Unicorn Girişim 1 milyar dolar değerindeki girişimleri ifade etmektedir. Unicorn girişim ABD’li risk sermayesi yatırımcısı Cowboy Ventures’ in kurucusu Aileen Lee’ dir. 1 milyar dolar değeri ve üzerindeki her türlü girişimi Unicorn girişim çatısı altında toplamaktadır. Aileen Lee bu terimi 2013 yılında ilk kez ‘’Welcome To The Unicorn Club: Leraning From Billion-Dollar Startups’’ başlığı adı altında makalesinde bahsetmiş ve kullanmıştır. Aynı zamanda değeri 10 milyarı aşan girişimler için de ‘’Decacaron’’ adı verilmektedir.
100 milyar doları aşanlara ise ‘Hectacorn’ adı verilmektedir. Türkiye de Unicorn düzeyine erişen ilk girişim Peak Games’ e aittir.

YAZI: Bir Unicorn’un Başarı Hikayesi – Peak Games

Aileen Lee’ nin 2013 yılında kullandığı terim geçmişten günümüze kadar gelmiştir. Tüm girişim ekosisteminin paydaşları tarafından benimsenerek yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Türk oyun şirketi olan Peak’ ın satılması ile Unicorn girişimci terimi sıkça kullanılmaya başlandı.
İngilizce’de ‘tek boynuz’ anlamını taşıyan Unicorn, mitolojide tek boynuzlu bir atı nitelendirmektedir. 1,8 milyar değer ile satışa konu edilen Peak Türkiye’nin ilk Unicorn unvanına sahip şirketidir. Dolayısı ile Unicorn girişim terim girişimcilik de Dünya genelinde en önemlileri arasındadır.

Unicorn İlk Girişimler

Türkiye de 2010 yılında Sidar Şahin tarafından çıkarılan İstanbul merkezli mobil oyun firması Peak Games 1,8 milyar dolara Zynga’ ya satması ile ilk Unicorn girişimizi çıkartmış olmaktayız. Zynga ABD’ li bir oyun devidir.
Fotoğraf: Peak Games

Dünya Genelinde Unicorn Girişim Örnekleri

ABD’ de Silikon Vadisinde kurulan Microsoft, Apple ve Google gibi erişim firmaları sayesinde hızla büyüdü. Bu gelişmeler 80’ li ve 90’ lı yıllarda ait gelişmelerdir. Fakat 200 yılından bu yana girişimcilikte milyar dolarlık girişimlerin sayısında artık söz konusudur. Girişimciliğin artması ile Unicorn girişim sayısında da artış görüldü. Dolayısı ile Unicorn girişimler Çin ve ABD’ de ekonominin en güçlü rolüne eşlik etti.
CB Inslight’ ın güncel verilerine göre Dünya da 236 Unicon firma bulunuyor. Bu firmaların toplam değeri 811 milyar dolar’ dır. ABD bu konuda zirvede yerini koruyor. Şuan da 116 Uniorn girişimcinin bulunması ile peşinden Çin takip ediyor. ABD ve Çin’ in yanı sıra İngiltere, Güney Kore, Almanya, Hindistan, Brezilya, İsveç ve Endonezya gibi ülkelere ait girişimler sıralamada yer almaktadır.
En değerli Unicorn girişimi Uber’ dir. Türkiye de en çok İstanbul da ilgi öğren Uber, 68 milyar dolar piyasa değeri ile zirvede yer alıyor. Uber taşımacılık girişimi olan Xiaomi, Didi Chuzing, China Internet Holding vb. girişimleri takip etmektedir. Beşinci sırada konaklama hizmeti sunan ve değeri 29,3 milyar dolar eden AirbNb bulunmaktadır.

YAZI: Artı ve eksileriyle: WhatsApp, Telegram, Signal ve BiP

Mayıs 2019 yılında halka sunulan Uber, 2018 yılında IPO’ su geliştirilen Xiaomi gibi startuplara sahiptir. Ayrıca Adyen, Alibaba, Meituan-Dianping, Flipkart, Pinterest, Zynga, Skype, Slack, Roku, Box, Zoom, Linkedln ve Musically gibi girişimler iki gerekçe sebebi ile Unicorn kategorisinden çıkarılmıştır. Unicorn listesinde Endonezyalı Go-Jek, Hindistanlı Oyo Rooms, Brezilyalı Fintech Nubank ve ABD’ li Ripple gibi onlarca girişim vardır.
Rivian (5 milyar dolar): otomotiv teknolojisi firması
Uber Avanced Technologies Group (7,3 milyar dolar): Uber otonom araç iştiraki
Databricks (6,2 milyar dolar): Müşteri analizlerin birleştirilmesi
CloudKitchens (5 milyar dolar): Travis Kalanick tarafından yiyecek dağıtım için akıllı mutfaklar
JD Health (7 milyar dolar): Farmasötik malzemeler için e-ticaret
Dünya çapında Unicorn Girişim her geçen gün değişen sayıya sahip olsa da zirve de ABD yerini koruyor. Daha sonra Çin, Hindistan, İngiltere, İsrail, Almanya, Japonya, Endonezya, Filipinler, Fransa ve Avusturalya yer almaktadır.
Grafik: Medium

Decacorn ve Hectacorn Girişim Nedir?

1 milyar doları aşan girişimlerin sayısı ile değerlerin daha da artması yeni terimleri ortaya çıkardı. Bu terimler de Decacorn 10 milyar doları geçen firmalar için kullanılmaktadır. Aynı zamanda dünya genelinde 16 firma bulunuyor. Bu firmalar çoğunlukla ABD ve Çin’ de mevcut. Flipkart ile Hindistan da e-ticaret ile Decacorn listesinde yerini almayı başarmıştır.
Zaman içerisinde Decacorn terimin yetersiz geleceği düşüncesine kapılarak ortaya Hectacorn çıkarıldı. Hectacorn 100 milyar dolar değerinde girişimi ifade eden bir terimdir. Fakat henüz 100 milyar dolara erişen bir girişim veya girişimci söz konusu olmamıştır.
Türkiye’ den çıkmış bir Unicorn girişim mevcuttur. Bu sayıların artış göstererek Türkiye’ den decacorn ve hectacorn girişimleri de bekleniyor.