E-ticaret alanında bir dev haline gelen Hepsiburada, 1998 yılında kurulmuştur. “İstediğin her şey ayağına gelsin!” sloganıyla hayata başlayan e-ticaret sitesi, bugün hayatımızda büyük ve önemli bir yere sahip olmayı başardı. Her geçen gün internet alışverişlerine olan talebin artmasıyla da artık her birimizin evine girmeyi başardı. Bu başarının en önemli etkeni de kullanıcılarına sunduğu güven yer alıyor. Milyonlarca kullanıcı aradığı güvenli alışverişi burada rahatlıkla bulmayı sevdi. Elde ettiği bu başarının ardında herkese ilham verecek etkili bir de öyküsü var.

Hepsiburada’nın Milyonlara İlham Veren Başarı Öyküsü

Hanzade Doğan Boyner, 1998 yılında online alışveriş siteleri arasında bir dev ve marka haline gelen hepsiburada.com’u kurmuştur. Başladıkları ilk anda güven temelli bir sistem icat etme düşüncesi ile hareket edilmiştir. Geldiği noktaya baktığımızda atılan her adımın bugün nasıl bir başarıya dönüştüğünü görebiliyoruz. Kuruluş aşamasında 100 bin dolar ile yola çıkıldı ve bugün ülkemizde değerli bir marka haline geldi. Hepsiburada, başarının arkasında verimli bir çalışma ve inanç olduğunun en büyük örneğidir.

fotoğraf: pexels

Hepsiburada.com’un Arkasındaki Kadın Başarısı!

Kadın girişimciler için gerçek ve somut bir örnek olan Hepsiburada’nın arkasında kadın gücü bulunuyor. Zor şartların ve engellerin arkasında düzenli bir çalışmanın yanı sıra inançta yer alıyor. Tam inanç doğrultusunda bugün her birimizin en güvenilir bulduğu alışveriş sitesi ortaya çıkıyor. Geçmiş dönemde çok iyi firmalar ile çalışmak ya da inanılmaz yatırımlar şart değil. Bir kadının istediğinde neler yapabileceğini burada görebiliyoruz. Tabi ki bu gelişim sürecinde de başarıya giden yolda pek çok etken var. Bu etkenler arasında gelişime daima açık olmak ve her zaman yenilikleri takip etmekte önemli bir yere sahiptir. Hepsiburada gibi başarılı olmuş markaların geldiği noktalara baktığımızda yeniliklerin markayı daha da ileriye götürdüğünü görebiliriz.

Teknoloji ile gelen ilerleme

Özellikle internet ve teknoloji ile her gün farklı bir ilerleme kaydetmemizin de payı büyük diyebiliriz. Geleneksel modeller bir noktaya kadar bir girişimcinin ilerlemesini sağlıyor. Bir noktadan sonra kendisini yeniliğe ve gelişmeye kapatan girişimcilerin yolu tıkanacaktır. Her gelen nesil farklı bir arayışa giriyor. Bu ihtiyaçlara cevap vermek de önemli bir hal alıyor. Bir girişimcinin sürekli olarak kendisini ve zihnini beslemesi de bu noktaya devreye giriyor. Günümüzde her dilde kaynağa ulaşmak oldukça kolay bir hale geldi. Dünyanın her bir tarafındaki gelişmeleri de takip etmek oldukça basit. Ayrıca bunlarla yetinmeyerek kitaplar, filmler ve dizilerden de yardım alabilirsiniz.

Tabii ki başarısızlık öykülerinden de alabileceğiniz dersler oldukça fazladır. Bir başkasının hatası sizin yolunuzdaki engellerin kalkmasına yardımcı olabilir. Çözümü bir hatada bulabilir ya da hayallerinize giden yolda atılacak adımlarınızı belirlemenize katkı sağlayabilir.

Hepsiburada Pazarlama Stratejisi

Hepsiburada’nın pazarlama stratejisinin ardında çoğu zaman güçlü ve başarılı isimler yer alıyor. Sayıca fazla olan e-ticaret girişimleri arasında başarılı olmasının nedenlerinden bir tanesi de bu isimlerdir. Tabi ki bu güçlü isimlerin hepsinin ortak noktası, gelişimleri takip eden ve yenilikleri alanında gösteren adımlar atmasıdır. Söz konusu sanal dünya olduğunda da bu durum daha da önemli bir hale geliyor.
2 milyondan daha fazla ürünü içeriğinde barındıran e-ticaret sitesi, odak noktasına her zaman dijital pazarlama kanallarını alıyor. Dijital kanallarındaki başarısıyla da yalnızca ülkemizde değil yurt dışında da ön plana çıkmayı başarıyor. Aslında temelinde Trendyol ile benzer kanallar üzerinden ilerlediğini görebilirsiniz. İki büyük markayı incelediğimiz zaman, müşterilere öncelik verildiğini ve bu doğrultuda pazarlama alanında çalışmalar yapıldığını görebiliriz. Bir girişimciyseniz bu alanda örnek alabileceğiniz en iyi seçenekler de bu iki büyük markadır. Sonuç odaklı ve hızlı çalışmayı odağınıza aldığınızda yeni ve dev bir marka oluşturmanızın önünde pek bir engel kalmayacaktır. Kullanıcılar için sonuç odaklı olmanız ve bu güveni sağlamanız önemlidir. Onlar için her zaman ulaşılabilir olmalısınız. Bu şekilde ilerlediğiniz takdirde kullanıcıların ilk tercihi olmanız kaçınılmaz olacaktır.

İlham alınacak öyküler

Bir girişimciyseniz, bu kadar büyük ve dev bir markanın imzasını atmak imkansız değil. Çalışma, analiz ve cesaretiniz varsa yaptığınız işin bir dev haline gelmesi mümkün. Kısa bir zamanda istediğinizi elde edememiş olabilirsiniz. Bu noktada atladığınız bir nokta ya da adım söz konusu olabilir. Her şeyi başa alarak analizlerinizden başlayabilirsiniz. Yalnızca piyasa için analizler değil rakip analizleri de oldukça önemlidir. Rakiplerinizi analiz ederek yaptığınız hataları ya da eksiklikleri tespit edebilirsiniz. Analizleriniz kadar gelişmeleri takip etmek ve her an gelişen dünyaya uyum sağlamakta önemlidir. Gelişmeleri her an takip edebileceğiniz şekilde hayatınızı düzenleyebilirsiniz. Arzu ettiği başarıyı yakalayamamış olan girişim örneklerine baktığınızda pek çoğunun gelişim noktasında geride kaldığını görebilirsiniz.

Gelişimin bu denli önemli olması da sürekli bir çalışmayı gerektiriyor. Bu noktada zamanın çalışma azminizi sekteye uğratmamasını sağlamalısınız. İlham alacağınız farklı başarı öyküleri size tıkanıklık anında iyi gelecektir. Ayrıca olmayanı bulmak zorunda hissetmemelisiniz. Rakiplerinizi incelerken de buna dikkat edebilirsiniz. Bir girişimci ortaya sunulan işin benzerini yapmak isteyebilir. Hepsiburada gibi başarılı olmuş pek çok e-ticaret sitesi örneği ülkemizde ve dünyada da bulunuyor. Her biri birbirine benzer duruyor ancak birbirlerinden farklı bir duruş sergiliyorlar. İşte tam olarak bu durum sizin için de örnek olabilir. Önemli olan farklı olmanız ve bu farklılığı da kullanıcıların hissetmesidir. Farklı olmayı yeni bir buluş yapmakla karıştırmamanız önemlidir.

Covid-19’un Hepsiburada’ya Etkisi Nedir?

Online alışveriş, son yılların en popüler seçeneği haline gelmişti. Bir alışveriş merkezinde geçirilecek zamana daha fazla ürüne ulaşmak her yönden oldukça kazançlı bir durum. Yalnızca zaman yönetimi için değil ayrıca tek bir tıkla dünyadaki tüm markalara ulaşma hisside internet kullanıcıları tarafından sevildi. Birkaç dakika içinde dünyanın bir ucundaki mağazadan beğendiğiniz ürünü almak herkes tarafından sevildi. Yalnızca ülkemizde değil aynı zamanda dünyada da bu durum görülüyor. Kargo seçeneği ile hızlı bir şekilde ürüne ulaşma ve ürün hakkında daha önce edinilmiş fikirlere ulaşma hali de online alışverişlerin tercih edilmesinde etkili oldu. Her geçen dönem yoğunlaşan online alışveriş seçeneğine bir de pandemi etkisi eklendiğinde girişim için oldukça verimli bir dünya haline geldi.
Ülkemizde ve dünyada hızlı bir şekilde kendini gösteren Covid19, pek çok girişimci için yeni bir dünyanın kapısını araladı. Hepsiburada gibi güvenilir sitelerde kullanıcıların ilk tercihi oldu.

Butik ve küçük işletmelerin tercihi

Dışarıda bulunmak zorunlu bir ihtiyaç ve çalışma hayatı olmadığı sürece sağlık açısından tehlikeli bir hal aldı. Kalabalık ortamlarda alışveriş yapmak alışkanlığını da bu durum oldukça büyük bir şekilde etkiledi. Hal böyle olunca Hepsiburada gibi güvenli e-ticaret seçenekleri de avantajlı hale geldi. Uzun yıllardır hizmet veren marka, kullanıcıların ilk tercihleri arasında yer aldı. Kargo şirketlerinin temassız teslimatı da bu tercihler üzerinde etkili bir hale geldi. Kalabalık ve tehlikeli durumlar söz konusu olmadan internet kullanıcıları istedikleri ürünlere hızlı bir şekilde ulaştı. Hızlı kargo seçeneğinin olması da kullanıcıların deneyimlerini iyileştirdi.

Yalnızca büyük markalar için online alışveriş yoğun bir hal almadı. Butik ya da küçük işletmeler de Hepsiburada üzerinden mağazalarını açarak, binlerce kullanıcıya hızlı bir şekilde ulaşma şansı elde etti. Kimsenin alışveriş için sokağa çıkmayı tercih etmediği bu dönemde online alışveriş siteleri de küçük işletmeler için büyük adımlara neden oldu. Normal şartlarda belirli bir lokasyonda bulunan kullanıcıların alışveriş yaptığı küçük işletmeler, Hepsiburada sayesinde Türkiye’nin her noktasında kullanıcılara hizmet verebiliyor. Bu özelliği ile de kendi markasını kurmak isteyen girişimcilere etkili bir seçenek sunuyor. Girişimciler adına başlangıç aşamasında tüm ülkeye ürünlerini sunma fırsatı vermesi, girişimciyseniz hayallerinize ulaşmak adına hızlı adımlar atmanızı sağlayabilir. Aynı zamanda pandemi dönemini de verimli bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.