumlarda kadınları desteklemek amacıyla “Une Journée Pour Soi” (“A Day All Your Own”) girişimini başlatmak için Secours Populaire ile ortak oldu.
  • Marka sanatçılarla çalışmıştır. Bu da markanın profesyonelliğine ivme kazandırmıştır. Marka sanata önem vermiştir.
  • İstikrarlı büyümesini devam ettirmiştir.
  • Şirket dağıtım stratejisini çok dikkatli yapmıştır.
  • Reklamlarında da en iyi aktrisleri oynatmıştır ve seçkin görünümünden taviz vermemiştir.

LVMH Covid-19 Etkisi

Başkan Bernard Arnault, krizden kaynaklanan etkilerin bir süre daha grubun performansını etkileyeceğini kabul etmesine rağmen, Avrupa’nın çoğunda virüs kısıtlamalarının kalkmasıyla Haziran ayında toparlanma belirtileri gösterdi. Bernard Arnault, koronavirüs nedeniyle diğer tüm milyarderlerden daha fazla para kaybetti.

Koronavirüsten önce LVMH, rekor düzeyde gelirlerini ilan ediyordu. Salgınla beraber perakende mağazalar kapandıkça ve milyonlarca insan işsiz kalınca, LVMH’nin hisseleri de düştü.

Bloomberg’in haberine göre , Arnault salgın sırasında kişisel servetinden diğer milyarderlerden daha fazla para kaybederek, Ocak ayındaki 109 milyar dolardan 77 milyar dolarlık net değere düşmüştür.