Yenilikçi düşünce yapısı ve inovasyona önem vermek büyük bir marka inşa etmenizi sağlayabilir. Son dönemin popüler markalarından Dyson inovatif ürünleri ile dikkat çekiyor ve hızla büyümeye devam ediyor. Hiç kuşkusuz kurucusu mucit James Dyson’ın bu başarıda payı büyük…

James Dyson, 2 Mayıs 1947’de İngiltere’de doğdu. Babası öğretmendi. 9 yaşında iken babasını kanserden kaybetti. Bu ani ölüm Dyson’un hayatını önemli oranda değiştirdi. 1956’dan 1965’e kadar, yatılı okul olan Gresham’s School’da  eğitim aldı.

Yatılı okul ve babasız kalmak Dyson’u erken yaşta olgunlaştırdı. Öğrencilik döneminde koşuyla ilgilenmeye başlamıştır. Uzun mesafe koşu yarışlarında dereceler almıştır. Mezun olduktan sonra Londra’ya gitti. Kraliyet Sanat Koleji’nde ve Shaw Sanat Okulunda eğitim aldı. Bu süreçte mobilya ve tasarım konularında da dersler almış. Bu konu onun özel ilgi alanında yer almıştır.

Daha sonra mühendisliğe geçiş yaptı. Dyson, 21 yaşındayken ressam ve sanat öğretmeni olan Deirdre Hindmarsh ile evlendi. Çiftin 3 çocukları oldu.

James Dyson

Dyson Nasıl Başarılı Oldu?

Vazgeçmemek muhteşem bir hikayeyi yazmak için gereken en önemli kilit kelime…

James Dyson, 1978’de evini temizlerken Hoover elektrikli süpürge makinesinin kullandıkça çekiş gücünün azaldığını gördü. Bu durumdan rahatsız olan Dyson, elektrikli süpürgeler daha farklı nasıl olabilir diye araştırma yapmaya başladı.

Elektrik süpürgelerde yer alan toz torbasının çekiş gücünü azalttığını düşünüyordu. Torbasız bir elektrikli süpürge olabilir mi? düşüncesiyle yola çıktı.

Evinin yakınında küçük bir atölyede tam 5 yıl bu konu üzerine çalıştı. Bu süreçte birçok prototip hazırladı. 5127. denemesinde torbasız ve yüksek çekim gücüne sahip elektrikli süpürgeyi buldu. Maddi gücü araştırmalar için yeterli değildi. Eşi, çalışmalarını devam ettirebilmesini için onu desteklemiştir.

1983 yılında “G-Force” olarak bilinen ilk torbasız elektrikli süpürgeyi piyasaya sürdü. Fakat inovatif bir ürün olmasına rağmen, İngiltere’de ilk aşamada başarılı olamadı.  Ve sadece 500 adet satıldı.

dyson ürün

Mevcut elektrikli süpürge distribütörleri, bu ürünü kendi pazarları için bir tehdit olarak gördüler. Pazara girmesini istemediler.

Ürününü İngiltere’de ele alacak bir distribütör bulamayınca, ürünü katalog satışları yoluyla Japonya’a satmaya çalıştı.

Ürün Japonya’da çok popüler oldu ve önemli satış rakamlarına ulaştı. Dyson, vazgeçmemesi sayesinde şansının dönmesini sağladı. Japonya’da satışlar iyi olunca, İngiltere’deki şirketlerin de ilgisini çekmeye başladı. İşleri büyütünce, 1993 ‘de İngiltere’de kendi şirketi Dyson Ltd.’yi kurmuştur.


İlk başta İngiltere’de kabul görmeyen Dyson başarılı olma konusunda kararlıydı. İngiltere pazarına odaklandı. Dyson DC01 modelini piyasa sürdü. Bu ürün 2 yıl içinde en çok satış yapan elektrikli süpürge haline geldi.

İnovatif ürünlerinden dolayı İngiliz Nişanı ve Philip tasarım ödülünü almıştır. Dyson tasarıma özel bir önem vermiş, sürekli yenilikçi tasarımlarla öne çıkmıştır. Fakat tasarımları başka markalarca taklit ediliyordu. Bu yüzden birçok markaya dava açmış, çoğunu kazanmıştır.

2000 yılında mevcut çamaşır makinelerinden daha farklı bir tarzda çalışan çamaşır makinesi üretmeye çalıştı. Tek tamburlu makinelerin kıyafetleri yeterince temizlemediği düşünen Dyson mühendisleri çift tamburlu çamaşır makinesi ürettiler. Fakat ürün istenilen ilgiyi göremedi ve başarısız oldu.

2002 yılında James Dyson vakfı kurulmuştur. Bu vakıf, özellikle mühendislik alanında okuyan öğrencileri destekleyen ve iyi eğitim almaları konusunda teşvik eden çalışmalar gerçekleştiriyor.

2006 yılında ise yine inovatif bir ürün olan el kurutma makinesi Airblade’i piyasaya sunmuştur.

Dyson inovasyona her zaman önem veren bir marka olarak dikkat çekmiştir. 9000 ‘in üzerinde patente sahip bir şirket olarak, argeye büyük önem vermektedir. En son 2017 yılında Mühendislik ve Teknoloji alanında odaklanmış Imperial College ile iş birliğine gitmiştir.

Dysonun tek başına başladığı hikayesinde, 7000 çalışanı olan ve 65 ülkede ürünleri satılan dev bir marka oluşturmuştur. James Dyson Forbes dergisinin araştırmasına göre 5.4 milyar dolar serveti ile dünyanın en zenginleri sıralamasında 303. sıradadır.

Dyson Öne Çıkan Ürünler

Dyson elektrikli süpürgeler, vakum araçları, vantilatörler, hava temizleyiciler, saç kuruma makineleri ve el kurutma makineleri gibi birçok farklı ürün üretmektedir.

Dyson elektrikli süpürgeler yüksek emiş gücü sayesinde diğer süpürgelerin çekemediği tozları da çekmektedir. Fiyatları rakiplerine göre daha yüksek olmasına rağmen, ciddi oranda talep görmektedir.

Dyson ürünlerinin başarılı olmasının en önemli nedenlerinden biri, uzun ömürlü olmasıdır. Marka bu konuya özel önem verip, ürünleri uzun süreli dayanıklılık testlerinden geçirmektedir.

James Dyson, son dönemde elektrikli otomobillere de ilgi duymaktadır. Yaptığı röportajlarda inovasyon alanındaki çalışmaları ile  başarılarını bu alana da taşıyabileceklerini ifade etmiştir. Elektrikli otomobille ilgili patentler alan şirket 2021 yılında elektrikli arabasını piyasaya sürmeyi amaçlamaktadır.

Dyson Ciro

Şirketin cirolarını incelediğimizde istikrarlı ve düzenli bir artış gösterdiğini görüyoruz. Her geçen gün büyüyen şirket ileride adını daha fazla duyuracağa benziyor.

Son 5 Yıl Cirolar

2014 1.3 Miyar Pound

2015 1.75 Milyar Pound

2016 2.5 Milyar Pound

2017 3.5 Milyar Pound

2018 4.4 Milyar Pound

Dyson Markasının Başarısının Nedenleri

Yenilikçi ve inovatif bir şirket yapısı: Dyson markasının bu özelliğinde kurucusu James Dyson’ın etkisi var. Şirketini yenilikçilik üzerine inşa ediyor. Bu alanda ciddi çalışmalar yapıyor. Dyson her yıl ciddi miktarlarda ar-ge yatırımı yapıyor. 9000’in üzerinde patenti olan şirketin ar-ge merkezleri bir okul gibi çalışıyor ve sürekli yeni ürünler geliştiriyorlar.

İnovatif bir şirket olduğu için Dyson kendi pazarını yaratmıştır. Mevcut elektrikli süpürgelerle rekabet etmeye çalışmamış, torbasız elektrikli süpürgeyi icat etmiş ve pazarının dinamiklerini kendisi oluşturmuştur. Bu sayede karlı bir şirket haline gelmiştir.

Teknolojiye yatırım: Ürünleri incelediğinizde kendi alanından en ileri teknolojiye sahip olduğunu görüyorsunuz. Şirkette 1.000 üzerinde mühendis çalışıyor ve en yüksek teknoloji üzerine çalışmalar yapıyorlar. Bu süreçte üniversiteler ve akademisyenlerle de iş birliği içinde hareket ediyorlar.

Kullanıcı odaklı ürünler: Markanın başarısının sırlarından biri, tüketicinin hayatını kolaylaştırmasıdır. Torbasız elektrikli süpürge sadece tozlardan kurtarmıyor, aynı zamanda kullanıcılarına temizlik yaparken hijyen de sağlıyor.

Müşterilerinin bu ürünleri tercih etme nedenlerinden biri de hayatlarını kolaylaştırması. Markanın evcil hayvanların tüylerini temizlemek için ürettiği aparatlar da var.  Kullanım şeklini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Yüksek kalite: Dyson dayanıklılık testlerinde de göreceğimiz gibi marka kuruluşundan itibaren kaliteye büyük önem vermiştir. Kurucusu 5127. denemesinde ürünü piyasaya çıkarmıştır. Bu durum kaliteye ne kadar önem verdiğinin önemli bir göstergesidir.

Marka uzun ömürlü ve kaliteli ürünler yapmaya odaklanmıştır. Fiyat olarak rakiplerinden daha pahalı olsa da uzun ömürlü olması ve kullanımda yaşattığı deneyim ile satış rakamlarını arttırıyor.

Tasarıma önem vermek: Dyson tasarıma önem veren ve bu alanda kendini sürekli geliştiren bir marka olarak öne çıkıyor. Ürünlerini incelediğinizde klasik elektrikli süpürgelerden oldukça farklı bir tasarıma sahip olduğunu görüyorsunuz.

Apple’ın başarısının en önemli nedenlerinden biri teknoloji ile tasarımı birleştirebilmesiydi. Dyson’da bunu başarıyor. Teknolojik bir ürün geliştirirken aynı zamanda göze hoş gelen tasarımlarıyla kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatmış oluyor.

Bu yazıyı beğendiyseniz Lacoste Nasıl Kuruldu? Yazımızı öneririz.

 

Yazı görsel kaynak: