Profesyonel oyuncu, profesyonel sanatçı, profesyonel yönetici, son dönemlerde sıkça kullanılan kelimeler. Önlerindeki profesyonel kelimesi arkasındaki kelimeyi daha bir anlamlı hale getirip, yüceltiyor. Birçok insan bu profesyonel sözcüğünün arkasına saklanıp “ben profesyonelim  o yüzden böyle davranıyorum” diyor.

Hal böyle olunca profesyonelliği, ne anlama geldiğini inceleyelim istiyorum.

İşte başlıyoruz. Profesyonellik ne demek?

Profesyonelin özellikleri nelerdir?

1. Profesyonel işini eksiksiz ve tam olarak yapan kişidir.

İşini öyle bir kalitede yapar ki, insanlar onun üzerine çok fazla şey söyleyemezler. İşini eksiksiz yapmak için de tüm detayları önceden inceler, analiz eder. Tekrar tekrar detayların üstünde çalışır. Çünkü detaylar aslında başarının gizli ipuçlarıdır. Çantanıza bunlardan ne kadar doldurursanız, başarılı olma ihtimaliniz o kadar çok artar.

Profesyonelin işini eksiksiz yapmasını sağlayan diğer bir unsur; nerede eksik çıkabileceğini görebilme yeteneğidir. Bu, eksiklik çıkabilecek konularda bilgili olmasına bağlıdır. Bu bilgiler çerçevesinde bir eksik listesi çıkarır, yapılacak işleri düzenler. Tüm bunlar onu daha da başarılı kılar.

2. Profesyonel, en basit tanımıyla katkı sağlayan kişidir.

Bunu sadece iş anlamında düşünmemek gerekir. Her açıdan çevresindekilere ilham veren, onlara destek olan daha başarılı olmalarını sağlayan kişidir. Onun amacı, işlerin daha iyi yapılmasını sağlamaktır. Bu yüzden bilgi birikimini çevresindekileri geliştirmek için kullanır. O bir enerji yayıcıdır. İnsanlar onu örnek alır, enerjisinden beslenir, hareket kazanır. Yani bir anlamda sinerji oluşturan kişidir. Bu sinerji de, çevresini halka halka etkileyerek içine alır. Ve geniş bir çember meydana gelir.

3. Profesyonel, diğer bir tanımla da bitmek bilmeyen öğrenme merakına sahip öğrencidir.

Sürekli öğrenir. Bu öğrenmeyi çocuk merakıyla yapar.Bu bitmek bilmeyen bir yolculuktur. Kafasında sürekli sorular vardır.

Bu soruların temel noktası “nasıl yapılır, nasıl daha iyi yaparım, nasıl çözülür” üzerinedir. Zihni sürekli üreten bir fabrika gibidir. Okur, tadar, yaşar, öğrenir. Bu süreç bitmek bilmez. Tüm bu öğrenme süreci boyunca sokratvari düşünür, “tek bir şey biliyorum, o da hiçbir şey bilmiyorum.”

Öğrenmeye, araştırmaya karşı bitmek bilmeyen bir açlık duyar. Aynı zamanda o bir bilgi oburudur. Bilmek onun için değerlidir. Bilmeyi bilgi sahibi olmayı bitmek bilmeyen bir yolculuk olarak görür. Bu yolculuk onun için varışı olmayan bir yolculuktur. Bu yolculuk bir süreçtir. Onun için keyif dolu bir serüvendir.

İşin özüne indiğinizde profesyonellik; işini tam yapmak, katkı sağlamak, ve sürekli öğrenciliktir.

Profesyonellik bir sonuç değil, bir süreçtir.

Dünya bu kadar hızlı bir değişim ve dönüşüm sürecindeyken buna uyum sağlamayan kişiler profesyonel olamazlar.

Belki de en önemli kısımlardan biri, profesyonellik; sonradan kazanılan bir  beceridir. Zaman içinde yoğrulur, emek verilerek şekil alır. Bu süreç doğal bir şekilde gerçekleşir. Ne kadar yapaylaştırmaya çalışılırsa o kadar sıkıntı yaratır.

Hormonlu meyve misali dışı iyi olsa da, içi tatsızdır.