Sosyal medyanın markalar için önemi artmaya devam ediyor.

Markalar sosyal medyayı deneyimleyerek daha iyi sonuçlar almaya çalışıyorlar. Bu alanı kendileri için fırsata çevirmek istiyorlar.

Sosyal medyayı kullanarak daha fazla insana ulaşıp, müşteri kitlelerini genişletmek istiyorlar. Fakat sosyal medya aslında çok daha fazlasını sunuyor.

Sosyal medya markalar için çok önemli bir deneyim laboratuvarı.

Birçok fırsatın temel kaynağı. İsterseniz bu fırsatları inceleyelim.

1.Anlık Geri Bildirim

Sosyal medya ile anında geri bildirim sağlayabilirsiniz. Yaptığınız çalışmaların sonuçlarını, ürünlerinizin etkisi eş anlı olarak görebilirsiniz.

Sosyal medya markalara “doğal fokus grup” ortamı oluşturuyor.

Eğer hedeflemelerinizi doğru yapar ve kitlenize ulaşabilirseniz, binlerce insandan oluşan fokus gruplar oluşturabilirsiniz.

Sosyal medyaki kitlenizin fikirlerini ve düşünceleri dinleme olgunluğuna sahip olursanız, elde edeceğiniz bilgiler markanız çok değerli hale gelecektir.

Sosyal Medya Eğitimi

2.Geniş Kitlelere Ulaşım

Sosyal medya kartopu etkisinin çok hızlı yaşanabildiği bir yer. Doğru işler yapar ve istikrarlı hareket ederseniz, beklentinizin çok daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Geniş kitlelere ulaşım konusunda hassas bir detay var. Hedef kitlenizden sapmadan geniş kitlelere ulaşmak değerlidir. Herkes görsün, herkes bilsin istiyorsanız yanlış bir yola girmiş olabilirsiniz.

3.Ölçümlenebilme

Sosyal medyanın marka dünyası için en önemli değerlerinden biri ölçümlenebilmedir.

Sağladığı birçok araç sayesinde çalışmalarınızın sonuçları ölçebiliyorsunuz. Eksiklerinizi daha iyi görmüş oluyorsunuz. Kaç kişi görmüş, kaç kişi tıklamış, kim ne yorum yazmış hepsini görebiliyorsunuz.

Bir gazete ilan verdiğinizde, o ilanı kaç kişinin gördüğünü, hakkında ne düşünüldüğünü, duyguları biliyor musunuz? Tabii ki hayır. Sosyal medya tüm bunları sunuyor.

Yapacağınız çalışmaları daha etkin hale getirme imkanına sahip oluyorsunuz.

4.Düşük Maliyet

Geleneksel mecralarla kıyasladığınızda sosyal medyanın hala daha düşük maliyetli olduğunu görebiliyorsunuz.

Sosyal medyanın reklam maliyetleri,  kullanan marka sayısı arttıkça doğal olarak artacaktır. Fakat sosyal medyayı etkin kullanan marka sayısının azlığı maliyet uygunluğunu da sağlıyor.

5.Nitelikli Veri İmkanı

Anlık geri bildirim ve ölçümlenebilme çok önemli bir değeri oluşturuyor: Nitelikli veri.

Sosyal medya çalışmalarını mecranın özüne ve hedef kitlenize uygun yaparsanız veriler daha anlamlı hale geliyor.

Sosyal medya kullanıcıları sürekli veri üretiyorlar. Bu verileri uzmanları ile birlikte işleyebilirseniz markanızı daha güçlü hale getirecek nitelik veriye ulaşabilirsiniz.(Nitelikli veri konusunu başka bir yazıda tekrar ele alacağız)

6.Yaratıcılık

Sosyal medya markaların yaratıcı olmaları için en ideal alanlardan biri.

Geleneksel medyada yaratıcılık çok daha maliy