Siber Saldırıların Hedefi Tesla ve Cloudfare

Siber güvenlik, her geçen gün daha ciddi bir konu olurken işletmelerin dışarıdan gelebilecek saldırıları önlemek amacıyla aldıkları önlemler de boyut değiştiriyor. Özellikle kötü niyetli internet kullanıcılarının saldırıları sonucunda maddi kayıplar ortaya çıkarken çoğu zaman tüketicilerin bilgileri çalınıyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen saldırı bu amacın çok ötesinde bir amaçla gerçekleştirildi.

Tesla ve Cloudfare gibi şirketlerin de aralarında olduğu saldırı mağdurları güvenlik kameralarından sızan bilgiler nedeniyle mustarip. İnternet korsanları tarafından Silikon Vadisi’nde yer alan Verkada Inc.’ye yönelik gerçekleşen saldırıda 150.000 güvenlik kamerasının canlı verilerine ulaşıldı. Aralarında hastane, polis karakolu ve hapishanelerin de bulunduğu pek çok yere ait güvenlik kamerasına ait verilerin sızması adeta bir infiale neden oldu.

Araba üreticisi Tesla ve yazılım firması Cloudfare’in de aralarında bulunduğu firmaların görüntüleri sızarken bu konuda çok mahrem bilgilerin sızdığı düşünülüyor. Nitekim verilerin sadece anlık olarak değil geriye dönük olarak da ele geçirildiği ifade ediliyor. Hacker grubu tarafından yapılan açıklamaya göre Verkada Inc. müşterisi her firmanın kamera kayıt arşivine ulaşıldığı ifade edildi.

Siber Güvenlik Yeterince Başarılı Değil mi?

Tesla ve Cloudfare gibi çok önemli şirketlerin dahi güvenlik kameralarına ulaşabilen uluslararası bir hacker grubunun bilgi güvenliği konusunda neler yapabileceği düşündürüyor. Özellikle de siber güvenlik konusunda ciddi yatırımlar yapan şirketlerin böylesi güvenlik açıkları vermesi akla ‘Güvende değil miyiz?’ sorusunu getiriyor. Bu nedenle de şirketlerin önlemler noktasında daha hassas davranması gerekli oluyor.

Milyar dolar değerindeki şirketlerin açık vermesi aslında siber güvenlik ve kamera sistemleri konusunda daha başarılı çözümlere başvurmayı da gerektiriyor. Uluslararası hacker grubunun amacı güvenlik kameralarının özel hayata ne denli nüfuz ettiğini kanıtlamaktı aslında. Ancak bu durum güvenliğin bir gereği. Dışarıdan sızıntıların da engellenmesi ile insan güvenliğini sağlamak daha da mümkün olacak.
İnsanlığın kendini daha güvende hissedebilmesi adına güvenlik kameraları ve kontrol cihazları ile alakalı doğru adımlar atılması gerekir. Peki, bu konuda neler yapmak gerekiyor? Gelin bütün detaylara daha yakından bir bakalım!

Güvenlik Kameralarınızın Risk Altında Olması Sizi Endişelendiriyor mu?

Güvenlik kameraları işletmeleri dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı korurken kurum içerisindeki düzeni sağlamak açısından da oldukça değerlidir. Özellikle güvenliğin sağlanmasında kullanılan kameraların insanı güvene alan ve kuruma güvenlik hissini tattıran alternatiflerdir. Güvenlik kameraları ile alakalı riski en aza indirecek çözümlerden yararlanılması gerekiyor. Peki, bir kurumu daha güvenli kılan nedir? Daha fazla sayıda güvenlik kamerası mı? Yoksa az sayıda ama dışarıya karşı iyi korunan güvenlik kamerası mı?

Fotoğraf: unsplash

Güvenlik Sistemlerinizi Doğru Kurun

Kurum içi güvenliği sağlamak adına öncelikli tercih fiziksel imkanların oldukça iyi standartlarda olmasıdır. Bu ne demek? Firmanız içerisinde yerleştireceğiniz hemen her güvenlik kamerasının titizlikle seçilmesi ve yerleştirilmesidir. Görüntü kalitesinden veri aktarım hızına varana kadar her konuda güvenlik kameralarının başarısını sağlamalısınız. Özellikle fiziksel yeterliliğinden şüphe duyduğunuz kameralarınızın olası risklere karşı korunması çok daha önemlidir.

Fiziksel kontrollerin düzenli bir şekilde gerçekleşmesi güvenlik risklerine karşı olası bütün sorunları ortadan kaldırır. Güvenliğinizi sağlayacak ve sizi daha başarılı kılacak olan güvenlik kameralarındaki fiziki sorunları ortadan kaldırdıktan sonra sıra bir sonraki aşamaya gelir. Nedir o aşama?

Güvenlik Kamerası Verilerinizi Kendi Serverınızda Koruyun

Büyük çaplı işletmelerin hemen hepsinde veri güvenliği ile alakalı bir server kurmak gerekir. Zira verileri dışarıdan tedarik edeceğiniz hizmetle saklamaya çalışmak çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmanız açısından risklidir. Özellikle Cloudfare ve Tesla gibi dev markaların güvenlik kamerası hizmetlerinde dışarıdan destek almaları ciddi sorunlara neden olmuştur. Söz konusu markaların bu riski bir daha almayacaklarını ifade edebiliriz.

Siz de işletmeniz içerisinde riski en aza indirmek adına güvenlik kameralarınızdan toplanan veriler başta olmak üzere hemen her veri ile alakalı bir servera sahip olmalısınız. Bu sizi daha güvende tutabileceği gibi aynı zamanda daha az riske de kapı aralar. Özellikle doğru bir şekilde kurduğunuz server sizi daha başarılı bir noktaya ulaştırır. Güvenlik kamerasından elde edilen görüntülerin arşivi ve canlı verilerin depolanması için serverınızın son teknoloji ile donatıldığından emin olmalısınız.

Siber Güvenlik Çözümlerinden Faydalanın

Dışarıdan size yönelen saldırıları bertaraf etmek sadece fiziki olarak kusursuz bir sistem kurmakla mümkün olmaz. Çünkü siz en iyi teknolojiyi kullanmaya çalışırken öte yandan hacker ve internet korsanları da mevcut teknolojiyi aşmak adına çalışmalar gerçekleştirir. İki tarafın da birbirine karşı üstünlük sağlama amacı güttüğü bir ortamda siber güvenlik çözümlerine başvurmak oldukça değerli olacaktır.

Verkada Inc., Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren en önemli firmalardan bir tanesi olsa da güvenlik açıklarının mevcudiyeti şirketin ciddi risklerle karşı karşıya kalmasına neden oldu. Tesla ve Cloudfare gibi dünyaca ünlü markalar kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Üstelik 150.000 farklı güvenlik kamerasına ait verinin toplanmış olması şirketin başarısızlığını daha da derinleştiriyor.

Verkada Inc. nedeniyle her geçen gün daha fazla işletmenin kendi güvenlik sistemini kurma arzusu ön plana çıkıyor. Bu nedenle de güvenlikle ilgili nasıl adımlar atılması gerektiği son dönemin en çok dikkat çeken konularından oluyor. Yukarıdaki önerilerle güvenlik sistemlerine dışarıdan gelecek tehditleri engellemek adına önlem alınmak istense de önlemlerin sadece dışarıdan gelecek saldırılara yönelik olmaması gerektiğini vurgulamak şart!

İç Güvenlik Tehditlerine Karşı Önlem Alınmalı

Verkada Inc. ile ortaya çıkan çok ciddi güvenlik sorunları nedeniyle şirketlerin artık daha titiz davranmaları gerekiyor. Özellikle dışarıdan gelebilecek saldırıları ortadan kaldırmaları amacıyla önlemler alan işletmelerin sadece dışarıdan gelecek saldırıları önemsemeleri riskli olabilir. Bu durumda ne yapılmalı? Elbette içerden oluşabilecek sızıntıları önlemek adına güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye çıkarılması gerekmektedir.

İçeriden gelebilecek saldırılara karşı oldukça büyük komplo teorileri söz konusu olur. Şirket içerisindeki kişilerin bilgileri sızdırması ve bunun neticesinde ortaya çıkan sorunların giderilmesi amacıyla yapmanız gereken şeyin şüphesiz iç güvenliği çeşitli kademelerde sağlamak olacağını bilmelisiniz. Özellikle de güvenlik konusunda yetkilendirdiğiniz kişilerin daha güvenilir olmasına özen göstermelisiniz.

Fotoğraf: pexels

Dışarıdan Güvenlik Kamerası Hizmeti Alınır mı?

Kurum içi güvenliği sağlamak amacıyla dışarıdan güvenlik kamerası desteği almak pek çok şirket için oldukça avantajlı. Zira bu konuda uzmanlaşmış bir firmanın size sunacağı birbirinden özel çözümler var. Peki, firmanızı daha başarılı kılacak olan dışarıdan güvenlik hizmeti ile elde edeceğiniz avantajlar neler olacaktır? Gelin daha yakından inceleyelim!

Daha Kaliteli Hizmet

Güvenlik kameralarınızın yönetimini sağlamak ve daha başarılı bir hizmete kapı aralamak istiyorsanız akla gelen en önemli şey dışarıdan hizmet almaktır. Henüz Tesla ve Cloudfare gibi şirketlerin yaşadığı sorunları bilmeyen şirketler için dışarıdan hizmet almak oldukça avantajlı oluyor. Çünkü bütün güvenlik kameralarını bir profesyonele teslim ediyorsunuz ve gerisine karışmıyorsunuz.
Güvenlik kameralarınızla ilgili kontrol ve diğer bütün süreçlerin başarılı bir şekilde sürdürülmesi açısından en önemli şeyin dışarıdan hizmet olacağını bilmelisiniz. Nitekim dışarıdan hizmet güvenlik riski dışarıda kaldığında oldukça avantajlıdır.

Uygun Maliyet

Maliyet konusunda güvenlik kameraları ile alakalı en doğru çözümden yararlanmak şüphesiz işi bir profesyonele bırakmakla olur. Zira bu işi profesyonel bir şekilde yapan kişilerin size daha kaliteli hizmet kadar daha uygun hizmetler de sunacağını unutmamalısınız. Özellikle güvenlik kamerası işinde hizmet verdiği marka sayısı yüzleri bulmuş bir firmanın hizmet sunma konusunda daha uygun maliyetler sunmasını gerektiren durumlar var.

Güvenlik sistemlerinde kullanılacak olan unsurların tedarik maliyetleri ve çalışan eleman sayısı ile hizmetin daha avantajlı bir noktaya gelmesi bu noktada en çok dikkat çeken konulardır.

Zaman Yönetimi

İşletmenizin güvenliğini sağlamak amacıyla işletme içerisinden güvenlik kamerası sistemleri ile ilgilenecek birilerini çalıştırmak yönetim kademesi için ekstra zaman kaybıdır. Çünkü çalışanı işini gerçek anlamda başarılı bir şekilde yapıp yapmadığı ya da bu konuda gerekli önlemlerin alınıp alınmadığına dair unsurları kontrol etmek gerekecektir. Bu nedenle de zamanı iyi bir şekilde yönetmek ve kaliteyi zirveye çıkarmak için mutlaka profesyonel bir markadan destek almalısınız.
Profesyonel bir güvenlik şirketinin size sağlayacağı en büyük avantaj doğru zamanda doğru hizmetten faydalanmaktır. Özellikle kaliteli çözümlere kapı aralamak isteyen işletmelerin zamanı iyi değerlendirmek istemelerinden yola çıkarak siz de zamanınızı iyi değerlendirmeyi tercih etmelisiniz. Aksi takdirde doğru çözümlere ulaşmak mümkün olmaz.

Kaynak Yönetimi

İnsan ve ekonomik kaynakları doğru yönetebilmek amacıyla yapmanız gereken en önemli şeyin işi profesyonellere bırakmak olacağını unutmamalısınız. Kaynakları israf etmek anlamına gelecek olan bütün süreci kendinizin yönetmesi uzun vadede size ciddi sorunlar yaratabilir. Bu nedenle de işi bir profesyonele devrederek her türlü kaynak konusunda başarı elde edebilirsiniz.

Tüm Bu Avantajlara Rağmen Verkada Örneği Korkutuyor

Verkada Inc. örneğinden hareketle işletmelerin güvenliklerini dışarıdan hizmet aldıkları bir markaya teslim etmeleri riskli gözüküyor. İşletmeleri bu konuda risk almak yerine daha sağlıklı bir seçenek olan kendi içlerinde güvenlik sistemleri kurmaları ise önümüzdeki süreçte daha da önemli bir konu olacak!